Jump to content

Razvod i kredit


Silvere

Preporučene objave

Pozdrav svima,

Nazalost doslo je do situacije da cemo se vrlo vjerojatno moj muz i ja razvesti. On je taj koji to zeli pokrenuti. Ja sam majka i zelim skrbnistvo nad djetetom (staro 1,5 godinu) i smatram da sam puno vise uz dijete te da mu mogu pruziti stabilniji zivot s obzirom na suprugov posao i nacin zivota. Problem je takodjer u zajednickom stanu kupljenom prije godinu dana koji trenutno nema nikakvu vrijednost jer je dugovanje vece od vrijednosti. Cini mi se da po clanku 46 obiteljskog zakona, roditelj koji ima skrbnistvo ostaje zivjeti u obiteljskom domu. S tim da suprug moze zivjeti u stanu koji njegovi roditelji imaju, ja nemam nigdje za ici. Ali ako bi suprug pristao da se dogovorimo da mu ja isplatim dio novca sto je ulozio u stan i da se kredit prebaci na mene, je li moguce takvo nesto dogovoriti sa bankom? Nema potrebe da covjek gubi 20 godina placajuci stan i da imamo zajednicko vlasnistvo i da je kreditno nesposoban. 

Je li ova opcija realna?

Spremna sam na dogovor ukoliko ga on zeli. Molim savjete. Je li mi treba odvjetnik?

 

hvala unaprijed svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema zapreke da se međusobno dogovorite o podjeli bračne stečevine i o skrbništvu nad djetetom i da sve to stavite na papir u obliku bračnog ugovora (za sastav takvog ugovora bih Vam preporučila odvjetnika), iako ćete prije pokretanja postupka razvoda pred sudom morati kod centra za socijalnu skrb mjesta vašeg posljednjeg zajedničkog prebivališta pokrenuti i postupak obveznog savjetovanja o planu zajedničke skrbi za dijete (što uključuje zajedničku odluku o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti, kad i kako će se viđati s drugim roditeljem i koliko će taj roditelj plaćati za uzdržavanje), ali pred centrom se neće razgovarati o vašoj bračnoj stečevini, oni su tu samo zbog interesa dobrobiti djeteta.

Sve će to biti lako ako postoji mogućnost dogovora između Vas i supruga. Ako ne, teško je predvidjeti ishod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Po onome sto sam istrazivala ispada da u 90 % slucajeva dijete ide majci. A sto sa ovim clankim 46 obiteljskog zakona, zar sud u imovinsko pravnoj podjeli ne moze odredit da onaj roditelj koji dobije skrbnistvo ostaje u stanu sa djetetom do punoljetnosti? Sto se tice dogovora ja sam za dogovor i zelim biti fer, ali naravno nisam sama u tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Silvere je napisao:

Hvala puno na odgovoru. Po onome sto sam istrazivala ispada da u 90 % slucajeva dijete ide majci.

Dijete je ispod tri godine, a ako otac ima posao sa nestalnim radnim vremenom ... što bi on sa djetetom?

U svakom slučaju, većina očeva u takvim okolnostima ne protivi se da dijete živi s majkom, sve dok (neke) majke ne počnu ocu sustavno uskraćivati pristup djetetu.

 

Citiraj

A sto sa ovim clankim 46 obiteljskog zakona, zar sud u imovinsko pravnoj podjeli ne moze odredit da onaj roditelj koji dobije skrbnistvo ostaje u stanu sa djetetom do punoljetnosti?

Taj čl. 46. vam je više spisak lijepih želja. Pročitajte pažljivo cijeli članak. Ima tamo puno drugih stavaka.

 

Citiraj

Sto se tice dogovora ja sam za dogovor i zelim biti fer, ali naravno nisam sama u tome.

Što se tiče dogovora u smislu da vama ostane stan i da vi otplaćujete kredit a vaš suprug se oslobodi sudužništva, teško da će banka na to pristati. Osim ako ne nađete drugog (jednako dobrog ili boljeg) jamca ili sudužnika.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da je iznos kredita takav da a ja sa svojom placom mogu sama bez problema pokrivati.  Bilo bi dobro kad bi se nasao nacin sa bankom jer bi onda on bio kreditno sposoban i mogao zapoceti novi zivot. 

Je li ima nacina da nekako ja njega isplatim i on cist, a ja dalje sama. I on je predlozio tu opciju koja je za oboje najbolja. Kazem, po iznosu moje place ja to definitvno mogu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Silvere je napisao:

Cini mi se da po clanku 46 obiteljskog zakona, roditelj koji ima skrbnistvo ostaje zivjeti u obiteljskom domu

Vidi st.3 i 4 citiranog članka,koji određuje trajanje eventualnog prava stanovanja i obvezu ovlaštenika tog prava prema bračnom drugu koji napušta obiteljski dom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Silvere je napisao:

Stvar je u tome da je iznos kredita takav da a ja sa svojom placom mogu sama bez problema pokrivati.  Bilo bi dobro kad bi se nasao nacin sa bankom jer bi onda on bio kreditno sposoban i mogao zapoceti novi zivot. 

Je li ima nacina da nekako ja njega isplatim i on cist, a ja dalje sama. I on je predlozio tu opciju koja je za oboje najbolja. Kazem, po iznosu moje place ja to definitvno mogu. 

Jako dobro je da ste se sami dogovorili da to riješite. Međutim poblem je banka.

Stavite se u poziciju osobe u banci koja bi trebala odlučiti da jednog od sudužnika oslobodi obaveze podmirenja kredita . To je loša poslovna odluka. Ako bilo što s vraćanjem tog kredita zapne za deset godina, tu osobu će banka kriviti za lošu odluku.

Morate otići u banku i pregovarati.

Ne prihvatiti njihovo odbijanje, nego im odlučno najaviti da ćete radije u drugoj banci podići kredit i ovaj zatvoriti. Neka vam ponude prihvatljivu opciju. Možda da vaši roditelji budu jamci? Ili životno osiguranje?

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pametnom savjetu. Zaista mi svi pomazete. Nismo jos nista dogovorili jer se on poceo inatiti.

Najvaljuje da ce traziti zajednicko skrbnistvo. Koliko su sanse da u tome uspije? Ja nisam spremna nikako pristati na to.

Molim takodjer savjet na koji nacin ostati miran u ovoj situaciji. I os pokretanja postupka koliko treba da se donese odluka o skrbnistvu. Radi se o bebi h ovom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kojem smislu tvrdi da će tražiti "zajedničko skrbništvo"? Kako on to zamišlja? Kod nas je regulirano da je roditeljska skrb uvijek zajednička (osim ako jednom roditelju nije u cijelosti oduzeta roditeljska skrb pa se on nema pravo smatrati više roditeljem, da se laički izrazim), ali dijete mora živjeti s jednim roditeljem, a s drugim ostvarivati susrete i druženja (odnosno osobne odnose) u nekim kraćim terminima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno to sto kazete. Ideja je suluda. On bi htio jedan tjedan kod njega jedan kod mene. Sebicnost je u pitanju i ne razmislja kako bi to bilo pogubno za dijete. Nazalost ljudi se zele osvetiti preko djeteta. 

No naravno i dalje cu se potruditi zadrzati koliko toliko normalne odnose jer je za dijete to najvaznije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija