Jump to content

Tko je vlasnik gumna?


KarmenM

Preporučene objave

[TABLE=class: cf gJ]

[TR=class: acZ]

[TD=class: gF gK]Imam par pitanja vezanih za gumno ili guvno.

 

 

1. U čijem je ono vlasništvu: općinskom ili nas koji ga koristimo?

 

2. Ako je gumno osobno vlasništvo, može li se točno odrediti kojim osobama pripada?

 

3. Ako da, može li se podijeliti i upisati vlasništvo nad svojim dijelom?

 

4. Ukoliko ostali suvlasnici nisu suglasni s diobom, može li jedna osoba izvlastiti samo svoj dio, bez njihovog pristanka?

 

5. Ako da, na koji način odrediti koji točno dio njoj pripada?

 

6. I na kraju, može li se taj izvlašteni dio zamijeniti s dijelom općinskog puta, uz suglasnost Općine?

 

 

Objašnjenje:

 

Moja kuća na selu nema okućnicu jer je izgrađena do u cm na vlasničkoj zemlji.

Općinski put prolazi točno uz južnu stranu kuće, a preko njega, dalje južno nastavlja se gumno.

Mi bismo izvlastili svoj dio gumna, a zatim ga s Općinom zamijenili za isto toliko kvadrata puta koji je tik uz našu kuću (i napravili malo dvorište).

Vizualno a i praktično bi to bilo savršeno jer put sada vijuga radeći oštar luk kraj naše kuće, a ovako bi išao ravno preko guvna, što bi djelovalo puno uređenije i prirodnije.

 

 

 

 

 

 

[/TD]

[TD=class: gH][/TD]

[/TR]

[TR=class: acZ]

[TD=class: gH][/TD]

[TD=class: gH acX][/TD]

[/TR]

[TR=class: acZ xD]

[/TR]

[TR=class: acZ xD]

[TD=colspan: 3][TABLE=class: cf adz]

[TR]

[TD=class: ady]cleardot.gif[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doista zanimljivo pitanje, posebno s toga što je gumno u ngdašnjim vremenima služilo i kao, da tako kažem, treće dvoriše svakog suseljana, bez obzira i ako se znao vlasnik. Dakle, kada nije služilo za obradu žitarica, služilo je za druženje.

 

No, za ovo prvo pitanje je prvo nužno utvrditi na čijem se zemljištu nalazi tj. čestici, jer prema ZVDSP pojedinačnu nekretninu čini zemljišna čestica i sve ono što je trajno s njom povezano na njezinoj površini ili ispod nje. Tek onda bi mogli imati točnije odgovore na ostala pitanja, mada bi se na treće moglo odmah. Da se u kojem slučaju radi o čestici koja ima više suvlasnika, suvlasnici bi bili i gumna u određenim omjerima. Ne vlasnici, jer se vjerovatno ne bi radilo o površini dovoljnoj za parcelaciju prema zakonu pa se ne bi moglo podjeliti na načina da se katastarski zna koji je čiji dio. Osim dogovorom suvlasnika, no i tada bi ostali samo suvlasnici, a tu vam se nazira i odgovor na ostala pitanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Pogledala sam u katastar, ali mi je nejasno.

 

Guvno, zajedno s dva mala komada zemlje (mi to zovemo "vrtli") od kojih jedan pripada nama, a drugi susjedu je označeno kao jedna čestica zemlje, koja je u rješenju o nasljeđivanju navedena u istom pasusu uz još dvije čestice zgrade (naša i susjedova stara kuća) te piše da imamo 100/1152 dijela. I sad, kako odrediti koliki je točno naš dio, kad znam da u stvarnosti nemam udjela u jednom vrtlu, niti u toj jednoj kući? To više nije 100/1152, nego?

 

Drugo, guvno je veličine cca 200 kvadrata, ako sam dobro razumjela, čak i kad bi raščistili koliki je naš dio, to je premalo za parcelizaciju?

 

Treće, ako bi se ipak nekako dogovorila sa suvlasnicima, bi li Općina smjela i bila voljna napraviti zamjenu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li probali vidjeti što piše u online zk izvatku? Možda je tamo jasnije. Jer tu bi trebalo biti više suvlasnika ili susjed ima više po omjerima. Ako je omjer takav kakav navodite, vaše u m2 bi se izračunalo po formuli: ( ukupni broj m2 čestice/1152) x udio tj.100.

 

Za ono što bi ste vi htjeli, da premalo je.

 

Smjela bi, pitanje je bi li htjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma puno Vam fala, baš ste mi pomogli! Tražim ko blesava po netu dokument u kojem piše ko su sve suvlasnici i s kolikim udjelom i evo sve lipo piše u zk izvadku!

Još ću se usuditi malo Vas gnjaviti... samo da provjerim neke činjenice koje se u stvarnosti ne slažu sa izvadkom... lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija