Jump to content

Valjano odricanje od nasljedstva


Damir1105

Preporučene objave

Poštovani čitao sam na forumu ovdje da je jedan gospodin od javnog bilježnika je dobio rješenje o ostavini kao nametnuto nasljedstvo...kako je.to moguće...recimo ja sad cekam ostavinu nakon smrti oca i planiram se odreći svega jer ima velikih dugova...pitanje mi je da li postoji sansa da i ja dobijem to.nametnuto nasljedstvo ili se nasljednici moraju pozvati. I jos jedno pitanje da li se moze odreci nasljedstva prije ostavine odnosno da sam odem javnom bilježniku i odreknem se istog...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani čitao sam na forumu ovdje da je jedan gospodin od javnog bilježnika je dobio rješenje o ostavini kao nametnuto nasljedstvo...kako je.to moguće...recimo ja sad cekam ostavinu nakon smrti oca i planiram se odreći svega jer ima velikih dugova...pitanje mi je da li postoji sansa da i ja dobijem to.nametnuto nasljedstvo ili se nasljednici moraju pozvati. I jos jedno pitanje da li se moze odreci nasljedstva prije ostavine odnosno da sam odem javnom bilježniku i odreknem se istog...

 

javnom bilježniku pošalji pismeno (preporučeno i sa povratnicom ili na uruđbeni) očitovanje

da se odričeš nasljedstva. pismeno (i povratnicu ) čuvaš kao dokaz da si se odrekao nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"nametnuto nasljedstvo" kao pravni termin ne postoji, to se valjda čovjek zbunio kod pitanja prihvaća li se nasljedstva ili ne tijekom ostavinske rasprave, pa je prihvatio ono čega se ustvari htio odreći. Sve ostavine vode se kod općinskog suda na kojem je području umrli imao prebivalište, tamo spis dobije svoj O-broj spisa, i tamo stoji i kojem je javnom bilježniku kao povjereniku suda dodijeljen predmet u rad.

Tada, ako se bojite da će Vam javni bilježnik nešto nametati, pošaljite nasljedničku izjavu preporučeno poštom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasan mi je taj dio samo neznam kako saznati koji javni biljeznij vodi predmet

Ako ste u krugu nasljednika, dobit ćete poziv od JB.

 

Pazite samo kako ćete sročiti izjavu.

Vi morate izjaviti da se odričete nasljedstva u potpunosti. Ako izjavite da se 'odričete u korist tog i tog' , onda ste zapravo nasljedstvo prihvatii i darovati toj drugoj osobi. Pritom naknadni dugovi ne idu toj osobi nego vama, jer ste nasljedstvo prihvatili, a potom svojm voljom tu imovinu darovali.

Dugove ne mmožete 'darovati'.

 

kakvo uopce je to nametnuto nasljedstvo

 

Maloljetne osobe se ne mogu odreći nasljedstva.

To je jedan pravni apsurd.

Za njih bi trebali odlučiti staratelji, ali njima pravna služba CZSS zapravo brani da se odreknu nasljedstva kao staratelji jer "štite interes djece".

 

 

Ne znam je li taj tko je to spomenuo mislio na takav slučaj, ili se krivo izrazio.

Ili nije znao svoja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"nametnuto nasljedstvo" kao pravni termin ne postoji,
slažem se,no takav se termin može izvesti iz odredbe čl.132 st.1 Zakona o nasljeđivanju ili pak da u slučaju odricanja eventualni vjerovnik tužbom pobija takvu izjavu,što bi u slučaju usvajajućeg tužbenog zahtjeva dalo za učinak "nametanja nasljedstva".
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, ako je nasljednik već raspolagao nasljedstvom prije ostavine (osim ako se radi o redovitom upravljanju), možemo govoriti o tome da se više ne može odreći ostavine, i vjerujem da mnogi potencijalni nasljednici ni zainteresirane osobe ne znaju za ovu odredbu, inače se u praksi ne bi događale razne situacije.

 

Na što mislim? Znam ovakav primjer: svi nasljednici se odriču nekretnine koja je predmet ostavine jer je ostavitelj imao dugove, pa nekretninu nasljeđuje grad ili općina kao ošasnu ostavinu. Grad ili općina se bori i nagađa s vjerovnikom koji ima upisano založno pravo na toj nekretnini i želi se namiriti, snosi troškove ovršnih i drugih postupaka, za koje vrijeme nesuđeni nasljednici vrše posjedovne čine na nekretnini kao da je njihova. Utuženje na nedopustivost odricanja od nasljedstva prema nesuđenim nasljednicima bi, dakle, bio jedan izlaz za općinu ili grad koji ne žele preuzimati obveze oko nekretnina koje se na njihovom području nalaze kao ošasna ostavina. Zgodno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utuženje na nedopustivost odricanja od nasljedstva prema nesuđenim nasljednicima bi, dakle, bio jedan izlazza općinu ili grad koji ne žele preuzimati obveze oko nekretnina koje se na njihovom području nalaze kao ošasna ostavina.
Da,samo što podnošenje tužbe u tom slučaju neovisi o Gradu ili Općini,več isključivo o vjerovniku koji sasvim izvjesno nebi ulazio u parnicu kad ima lakši i jednostavniji pravni put.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija