Jump to content

Javno dobro u općoj uporabi???


trozubac

Preporučene objave

Poštovani,  rješenjem ZK odjela, (prijavnim listom - diobni nacrt, odluke o javnoj cesti i očitovanja o statusu županijske ceste), promjenjena je kultura i površine moje zk. čestice koje sam zk vlasnik, na način da mi se smanjuje površina za oko 500 m2, te uzeti dio postaje jevno dobro u općoj uporabi, a ne na vodeći pri tom odredbu materijalnog prava u rješenju na temelju kojeg je izvršena i takva promjena, niti sam ja kao vlasnik cijele k.č dao pisanu suglasnost da pristajem na takve promjene u zk. knjigama, niti su me županijske ceste izvlastile za taj dio mojeg vlasništva...   što mi je činiti???  (napomnjem da cesta postoji godinama), ali ipak se dira u moja knjižna prava, stoga smatram iako je cesta u korist RH, i ako takva postojeća, da moram biti za to i izvlašten!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, postojala je, tako je vec od 1965 negde, no nekadasnji poljski put je ucrtan u katastar i proteze se po mapi uz moju zk. cesticu, no tada su nam uzeli taj dio vrta, prakticki okucnicu gdje su prosirili taj put, time da su skrenuli cestu po mojoj zk cestici...a nikada nismo bili izvlasteni za to, ipak se radi o 500 m2 zemljista..., jednostavno su nam to tada uzeli tih 500 m2 i povecali povrsinu  k.c. tog puta, iz cega proizlazi, da zupanijske ceste imaju sad sirinu oko 8 metara ceste upisanu u vlasnickom listu, a cesta je prakticki duz cijele moje zk cestice, a ne na tom putu koji je bio ucrtan..., pa ne moze samo tako RH uzet nekome vlasnistvo, i promijenit podatke u ulosku , bez kako sam rekao navodenja materijalnog prava na temelju kojeg polaze takvo pravo,...jednostavno samo su izvrsili promjenu, ipak je moje misljenje da je zk. vlasnistvo Ustavom zasticeno pravo, neovisno radilo se i o javnom dobru, jer to javno dobro, moglo je biti komotno i na tom njihovom ucrtanom putu...a ovako sad je put povecan prosiren za 500 m2...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, trozubac je napisao:

Da, postojala je, tako je vec od 1965 negde, no nekadasnji poljski put je ucrtan u katastar i proteze se po mapi uz moju zk. cesticu, no tada su nam uzeli taj dio vrta, prakticki okucnicu gdje su prosirili taj put, time da su skrenuli cestu po mojoj zk cestici...

Ako sam dobro shvatio, neki put je postojao, ali su oni sad taj put proširili i na dio vaše čestice koji nikad nije bio put niti je prije bio upisan u katastru?

Citiraj

..jednostavno samo su izvrsili promjenu, ipak je moje misljenje da je zk. vlasnistvo Ustavom zasticeno pravo, neovisno radilo se i o javnom dobru, jer to javno dobro, moglo je biti komotno i na tom njihovom ucrtanom putu...a ovako sad je put povecan prosiren za 500 m2...

Kada je točno došlo do promjene u katastarskom planu, tj proširenja čestice na kojoj se nalazi put na vašu česticu ?

Prije 2011. godine ili tek nedavno?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo to, cesta asfaltirana je na mojem dijelu cestice, a u mapi do moje cestice je ucrtan put, no tada oko 1965, okvirna godina, to su bili makadamski putevi, cesta stoji jer su ju tada skrenuli, pa su oni sada samo izmjenili gruntovno stanje prosirivsi taj upisani put u vl. RH za mojih 500 m2, cine su smanjili moju cesticu,  u stvarnom stanju na terenu cesta je na mojem dijelu cestice, a njihov put je graba, bankina...ali eto nikada nismo za to obesteceni, jer jucer sam primio rjesenje, samo se ispravlja povrsina ..moje cestice , i unanjuje za tih 500 m2 koje se pripisuju tom putu, sada je i gruntovno zupanijska cesta vlasnik svoje ceste..ali mene nikada nitko nije nista pitao tolike godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa proveli su R.N. i na temelju isprava koje sam napisao u pocetku, tako su i u rj. pobrojali samo isprave bez odredbe clanka, rjesenje je od 07.8.2017..., a citajuci zakon lihepo pise o izvlastenju, po meni su trebali na ispravni postupak obzirom je cesta tolike godine vec postojeca, a ne samo tako uzet mohe vlasnistvo, kako je tako je ali ja sam zk vlasnik pa da je bilo kakvo javno dobro u pitanju ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, trozubac je napisao:

Pa proveli su R.N. i na temelju isprava koje sam napisao u pocetku, tako su i u rj. pobrojali samo isprave bez odredbe clanka, rjesenje je od 07.8.2017..., a citajuci zakon lihepo pise o izvlastenju, po meni su trebali na ispravni postupak obzirom je cesta tolike godine vec postojeca, a ne samo tako uzet mohe vlasnistvo, kako je tako je ali ja sam zk vlasnik pa da je bilo kakvo javno dobro u pitanju ...

Ali kada je točno taj asfalt prešao preko vaše čestice?

Dajte napišite detaljnu kronologiju događanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijela cesta je na mojem, od kada su je i napravili, tamo oko kasnih 1960 tih, ili početkom 1970..., nekada na selu nije bilo asfalta, naravno bili su putevi (makadami), tada je bio put koji se koristio uz susjedovu među.., no međutim to su bili uski putevi, ccc 2 -3 metra, kako je to nekada bilo.

Takav put je odavna ucrtan u katastarskom planu, ima svoju česticu i u vlasništvu je Rh.

No međutim, kako su u ondašnje vrijeme ljudi počeli kupovati traktore, automobile, tadašnji sekretirijati ili tko već (nisam bio rođen - ne znam), jednostavno uzimaju ravninu moje zk.č. , koja je u dijagonali, kako ta nova cesta nebi bila toliko vijugava, da je išla po tom ucrtanom putu. To je bila nednostavno takva naredba, morao si dat zemlju, a nikada do dana današnjeg nismo dobili obeštećenje.

Naravno, napravio se asfalt, i cesta je tu, pored zk.čk. tadašnjeg ucrtanog puta, mi tada nismo imali ograđeno dvorište jer je to duga linija, a kada su napravili tu cestu, ogradili smo se naravno, tako da je cesta s vanjse strane naše ograde . što je i logično.

Ta cesta ima status županijske ceste.

Tolike godine ništa se nije dešavalo po pitanju vlasništva, do sada, kada sam dobio zk rješenje...   "ispravlja se zk.č.br. ... u površini sa 620 čhv na 450 čhv i taj dio pripisuje (povećava površina) već onom ranije upisanom putu u valsništvu RH.

Ja nisam da se cesta pomakiva, da se seli ili nešto, obzirom da tako stoji godinama, no dio te ceste, kao i prostor od ceste do moje ograde je ccc 500 m2, koji je u mojem vlasnitšvu (bankina i više od  3/4 dijela ceste)..

Kako sam već rekao, pa da je sam svetac došao, i da je u interesu bilo kakvog javnog dobra, to je moja zemlja..gruntovno vlasništo, za koju su me trebali pravično izvlastiti!

Postavljam si pitanje zašto oni jednostavno za taj dio NEUCRTANE ceste nisu formirali novu zk.č.br., a koja bi bila do tog postojećeg upisanog puta, a u mom vlasništvu, eventualno u zabilježbu služnosti u korist Hrvatskih cesta. ??

 

 

 

 

 

 

uređeno: od trozubac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još uvijek nije jasno kada je proširena cesta i stavljen asfalt, no predmnjevam da se to desilo puno prije 2011 (pa čak i da je bila javna ili nerazvrstana cesta prije 1997). Zašto se tada nije postavio zahtjev za izvlaštenjem i plačanje naknade te je li se mogo (ako je proširivano poslije 1997), u to ne ulazim. No, za ovo trenutno postupanje i Rješenje imaju zakonsku podlogu u Zakonu o cestama i čl.124, pa ispadate jedan od puno "sretnika" koje ne moraju ništa pitati, niti nuditi ikakovu naknadu. Od 1.siječnja 1997 sve je to što je postojalo prije u neotuđivom je vlasništvu RH (ili u vlasništvu JLS ako se radi o nerazvrstanim cestama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Spitfire je napisao:

Još uvijek nije jasno kada je proširena cesta i stavljen asfalt, no predmnjevam da se to desilo puno prije 2011 (pa čak i da je bila javna ili nerazvrstana cesta prije 1997). Zašto se tada nije postavio zahtjev za izvlaštenjem i plačanje naknade te je li se mogo (ako je proširivano poslije 1997), u to ne ulazim. No, za ovo trenutno postupanje i Rješenje imaju zakonsku podlogu u Zakonu o cestama i čl.124, pa ispadate jedan od puno "sretnika" koje ne moraju ništa pitati, niti nuditi ikakovu naknadu. Od 1.siječnja 1997 sve je to što je postojalo prije u neotuđivom je vlasništvu RH (ili u vlasništvu JLS ako se radi o nerazvrstanim cestama).

Cesta oko 1968, asfalt oko 1973..., da ali oni meni u rješenju ne navode na koji se zakon pozivaju..... iz čega proizlazi da je rješenje netočno i treba ga odbiti.... nisu primijenili ni jedno pravo, samo pobrojali isprave, što nije nužno za upis prava vlasništva i ostalog što proizlzai iz ZZK-a, svi ostali upisi moraju sadržavati odredbu o inim pravima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, trozubac je napisao:

...da ali oni meni u rješenju ne navode na koji se zakon pozivaju..... iz čega proizlazi da je rješenje netočno i treba ga odbiti.... nisu primijenili ni jedno pravo, samo pobrojali isprave, što nije nužno za upis prava vlasništva i ostalog što proizlzai iz ZZK-a, svi ostali upisi moraju sadržavati odredbu o inim pravima...

U Rješenju ZK odjela se ni ne navode po kojim člancima kojih zakona se provodi upis. Samo da se na temelju te i te isprave dopušta i nalaže provedba upisa.

No, ako vi mislite da to nije tako ili ste time zakinuti, naveden vam je rok za žalbu od 15 dana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, trozubac je napisao:

pa naravno da sam ljut, pa sve moje se oduzima godinama, ništa mi se ne daje... joj baš sam bespomoćan... pff. evo ako nekome treba smještaj za vozni park ima još zemlje pa čapajte :D:D:D

 

Ako stvari postavimo pravično i realno, obzirom je ta čestica (ucrtan put) koji je zdavna upisan, sada proširen na moj dio zkč.br. na kojoj se i nalazi cesta, zašto ujedno nisu povećali površinu susjedne parcele jer uz tu susjednu parcelu je običan zemljani put, nego su sada lijepo sve ujedinili u jedno tijelo, (cesta  kao javno dobro u općoj uporabi), a fizički na terenu je i cesta i taj put pored nje...  put je trebao biti priklonjen susjednoj parceli koje se drži jer ne proizbodi nikakve učinke, niti se njime vozi....  toliko o poštenju i uzajamnosti :D

 

uređeno: od trozubac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 sati , trozubac je napisao:

Cesta oko 1968, asfalt oko 1973..., da ali oni meni u rješenju ne navode na koji se zakon pozivaju..... 

Pozivaju se na zakon koji je štovani Spitfire pomenuo.

Vaši pretci su propustili tada kad se cesta gradila tražiti odštetu.

Ali pokušajte biti realni u cijeloj toj priči. Tada su vam uzeli 500 kvadrata de facto poljoprivrednog zemljišta, a dobili ste županijsku cestu ispred kuće. Biste li radije imali stari makadamski put? Sada vam ostatak vaše nekretnine samo zbog te zupanijske ceste vrijedi bar dvostruko više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, felixx je napisao:

Pozivaju se na zakon koji je štovani Spitfire pomenuo.

Vaši pretci su propustili tada kad se cesta gradila tražiti odštetu.

Ali pokušajte biti realni u cijeloj toj priči. Tada su vam uzeli 500 kvadrata de facto poljoprivrednog zemljišta, a dobili ste županijsku cestu ispred kuće. Biste li radije imali stari makadamski put? Sada vam ostatak vaše nekretnine samo zbog te zupanijske ceste vrijedi bar dvostruko više.

Teško je tu biti realan, kao prvo nije poljoprivredno nego građevinsko zemljište, kao drugo pretci nisu znali za to obzirom je bilo doba komunizma (bili su primorani dat zemlju bez pogovora) a kao treće vrijednost nekretnine obzirom je na selu, je takova da ne mogu dobiti za nju prosječan stan u Zagrebu..., no svakako Vas razumijem i hvala Vam na odgovoru. 

Bilo bi zanimljivo da nemam postavljenu ogradu, koliko bi mi onda uzeli kvadrata zemlje???,, ipak 500 m2 oduzete zemlje, a cesta je cirka na 70 metara dužine i 4 širine oko 280 m2, nikako 500 m2..

Kako god okrenem, previše su mi uzeli... ne štima nikako.. a ja bespomoćan...

 

uređeno: od trozubac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, sevo je napisao:

Poštovani,

Bacite pogled na ovu sličnu temu, pa ćete možda pronaći odgovore na pitanja koja Vas muče:

http://legalis.hr/topic/82314-zakon-o-cestama-otimačina-privatne-imovine/

Lp.

Treba ipak ukazati da se ne radi o istvjetnoj situaciji.

Velika je razlika ako JLS upisuje vlasništvo nad prometnicom koja stvarno postoji pola stoljeća, ili JLS zloupotrebljava zakon da bi rješenjima koja se pozivaju na taj zakon ljudima otela zemljište za planirane buduće prometnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija