Jump to content

Ovrha nad jedinom nekretninom


Ivana Rapf

Preporučene objave

Molim vas za savjet.

Prije 10 godina je stan u kojem zivim bio u vlasnistvu moga brata.Zatim darovnim ugovorom na moju majku.Zatim opet darovnim ugovorom na mene.U trenutku dok je taj stan glasio na moga brata, brat je digao kredit i zalozio je taj stan no tu cinjenicu je presutio dok su slijedili darovni ugovori na mamu i mene.Ja zivim s cetvero djece u tom stanu.Dobila sam rjesenje o ovrsi i vec je banka obavila vjestacenje.Zanima me dali ovaj novi zakon moze obuhvatiti i moj slucaj  s obzirom da mi je to jedina nekretnina u kokoj zivim.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Ivana Rapf je napisao:

Molim vas za savjet.

Prije 10 godina je stan u kojem zivim bio u vlasnistvu moga brata.Zatim darovnim ugovorom na moju majku.Zatim opet darovnim ugovorom na mene.U trenutku dok je taj stan glasio na moga brata, brat je digao kredit i zalozio je taj stan no tu cinjenicu je presutio dok su slijedili darovni ugovori na mamu i mene.Ja zivim s cetvero djece u tom stanu.Dobila sam rjesenje o ovrsi i vec je banka obavila vjestacenje.Zanima me dali ovaj novi zakon moze obuhvatiti i moj slucaj  s obzirom da mi je to jedina nekretnina u kokoj zivim.

Hvala

Da, kad bi ovrha bila tek sada pokrenuta! Zbog načela izbjegavanja retroaktivnosti zakona postupci pokrenuti prije stupanja na snagu određene odredbe zakona u pravilu se završavaju prema zakonu koji je bio na snazi kad je ovrha pokrenuta! Ja bih se na vašem mjestu ipak pozvao na odredbe novog zakona, kao i na odredbu o nesrazmjeru vrijednosti nekretnine i potraživanja ovrhovoditelja o čemu diskreciono odlučuje sud ako je ta razlika velika! Čudno je da nitko od vas u procesu darovanja nije pogledao izvadak iz zemljišnih knjiga na kojem je zabilježba bila vidljiva! :glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica hipoteke bila je vidljiva u ZK.

Glede upita, Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona ističe kako se novine koje vas zanimaju odnose na pravne poslove koji bi nastali nakon stupanja na snagu ovih novina.

Također treba istaknuti da, čak i da se na vas primjenjuju ove novine, ne bi vam bili od koristi zbog činjenice upisane hipoteke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan,nastavno na ovu temu s obzirom da je proslo tri godine od pokretanja ovrhe nad nekretninom stan je bio dva puta na drazbi i nije prodan ja jos uvijek zivim u tom stanu i dobila sam rjesenje od suda da se ovrha obustavlja i da se brise zabiljezba. Mene zanima zbog cega bi sud obustavio ovrhu po kojoj osnovi i dali  to znaci da vise nema tereta nad nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija