Jump to content

Pravo na koristenje grobnog mjesta i b2 kapital


Helena1981 Skreblin

Preporučene objave

Postovani, ujak mi je preminuo 2013 godine. Ostavina je vođena po službenoj dužnosti 2015 godine. Predmet ostavine je bio jedino pravo na koristenje grobnog mjesta u Velikoj Gorici. Ja sam prihvatila nasljedstvo isključivo zbog sentimentalnih razloga jer je tamo pokopana moja baka. Sestra se odrekla nasljedstva. Ja odonda plaćam grobnu naknadu. Jučer su me nazvali iz b2 kapitala i rekli da je ujak bio njihov klijent i da imaju rješenje o nasljedivanju. Ništa mi konkretno nisu htjeli reći o čemu se radi. Rekli su da će me kasnije još zvati. Do sada mi se nisu javljali. Što da radim i što da im odgovorim kada zovu. Da li da tražim savjet odvjetnika. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražite ako mislite da nećete moći sami izaći na kraj s njima. Neovisno o tome što ste prihvaćajući nasljedstvo, ustvari prihvatili samo pravo na korištenje grobnog mjesta, vrijedi zakonska odredba da nasljednici odgovaraju za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine. Prava na korištenje grobnih mjesta se prodaju, na nekim grobljima i po vrlo visokim cijenama, pa pretpostavljam da na to puca b2 kapital kad Vas zovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na brzom odgovoru. Otici cu iduci tjedan do svoje odvjetnice. Mogu li se u ovom slucaju pozvati na zastaru ili pasivnu legitimaciju? Ujak je preminuo 2013 a do sada me nitko nije kontaktirao zbog dugova. Kako se uopce procjenjuje koja je visina vrijednosti prava na ustupanje grobnog mjesta? Znam da ne smijem priznati nikakav svoj dug, ni pismeno ni usmeno. Hvala Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, ujak mi je preminuo 2013 godine. Ostavina je vođena po službenoj dužnosti 2015 godine. Predmet ostavine je bio jedino pravo na koristenje grobnog mjesta u Velikoj Gorici. Ja sam prihvatila nasljedstvo isključivo zbog sentimentalnih razloga jer je tamo pokopana moja baka. Sestra se odrekla nasljedstva. Ja odonda plaćam grobnu naknadu. Jučer su me nazvali iz b2 kapitala i rekli da je ujak bio njihov klijent i da imaju rješenje o nasljedivanju. Ništa mi konkretno nisu htjeli reći o čemu se radi. Rekli su da će me kasnije još zvati. Do sada mi se nisu javljali. Što da radim i što da im odgovorim kada zovu. Da li da tražim savjet odvjetnika. Hvala na odgovoru.

nije mi jasno zbog čega si prihvatila nasljedstvo? mogla si otići u upravu groblja i tražiti da uplatnice za grobnu naknadu šalju na tvoju adres. dok se plaća grobna naknada neće dirati pokojnika u grobnici.

b2 kapital uputi da u sudskom postupku traže od nasljednika plaćanje duga od ostavitelja. ne upuštaj se u raspravu da nebi priznala dug.

po čemu je ujak bio njihov klijent?

ako ne postoji ovršna odluka ili odluka suda o obvezi nasljednici nemaju obvezu plaćanja duga. ovrhu ili tužbu nemogu pokrenuti protiv osobe koja ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno zbog čega si prihvatila nasljedstvo? mogla si otići u upravu groblja i tražiti da uplatnice za grobnu naknadu šalju na tvoju adres. dok se plaća grobna naknada neće dirati pokojnika u grobnici.

b2 kapital uputi da u sudskom postupku traže od nasljednika plaćanje duga od ostavitelja. ne upuštaj se u raspravu da nebi priznala dug.

po čemu je ujak bio njihov klijent?

ako ne postoji ovršna odluka ili odluka suda o obvezi nasljednici nemaju obvezu plaćanja duga. ovrhu ili tužbu nemogu pokrenuti protiv osobe koja ne postoji.

Dobili smo sluzbeni poziv od javnog biljeznika. Razmisljala sam emocionalno mozda sam pogrijesila. Nakon ostavine dobila sam pismo od odvjetnicke kuce koja zastupa PBZ da je moj ujak duzan oko 300000 kuna i da je protiv njega pokrenuta ovrha jos dok je bio ziv. Ja sam im javila da on nije imao vlasnistvo nad imovinom vec samo pravo koristenja grobnog mjesta. Povratno sam im poslala kopiju rjesenja o naslijedivanju. Vise mi se nisu javljali. To je bilo 2015. B2 kapital mi nije htio reci nista konkretno niti sto to znaci da im je moj ujak bio klijent. Da li su mogli od banke kupiti dug mrtve osobe? Ja sam rekla da ja ne smatram da je to moj dug. Nasljednik odgovara do visine vrijednosti imovine koju moj ujak nije imao. Pravo na koristenje grobnog mjesta nije imovina. Ona mi je rekla da je to u redu ali da se sve vodi jos na ujaka pa da mi to rijesimo. Smatram da se radi o navlakusi da ja priznam da je to moj dug. U ponedjeljak idem kod odvjetnice na konzultacije. Kada nazovu reci cu da ne smatram da je to moj dug, da ja prema njima nemam dugovanja i da me ne zovu jer cu ih tuziti za povredu privatnosti. Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bila kod odvjetnice. Ona mi je rekla da svakako pokušam izbjeći sud. Rekla mi je da i dalje ne priznam dug. Sada bih trebala sakupiti dokaze da sam već podmirila dio ujakovih dugova. Trošak sahrane, pogrebnom odijelo, cvijeće, službu svećenika. Osnovno je pokrilo ministarstvo branitelja. Ujak je godinama bio bez prihoda. Zadnje 4 godine stanovao je u mojoj kući, velikim dijelom sam ga uzdržava i plaćala režije za kuću u VG gdje je ujak stanovao, vlasnice smo ja i sestra. Ja sam stanovala u Zagrebu kod muža za to vrijeme. Za to imam svjedoke. Ti troškovi uvelike premašuju vrijednost prava na korištenje grobnog mjesta. Sada moram skupiti dokaza za sve to pa se time oboružati.

 

Moze li mi netko od odvjetnika ovo objasniti? Saznala sam da je u trenutku registracije b2 kapitala na trgovackom sudu moj ujak vec bio pokojni. Da li je moguce da novi vjerovnik kupi dug vec mrtve osobe. Moj pokojni ujak je imao ovrhu od PBZ dok je bio ziv. Ja sam za to saznala nakon ostavine jer mi ujak to nije govorio. Preminuo je u lipnju 2013. Koliko znam smrcu ovrsni postupak prestaje. PBZ kao vjerovnik nikada nisu niti pokusali ovrhu ili sudski postupak protiv mene. Ne znam sto to znaci da je ujak klijent b2 kapitala? Ovrha protiv njega je pokrenuta prije rujna 2014. pa mislim da se b2 kapital ne moze automatski upisati kao ovrhovoditelj. Ne znam da li sam u pravu? Da li u ovom slucaju vrijedi prigovor promasene pasivne legitimacije? Sto bi konkretno oni mogli imati protiv mene? Prvenstveno ne priznajem dug jer od ujaka nisam naslijedila imovinu te sam vec dio njegovih dugova podmirila. Mislim da cu dosta toga uspjeti dokazati. Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvoj ujak je imao ovrhu (uvjeren sam da je dobio rješenje o ovrsi) koja nije naplaćena.

b2 kapital je kupio dug. nema nikakve veze što je dužnik mrtav. postoji ovršna isprava.

trgovački suda sa ovrhom privatne osobe nema ništa.

 

bitno je da ne priznaš dug. priznat dug nožeš i samim razgovorom o dugu.

pogrešno te uputila odvjetnica ili je nisi shvatila. potrebno je da sud utvrdi da nisi ništa nasljedila i da nemaš obvezu vraćati dug.

 

b2 kapital uputi da u sudskom postupku vrše potraživanje duga. obvezno odgovori na tužbu. osporavaj potraživanje zbog visine nasljedstva (samo pravo na grobno mjesto)

priloži dokaze o izdacima za sahranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu, hvala Vam na odgovoru. Odvjetnica se jedino boji da oni ne bi tvrdili da pravo korištenja grobnog mjesta ima tržišnu vrijednost jer se prodaje. Prema Zakonu o grobljima korisnik ima pravo to pravo ustupiti trećim osobama bez naknade. To su mi jučer potvrdili na groblju VG. Znam da se to pravo na nekim grobljima prodaje po visokim cijenama. Čini mi se da je to crno tržište. Ne znam da li sam ja u pravu?

Sa b2 kapital više neću ni razgovarati, ukoliko inzistiraju odmah ću ih uputiti na broj odvjetnice. U prošlom razgovoru nisu mi ni htjeli reći o čemu se radi. Na pitanje što znači da je ujak njihov klijent samo su prekinuli razgovor i rekli da će me zvati kasnije. Ja samo nagađam o čemu se radi. Čini mi se da je to bio app pokušaj.

Dug nikako neću priznati, čak ni kunu. Ja i dalje tvrdim da od ujaka nisam naslijedila imovinu, dok sam neke njegove dugove već podmirila, režije, troškovi sahrane. To mogu dokazati, svjedoci, financijske kartice od komunalica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

b2 kapital uputi da u sudskom postupku vrše potraživanje duga. obvezno odgovori na tužbu. osporavaj potraživanje zbog visine nasljedstva (samo pravo na grobno mjesto)

 

Istaknut da je pravo na grobno mjesto preuzeto u nasljedstvo isključivo iz motiva očuvanja mira pokojnika koji su preci nasljednice, i da nije ostvarena nikakva materijalna dobit nego zapravo preuzeta obaveza.

Stavljanje grobnog mjesta u kategoriju neke teško dokazive relativne "tržne vrijednosti" moglo bi se stoga možda gledati i u kontekstu povrede vjerskih i kulturalnih običaja i osjećaja nasljednice.

Nategnuto, ok, ali obzirom da je motiv nasljednice bio uistinu mir pokojnika, ne vidim zašto i to ne istaknuti u odgovoru.

 

Ja bi im u odgovoru napisao da razmisle i o naslovu u medijima:

" Utjerivači dugova i mrtve bacaju iz grobova da utjeraju dug"!

 

ps

 

Ne upućivati ih na odvjetnicu. To bi se moglo tumačiti kao pristanak na pregovore o dugu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa b2 kapital više neću ni razgovarati, ukoliko inzistiraju odmah ću ih uputiti na broj odvjetnice.

 

odvjetnice te zastupa kao opunomoćenik sa neograničemom punomoći.

kao što je naveo felixx i taj razgovor o dugu bi se mogao tretirati kao priznanje duga.

pismeno (preporučeno sa povratnicom ili urudžbirati) b2 kapital samo obavjestiti da u sudskom postupku potražuju isplatu duga od nasljednik. ali nije nužno ni tu izjavu pisati.

samo ih ignoriraj.

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felix, bojim se da tvrtke poput b2 kapitala ne zanima ugled u javnosti.

 

Da , imaju obraz ko slonovski đon.

Ali ni slonovi baš ne žele tabanati po trnju.

 

Tako ni oni baš ne izgaraju od želje da privuku pažnju javnosti na svoje metode rada. Posebice kada se rad o slučajevima poput vašeg u kojima utjeruju dvojbeni dug od ljudi koji ni na koji način nisu zaslužili takav tretman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Evo da se opet javim. Dobila sam rješenje o ovrsi zbog ovrhe svoga ujaka iz 2008 sa suda u Velikoj Gorici sa uputom o pravnom lijeku. Dug je Croatia osiguranju. 

Moj odvjetnik je uložio žalbu po uputi o pravnom lijeku. Dug osporavam zbog visine ostavinske imovine,  samo pravo na korištenje grobnog mjesta u Velikoj Gorici. U žalbi je navedeno da sam nakon ujakove smrti platila njegove režije.  Priložene su financijske kartice te potvrda o prebivalištu za ujaka i mene. Ja sam stanovala u Zagrebu, a ujak u mojoj kući u Velikoj Gorici. Za troškove sahrane, plaćene karmine, pogrebno odijelo i cvijeće prilozila sam podatke svjedoka. Osnovne troškove sahrane je platilo ministarstvo branitelja. 

Javim se kako je sve završilo,  možda pomogne nekome tko je u sličnom problemu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Teško pitanje na koje nitko ne može sa sigurnošću odgovoriti. Mišljenja sam da treba postupiti po zakonu o grobljima. Zakon kaže: grobno mjesto se daje na korištenje. Nije vlasništvo i nije nekretnina. Može se ustupiti drugoj osobi ugovorom o ustupanju ili naslijediti iza smrti nositelja tog prava. Nigdje se ne spominje bračna stečevina, ali kod nas sve može!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da je to neregulirano područje, kao i pitanje da li je moguća ovrha prava na korištenje grobnog mjesta. Vlasništvo je moguće na nadgrobnom spomeniku, ali mislim da ono ima nikakvu ili zanemarivo malu tržišnu  vrijednost samo po sebi. Na grobnom mjestu nije moguće vlasništvo. Ovrsiti vas naravno smije komunalno poduzeće zbog neplaćanja grobne naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je Zakon o grobljima jasan. Uprava groblja dodjeljuje pravo na korištenje grobnog mjesta. Na grobnom mjestu nije moguće vlasništvo jer su groblja rex extra commercio pa se ni grobno mjesto ne smije ovrsiti zbog naplate dugova. U svjetlu ličkog rukovanja i sinkope bojim se odlučivanja prvostupanjskih sudova.

Moj slučaj da nije žalostan bio smiješan. Moj ujak nije imao nikakve prihode niti imovinu iz koje bi se ovrha mogla naplatiti. Logično je da onda ni zakonskom nasljedniku nije ostavio imovinu iz koje se dug može naplatiti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Helena1981 Skreblin je napisao:

Čini mi se da je to neregulirano područje, kao i pitanje da li je moguća ovrha prava na korištenje grobnog mjesta. Vlasništvo je moguće na nadgrobnom spomeniku, ali mislim da ono ima nikakvu ili zanemarivo malu tržišnu  vrijednost samo po sebi. Na grobnom mjestu nije moguće vlasništvo. Ovrsiti vas naravno smije komunalno poduzeće zbog neplaćanja grobne naknade.

ovrhu grobnog mjesta nije moguće napraviti ali moguće je napraviti ovrha na imovinu nasljednika.

nasljednik i svojom  imovinom odgovara za dug ostavitelja a ne samo nasljeđenom imovinom.

grobno mjesto nije imovina ostavitelja ali grobnica je.

ako se u rješenju o nasljeđivanju ne spominje grobnica ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasla sam presudu Zupanijskog suda u Varaždinu, 2006 godina. Grobno mjesto ni grobnica ne mogu biti predmet vlasništva, vec uprava groblja dodjeljuje pravo koristenja.Vlasnistvo je moguce na nadgrobnom uredaju. Pravo na koristenje je imovinsko pravo i zato se nasljeduje.

U mom rjesenju piše: ostavinsku imovinu čine pokretnine: pravo na korištenje grobnog mjesta u VG.

Nasljednik odgovara i svojom imovinom do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

Moj grob nije grobnica, već obično grobno mjesto. Nadgrobni uređaj je u lošem stanju.Trebam ga promijeniti zapravo. U njemu su sahranjeni baka i ujak. 

 

Nasljednik odgovara i svojom imovinom. Ako sam naslijedila kuću, smiju ovrsiti moj stan koji nije bio predmet nasljedivanja, što kada se naslijedi ono što se ne može prodati za vraćanje duga? Grobno mjesto se moze ustupiti ugovorom propisanim zakonom.

 

Evo dala sam si truda: Županijski sud u Varaždinu, 1330-5999, god. 2006. Predmet: Upis prava na korištenje grobnog mjesta. 

Zakon o grobljima, čl 15 kaže da je moguće jedino pravo na korištenje grobnog mjesta, a ne pravo vlasništva. To je zato jer su groblja rex extra commercium. Vlasništvo je moguće jedino na nadgrobnom uređaju, a ne na grobu, grobnici ni grobnom mjestu. Pravo korištenja dodjeljuje uprava groblja, pravo korištenja predstavlja imovinsko pravo pa se  ono može naslijediti. Ono se pod uvjetima propisanim zakonom može ustupiti ugovorom.

Dakle, ovaj spor ne možemo promatrati kao spor o pravu vlasništva. Samo je ona osoba stekla pravo na korištenje grobnog mjesta kojoj je uprava groblja dodijelila to pravo na korištenje ili njezin zakonski nasljednik. 

 

Županijski sud u Rijeci,1330-5999,god 2002. Predmet:nasljedivanje prava na korištenje grobnog mjesta. 

Grobno mjesto ne predstavlja nekretnina na kojoj je moguće steći pravo vlasništva, što je u suprotnosti sa ZOG, čl 2 i 13., već predmet nasljedivanje može biti samo pravo na korištenje grobnog mjesta, a to pravo pripada isključivo zakonskim nasljednicima pokojnika. 

uređeno: od Helena1981 Skreblin
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Pozdrav svima. Mala pomoć prije ostavine. Tko vrši procjenu vrijednosti grobnog mjesta, ide li tržišna vrijednost ili ukopna? 

Ako se odreknem nasljedstva a nastavim plaćati grobnu naknadu, da li mi ostaje pravo ukopa?

Naime grob je jedina imovina za nasljeđivanje, pa procjenjujem da li se isplati u odnosu na dugove

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 09. 2023. u 7:44, RenataH je napisao:

Tko vrši procjenu vrijednosti grobnog mjesta, ide li tržišna vrijednost ili ukopna? 

Zavisi što je predmet ostavinske rasprave, grobno mjesto ili samo pravo na ukop?

Dana 19. 09. 2023. u 7:44, RenataH je napisao:

Ako se odreknem nasljedstva a nastavim plaćati grobnu naknadu, da li mi ostaje pravo ukopa?

Ne, ako ga se na ostavinskoj raspravi odreknete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija