Jump to content

Izrada osobne iskaznice maloljetnom djetetu, kad jedan od roditelja ne želi podignuti


Mimika25

Preporučene objave

  • 2 mjeseci kasnije...

Molim Vas za odgovor u vezi mog slucaja, tko zna  odgovoriti. Naime, bivsi muz i ja smo rastavljeni 2015.godine pravomocno. Imamo djevojcicu od 9 godina, za koju je meni dodjeljeno skrbnistvo. S obzirom da sam njemu bila jamac za kredite dok smo bili u braku,a on je dao otkaz 2007. godine i od tad ne radi,ja sam bila u drzavnoj firmi, placala kredite,bila sa troje djece na stanu,racun u blokadi,nisam imala za zivot. Zbog toga sam otisla u Njemacku, da bi osigurala bolji zivot djeci i sebi. Dijete je ostalo kod mojih roditelja u Hrvatskoj,koji su u mirovini, jer je bivsi muz izjavio da nema uvjete da uzme dijete,Ali isto tako ne pristaje niti da ide k meni.Tu sam sa novim partnerom i sredili smo zivot. Moj otac bi ju doveo k nama,ali bivsi muz s obzirom da je on morao na policiji podici osobnu iskaznicu djetetu, istu tu osobnu iskaznicu sad zadrzava i ne zeli je predati. Dijete se vec veseli sto ce ici k meni,a ovo sve ju dodatno psihicki pogadja,jer on tjera inat,a na socijalu su rekli ako se ne dogovorimo da ce dijete ici u udomiteljsku obitelj. Molim vas savjet na koji nacin dobiti od bivseg muza djetetovu osobnu iskaznicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Strawinsky je napisao:

Imam sličan problem. Rok za podizanje osobne iskaznice je, ako ga nisu promijenili, 120 dana od dana izrade. Ako nitko u tom roku ne preuzme OI, onda propada.

 

Inače, niste trebali osobnu iskaznicu u proteklih 9 godina?

Nisam trebala, jer tek sada se otvorila mogucnost da idemo u inozemstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imali vi osobu od djeteta ili ne, odvesti djete van drzave bez suglasnosti oca (pisane pozeljno itekako u vasem slucaju!!), centra za socijalnu skrb, ili sudske presude koja vam to omogucava, 

bi se u najgorem slucaju moglo smatrati kao otimanje djeteta!!

s obzirom na vase odnose s bivsim suprugom, kontaktirajte czss i s njima pokusajte ishoditi odobrenje za napustanje rh s malodobnim djetetom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Mimika25 je napisao:

Czss tvrdi da oni ne mogu nista u vezi toga dok se otac ne slozi s tim,a ako se ne slozi,dijete ide u udomiteljsku obitelj.

Ne znam zašto Vas plaše s ovime, nikad nisam čula da bi se ovako nešto događalo... I u vašem slučaju predlažem da pokrenete izvanparnični ili parnični postupak s ciljem da Vam sud dopusti da ishodite osobnu iskaznicu za dijete i da se promijene susreti i druženja na način da otac ima pravo na susrete i druženja tijekom godine preko interneta i telefona, a preko ljetnih i zimskih praznika da ide u Hrvatsku k njemu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana Ruby, rekli su mi da mogu pokrenuti sudski proces da dobijem samostalno skrbnistvo,ali je problem u tome sto moram osobno to pokrenuti u Hrvatskoj, sto nisam u mogucnosti, jer sam ovdje obavezna biti iz razloga sto sam ovdje u sustavu koji mi placa tecaj njemackog jezika i edukaciju za  njegovateljicu,ali uvjet je da se na svaki termin javim. Rekla mi je socijalna radnica da mogu eventualno uzeti punomocnika,tj.odvjetnika samo da preda zahtjev na socijal,ali opet bi dalje morala ja biti prisutna i rjesavati to. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, pomno sam pročitao i analizirao sve naprijed navedeno i iskreno ću Vam napisati svoje mišljenje:

1. Vama je dodijeljeno skrbništvo za Vaše zajedničko dijete, a koje skrbništvo nije samo na papiru, već se treba sprovoditi i u stvarnosti, dakle adekvatno skrbiti o svakodnevnim potrebama mld. djeteta (djevojčici od 9 godina u Vašem slučaju), a da li je to kod Vas slučaj?

2. Vi, kao skrbnica tog djeteta, prenosite skrb na treće osobe (svoje roditelje), da li imate pravo na to bez obzira na sve?

3. Bivši muž nema uvjete da se adekvatno skrbi za zajedničko dijete...

4. Vi bi pokrenuli postupak za potpuno oduzimanje roditeljeske skrbi ocu, temeljem čega?

5. Vi nemate vremena, čak ni doći u Hrvatsku poradi pokretanja nekog postupka, a dodjeljena Vam je roditeljska skrb?

- Pa ako Vam je dodijeljena roditeljska skrb onda se mora naći vremena za to dijete bez obzira na sve, pa to Vam je i dužnost...

Gledajući sve naprijed pobrojano, oprostite samo iznosim svoje mišljenje, kako su Vam i rekli u CZSS, postoji realna mogućnost i opasnost koju su naveli, a ne da Vas samo zastrašuju, jer i oni imaju svoje pravnike, a također imaju bolji i veći uvid u Vašu situaciju i Vaš predmet, zasigurno to nebi rekli da takva mogućnost ne postoji, a iskreno, postoji, barem iz ovog što navodite...

Ponavljam, samo iznosim svoje mišljenje i promišljanje, bez neke namjere da Vas na bilo koji način uvrijedim i omalovažim kao roditelja, samo da shvatite, naravno iz svega što navodite, da je kod Vas ipak dosta ozbiljna situacija i otvorene su sve mogućnosti...

Još jednom oprostite, možda sam Vas svojim postom povrijedio, nisam imao nikakve namjere, a ni pravo, za to, samo sam sagledavao sve navedene činjenice i "čitao između redova", jer tu se ne radi samo o izdavanju osobne iskaznice, tu su problemi puno ozbiljniji i složeniji, ali "prikriveni"...

Sretno..!

 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imala sam sličan slučaj, međutim u CZSS-u mi je rečeno da ako otac neće milom dati dokumente koje djetetu pripadaju onda će ga pozvati na obavijesni razgovor i sami mi dati odobrenje za podizanje dokumenata. Na policiji su mu rekli da je bolje da zatražim samostalnu roditeljsku skrb i upišem se u Registar (ne mogu se sad točno sjetiti kako se zove), a vidim da se i u ovom slučaju spominje taj termin pa bih molila da mi se objasni kako pokretati, na osnovu čega i što mogu očekivati.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, najbolje Vam je probati putem CZSS da ga pozovu na razgovor, kako su Vam i sugerirali, a ako i dalje bude "tvrdoglavio", vjerujem da će djelatnici CZSS najbolje znati što Vam je činiti...

Ima više mogućnosti, ali, kažem, najbolje je pokušati putem CZSS.....,po meni zadnja opcija bi bila oduzimanje roditeljske skrbi ocu sudskim putem (djelomično ili potpuno), jer ipak djeca trebaju obadva roditelja i zasigurno to nebi bilo dobro rješenje za dijete  i dobrobit djeteta...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Poštovana, najbolje Vam je probati putem CZSS da ga pozovu na razgovor, kako su Vam i sugerirali, a ako i dalje bude "tvrdoglavio", vjerujem da će djelatnici CZSS najbolje znati što Vam je činiti...

Ima više mogućnosti, ali, kažem, najbolje je pokušati putem CZSS.....,po meni zadnja opcija bi bila oduzimanje roditeljske skrbi ocu sudskim putem (djelomično ili potpuno), jer ipak djeca trebaju obadva roditelja i zasigurno to nebi bilo dobro rješenje za dijete  i dobrobit djeteta...

Samo sam rekla kakvu informaciju sam dobila od CZSS-a, dobila sam dokumente, tj on je potpisao izjavu kod javnog bilježnika nakon što sam mu rekla da odmah idem u CZSS jer mi se inatio da će mi dati izjavu kad njemu odgovara.

Mislim da on može i dalje viđati dijete unatoč samostalnoj roditeljskoj skrbi, samo nema pravo odluke u bilo čemu jer upravo to čini - osporava iz inata i prijeti mi se da će me prijaviti jer sam odlučila u nečemu bez njega. Npr. zašto dijete ne bi putovalo po svijetu ako ima tu mogućnost, ne govorim ovdje o preseljenju u drugu državu, nego o odmorima, posjetama rodbini koji žive u dalekom svijetu... a on eto neda djetetu da putuje i uživa. S druge strane, on bi dijete vodio na jedrenje a dijete se panično boji duboke vode i kad sam rekla da ne može, onda sam vještica, kučka i da se osvećujem. Mislim da tu puno govori što je bolje za dijete. Ali ja nisam "stručnjak" nego samo majka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, ja sam Vam samo iznio svoje mišljenje u svezi rješavanja tog problema i naveo da bi Vam ipak najbolje bilo, kako i sami navodite, a to su Vam sugerirali i u CZSS, da oni, kao stručne osobe, porazgovaraju sa njim i da ga upozore i na tu mogućnost, tj. mogućnost oduzimanja roditeljeske skrbi, te pri tome nisam mislio da otac, u tom slučaju, nebi imao pravo viđati dijete..

- Roditeljska skrb se oduzima u izvanparničnom postupku i to kada sud utvrdi da roditelj zloupotrebljava i grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnost i prava (čl. 170. Obz), osim u tom slučaju, sud će lišiti roditelja roditeljske skrbi i ako su ispunjene predpostavke iz čl. 171. Obz....,

Sud će rješenjem o lišenju prava na roditeljsku skrb odlučiti i o ostvarivanju osobnih odnosa s djetetom...

 Uopće nisam ulazio u segmenat Vašeg majčinstva ili njegovog očinstva, ako ste me krivo shvatili, ja Vam se ispričavam...

No, dobro Vi sami odlučite što Vam je najbolje za Vaše dijete, po mom mišljenju, najbolje bi bilo dogovorno ako je moguće, ali ako nejde, kako i sami navodite,  prepustiti stručnim osobama procjenu o dobrobiti djeteta...

Još jednom oprostite ako ste me krivo shvatili i Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve ok, vodila sam se time kako nadležne institucije govore što je najbolje za dijete jer su oni "stručnjaci" a ovo naše je za njih prepucavanje preko djeteta, a to prepucavanje meni nije nimalo u interesu no kad vidim da to ide na štetu našeg djeteta, ne mogu mirno sjediti. I CZSS je digao ruke od našeg slučaja, njih nisam ni vidjela ni čula 5 godina, ovu informaciju iz gornjeg posta sam dobila telefonski preko pravnice koju sam zamolila da ih kontaktira jer oni osobno ne žele imati posla ni s njim ni samnom, njihova uputa je bila da sami rješavamo međusobne odnose.

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana sa puno toga rečenim u Vašem postu se u potpunosti slažem što se tiče institucija i zaštite prava i interesa djeteta, no mi tu ništa, nažalost, ne možemo, oni kad hoće rade, kad neće neće i tako Vam to ide, no ok, njima na dušu i zato se moramo sami "boriti" kako znamo i umijemo...

Još jednom sretno Vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija