Jump to content

Par pitanja o zakonima vezanim uz posjedovanje droge


furk

Preporučene objave

Znači, išao sam se malo informirati o tome kako funkcioniraju zakoni o drogama pa imam par pitanja (iz zagreba sam):

 

1) Što se tiče relevantnih zakona, to su Zakon o suzbijanju zloporabe droga i čl. 190. i 191. Kaznenog zakona. Jel postoji još neki relevantni zakon ili samo ova dva?

 

2) Čitajući spomenute članke u kaznenom zakonu, čini mi se da je kazneno djelo posjedovanje s namjerom preprodaje (i ostalo), ali ne samo posjedovanje? Također sam naišao na https://pravosudje.gov.hr/posjedovanje-droge-za-osobnu-uporabu-prekrsajno-a-ne-kazneno-djelo/6388 što potvrđuje isto.

 

3) Prema prekršajnom zakonu mogu biti kažnjen sa od 5000 do 20,000 kn za posjedovanje? Čudno mi je da je minimum 5000kn, kad znam osobe koje su dobivale manje kazne za posjedovanje.

 

4) Na linku gore piše "Količina droge za osobnu uporabu nije propisana, jer bi to preprodavači mogli zlouporabiti". Znači, posjedovao ja travu ili mdma ili nešto trideseto, popuno je u okviru suca (ili policajca?) da procjeni je li količina za preprodaju ili osobno korištenje? Jel postoji neki izvor ili lista presuda o tome kolika je prosječna/uobičajena granica do koje se smatra da je posjedovanje za osobno korištenje?

 

Također sam čuo razne priče o tome kako "ako imaš podijeljeno u više paketića onda si diler" i "ako imaš vagicu onda si diler", ali ništa od toga nisam konkretno našao propisano u zakonima.

 

unaprijed vam hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Manje-više je to to.

 

Što se tiče samih droga, iste su taksativno navedene u Popisu droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga.

 

2. Tako je, aktualnim KZ-om, za razliku od ranijeg, dekriminalizirano je posjedovanje droge za vlastitu uporabu, koje sada predststavlja prekršaj iz Zakona o suzbijanju zlouporabe droga.

 

3. 5.000,00 kn je minimum, po mom mišljenju suludi minimum, a na tragu tog razmišljanja su i suci, budući u sudskoj praksi ogromnom većinom prevladava ublažavanje kazne. Ovdje na Legalisu imamo korisnika koji su prošli sa 700,00 kn kazne. Jasno, ublažavanje dolazi u obzir ukoliko se radi o prvom prekršaju, kod recidivizma već ide malo teže.

 

S druge strane, moguće je proći i bez novčane kazne, sa mjerom liječenja u slučaju ovisnosti počinitelja.

 

4. Nema vam nikakvog propisa, koji bi rekao ta i ta količina je za osobnu uporabu, a ta i ta je već unutar namjere "dilanja". Svaki slučaj je svijet za sebe, ali jasno vam je da ne možete tvrditi da imate kilu droge (kakva god da droga bude u pitanju) za vlastitu uporabu, to jednostavno nije životno uvjerljivo, pa čak i onda kada ste pravili zalihu.

 

Ovo sa paketićima jasno ukazuje na namjeru "dilanja", jer ako je za osobnu uporabu, čemu njeno odvajanje u precizno izmjerene gramaže, opet se radi o nelogičnom postupanju. Glede vagice, ona ne mora nužno značiti namjeru "dilanja", ali ako vam nađu veću količinu, uputit će na takav zaključak. Vagicu primjerice možete imati za izmjeru otrova za prskanje voćaka ili vrta, jasno ako imate voćnjak ili vrt.

 

Sama regulativa droga ima jedan vrlo snažan apsurd, a ta je da faktički potiče "dilanje", imajući u vidu da je zabranjeno (odnosno predstavlja kazneno djelo) sam proizvesti i jednu jedinu stabljiku marihuane. Stoga zakon "kaže" - "nemoj slučajno da sam za svoje potrebe proizvedeš marihuanu, već se izvoli obratiti svom ovlaštenom dileru".

 

Možda će neki reći da je ovo pretjerivanje, i u jednu ruku i je, ali meni je suludo da se država i društvo, "kao" bori protiv dilera, koji su zapravo ključni problem kod droga (što financijski, što zdravstveno), zabranom ljudima da si sami kod kuće posade jednu ili par stabljika da imaju za sebe. Čovjek koji želi trošiti drogu, trošit će je ovako ili onako. A pogledajte i što se desilo našem korisniku Smilleu, pa će vam biti jasniji apsurd o kojem pišem.

 

I da ne bi bilo zabune, ovo o čemu pišem odnosi se na lake droge, definitivno ne kokain, heroin i slične teške droge. No njih je ionako malo teže proizvesti, a pogotovo za vlastite potrebe. Drugi problem je što naš zakonodavac sve njih tretira jednako, što je još jedan apsurd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

palo mi je još jedno pitanje na pamet, znači postoji formalna/zakonska podjela između droga na lake i teške? Ne vidim ju na popisu droga, psihotropnih tvari...

 

Što se tiče filozofiranja...

Lake/teške droge je toliko glupa dihotomija koja ti ništa ne govori o samoj tvari. Bolje su sve kategorizacije koje uzimaju u obzir potencijal za ovisnost pojedine tvari, štetu tebi, štetu okolini... LSD i heroin su po takvim kriterijima vrlo različiti, i osobe koje ih konzumiraju su vrlo različite.

 

Ako ja ne štetim nikome osim sebi (znači nema vožnje pod utjecajem, agresivnosti prema drugima...) kakvo pravo država ima reći meni što da radim sa svojim tijelom. Kontrolirana legalizacija (znači dozvola za droge kao dozvola za vožnju, ako radiš s*anja - npr vožnja pod utjecajem, kazne još veće nego sada) uz preusmjeravanje novaca u edukaciju (a ne zastrašivanje) klinaca o opasnostima/prednostima svake pojedine droge postigla bi više za društvo i poboljšanje života svih nas (korisnika i ne-korisnika) nego bilo kakav pomak prema zero-tolerance.

 

Makar ću reći da mi jednako idu na živce oni koji misle da je trava magični lijek za sve, a ignoriraju činjenicu da nakon pušenja svaki dan zadnje tri godine, treba im dobrih pet sekundi prije nego što odgovore na rečenicu.

 

Još ne zaboravimo ironiju da nikotin i alkohol nisu "droge". Uvjeren sam da osoba koja ima karakteristike i predispozicije za ovisnika (bilo biološke - niža razina samokontrole, reaktivnost živ sustava ili socijalne - traume iz djetinjstva etc.) će vjerojatno razviti neku ovisnost bez vanjske intervencije. Specifična ovisnost je samo jedna manifestacija, i svede se na isto (za tu osobu) bila ona heroin ili hrana ili alkohol ili rad (u više protestantskim državama nego našim) ili novac. Samo su neke više socijalno odobrene i više ustaljene kao socijalna norma odnosno tabu (i naravno neke nose veću vjerojatnost da će se razivit ovisnost pri prvoj konzumaciji, dok se kod drugih ovisnost razvija kroz veći period)

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

palo mi je još jedno pitanje na pamet, znači postoji formalna/zakonska podjela između droga na lake i teške? Ne vidim ju na popisu droga, psihotropnih tvari...

 

Nema takve podjele, stoga su u očima zakona sve iste i jednako tretirane.

 

Lake/teške droge je toliko glupa dihotomija koja ti ništa ne govori o samoj tvari. Bolje su sve kategorizacije koje uzimaju u obzir potencijal za ovisnost pojedine tvari, štetu tebi, štetu okolini... LSD i heroin su po takvim kriterijima vrlo različiti, i osobe koje ih konzumiraju su vrlo različite.

 

U načelu se slažem, ali većina "teških" droga ima sve navedene karakteristike o kojima pišete. Da ne pričam o specifičnosti proizvodnje.

 

Ako ja ne štetim nikome osim sebi (znači nema vožnje pod utjecajem, agresivnosti prema drugima...) kakvo pravo država ima reći meni što da radim sa svojim tijelom. Kontrolirana legalizacija (znači dozvola za droge kao dozvola za vožnju, ako radiš s*anja - npr vožnja pod utjecajem, kazne još veće nego sada) uz preusmjeravanje novaca u edukaciju (a ne zastrašivanje) klinaca o opasnostima/prednostima svake pojedine droge postigla bi više za društvo i poboljšanje života svih nas (korisnika i ne-korisnika) nego bilo kakav pomak prema zero-tolerance.

 

Ideja je dobra, jedino bi možda izvedba trebala biti malo specifičnija, ali nekako sumnjam u našeg zakonodavca da bi bio toliko liberalan.

 

Vidite i kako smo regulirali tzv. medicinsku marihuanu, ispada da vam treba 2.000,00 kn+ za jednu "kuru" lijeka, realno tko će si to moći priuštiti? I onda će se opet čuditi što se ljudi okreću crnom tržištu ili si sami proizvedu.

 

Još ne zaboravimo ironiju da nikotin i alkohol nisu "droge".

 

To je svojevrsno licemjerje (kako društva u cjelini, tako i zakonodavca) odnosno vrsta društveno prihvatljive "droge", a čije posljedice su, kad se crta podvuče, kud i kamo gore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U načelu se slažem, ali većina "teških" droga ima sve navedene karakteristike o kojima pišete. Da ne pričam o specifičnosti proizvodnje.

Recimo za opijate, koji bi mogli staviti na ekstrem kategorije "teških droga", mislim da bi našli mali broj ljudi koji ne bi bio zahvalan za njihovo postojanje da ima otvorene prijelome na obje noge (ili sl. ozljedu). Još da ne uzimamo u obzir sve osobe koje žive s kroničnom boli i koje ne bi mogle funkcionirati bez njih.

Veliki broj halucinogena (psilocybin, DMT/ayahuasca, mescaline/peyote) ima povijest kao način za proširivanje uma i svijesti i korišteni su u takve svrhe dulje nego što je zakon znao za njih.

Ketamin se pokazao kao efikasan antidepresiv (i u Americi je legalan za korištenje u tu svrhu)

MDMA je sada u 3. faza kliničkih studija za tretman PTSP-a u Americi.

LSD se koristio u svrhe psihoterapije u velikoj mjeri prije nego što je kriminaliziran, i to sa dobrim rezultatima. Nedavno je bila jedno istraživanje u Švicarskoj s pozitivnim rezultatima

Za travu se pokazalo da postiže anksiolitičke učinke na razini trenutno korištenih i masivno propisivanih benzodizapina (normabel, xanax etc.), ali nosi puno manju vjerojatnost ovisnosti.

 

I za sve što kažem postoje brojna istraživanja i reference. Doduše, previše je za očekivat da političari (i ljudi) budu educirani o onome o čemu pričaju.

 

Ideja je dobra, jedino bi možda izvedba trebala biti malo specifičnija, ali nekako sumnjam u našeg zakonodavca da bi bio toliko liberalan.

naravno, vrlo vjerojatno se neće dogoditi u našim životima išta tako.

Ono što se možemo nadati, a prateći trendove čini mi se da je vjerojatno, bar na zapadu, je da neke droge bude dozvoljenu u medicinskom tretmanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima. Imam neka pitanja na temu.

1. Da li je u hrvatskoj kažnjivo (bilo kazneno, bilo prekršajno) posjedovanje ili konzumacija droga, ili oboje?

2. Kad pričamo u kontekstu testiranja vozača na opojne droge negdje sam pročitao da se u slini marihuana može detektirati do 4 dana od zadnje konzumacije. Sad me zanima ako me prometna policija zaustavi prilikom upravljanja vozilom i testira na opojne droge i test bude pozitivan na THC (marihuanu) da li se ja mogu braniti time da sam zadnji put konzumirao prije tri dana i da u trenutku testiranja sigurno nisam bio pod utjecajem, jer koja to marihuana čovjeka drži "napušenim" 3 dana. Ne drži niti dva, možda jedan? Točnije, da li se na temelj toga može "pobiti" njihov test jer mu je raspon vremena detekcije veći nego je djelovanje droge?

3. Ako kažem policajcu da ne priznajem rezultate njegovog testiranja jer sam konzumirao prije 3 dana, te da sigurno nisam sad pod utjecajem... koja je tada procedura?

4. Da li policija nekom metodom može odrediti da li se konzumacija dogodila prije 1, 2, 3 ili 4 dana?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

uređeno: od majstorfantaz
zaboravija još jedno pitanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, majstorfantaz je napisao:

1. Da li je u hrvatskoj kažnjivo (bilo kazneno, bilo prekršajno) posjedovanje ili konzumacija droga, ili oboje?

Posjedovanje i konzumacija su kažnjivi prekršajno.

 

Prije 15 minuta, majstorfantaz je napisao:

2. Kad pričamo u kontekstu testiranja vozača na opojne droge negdje sam pročitao da se u slini marihuana može detektirati do 4 dana od zadnje konzumacije. Sad me zanima ako me prometna policija zaustavi prilikom upravljanja vozilom i testira na opojne droge i test bude pozitivan na THC (marihuanu) da li se ja mogu braniti time da sam zadnji put konzumirao prije tri dana i da u trenutku testiranja sigurno nisam bio pod utjecajem, jer koja to marihuana čovjeka drži "napušenim" 3 dana. Ne drži niti dva, možda jedan? Točnije, da li se na temelj toga može "pobiti" njihov test jer mu je raspon vremena detekcije veći nego je djelovanje droge?

Možeš se braniti kako god želiš, ali propis je jasan, kao i način testiranja. Ako test pokaže tragove droge, to je dovoljno za osudu, bez obzira na količinu, protek i utjecaj na tvoje upravljanje vozilom u prometu.

 

Prije 15 minuta, majstorfantaz je napisao:

3. Ako kažem policajcu da ne priznajem rezultate njegovog testiranja jer sam konzumirao prije 3 dana, te da sigurno nisam sad pod utjecajem... koja je tada procedura?

Vađenje krvi, li s obzirom da se u krvi zadržava duže, ne isplati se. Isto kao i prethodno, i najmanja količina je dovoljna za postojanje prekršaja.

 

Prije 15 minuta, majstorfantaz je napisao:

4. Da li policija nekom metodom može odrediti da li se konzumacija dogodila prije 1, 2, 3 ili 4 dana?

Nebitno za prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa šta se tiće prometa ni jedan nema smisla. Dok god se ne pronađe test koji pokazuje trenutno, kao i alko test.

Do tada ovo je čisto pljačkanje hrvatskog naroda, tj. država našla bespošten naćin da puni blagajnu preko leđa građana. I sama je toga svjesna, ali se pravi "blesava" jer joj nitko ništa ne može.

Kao da si se opija u subotu, a test ti pokaže u ponediljak da si pio i policija ti oduzme vozačku kao da si pijan.

Eto prava sreća je da alko test ne pokazuje 4 dana unatrag. Ne bi bilo vozača po cesti, bar ne onih s dozvolama :).

 

Evo palo mi na "pamet" još jedno pitanje.

S obzirom da ste gore naveli kako je prekršajno kažnjiva sama konzumacija. Da li to znaći da te policajac može nasumićno zaustaviti na ulici (kao pješaka) dati ti test na droge i napisati kaznu ako si pozitivan?

uređeno: od majstorfantaz
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , majstorfantaz je napisao:

Pa šta se tiće prometa ni jedan nema smisla. Dok god se ne pronađe test koji pokazuje trenutno, kao i alko test.

Do tada ovo je čisto pljačkanje hrvatskog naroda, tj. država našla bespošten naćin da puni blagajnu preko leđa građana. I sama je toga svjesna, ali se pravi "blesava" jer joj nitko ništa ne može.

U nedostatku savršenog testa, koristi se onaj trenutno najbolji. Jedina druga opcija je da se ne koristi ništa...

I pusti maćehu državu na ovakvim temama, svugdje postoji neki oblik nadzora, a i treba postojati.

 

prije 23 sati , majstorfantaz je napisao:

Kao da si se opija u subotu, a test ti pokaže u ponediljak da si pio i policija ti oduzme vozačku kao da si pijan.

I alkohol može pokazivati duže (ne 4 dana), pa se može dogoditi da netko napuše danas za jučerašnju alkoholiziranost...

 

prije 23 sati , majstorfantaz je napisao:

S obzirom da ste gore naveli kako je prekršajno kažnjiva sama konzumacija. Da li to znaći da te policajac može nasumićno zaustaviti na ulici (kao pješaka) dati ti test na droge i napisati kaznu ako si pozitivan?

Ne, konzumacija nije kažnjiva u tom smislu, nego je kažnjivo ako te policija više puta zatekne na javnom mjestu u konzumaciji (čl. 20. ZPPJRM-a). Tu nije bitno jesi li pod utjecajem i ništa se ne mjeri, nego je dovoljno zaticanje u konzumaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija