Jump to content

Javni put


mfrank

Preporučene objave

Dan svima!

 

Molim za pomoc oko zahjeva za izgadnju javnog puta preko cestica u tudem vlasnistvu.

 

Ukratko:

- moja i 7 drugih kuca nalaze se u slijepoj ulici, ogranku glavne ceste

 

- predmetni ogranak duljine je cca 200m i nije javni put. Na predmetnom je par cestica - gro pripada Opcini, a dio je u privatnom vlasnistvu

 

- ogranak je jedini nacin da 6/8 kuca pristupe glavnoj cesti te se preko 20 god. koristi kao put. Problem nas korisnika je u infrastrukturi koja staje na glavnoj cesti - vodovodni prikljucak je jako daleko, pa svako puknuce cijevi saniramo o vlastitom trosku, a takoder umjesto jedne cijevi, svaka kuca je provlacila svoju trasu; rasvjeta ne postoji, put je vecim dijelom makadam, a pod utjecajem vododerina i cestih iskopa zbog vec navedenih puknuca cijevi; baje za komunalni otpad ne postoje, plinifikacija nije izvedena itditd.

 

- kao platise komunalnog doprinosa i naknade zelimo uzivati veci stupanj komfora sta podrazumijeva rjesavanje svega iz prethodne tocke

 

- na temelju svega recenog, korisnici tog puta predali su javnopravnom tijelu Opcine Zahtjev za izgradnju javnog puta

 

- dobiven je odgovor o postojanju dvije mogucnosti. Prva nerealna, podrazumijeva da je put od drzavnog interesa te ide izglasavanje u saboru i obestecivanje vlasnika cestica - ta verzija otpada. Druga je definiranje puta kao nerazvrstane ceste gdje problem predstvalja cinjenica da Opcina ne obestecuje vlasnike, te nema represivni mehanizam otudivanja cestice bez pristanka vlasnika. U razgovoru s vlasnicima, vidim da su nanjusili priliku za zaradu, te traze nerealne iznose. Usput receno, prilikom gradenja gradevina, placeno je i koristenje tog puta u vise navrata, mada nikad nije ovjereno...

 

- nisam pregleao sve GD, ali moja definira drugi izlaz na glavnu cestu koji jednostavno nije realno moguc jer se sve radilo na divlje

 

- po katastru se vidi da su sve cestice predvidene za put

- u gruntovnici tereta nema, dakle nije definirano pravo sluznosti putem tj. posluzno i povlasno vlasnistvo, iako po meni to uopce nije upitno zbog dosijelosti, jedinog moguceg izlaza itd.

 

- eh sad, sta definira pravo sluznosti? Da li je to samo provoz i prohod ili pretpostavlja i sve ostalo bitno za nekretninu koja se nalazi na tom putu - kad vec dodem do kuce, treba mi i struja, voda, kanalizacija, cesta, rasvjeta, plin... Ako sluznost podrazumijeva sve ovo, mozemo li to pravo prebaciti na jedinicu lokalne samouprave te traziti da oni investiraju u sve spomenuto, a bez pristanka vlasnika cestica - dakle samo prenijeti pravo, posto imamo pravo na sluznost, a istovremeno i pravo da se kvalitativno obogati taj put

 

- imate li neku ideju kojim putem krenuti - Opcina ceka da mi uvjerimo vlasnike da ustupe cestice... Meni igra neko normalno obestecivanje 50kn/m^2, ali ovi traze iznose velicine "toliko mi kosta demit fasada"...

 

__Hvala__

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija