Jump to content

Založno pravo na nekretnini - moguća ovrha


minisaki

Preporučene objave

Poštovani,

Ukoliko bi mi netko mogao pojasniti mogućnost upisa založnog prava na nekretnini, stečenog temeljem cesije 2017 godine.

Pokušati ću biti kratka i detaljna.

Naime radi se o tome da je moj otac dao navedenu nekretninu u zalog austrijskom leasingu za kredit 2002 godine. Kredit je bio na 4 god, tj do 2006 god. S obzirom da kredit nije bio isplaćen do kraja, navedena nakretnina je ovršena. Provedene su 2 dražbe, na kojima nije bilo zainteresiranih za kupnju nekretnine. Zadnja dražba je bila 2008 godine. Shodno tome, sudac donosi rješenje kojim obustavlja ovrhu, te nalaže zemljišno-knjižnom odjelu brisanje zabilježbe ovrhe na navedenoj nekretnini. Prilikom ugovaranja leasinga/kredita moja majka je bila "fiktivni jamac" jer u to vrijeme nije bila nigdje zaposlena. 2011 godine moj otac je preminuo, a majka je jedini nasljednik predmetne nekretnine.

Sada 07/2017 godine, majka dobiva obavijest od odvjetničkog društva iz Zagreba koji je zastupao Leasing društvo iz Austrije gdje navode da je tražbina po leasingu temeljem cesije ustupljena Return to Business d.o.o. iz Zagreba, te ju upućuju na njih da im se javi u vezi dugovanja. ( Ne navode koliko je stanje duga )

Navedena firma koja je očito otkupila dug, do sada se nije javila mojoj majci pismenim putem, ali su se uknjižili u Zemljišne knjige temeljem Sporazuma o prijenosu založnih prava.

Molim Vas lijepo, ukoliko mi možete pojasniti što možemo u budućnosti očekivati? Da li je dug koji su otkupili u zastari s obzirom da je kredit istekao 2006 godine? Da li se moja majka može pozvati na zastaru ukoliko ju pokušaju ovršiti kao jamca? Do sada ju nitko nije pokušao ovršiti u tom svojstvu. 

Molim Vas savjet što i kako da se postavimo u pregovorima sa navedenom tvrtkom koja je otkupila dug.

Unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, minisaki je napisao:

Navedena firma koja je očito otkupila dug, do sada se nije javila mojoj majci pismenim putem, ali su se uknjižili u Zemljišne knjige temeljem Sporazuma o prijenosu založnih prava.

provjerite u gruntovnici na koji nači su se uknjižili kao vlasnicu. uknjižbom postaju vlasnici nekretnine i nije potrebno provoditi ovrhu. mogu vam poslati prijedlog za sklapanje ugovora o najmu.

mogu provest ovrhu radi iseljenja.

dali je davatelj kredita upisao hipoteku ili fiduciju?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

Moram priznati da nisam razumjela odgovor u cijelosti. Koliko znam radilo se o hipoteki. Naime, kredit je istekao 2006, dugovanje prodano/ustupljeno 2017, ima li tu osnove za zastaru? U navedenoj nekretnini živi moja majka, i to joj je jedina nekretnina. Ukoliko se desi to što ste napisali, i ona iseli iz nekretnine da li se time riješila i duga koji je sada veći od vrijednosti nekretnine. Što može poduzeti ako ju pokušaju ovrsiti u svojstvu jamca? Da li u tom slučaju ima pravo na zastaru potraživanja? Bila bi Vam zahvalna na odgovoru. Hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, minisaki je napisao:

Da li je dug koji su otkupili u zastari s obzirom da je kredit istekao 2006 godine?

problem je što je dug osiguran upisom u zemljišnoj knjizi,odnosno zalogom,a tu je več druga stvar po pitanju zastare

 

Prije 20 sati , minisaki je napisao:

da li se time riješila i duga koji je sada veći od vrijednosti nekretnine

pod pretpostavkom da je proteklo vrijeme potrebno za zastaru a dug kao u ovom slučaju osiguran zalogom,vjerovnik se može namiriti samo iz založene stvari i to bez kamata.

 

, minisaki je napisao:

ali su se uknjižili u Zemljišne knjige temeljem Sporazuma o prijenosu založnih prava.

dopušteno,obzirom da na novog vjerovnika cesijom sa glavnom tražbinom prelaze i sporedna prava,u ovom slučaju založno pravo,međutim postojala je mogučnost osnovanog pobijanja prenosa založnog prava,pa bi u tom slučaju zalog morao ostati i dalje na starom vjerovniku,no kako Vi time ništa nedobijate,prigovor bi bio ""Sizifov posao""

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Matrix je napisao:

problem je što je dug osiguran upisom u zemljišnoj knjizi,odnosno zalogom,a tu je več druga stvar po pitanju zastare

 

pod pretpostavkom da je proteklo vrijeme potrebno za zastaru a dug kao u ovom slučaju osiguran zalogom,vjerovnik se može namiriti samo iz založene stvari i to bez kamata.

 

dopušteno,obzirom da novog vjerovnika cesijom sa glavnom tražbinom prelaze i sporedna prava,u ovom slučaju založno pravo,međutim postojala je mogučnost osnovanog pobijanja prenosa založnog prava,pa bi u tom slučaju zalog morao ostati i dalje na starom vjerovniku,no kako Vi time ništa nedobijate,prigovor bi bio ""Sizifov posao""

Poštovani, Zahvaljujem na odgovoru. Dakle, možemo očekivati isti postupak tj javnu dražbu? Ukoliko se ponovi scenarij iz 2008 godine, te se navedena nekretnina ne proda na dražbi, ostaje moja majka kao jamac, sa malom mirovinom, ukoliko to žele ovrsiti, dok je živa dug ne bude otplatila. Da li u tom slučaju ima smisla pozivati se na za staru potraživanja? Unaprijed hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija