Jump to content

Predbilježba nepravomoćne presude


mimi.xy

Preporučene objave

Naime, što znači formulacija čl. 59. ZZK da:

 

“Javne isprave na temelju kojih se može dopustiti predbilježba jesu:

 

a) neovršne domaće sudske odluke kojima se stvarno pravo bezuvjetno utvrđuje ili dosuđuje ili se bezuvjetno odbija”

 

naspram stare formulacije prije izmjene zakona iz 2013. godine koja je glasila:

 

“a) neizvršene pravomoćne domaće sudske odluke kojima se stvarno pravo bezuvjetno utvrđuje ili dosuđuje ili se bezuvjetno odbija”

 

Znači li to da je na temelju nepravomoćne presude moguće izvršiti predbilježbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neovršan=Neizvršan

Utvrđujuća presuda ma koliko to nekom zvučalo čudno,može imati isključivo svojstvo pravomočnosti ali ne i ovršnosti,obzirom da se takvom presudom niko neobvezuje na činidbu,več isključivo utvrđuje stečeno pravo,pravni odnos ili istinitost/neistinitost isprave,u biti nešto što se več desilo,što će reći da je samo kondemnatorna presuda podobna za ovrhu,dok je utvrđujuća obično preambula za donošenje obvezujećeg dijela presude,no ako je presudom u utvrđeno kakvo stvarno pravo ili stečeno odlukom suda,onda je titular takvog prava ovlašten temeljem zakona provesti takvu odluku suda,ali je jasno da to nemože učiniti kroz ovršni postupak,jer je presuda neovršna(obrazloženo u prednjem dijelu).

U vezi konkretnog upita sam mišljenja da je predbilježba na temelju nepravomoćne presude nemoguća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenice ovako stoje. Sud je donio deklaratornu presudu zbog ogluhe kojom utvrđuje da je vlasništvo stečeno dosjelošću. Tuženik nije uložio žalbu u ostavljenom roku, presuda stoji u sučevoj referadi i čeka na iskazivanje pravomoćnosti. Sudac je na godišnjem odmoru. Do kada, ne zna se (odgovor iz sudske pisarnice). Meni je dosta čekanja da se priča napokon završi i podnio sam prijedlog za uknjižbu/predbilježbu na temelju navedene presude. Znači učinio sam pogrešno i prijedlog će biti odbijen? Ili postoji šansa da ne bude odbijen?

 

Ukoliko prijedlog bude odbijen, koliko će me ta greška koštati s obzirom da još nisam uplatio pristojbu? Samo plaćam podnesak ili i podnesak i pristojbu za uknjižbu/predbilježbu ili i pristojbu na rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenice ovako stoje. Sud je donio deklaratornu presudu zbog ogluhe kojom utvrđuje da je vlasništvo stečeno dosjelošću. Tuženik nije uložio žalbu u ostavljenom roku, presuda stoji u sučevoj referadi i čeka na iskazivanje pravomoćnosti. Sudac je na godišnjem odmoru. Do kada, ne zna se (odgovor iz sudske pisarnice).?

 

odluka suda postaje pravomoćna kad protekne zakonski rok od zaprimanja odluke od strane stranaka u postupku.

ako odluka nije dostavljena strankam kako znate koja je odluka?

ako odluka nije dostavljena jednoj od stranaka u postupku u odnosu na tu stranku odluka nije pravomoćna.

 

podnio si zahtjev za uknjižbu vlasništva i imaš obvezu plaćanja sudske pristojbe u iznosu od 250,00 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda je dostavljena svim strankama u postupku, ali sudac se kupa na moru pa već skoro mjesec dana nije iskazao pravomoćnost. Ja presudu imam u rukama. Kao i tuženik.

 

Tu je sad daljnje pitanje može li meni sud odbiti uknjižbu/predbilježbu ako je presuda u međuvremenu u materijalnom smislu postala pravomoćna (i meni i tuženiku je protekao rok za žalbu), ALI sudac nije iskazao pravomoćnost jer ne znam ni ja sam zašto. I nitko ne zna kad se misli vraititi na posao. Hoće li ZK referent po sl. dužnosti utvrditi je li presuda pravomoćna ili će me odbiti jer nemam štambilj o pravomoćnosti (btw, radi se o malom sudu u malom mjestu gdje su parnična i ZK pisarnica doslovno soba do sobe).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda je dostavljena svim strankama u postupku, ali sudac se kupa na moru pa već skoro mjesec dana nije iskazao pravomoćnost. Ja presudu imam u rukama. Kao i tuženik.

 

ako ste primili presudu ona postaje pravomoćna nakon što istekne rok za žalbu (15 dana ) ako žalba nije podnešena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko prijedlog bude odbijen, koliko će me ta greška koštati s obzirom da još nisam uplatio pristojbu? Samo plaćam podnesak ili i podnesak i pristojbu za uknjižbu/predbilježbu ili i pristojbu na rješenje?

 

Zakon o sudskim pristojbama

Zemljišno knjižni postupak-Upisi, Tar.br.16

...

5. Pristojba za upis prema ovom Tar. br., plaća se uz pristojbu za podnesak i lijepi se na samom podnesku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam im prijedlog poslao poštom. Pa nek me pozovu na plaćanje pristojbe. Ili neka odbace prijedlog. Na njihovom webu ionako piše da se plaća uplatom na račun državnog proračuna ako je iznos preko 100 kn. A o podacima za uplatu me sud mora nekako obavijestiti (dati mi broj računa i poziv na broj za uplatu kao i traženi iznos za uplatu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, navodno. Namjerno napisah navodno jer tako kažu i u ZK, no ne i po kojem osnovu budući sam nazvao poradi zanimljive odredbe ZSP Tar.br.16 "2. Ako se na temelju jednog prijedloga upisuje više prava u korist jedne osobe kod istog suda, pristojba se plaća za upis svakog prava posebno." A nevidim ni nikakovu drugu odredbu koja bi, kao u nekim drugim slučajevima, na izvanparnične postupke primjenjivala tarife parničnih.

 

To vi radite iz jednog mjesta u drugo udaljeno, pa zato slano poštom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali imam ideju. Ja sam sad uplatio 450 kn i poslao im dokaz o tome, znači osigurao sam se da me neće rješenjem pozvati na plaćanje pristojbe. Za par dana mogu natipkati zahtjev za povrat preplaćene pristojbe i reći da sam krivo protumačio propis i pozvati se na zakon i reći da nema pravne osnove da se naplati 450 kn i da mi 200 kn vrate. A onda će oni morati rješenjem odlučiti o mojem zahtjevu i obrazožiti ga. Jel bi to moglo proći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija