Jump to content

zaraza u iznajmljenom stanu


iceman18

Preporučene objave

Pozdrav svima, 

da ne duljim i objašnjavam detalje. Prije 6 mjeseci iznajmio sam stan u Zagrebu. Nakon nekoliko mjeseci tamo sam se zarazio svrabom, vjerojatno od neodržavanog i prljavog madraca. Medicinske detalje rješavam s doktorom koji potvrđuje mogućnost zaraze grinjem iz prljavog madraca ili fotelja, ali i mogućnost da je čovjek koji je prije mene živio u stanu imao svrab, on je iselio samo dan prije mene. S obzirom na ozbiljnost situacije koja naravno nije smrtna, ali utječe na mene psihički želim tužiti najmodavca, vjerujem da ne moram objašnjavati zašto. Imali smo potpisan ugovor, tu nema problema, imam svjedoka koji je također osjetio svrab u stanu, ali na njega se bolest nije uhvatila u punom obliku ili mu se još nije manifestiralo. Ne znam koja je procedura, ali uzimanje uzorka pa čak i o mojem trošku vjerojatno bi do kraja potvrdilo priču. Kakve su mi šanse ako bih dotičnog najmodavca tužio po određenoj stavki zakona? Ne znam točno kojoj, za taj savjet pitam vas, ali vjerojatno je svjesno iznajmljivanje neodržavanog, prljavog i ofucanog stana te svjesno dovođenje u opasnost zdravlja i života kažnjivo po našem zakonu. Kako da pristupim slučaju i vrijedi li uopće pokušati? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo pitanje, ne znam niti tko bi mogao provesti ovakvo vještačenje - Zavod za javno zdravstvo, vještak epidemiolog...?

Ja bih ovdje prvo išla kaznenom prijavom protiv najmodavca, imate tu kazneno djelo širenja i prenošenja zarazne bolesti iz čl. 180. Kaznenog zakona (iako se to više odnosi na zarazu trihinelom, salmonelom, spolnim bolestima ili slanjem antraksa u koverti, ovo je zaista ekstreman slučaj). Mislim da tu kazneno djelo dovođenja u opasnost općeopasnom radnjom ili sredstvom iz čl. 215. Kaznenog zakona ne bi dolazilo u obzir.

Također, tu dolazi u obzir primjena Zakona o zaštiti pučanstva o zaraznih bolesti (NN 79/2007), gdje su na kraju propisane prekršajne kazne i gdje se svrab kao bolest i poimence spominje, ali je veliko pitanje je li Vaš stanodavac znao ili mogao znati za postojanje svraba i je li podložan kažnjavanju zbog toga.

U svakom slučaju, tada će Vam institucije odraditi sav posao i utvrditi postoji li odgovornost stanodavca - ako ona postoji, tada možete i Vi pristupiti na temelju toga tužbi za naknadu štete protiv stanodavca. Tim putem bih ja išla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da bi kazneno-pravno ovakvo što teško prošlo. Gotovo sam siguran da nadležno ODO (pogotovo zagrebačko) ne bi išlo u procesuiranje, jer se doista radi o ekstremu.

S druge strane, prekršajni put se moguće čini prihvatljivijom opcijom.

U svakom slučaju, ako uspijete dokazati da ste tu bolest pokupili u stanu, smatram da bi postojala osnova za potraživanje naknade štete kroz parnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Zanimljivo pitanje, ne znam niti tko bi mogao provesti ovakvo vještačenje - Zavod za javno zdravstvo, vještak epidemiolog...?

Ja bih ovdje prvo išla kaznenom prijavom protiv najmodavca, imate tu kazneno djelo širenja i prenošenja zarazne bolesti iz čl. 180. Kaznenog zakona (iako se to više odnosi na zarazu trihinelom, salmonelom, spolnim bolestima ili slanjem antraksa u koverti, ovo je zaista ekstreman slučaj). Mislim da tu kazneno djelo dovođenja u opasnost općeopasnom radnjom ili sredstvom iz čl. 215. Kaznenog zakona ne bi dolazilo u obzir.

Također, tu dolazi u obzir primjena Zakona o zaštiti pučanstva o zaraznih bolesti (NN 79/2007), gdje su na kraju propisane prekršajne kazne i gdje se svrab kao bolest i poimence spominje, ali je veliko pitanje je li Vaš stanodavac znao ili mogao znati za postojanje svraba i je li podložan kažnjavanju zbog toga.

U svakom slučaju, tada će Vam institucije odraditi sav posao i utvrditi postoji li odgovornost stanodavca - ako ona postoji, tada možete i Vi pristupiti na temelju toga tužbi za naknadu štete protiv stanodavca. Tim putem bih ja išla.

Veliko je pitanje je li on mogao znati, ali što je učinio da bi saznao? Je li nemar jednak neznanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakva je korist od prekršajne prijave i zašto bi bilo lakše dokazivo? Pa ako se uzme uzorak s madraca, trosjeda, fotelje uz svjedoke valjda je to dovoljno. Znao ili morao znati? Pa j***** mater ako iznajmljuješ prostor o kojem ne brineš i do kojeg ne držiš ne ideš li svjesno u tako nešto? Ako pretičem u lijevom zavoju sa stotkom radim istu stvar kao i on. Možda ubijem nekog možda ne, ali jebiga, nisam znao da dolazi auto, jel?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, iceman18 je napisao:

Kakva je korist od prekršajne prijave i zašto bi bilo lakše dokazivo?

Lakše dokazivo jer je za prekršaj potrebno manje uvjeta, jednostavniji je postupak i manje se traži.

I to nije nešto negativno, nego pozitivno - postupci su kraći, jednostavniji i veća je vjerojatnost osuđujuće presude i konkretne kazne.

Nije prekršajni postupak manje značajan u odnosu na kazneni...

 

Prije 11 minuta, iceman18 je napisao:

Pa ako se uzme uzorak s madraca, trosjeda, fotelje uz svjedoke valjda je to dovoljno.

Nije dovoljno. Ti si svjedok? Da nisi baš ti donio zarazu, pa sad želiš svaliti na nekog drugog? Pitam samo da ti pokažem da nije jednostano, ne očekujem odgovor.

 

Prije 11 minuta, iceman18 je napisao:

Znao ili morao znati? Pa j***** mater ako iznajmljuješ prostor o kojem ne brineš i do kojeg ne držiš ne ideš li svjesno u tako nešto?

Molim da izbjegavaš ovakve komentare, a što se tiče (ne)svjesnosti, zato i nije jednostavno. Što ako on ima papire da je dezinficirao stan prije tvog dolaska? Ili račun za novi madrac/posteljinu?

 

Prije 11 minuta, iceman18 je napisao:

Ako pretičem u lijevom zavoju sa stotkom radim istu stvar kao i on. Možda ubijem nekog možda ne, ali jebiga, nisam znao da dolazi auto, jel?

Ako ja pucam u nekoga, isto nisam morao biti svjestan posljedice svog djela. Razmišlja ju okvirima svog događaja, a ne nekog drugog (i karakterističnog, sa specifičnom radnjom i hrpom specifičnih karakteristika). I nitko nije umro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 sati , iceman18 je napisao:

Kakva je korist od prekršajne prijave i zašto bi bilo lakše dokazivo?

Morate shvatiti da kaznena osuda nije bezazlena stvar i tome se ne pristupa olako (govorim s aspekta suca koji bi sudio).

Meni nije poznato (a slobodno me demantira svatko tko ima drugačijih saznanja) da bi stanodavac morao/bio dužan dati stan na pregled sanitarne inspekcije prije iznajmljivanja, ukoliko se ne nalazi blizu nekog potencijalno opasnog područja (tipa tvornice s otrovnim ili biološki opasnim materijalima, deponija i sl.) ili ima saznanja o mogućoj zaraznoj bolesti. Kako nema obveze, ostaje vam ići s tezom da je stanodavac znao i namjerno propustio ukloniti uzročnika, a ukoliko mislite da je to lako dokazivo, brzo ćete se razuvjeriti.

Da sudim u ovako postavljenom kaznenom predmetu, postupak bih ekspresno riješio oslobađajućom presudom (osim ako bi DO uspio dokazati znanje stanodavca).

Prije 2 sati , iceman18 je napisao:

Ako pretičem u lijevom zavoju sa stotkom radim istu stvar kao i on. Možda ubijem nekog možda ne, ali jebiga, nisam znao da dolazi auto, jel?

Zakon o sigurnosti prometa na cestama vas demantira u ovom primjeru, obzirom postavlja vrlo jasna pravila koja se tiču vožnje na cesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, iceman18 je napisao:

Prije 6 mjeseci iznajmio sam stan u Zagrebu. Nakon nekoliko mjeseci tamo sam se zarazio svrabom, vjerojatno od neodržavanog i prljavog madraca. ...

...

....ali vjerojatno je svjesno iznajmljivanje neodržavanog, prljavog i ofucanog stana te svjesno dovođenje u opasnost zdravlja i života kažnjivo po našem zakonu. Kako da pristupim slučaju i vrijedi li uopće pokušati? 

Moram samo primjetiti da ste stan u takvom stanju svojom slobodnom voljom iznajmili (vjerojatno zato jer je bio jeftin). Nitko vas nije prisilio da baš taj stan unajmite. U stanu ste svojom voljom živjeli 6 mjeseci. Ne 6 dana , nego 6 mjeseci.

Vi čak u takvim okolnostima teško možete dokazati da niste upravo vi taj koji je stan doveo u tako loše stanje. Dovučete li stanodavca na sud sa takvim optužbama, budite sigurni da će on vas optužiti da ste mu stan doveli u takvo loše stanje. 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija