Jump to content

Zadruga


dario1987

Preporučene objave

Ako moze pomoc

 

Zadruga je propala niti neznam kad niti nemogu nigdje naci tu zadrugu jel mogu di vidjet jel moj tata bio u zadrugi clan.

 

Jel moj tata mogao njima dat zemlju ili nesto ako je bio clan jos 62g.

 

Sad na obnovi zemljista dobio sam par rijesenja od suda u kojem pise da moj tata nema pravo po novom a po starom je jos uvjek na tatu a u rijesenju za nasljeđivanje nema tih cestica jel moguce da gruntovnica nije znala tko su nasljednici i da nije mogla upisat pokojnog ili sam zakasnio sa svim ja sam predo prijavu u gruntovnicu.

 

Sad cekam neznam kolko ce to potrajat na sudu

 

Jel imate kakav prijedlog sta bi trebao radit.

 

Hvala unaprijed.

 

Evo ovako je pisalo po starom zk.

 

 

Primljeno: 25. kolovoza 1962. Z - 9651/62 Na temelju rješenja pravomoćnog Kotarskog suda III u Zagrebu od 12.12.1961. broj Rz - 4/60 i člana 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji uknjižuje se pravo korištenja na zemljištu u A, dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi, u korist:​​ xxxxxxxx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

Iz opisanog neznam što ste točno odradili, ali ako ispravni postupak još nije istekao, smatram da niste zakasnili.

Ova zabilježba iz 1962. godine je vrijedna, ali samo ako ima nastavak. Taj nastavak bi trebao biti temeljen na članku 360. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, po kojem se ranije pravo upravljanja, korištenja i raspolaganja na stvari u društvenom vlasništvu postalo pravo vlasništva upravo ovlaštenika koji je naveden kao nosioc tog prava, odnosno njegovog pravnog slijednika. Tj. trebalo je dati prijedlog da se ista uknjiži na njega osnovom zakonskih odredbi.

Spominjete obnovu, pa predmnijevam da se radi o novoj izmjeri i obnovi zemljišne knjige. U sklopu tog postupka imali ste mogućnost iznijeti svoje argumente i dokazati svoje pravo vlasništva. Ako je taj postupak okončan i otvorena je zemljišna knjiga, tada do isteka roka za ispravni postupak imate još vremena isticanjem prigovora po članku 188. Zakona o zemljišnim kniigama, dokazati svoja prava. Štoviše, ako još i nije otvorena nova zemljišna knjiga i ispravni postupak nije počeo teći, smatram da imate mogućnost sudu predložiti preotvaranje provedene rasprave obnove zemljišne knjige za čestice koje su od Vašeg interesa i tražiti da se preispitaju utvrđenja u istome, kao i u tom postupku utvrđeno pravo vlasništva.

Spominjete zadrugu. Taj dio mi nije jasan. Evidenciju o zadrugama vodio je Hrvatski savez zdruga, a njegov pravni slijednik je sada Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo. Smatram da je to adresat kojemu se trebate obratiti za dobivanje više informacija o zadruzi koja Vas interesira.

Kao posljednje imao bih pitanje u svezi povrata ovih čestica koje je Vaš otac bio nosioc raspolaganja (ako sam dobro shvatio). Da li je za iste podnesen zahtjev za povrat odnosno denacionalizaciju? Moguće je da je i to jedan od razloga zbog kojih se čestice ne navode u rješenju o nasljeđivanju (pored toga što nisu bile upisane na njegovo ime u B listu). Da li se Vaš otac vodio kao posjednik citiranih čestica u katastru?

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

Lp.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Hvala na odgovoru i trudu

Ovak ja sam dobio ta rijesenja da ne pripada mojem tati nego nekom drugom a u tom rijesenju pise po starom zk ulosku da je imo tata na korist,drustveno vlasnistvo 

Ja sam na ta rijesenja poslo prijave u gruntovnicu da smo zakonski nasljednici ja i brat i stare cestice i stari zk tako i nove cestice i zk

Jel mogu ja nastradat u vezi sa tim 

Jer kako sam cuo da moje selo Blato je zadnje na obnovi zemljista i da imaju jako puno izgubljenih papira i da je to problem gruntovnice

 

Ovo je stari zk ulozak a u novom sasvim drugacije na nekog drugog 

Pitanje njima pise korisnici niti vlasnici niti suvlasnici sta to znaci korisnik

Pod B je  drustveno vlasnistvo 

Pod C je 

Primljeno: 25. kolovoza 1962. Z-9651/62
Na temelju rješenja kotarskog suda III u Zagrebu od 12. prosinca 1961.broj Rz 4/1960 i člana 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta na zemljištu upisanom u A I (jedan) uknjiženo je pravo korištenja dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi, za korist:mojeg tate i njegovog brata 

 

 

 

 

Hvala na odgovoru Dario 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

o istoj stvari otvorili ste nekoliko tema sa sličnim tekstom, no dovoljno različitim da zbunjujete i sebe i nas.

Prije svega, što se tiće pitanja što znači korisnik pogledajte zadnji odgovor u temi

  što znaći da je vaš djed dobio na korištenje dio građevinskog neizgrađenog zemljišta u društvenom vlasništvu. Napominjem, u društvenom vlasništvu te vaš djed to nije dobio u vlasništvo. To pravo korištenja moglo se pretvoriti u vlasništvo, pa čak i vi kao pravni sljednici, no kako niste moguće da se desilo već navedeno u odgovoru navedene teme.

No, što se stvarno desilo, to možda jedino možete istražiti i saznati sami pošto su zemljišne knjige javne te možete pogledati sve što vas zanima. Sa ovako malo informacija (k tome i proturječnih) mi možemo samo nagađati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija