Jump to content

Nasljeđivanje duga po kreditu


kristijanvucetic

Preporučene objave

MOLIM POMOĆ

 

Očuh je dignuo 25 000eur kredita da podmiri sva potraživanja...trenutačno je na odsluženju zatvorske kazne te je banka počela slati obavjesti jer se ne uplaćuju rate.

 

Vlasnik kuće smo ja, očuh i majka, sestra se odrekla svog djela...majka je preminula te njezin dio ide meni...znači očuh je vlasnik 1/3 kuće i imanja.

 

Vrijednost kuće je najmanje 2 puta veća od iznosa dugovanja...

 

Da još malo zakompliciramo stvar...kuća se nalazi u području od posebne državne skrbi, kuća je naseljena 1995g te je prošle godine darovnicom RH darivana nama, te je na nju stavljena zabrana otuđenja, iznajmljivanja i slično do 2021g

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOLIM POMOĆ

 

Očuh je dignuo 25 000eur kredita da podmiri sva potraživanja...trenutačno je na odsluženju zatvorske kazne te je banka počela slati obavjesti jer se ne uplaćuju rate.

 

Vlasnik kuće smo ja, očuh i majka, sestra se odrekla svog djela...majka je preminula te njezin dio ide meni...znači očuh je vlasnik 1/3 kuće i imanja.

 

Vrijednost kuće je najmanje 2 puta veća od iznosa dugovanja...

 

Da još malo zakompliciramo stvar...kuća se nalazi u području od posebne državne skrbi, kuća je naseljena 1995g te je prošle godine darovnicom RH darivana nama, te je na nju stavljena zabrana otuđenja, iznajmljivanja i slično do 2021g

 

Da li je kuća opterećena hipotekom kao garancijom za povrat kredita?:ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam upoznat ne jer je kuća pod teretom države radi darovnog ugovora

 

Ako je tako banka se ne može naplatiti od vas jer nemate obvezu vraćanja dugova svog očuha, a ne mogu ni na nekretnini zahvaljujući najnovijim(jučerašnjim) promjenama ovršnog zakona prema kojima je jedina nekretnina koja služi za stanovanje zaštićena od ovrhe ukoliko na njoj ne postoji hipoteka ovrhovoditelja! Naravno banka može pokušati ovrhu na pokretninama ovršenika koje se nalaze u zajedničkom objektu ili nakon njegove smrti na novcu i imovini nasljednika ukoliko ona nije zakonski izuzeta od ovrhe! Važno je da vi banci ništa ne potpisujete u vezi očuhovog duga, pa ni ne pregovarate o dugu! Neka sve rješavaju sa njim jer je i dug osobne prirode! Ako ste u kontaktu s njim upozorite ga da ni on ne opterećuje svoj dio nekretnine za povrat toga kredita (banka bi mogla pokušati takav pritisak) jer za to sad doista nema razloga! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOLIM POMOĆ

 

Očuh je dignuo 25 000eur kredita da podmiri sva potraživanja...trenutačno je na odsluženju zatvorske kazne te je banka počela slati obavjesti jer se ne uplaćuju rate.

 

dužnik je živ i niko ga ne nasljeđuje pa ni kredit. u obvezi je plaćati svoje dugove.

dug se može naplatiti iz djela njegovog suvlasništva ali tek kad zabilježba bude brisana.

 

nemožete biti nasljednik očuha pa niste obvezni vračati njegove dugove..

kome je kuća darovana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nove informacije...majka je sudužnik u kreditu...ali je ona smrtno bolesna...što se dešava po njenoj smrti ako se kredit ne nastavi plaćati redovito...u instrumentima osiguranja nisu navedene hipoteke nego samo blokade po računima sudužnika i osobe koja je podigla kredit

 

Ako naslijedite majku (vi, sestra i očuh) naslijediti ćete i dugove, pa i taj dug, ali kuća vam je sigurna zbog najnovijih promjena Ovršnog zakona i neće vam je moći ovršiti jer vam je jedina nekretnina, bez hipoteke i služi vam za stanovanje! Ja bih na vašem mjestu razgovarao sa majkom da svoju imovinu prije smrti DARUJE vama! Na taj način mogli bi se ODREČI nasljedstva (jer imovine više neće biti) a nećete naslijediti ni dugove! Osim toga na taj način biste izbjegli i plaćanje poreza na nasljedstvo! Teoretski vjerovnik bi Paulijanskom tužbom mogao tražiti poništenje darovanja slijedeće tri godine, ali ako u tišini i brzo provedete prijenos velika je šansa da to ovrhovoditelj neće saznati!:hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nove informacije...majka je sudužnik u kreditu...ali je ona smrtno bolesna...što se dešava po njenoj smrti ako se kredit ne nastavi plaćati redovito...u instrumentima osiguranja nisu navedene hipoteke nego samo blokade po računima sudužnika i osobe koja je podigla kredit

 

sudužnik ili jamac?

dužnik je živ i postoji mogućnost hipoteke ili ovrhe na njegovom djelu kuće.

 

nasljednici jamca ne odgovaraju za dug nastao jamstvom.

dug nastao jamstvom je osobni dug.

osporavaj dugovanje i uputi ovrhovoditelja da u sudskom postupku traži namirenje duga od nasljednika. ne razgovaraj sa ovrhovoditeljem da nebi priznao dug. i razgovor o dugu može se smatrati priznanjem duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sudužnik ili jamac?

dužnik je živ i postoji mogućnost hipoteke ili ovrhe na njegovom djelu kuće.

 

nasljednici jamca ne odgovaraju za dug nastao jamstvom.

 

Kristijanvucetic je decidirano napisao da je majka sudužnik!

Najnovijim promjenama Ovršnog zakona NIJE MOGUĆA OVRHA JEDINE NEKRETNINE KOJA SLUŽI ZA STANOVANJE (ukoliko na nju nije upisana hipoteka za predmetno dugovanje)!:hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Opet ja sa novim pitanjima...naime stvari su komplicirane i ne želim da se opteretim nepotrebnim te da ne izgubim ono što mi pripada po zakonu (kojeg ne znam)...

 

Kuća mojih roditelja (očuh i majka) je darovana darovnicom RH na principu 1/3 meni, 1/3 očuhu, 1/3 majci...sestra se odrekla svog djela da bi mogla dobiti materijal za izgradnju vlastite kuće...1.8 je majka preminula i sad se već počinje naslućivati borba za nasljedstvo, stoga me zanima kakva je raspodjela između mene i sestre i očuha?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 sati , kristijanvucetic je napisao:

 

Kuća mojih roditelja (očuh i majka) je darovana darovnicom RH na principu 1/3 meni, 1/3 očuhu, 1/3 majci...sestra se odrekla svog djela da bi mogla dobiti materijal za izgradnju vlastite kuće...1.8 je majka preminula i sad se već počinje naslućivati borba za nasljedstvo, stoga me zanima kakva je raspodjela između mene i sestre i očuha?

majčina 1/3 kuće djeli se na nasljednke  (muž, djeca).  zašto sa majkom niste zaključili ugovor o doživotnom uzdržavanju? kao davatelj ugovorene usluge dobijete njen dio kuće ali nemate obvezu vračati dugove (osim ako drugačije ugovorite). nasljednici vračaju dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđenog  djela. tražite procijenu vrijednosti djela kojeg nasljedite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 15 minuta, maja1306 je napisao:

Otac mi je preminuo prije 2 mjeseca,iza njega je ostalo dugovanje po kreditu od cca 35000 kuna.Nasljednice smo ja i majka.Zanima me da li postoji ikakav način da se izbjegne nastavak plačanja kredita?

Jedino da se odrečeta prava na njegovo nasljedstvo, ako prihvatite pravo nasljedstva, onda prihaćate i njegove obveze, njegova dugovanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se svi odreknete, općina postaje vlasnik svega.

S obzirom na relativno mali iznos kredita i (vjerojatno) višestruko višu vrijednost ostalog nasljedstva (dugovi se nasljeđuju u vrijednosti ostale imovine), vjerojatno se ne isplati odreći svega.

Što se tiče tog kredita, s bankom je vjerojatno moguće dogovoriti neki reprogram kredita, npr. na duže vrijeme otplate, tako da rata bude manja, pa da vam to ne bude toliko opterećenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija