Jump to content

Kad stupa na snagu novi Ovršni zakon?


ninanana

Preporučene objave

Naslov je ujedno i pitanje. Dakle, kada stupa na snagu novi Ovršni zakon. Najviše me zanima radi pljenidbe plaće. Kad poslodavac počinje skidati četvrtinu umjesto trećine?

Hvala.

Pozdrav svima.

 

Vrlo brzo! Mislim da se radi o nekakvih osam dana od dana objave u NN! Kod ove promjene mislim da je važno primjetiti da se ne radi o isplati 3/4 plaće baš u svim slučajevima već odredba glasi da je zaštićeno od ovrhe 3/4 plaće UKOLIKO TAJ IZNOS NIJE VEĆI OD 2/3 PROSJEČNE PLAĆE U RH! Tako svi oni koji imaju plaću veću od prosječne hrvatske plaće neće imati zaštićen iznos veći nego prije izmjena zakona! Radi se o nekakvih 3700 kn maksimalnog zaštićenog iznosa! Stupanjem na snagu izmjena zakona poslodavac može i mora odmah primjenjivati navedenu odredbu! U stvari svi koji imaju plaću veću od 5000 kn neće primati 3/4 na zaštićeni račun već maksimalno cca 3700 kn!:tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo brzo! Mislim da se radi o nekakvih osam dana od dana izglasavanja! Kod ove promjene mislim da je važno primjetiti da se ne radi o isplati 3/4 plaće baš u svim slučajevima već odredba glasi da je zaštićeno od ovrhe 3/4 plaće UKOLIKO TAJ IZNOS NIJE VEĆI OD 2/3 PROSJEČNE PLAĆE U RH! Tako svi oni koji imaju plaću veću od prosječne hrvatske plaće neće imati zaštićen iznos veći nego prije izmjena zakona! Radi se o nekakvih 3700 kn maksimalnog zaštićenog iznosa! Stupanjem na snagu izmjena zakona poslodavac može i mora odmah primjenjivati navedenu odredbu! U stvari svi koji imaju plaću veću od 5000 kn neće primati 3/4 na zaštićeni račun već maksimalno cca 3700 kn!:tikvan:

 

Ma, kakvi, cijela plaća neće biti nikad veća od 4000

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s obzirom da već pričate o novostima iz ovršnog zakona....jedna osoba je nedavno dobila rješenje sa ovrhom ili nekom predbilježbom banke na kuću (jedina nekretnina) koja nije bila hipoteka ,već se radilo o nekom nenamjenskom kreditu....račun je blokiran,inaće se naplaćuje trećina plaće......da li ta osoba sada može tražiti ukidanje ovrhe na kuću jer to koliko sam shvatio više nije moguće ako se radi o jedinoj nekretnini i koja nije bila garancija kredita..i koja je procedura...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledala sam sjednicu Hrvatskog sabora na kojoj je bilo glasovanje o Ovršnom zakonu, ali nisam uspjela uhvatiti puni sadržaj prijelaznih odredbi, ali čini mi se da se u ovom slučaju novi Ovršni zakon neće primjenjivati na ovršne postupke koji su u tijeku, već će se oni dovršiti po odredbama postojećeg Ovršnog zakona. Neke odredbe novog Ovršnog zakona će se primjenjivati i na postupke u tijeku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledala sam sjednicu Hrvatskog sabora na kojoj je bilo glasovanje o Ovršnom zakonu, ali nisam uspjela uhvatiti puni sadržaj prijelaznih odredbi, ali čini mi se da se u ovom slučaju novi Ovršni zakon neće primjenjivati na ovršne postupke koji su u tijeku, već će se oni dovršiti po odredbama postojećeg Ovršnog zakona. Neke odredbe novog Ovršnog zakona će se primjenjivati i na postupke u tijeku.

 

Ni sam nisam najbolje polovio izmjene koje idu, ali prema tekstu prijedloga koji se nalazi na netu, većina novina neće imati primjenu na postupke u tijeku, koji će se dovršiti sukladno odredbama ranijeg zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

zakon je stupio na snagu....iznad sam postavio jedno pitanje u vezi ovrha nekretnina (jedne) koje nisu pod hipotekom,da  li se i na njih odnosi ovaj zakon da se nemože vršiti ovrha ili samo na nove slučajeve i koji članci to sprečavaju ili dozvoljavaju....

uređeno: od gorand
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 44. Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona -

"Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Ovršnog zakona (»Narodne novine«, br. 112/12., 25/13., 93/14. i 55/16. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).

Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka:

– u postupcima pokrenutim nakon stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (»Narodne novine«, br. 93/14.) ovršni postupak i postupak osiguranja u drugom stupnju vodi i odluke donosi sudac pojedinac ako je žalba izjavljena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona,

– odredbe članka 17., 20. i 21. ovoga Zakona primjenjivat će se na postupke u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti.«.

Članak 12. stavak 1. ovoga Zakona primjenjuje se na pravne poslove koji nastanu nakon stupanja na snagu ovoga Zakona (čl. 12. govori o tome što se smatra jedinom nekretninom).

Članak 24. ovoga Zakona primjenjivat će se na postupke u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti osim u dijelu koji se odnosi na provedbu ovrhe radi naplate dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina po tom računu neovisno o vremenu njihovog nastanka, osim ovrhe radi ostvarenja djetetove tražbine uzdržavanja, a koji se ne primjenjuje na tražbine iz osnova za plaćanje koje su upisane u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje prije stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 27. ovoga Zakona primjenjivat će se na postupke u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti osim u dijelu koji se odnosi na provedbu ovrhe radi naplate dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina po tom računu neovisno o vremenu njihovog nastanka, osim ovrhe radi ostvarenja djetetove tražbine uzdržavanja, a koji se ne primjenjuje na tražbine iz osnova za plaćanje koje su upisane u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje prije 1. siječnja 2015."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taj članak sam i ja vidio pa sam pretpostavio da to vrijedi samo za nove kredite ili dugovanja....ali osoba nikad nije dala hipoteku za taj nenamjenski kredit ,oni su jednostavno iskoristili ovršni zakon da idu na tu nekretninu....

ako to vrijedi samo za nove slučajeve ,šta su onda uopće oni donijeli za tih preko 300 000 blokiranih....jel su oni trebali pomoći blokiranima ili onima koji će tek biti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dio koji se tiče stambenog zbrinjavanja ovršenika koji bi ostali na cesti, primjenjuje se i na postojeće ovršne postupke.

Realno, ovo je više vatrogasna mjera doli neka ozbiljna reforma, iako smatram da će zakon na ocjenu ustavnosti (prema najavama).

No, kako ističu u ministarstvu, u planu je izrada novog, cjelovitog zakona, iako će nam opet ostati pitanje retroaktivne primjene. Puno nedoumica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 undefined[?:minuta, G-man je napisao:

Dio koji se tiče stambenog zbrinjavanja ovršenika koji bi ostali na cesti, primjenjuje se i na postojeće ovršne postupke.

 

znači nije bitno što je dug narastao 3,4 puta zbog zateznih kamata,ovršnih troškova i ekstra zarada elite,nego zbog toga ćemo izbaciti ljude iz kuće,a ostali građani će plaćati smještaj tih ljudi.....super rješenje..

prije 55 undefined[?:minuta, G-man je napisao:

Realno, ovo je više vatrogasna mjera doli neka ozbiljna reforma, iako smatram da će zakon na ocjenu ustavnosti (prema najavama).

ako uzmemo u obzir dvije najbitnije mjere.....smanjenje ovrhe sa 1/3 na 1/4 i zaštita od ovrhe jedine nekretnine ovo nisu vatrogasne mjere ,nego nikakve.....prva navedena mjera pomaže trenutačno,ali dug se samo duže otplaćuje....druga ,uopće ne vrijedi za blokirane....već za buduće...

prije 55 undefined[?:minuta, G-man je napisao:

No, kako ističu u ministarstvu, u planu je izrada novog, cjelovitog zakona, iako će nam opet ostati pitanje retroaktivne primjene. Puno nedoumica.

izrada novog?....dvije godine na tome rade i sjete se da im treba novi zakon...odlično riješenje....treba još vremena da gaze sirotinju....

 

što se tiče slučaja koji sam naveo...njemu je sudski napravljenja neka zabilježba od jedne banke na nekretninu...banka je u međuvremenu to prodala poznatoj i uglednoj firmi za takve stvari....da li bi on imao pravo tražiti brisanje te zabilježbe i da li bi tada taj drugi ovrhovoditelj morao ponovo tražiti sudski i da li u tom slučaju bi se on mogao pozvati na ovaj novi zakon?

 

uređeno: od gorand
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , gorand je napisao:

izrada novog?....dvije godine na tome rade i sjete se da im treba novi zakon...odlično riješenje....treba još vremena da gaze sirotinju....

Kakvo nam je stanje na političkoj sceni zadnje dvije godine, ovo uopće ne čudi. Vidjet ćemo kako će se ponašati nova većina, jer nažalost vrlo je krhka. Nije problem samo Ovršni zakon, problem je činjenica da se najavljuju vrlo ozbiljne strukturne reforme pravosudnog sustava i brojnih fundamentalnih zakona, a od strane većine, koja doslovce ovisi o tome je su li jedna ili dvije osobe zdrave ili zapele u prometu, pa propuste glasanje.

No, kao što sam rekao, gotovo sigurno zakon ide na ocjenu ustavnosti, a pitanje je i kako će se banke postaviti u ovoj cijeloj priči, jer nemojte zaboraviti da banka nikad nije na gubitku.

prije 9 sati , gorand je napisao:

što se tiče slučaja koji sam naveo...njemu je sudski napravljenja neka zabilježba od jedne banke na nekretninu...banka je u međuvremenu to prodala poznatoj i uglednoj firmi za takve stvari....da li bi on imao pravo tražiti brisanje te zabilježbe i da li bi tada taj drugi ovrhovoditelj morao ponovo tražiti sudski i da li u tom slučaju bi se on mogao pozvati na ovaj novi zakon?

Ukoliko je zabilježba odrađena u skladu sa zakonom, ne vidim načina. Osim ukoliko dužnik pronađe neki dokaz koji bi išao u smjeru utvrđivanja ovrhe nedopuštenom, ali to bi onda i do sada istaknuo, zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 undefined[?:minuta, G-man je napisao:

 

No, kao što sam rekao, gotovo sigurno zakon ide na ocjenu ustavnosti, a pitanje je i kako će se banke postaviti u ovoj cijeloj priči, jer nemojte zaboraviti da banka nikad nije na gubitku.

 

Hah! Naprotiv! Banke su često na gubitku ali se to tad pretvara u širi društveni problem! Kad banka dobro posluje dijele se bonusi a kad posluje loše gubitak se socijalizira obično na porezne obveznike! U novijoj povijesti postoje brojni slučajevi bankrota banaka pa i u ultimativno kapitalističkim državama, kao i bankrota fondova! Da banka i osiguranje nikad ne gubi i da se dugovi uvijek moraju vratiti je još jedna od floskula kojom zasipaju stoku sitnog zuba! Prava istina je da se većina dugova na svijetu nikad neće vratiti! Hoće li primjerice SAD vratiti Kini nekoliko tisuća milijardi dolara duga ili će radije pokrenuti novu kataklizmu? Naravno, ne apeliram da se dugovi ne vraćaju, ali pritisak financijske oligarhije povezan s politikom postaje neodrživ i ugrožava opstanak ljudi, a zbog novca koji ne donosi ništa dobro i postaje sam sebi svrha:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija