Jump to content
Dubicanin

Pravo na drzavljanstvo po osnovi iseljenja iz Hrvatske

Preporučene objave

Dobro vece, zanima me da li imam pravo na Hrvatsko drzavljanstvo po osnovi iseljenja iz Hrvatske.

Imam 55 godina i zivim u Njemackoj sa BiH pasosom vec od 1992 godine, a po nacionalnosti sam Srbin. Prije toga sam zivio i radio punih 8 godina u Hrvatskoj. To mogu dokazati sa radnom knjizicom i vozackom koju sam 1991 polozio u Hrvatskoj.

Cak imam i osobnu iskaznicu iz Opatije koja je izdana 1985 i bila vazeca do 1995 iako sam ja napustio Hrvatsku u 1992, nikad se iz Hrvatske nisam odjavio. Rodjen sam u Bosni i tamo sam zivio do 1985 prije nego sto sam otisao za Hrvatsku a poslje toga za Njemacku.

Nikad nisam predao za Hrvatske papire ali me sada zanima koja prava imam. Meni se cini da po zakonu o iseljenicima imam pravo, ali nisam pravnik i neznam kakva je ustvari situacija. Zahvalan sam za svaki komentar.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Od 1992 imaš vjerovatno prebivalište u BiH pa se ne smatraš iseljenikom i nemaš pravo na državljanstvo.Ona osobna SRH iz Opatije prestala je važit odavno pa pošto nisi napravio onu prvu od RH znaju da nisi ni prebivao tj nisi imao boravak bez obzira što je osobna vrijedila do 95-te.

Podijeli ovu objavu

Postovani Sivko, hvala na prvom odgovoru.

Odkad sam otisao iz Hrvatske neprekidno zivim u Njemackoj. 1. Pasos sam onda vadio 1994 jos u SFRJ konzulatu i u njemu mi je upisana moja adresa u Njemackoj kao prebivaliste. Cak imam njemacke dokumente u kojima pise da sam direktno iz Hrvatske dosao u Njemacku.

Tek sam 1999 vadio prvi BiH pasos. Prije toga nikakvu papirologiju sa Bosnom Nisam ni vodio ni vidio. Tako da nisam nigdje boravio u bivsoj Jugoslaviji poslje Hrvatske. Tako da sam Po mome razumjenju iseljenik. Da li mislite da to mjenja nesto o situaciji?

Podijeli ovu objavu

Postovani Sivko, hvala na prvom odgovoru.

Odkad sam otisao iz Hrvatske neprekidno zivim u Njemackoj. 1. Pasos sam onda vadio 1994 jos u SFRJ konzulatu i u njemu mi je upisana moja adresa u Njemackoj

nisi mogao. SFRJ od veljače 1992. ne postoji pa ne postoji ni konzulat SFRJ.

Podijeli ovu objavu

Kolko ja vidim u zakonu pise:

Iseljenikom se ne smatra osoba koja je iselila s područja Republike Hrvatske na temelju međunarodnog ugovora ili se odrekla hrvatskog državljanstva te osoba koja je promijenila prebivalište u druge države koje su u to vrijeme bile u sastavu državne zajednice kojoj je pripadala i Republika Hrvatska.

Ali ja kad sam prvi put uzeo Bosanski pasos (1999), Hrvatska je vec bila samsostalna (od 1991). Znaci ja Kada sam napustio Hrvatsku vec nije bilo te drzavne zajednice.

Da li ja to dobro svatam?

Podijeli ovu objavu

Druze moj, dok je god bio rat, u Frankfurtu je Radio SFRJ konzulat i izdao SFRJ pasose. Pasos je ovde kraj mene i izdan u junu 1994. A taj konzulat je poslje postao konzulat SCG a onda konzulat Srbije.

Podijeli ovu objavu

– za iseljenike, njihove potomke do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihove bračne drugove navesti tko je, kada i u kojim okolnostima iselio iz Republike Hrvatske, uz prilaganje odgovarajućih dokaza,

- Ovjerena preslika putne ili druge javne isprave temeljem koje je osoba iselila iz Republike Hrvatske u inozemstvo (prilažu samo iseljenici, njihovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi)

što se mene tiče slobodno možeš dat zahtjev.

, u Frankfurtu je Radio SFRJ konzulat i izdao SFRJ pasose. Pasos je ovde kraj mene i izdan u junu 1994. A taj konzulat je poslje postao konzulat SCG a onda konzulat Srbije.
I koja adresa ti piše u toj putovnici?

Izdavao je nešto što nije bilo priznato u RH.

Podijeli ovu objavu

– za iseljenike, njihove potomke do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihove bračne drugove navesti tko je, kada i u kojim okolnostima iselio iz Republike Hrvatske, uz prilaganje odgovarajućih dokaza,

- Ovjerena preslika putne ili druge javne isprave temeljem koje je osoba iselila iz Republike Hrvatske u inozemstvo (prilažu samo iseljenici, njihovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi)

što se mene tiče slobodno možeš dat zahtjev.

I koja adresa ti piše u toj putovnici?

Izdavao je nešto što nije bilo priznato u RH.

Piše mi u njemu moja tadasnja adresa u Njemackoj.

I pise: Izdao Generalni Konzulat SFR Jugoslavije Frankfurt. Ipak nesto u inostranstvu.

Posjedujem sve svoje njemacke vize i potvrde u Kojima pise kada Sam dolazio i da Sam direktno dolazio iz Opatije. Stime i sa radnom knjizicom se moze i potvrditi da nigdje drugdje nisam Mogao biti. Da li je to Dovoljno kao javna isprava?

Iskreno da vas pitam, da li mislite da imam realnu sansu ako predam za drzavljanstvo?

Podijeli ovu objavu

92 si otišao?s kojim dokumentima?osobnom iz opatije?normalo da ti je u putovnici nepostojeće države piše adresa iz njemačke jer si imao vizu i boravak.

Piše da treba preslika putne isprave s kojom se iselilo.koja je to isprava?

Podijeli ovu objavu

92 si otišao?s kojim dokumentima?osobnom iz opatije?normalo da ti je u putovnici nepostojeće države piše adresa iz njemačke jer si imao vizu i boravak.

Piše da treba preslika putne isprave s kojom se iselilo.koja je to isprava?

Otisao sam sa starim SFRJ pasosom koji sam takodje vadio u opatiji jos prije raspada bivse drzave. I njega jos imam.

Podijeli ovu objavu

Sad to sve priložiš,ispuniš zahtjev,platiš taksu i čekaš.

Prebivalište po BiH putovnici je?

Prebivaliste u BiH pasosu nije upisano i nikad nije bilo (mislim od 1999 odkad ga ja imam).

Ali sve mi se papire u BiH vode u Dubici na roditeljskoj adresi.

Podijeli ovu objavu

Priložit ćeš bh osobnu.

Znaci SRH osobnu, BiH licnu, SFRJ pasos skojim sam otisao i papire iz koji je vidljivo Kada sam zivio u Hrvatskoj(radnu knjizicu). Trebali mi jos nesto?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Kix_032
      Poštovani,
      Nedavno sam se preselila u Englesku i, stjecajem nesretnih okolnosti, ostala sam bez putovnice i osobne iskaznice. gubitak dokumenata sam htjela prijaviti i u policijskoj postaji, ali su me preusmjerili na ambasadu, pošto sam stranac i oni se više ne bave ovakvim slučajevima. Domovnicu nemam sa sobom, a račun za e-građanin nikad nisam otvorila. S obzirom na potrebnu dokumentaciju za izradu nove putovnice, obratila sam se bratu da mi proba zatražiti domovnicu, u nadležnoj službi su ga odbili jer im treba moja osobna ili putovnica (?!) i da nisu u mogućnosti ju njemu izdati iako može osigurati sve potrebne podatke od OIBa do broja OI i datuma i mjesta izdavanja (čak i fotografije prednje i stražnje strane dokumenta)..
      Moje je pitanje postoji li kakva mogućnost da domovnicu zatražim osobno u Hrvatskoj ambasadi u Londonu, postoji li uopće mogućnost izdavanja putovnice s obzirom da staru nemam ili je jedina opcija putni list i povratak u Hrvatsku? Kakva je mogućnost za izradom punomoći bratu odavdje jer za bilo što, opet moram priložiti javnu ispravu (koju nemam).. 
      Hvala unaprijed i lijepi pozdrav..
    • objavio Drugar1
      Dobar dan,
      jucer sam citao da se pod ovim linkom https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=9171 moze vidjeti novi prijedlog o izmjenama i dopunama o zakonu o hrvatskom drzavljanstu i da je na javnom savjetovanju 11 dana. Ja se sada pitam koliko ce trebati vrijemena dok se zakon u ovom slucaju mjenja i kakva ce tu sada biti dalja procedura o izmjenama i dopunama, tj. hoce li ovo sada ici u sabor, ili ce se jos jednom mjenjati nesto i kada ce sabor da odluci hoce li preuzeti ove promjene zakona ili ne itd.
      Hvala unaprijed
    • objavio n.stevanovic
       Postovanje,
      moj slucaj je malo kompliciraniji,trenutno se nalazim u Bosni I planiram stupiti u brak , sto zbog braka sto zbog poroda koji ce se odvijati ovdje. Moje pitanje je,posto sam iz Zagreba a planiramo u brak stupiti u maticnom uredu u Zupanji,dali je u Zupanji moguce da izvadim I HR putovnicu ili moram u Ambasadu? Ona mi je potrebna radi prijave boravka I ostalih procedura u BiH,a nekako mi je I radi trudnoce lakse sto krace da putujem.
      Nadam se da sam se pravilno izjasnila,ako sam pogrijesila topic ispricavam se
    • objavio MarkoLika
      Moja situacija je ovakva:
      Moja majka je rodjena u Hrvatskoj i ima Hrvatsko i Srpsko drzavljanstvo dakle otac mi je iz Srbije i Samo ima srpsko drzavljanstvo. Roditelji su u Beogradu od 1985, tako da sam ja rodjen 1986 takodje u Beogradu. Posto nisam na vreme podneo zahtev za Upis u knjigu drzavljana(prije 18.god.), nemogu steci HR drzavljansto Poreklom. Oboje su po nacionalnosti srbi.
      Pitanje je ovo:
      Moja majka (HR drzavljanka) ima kucu u Hrvatskoj. Ako se ona preseli u Hrvatsku, pa recimo posle 1 godine opet seli za Srbiju i tamo trajno ostaje, mogu li ja onda proci kao potomak iseljenika? Znam da trenutno ne mogu Jer je majka otisla iz hrvatske jos u vreme bivse drzave.
      Hvala unapred
    • objavio Drugar1
      Dobar dan, 
      imam jedno pitanje u vezi drzavljanstva za iseljenike.
      Ja imam drzavljanstvo Austrije i zivim u njoj. Porijeklom sam bosnjak iz Bosne a zelim hrvatsko drzavljanstvo radi imovine u Hrvatskoj.
      Procitao sam zakon o drzavljanstvu i u njemu pise:
      Iseljenik iz stavka 1. ovoga članka je osoba koja se iselila s područja Republike Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.
      Jel to znaci da ja udovoljavam pretpostavke ovoga zakona ako se kao EU drzavljanin prijavim u svojoj kuci u Hrvatskoj na primjer 1 sedmicu ili 1 mjesec pa se onda odjavim pa opet u Austriji prijavim? Naravno da govorim i pisem hrvatski i da mogu proci test za naturalizaciju. Penzioner sam, tako da nemam neke obaveze koje bi me stisle da moram biti odredjeno vrijeme u nekoj drzavi.
      Tacnije bi me zanimalo koje su konkretne kriterije da bi se covjek priznao kao iseljenik?
      Hvala unaprijed!
      Pozdrav

• Online korisnici