Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

Sign in to follow this  
Spinn

Smatra li se stalna stimulacija plaćom u smislu Zakona o doprinosima?

Preporučene objave

Dakle, dio zaposlenika jednog trgovačkog društva ima odluke o stalnoj stimulaciji plaće. Bez puno filozofije, to je praktički povećanje plaće ali na način koji poslodavcu daje mogućnost samovoljno oduzeti isto. 

Neki od tih zaposlenika će biti izaslani na rad u povezano društvo u inozemstvu, a za odluku o osnovici za obračun doprinosa izaslanog radnika (čl. 37. Zakona o doprinosima) upitno je smatra li se i ta stimulacija plaćom?

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem. Imamo sličnu situaciju gdje na je na obrascu IP1 vidljivo da su uračunati redovni rad i stimulacija i uredno se plaćaju svi porezi uključujući i davanja za mirovinsko i zdravstveno na stimulaciju kao i na redovni dio. Čuo sam da svi ostali dodaci, bez obzira što se na njih plaćaju porezi i doprinosi, ako nisu dio redovne plaće prema ugovoru o radu, ne ulaze u izračun prosjeka. 

Ispada da radimo za minimalac i zanima me hoće li ova situacija utjecati na mirovinu? Uzima li se u izračun mirovine prosjek plaće?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Za mirovinu se uzima odnos tvoje bruto plaće u odnosu na bruto prosječnu plaću.na ono na što se ne plaćaju doprinosi (dnevnice, terenski) to ne ulazi u prosjeke plaće.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Znači li to da osnovica na plaći (neto) koja je prikazana kao minimalac neće utjecati na visinu mirovine već bruto u koju je uključena i stimulacija?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Dobro. Ali nije isto ako se računa prosjek na recimo redovni rad 3600 + 1700 stimulacija i to je zajedno 5300. Ili se računa samo na redovni rad koji je 3600 kn.  Govorim o bruto iznosu. A ja to ne znam kao niti moje kolege. A mislim da i mnogi drugi ne znaju.

Uređeno od Rio_72

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Bruto iznos to je onaj prije naplate mirovinskog.znači redovno+stimulacija je bruto s minus 20% mirovinskog je neto.isto tako i država računa bruto ili neto prosječnu plaću pa ide odnos nje i tvoje.

5300 ti je bruto a neto 4240 i koeficijent ti je cca 0.75 u odnosu na prosječnu državnu plaću.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Znamo mi što je neto. Nego zanimalo me da li se računa onaj dio sa stimulacijom? Ili samo "gola" plaća. 

 

prije 8 sati , Rio_72 je napisao:

Hvala na odgovoru. Znamo mi što je neto. Nego zanimalo me da li se računa onaj dio sa stimulacijom? Ili samo "gola" plaća. 

A pod golu plaću nisam mislio na neto nego na redovni rad bez stimulacije

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  



×