Jump to content

Dilema ili trilema - jdoo, obrt, udruga...


Buddha-la

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Odmah na početku se ispričavam ako je ovo već jedna 'prožvakana' tema, no mislim da svatko ima neku svoju specifičnu priču i situaciju pa tako i ja, te stručnjake s foruma, kojih koliko čitam ne manjka, molim za savjet.

Situacija je sljedeća: trenutno sam zaposlen, ali htio bih pokrenuti svoj posao - joga centar. Po struci sam magistar kineziologije, a imam i završen tečaj za sportsko-medicinskog masera (upisan u radnu knjižicu) te bi osim joge u ponudi imao i masažu. Ono što me zanima je koji oblik poslovanja bi mi preporučili? Razmišljao sam o osnivanju j.d.o.o.-a, obrta ili čak udruge (budući da većina joga centara u Zagrebu tako funkcionira). Iskreno, nisam išao u detalje oko svakoga pojedino, iako nešto znam, a kao i sve u životu sve ima svojih prednosti i nedostataka. 

Kod jdoo-a me muči to što moram imati zaposlenog, a ne znam koliko bi mi zbog prirode posla biti moguće odmah isplaćivati plaću, čak i minimalnu. Obrt mi je odbojan samo zato jer odgovaram cjelokupnom imovinom, dok je udruga dosta 'mutna', ali baš zato mislim da i pruža mogućnost najveće dobiti, iako mi nije jasno kako 'izvući' novac iz nje (no, opet, većina joga centara tako funkcionira pa očito ima nekih caka).

Eto, molim vas za pomoć! Iskreno, najrađe bi otvorio ili jdoo ili obrt i imao sve čisto, platio državi njen dio, čak i dobre volje i sa smješkom na licu kad bih bio uvjeren da se novac poreznih obveznika troši ISKLJUČIVO na javno dobro (vrtiće, škole, prometnice...), no s obzirom na sve postojeće namete i troškove života u Hrvatskoj (uz to što smo žena i ja roditelji dvoje male djece), nažalost gledam kako da državi dam što je manje moguće. :(

Unaprijed hvala na odgovoru/ima! :klanja::)

uređeno: od Buddha-la
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam je li se nešto mijenjalo od 01.01.2017. godine (jer se dosta stvari mijenjalo, posebno za j.d.o.o.-e), ali ja ne znam da j.d.o.o. mora imati zaposlenih. Ako ste Vi kao osnivač i direktor osigurani (mirovinsko i zdravstveno) po nekoj drugoj osnovi, odnosno kao nečiji tuđi zaposlenik, onda se ne morate prijavljivati u vlastiti j.d.o.o. kao zaposlenik i ne morate tamo plaćati doprinose. Doduše, provjerite ovo kod knjigovođe, moguće je da se nešto mijenjalo.

Međutim, ako je problem što ne možete obavljati dva radna vremena i trebate nekoga zaposliti da stvarno obavlja poslove, onda taj problem imate i kod obrta i kod udruge. Kod obrta je posebno problem što ako otvorite obrt, poreze i doprinose Vam plaća i poslodavac, ali ste si ih dužni plaćati i sami, dakle, plaćali biste dvostruke poreze i doprinose, iz kojih razloga Vas savjetujem da odustanete od opcije obrta.

Što je "caka" kod udruge? Oporezuje se samo dobit iz gospodarske djelatnosti. Kod j.d.o.o.-a se oporezuje dobit, i to stopom od 20% (12% ako ostvarujete manje od 3 milijuna kuna, i to nakon što se odbiju porezno priznati troškovi, dakle, čista dobit), ali cjelokupna dobit, iz cjelokupnog poslovanja. Kod obrta, ako je uobičajeni obrt, oporezuje se dohodak (isto nakon odbitka porezno priznatih troškova, dakle, čisti dohodak koji biste si isplatili). Kod udruge, dobit od članarina, poklona, donacija i sl. se ne oporezuje, već samo ono što ste ostvarili kao višak nakon što ste uložili u svoje društvene, zdravstvene i ostale ciljeve udruge. Praktički, može Vam se dogoditi da ne plaćate porez na dobit (ali je isto i s j.d.o.o.-om, ne plaćate porez na dobit ako dobiti nema).

Međutim, tu morate biti kreativni (ili s registra udruga skinuti statut neke od takvih udruga) i napisati statut koji kaže da se ova udruga osniva radi promocije, unapređenja zdravlja kroz alternativne sportske i medicinske tretmane i postupke itd.

BTW, to što ne biste kao udruga plaćali pretjerani porez na dobit, istovremeno ne znači da ne biste imali troškova - knjigovođa (specijaliziran za j.d.o.o.-e ili udruge), zakup prostora, zapošljavanje ili eventualna naknada osobama koje biste angažirali (time da, ako to hoćete legalno, to treba biti kroz plaćanje poreza na ugovor o djelu), web-stranica, Vaše vrijeme da i ne spominjemo... Ima tu troškova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru! Stvar je u tome da ukoliko bih pokrenuo svoju firmu namjeravam dati otkaz, odnosno napustiti trenutno zaposlenje, jer kao što ste i sami naveli ne mogu obavljati dva radna vremena, tako da mi onda dvostruko oporezivanje u slučaju obrta ne igra ulogu. S time u vezi, mislite li onda da bi mi opcija obrta bila dobra? Oprostite na gnjavaži, ali evo želim se dobro raspitati i informirati prije nego što krenem u cijelu tu avanturu... :)

P.S. Tu sam negdje na forumu vidio da od 1.1.2017. j.d.o.o. mora imati minimalno jednog zaposlenog...

uređeno: od Buddha-la
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 sati , Buddha-la je napisao:

Puno hvala na odgovoru! Stvar je u tome da ukoliko bih pokrenuo svoju firmu namjeravam dati otkaz, odnosno napustiti trenutno zaposlenje, jer kao što ste i sami naveli ne mogu obavljati dva radna vremena, tako da mi onda dvostruko oporezivanje u slučaju obrta ne igra ulogu. S time u vezi, mislite li onda da bi mi opcija obrta bila dobra? Oprostite na gnjavaži, ali evo želim se dobro raspitati i informirati prije nego što krenem u cijelu tu avanturu... :)

 

Moj savjet vama je da ne brzate s tim i da si još jednom dobro iskalkulirate.

Postavljate pitanja koja otkrivaju da uopće ne razumijete koje ćete sve probleme sresti kada se upustite u takvu avanturu. Imate li uopće klijente? Radite li negdje prekovremeno, ili kao trener honorarac u nekoj udruzi? Jeste li porazgovarali sa drugima koji se bave poslom tog tipa, što ih muči, kakve probleme sreću? Možda da se za početak zaposlite kod nekog takvog, pa da vidite iz prve ruke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 sati , felixx je napisao:

 

Moj savjet vama je da ne brzate s tim i da si još jednom dobro iskalkulirate.

Postavljate pitanja koja otkrivaju da uopće ne razumijete koje ćete sve probleme sresti kada se upustite u takvu avanturu. Imate li uopće klijente? Radite li negdje prekovremeno, ili kao trener honorarac u nekoj udruzi? Jeste li porazgovarali sa drugima koji se bave poslom tog tipa, što ih muči, kakve probleme sreću? Možda da se za početak zaposlite kod nekog takvog, pa da vidite iz prve ruke?

Hvala na savjetu, no toga sam i sam svjestan i ne brzam! Problem je najviše u tome što joga u Hrvatskoj nije baš nešto posebno regulirana kao djelatnost, a mogla bi se svrstati pod rekreaciju što opet ostavlja dosta manipulativnog prostora - upravo kako sam naveo da većina joga centara (barem u Zagrebu) funkcioniraju kao udruge, ne plaćaju ni lipe poreza, a zarađuju ogromne novce (znam o tome iz prve ruke). Zaposlen i jesam kao učitelj joge, u jednom od rijetkih, ako ne i jedinom centru koji funkcionira kao d.o.o., te sam poprilično dobro upućen u problematiku takvoga poslovanja (opet, iz prve ruke). Upravo je u tome problem - ukoliko bih išao na opciju d.o.o. ili j.d.o.o.-a to je 'najneisplativija' opcija za krenuti, a s druge strane ne bih htio muljati i varati državu (kao većina tih 'udruga') ni zbog kaznene odgovornosti ni zbog toga što smatram to moralno neprihvatljivim.

Druga stvar je problem same djelatnosti kojom se bavim jer nije baš kao primjerice otvoriti pekaru, pa kako god okreneš, ljudima će uvijek trebati kruh. Joga se može smatrati rekreacijom i kao takva predstavlja čak i svojevrstan 'luksuz', a još ako se tome pridoda gruba statistika o tjelesnoj aktivnosti hrvatske populacije, koja je porazna (mislim da je manje od 10% uključeno u neki oblik rekreacije) nije teško zaključiti da pokrenuti nešto takvo i nije najjednostavnije ukoliko se nema nekog solidnog temeljnog kapitala (a ja ga nemam), osim ako se ne 'fušari' u početku. Razlog zbog kojeg želim započeti sa svojim poslom je taj što mi je plaća mizerna i omogućuje jedva pristojan život (a možete misliti i sad još sa ženom na porodiljnom i dvoje djece manje od godine dana) pa bih se onda rađe, ako se već trebam ubijati od posla, ubijao za sebe i svoju stvar, a ne za mrvice sa stola za nekog drugog. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam, i ja poslujem u okviru i smislu obrta, ali u mojoj branši je ograničeno poslovanje na tu mogućnost, ali bih svima uvijek radije preporučila trgovačko društvo - ako nešto pođe po zlu, društvo samo odgovara za svoje obveze, a kao obrtnik odgovarate cjelokupnom imovinom, to je valjda glavna prednost. Isto tako, vidite koja je razlika između obrta i d.o.o.-a u visini poreza na dohodak, odnosno dobit. Međutim, ako ćete d.o.o., onda si opet morate plaćati poreze i doprinose mimo poreza na dobit, tako da nije jeftinije. Vi morate napraviti nekakvu financijsku simulaciju ili plan da vidite kako će Vam ići.

Osim toga, slažem se s felixxom, ako nemate ušteđevine, Vaš biznis mora brzo financijski profunkcionirati da bi Vam se isplatilo raditi za sebe, a ne za nekog drugog, odgovornost je tu nemjerljivo veća. Kažu da biste morali imati zalihu za poslovanje i privatni život barem 6 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija