Jump to content

Rad kao umirovljenik


josip50

Preporučene objave

Pozdrav cijenjenim članovima ovog foruma.

Molim za savjet u svezi slijedećeg: Radio sam kao ovlaštena službena osoba MUP-a RH, umirovljen sam 2008 godine u vojnu invalidsku mirovinu ( temeljem ptsp-a , 20 % invaliditet , profesionalna nesposobnost ), a mirovina mi trenutno iznosi 2750 kn netto. Imam troje djece, dvoje punoljetnih ( koji imaju svoje porezne kartice ) i treće maloljetno dijete koje je na supruginoj poreznoj kartici, a supruga radi i ima primanje 4000 kn. Reviziju sam imao 2010 i u rješenje mi piše da više nepodliježem reviziji. Trenutno imam 50 godina.

Sada mi se pojavila mogućnost zaposlenja na puno radno vrijeme , uz produživanje ugovora svaka 3 mjeseca, a plaća bi bila 4600 kn netto. Poslodavac bi plaćao zakonske doprinose na tu plaću, a u hzmo-u su mi izračunali da bi mi se za vrijeme zaposlenja umanjila mirovina za cca 1000 kn ( smanjuje se koeficijent sa 1,85 na 1,5 ) pa bi u tom periodu dobijao oko 1700 kn mirovine.

 

Mene brinu tri stvari u svemu opisanome :

1. da li ja zakonsku uopće smijem raditi puno radno vrijeme bez da se izložim nekakvoj opasnosti od strane hzmo-a i sl ?

2. da li se može desiti da u idućoj godini od porezne dobijem poveću uplatnicu da sam dužan poreza na dohodak ( jer poslodavac plaća samo porez na plaću, a kada se toj plaći još pribroji onih 1700 kn mirovine, onda bi me to moglo prebaciti u neki porezni razred na koji bih im još morao nadoplatiti poreza ) ?

3. da li u hzmo moram nositi svaka tri mjeseca svaki ugovor ( da bi mi mogli umanjiti mirovinu za vrijeme zaposlenja ) ili im je dovoljno donijeti samo prvi ugovor, i eventualno zadnji, pa da mi nakon završetka zaposlenja opet isplaćuju punu mirovinu ?

 

Poštovani kolege, molim vas samo da pišete ukoliko točno poznajete tematiku , da se nebih upustio u nešto što će mi donijeti nepredviđene gubitke . Pisao sam i poreznoj, no  već dugo nema nikakvog odgovora od njih. 

 

Hvala unaprijed na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani josip50,

Ovo što se Vama desilo sa ponudom za posao, moja malenkost sanja od 2009.g.

To je nepredviđeni dobitak i molim Vas odmah ga prihvatite ako je u okviru Vaših kvalifikacija. Sva pitanja koja ste postavili i dileme koje imate su stvarno nebitni i tehnčike su prirode.

 

1.    Smijete raditi, čak je u svakom pogledu preporučljivo

2.     Nemojte se sramiti plaćati puno poreza (u okviru zakona), gore je što Vam se sada na mirovinu ne naplaćuje porez.

Porezna olakšica za zaposlene i umirovljenike je 3.800 kn. Sve iznad toga, iznosi Vašeg dijela mirovine + puna plaća je oporezivo po stopi od 24 %.

Kad sve to uspješno krene, dok radite, možda bi bilo bolje  da malodobno dijete prijavite na sebe kao poreznu olakšicu.

3.    Na ovo pitanje sada ne znam odgovor ali sve će te to saznati u HZMO nakon prve prijave.

 

Iskreno Vam želim svako dobro i da uspješno radite puno godina.

Nakon jedne godine efektivnog rada u novoj firmi ostvarujete pravo na izračun starosne mirovine kad ostvarite uvjete za istu.

Mislim da je trenutno minimalna starosna braniteljska mirovina 2.560 kn a po prijedlogu novog zakona njen maksimalni iznos  se penje do 3.600 kn zavisno od broja dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

Zaključak:

Zapošljavanjem dobijate bolja mjesečna primanja odmah a u budučnosti se možete nadati boljoj mirovini.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 sati , prof je napisao:

1.    Smijete raditi, čak je u svakom pogledu preporučljivo

2.     Nemojte se sramiti plaćati puno poreza (u okviru zakona), gore je što Vam se sada na mirovinu ne naplaćuje porez.

Porezna olakšica za zaposlene i umirovljenike je 3.800 kn. Sve iznad toga, iznosi Vašeg dijela mirovine + puna plaća je oporezivo po stopi od 24 %.

Kad sve to uspješno krene, dok radite, možda bi bilo bolje  da malodobno dijete prijavite na sebe kao poreznu olakšicu.

3.    Na ovo pitanje sada ne znam odgovor ali sve će te to saznati u HZMO nakon prve prijave.

 

------------------------------

Nakon jedne godine efektivnog rada u novoj firmi ostvarujete pravo na izračun starosne mirovine kad ostvarite uvjete za istu.

Mislim da je trenutno minimalna starosna braniteljska mirovina 2.560 kn a po prijedlogu novog zakona njen maksimalni iznos  se penje do 3.600 kn zavisno od broja dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

 

Poštovani Prof.

Zahvaljujem Vam na odgovoru, no neznam niti približno, a niti u knjigovodstvenim servisima nisu posve sigurni kolika bi me uplatnica od porezne u idućoj godini mogla  dočekati. Poslodavac bi plaćao sve doprinose na 4600 kn netto, no u poreznim kalkulatorima kada umjesto 4600 netto stavim 6300 netto ( plaća plus ona razlika mirovine od 1700 kn ) onda dođem i do cca 3000 kn razlike u brutu , tako da ukoliko je to točno onda nema ekonomske računice raditi pod takvim uvjetima ukoliko bih ja iduću godinu sam snosio svu tu razlike ( s time da govorim o mjesečnim iznosima pa je to na godišnjoj razini x12 ). 

 

Naime, nitko nije siguran da li se plaća samo razlika u porezu, ili se na ovaj dio mirovine ( 1700 kn ) ipak plaćaju i sva ostala davanja ( doprinosi razni, prirez, .... ) . 

 

Ovo što navodite za starosnu mirovinu, i minimalnu braniteljsku, vjerujem da se to sve odnosi na osobe koje su napunile 65 godina starosti pa sam od tog udaljen još 15 godina.

 

Danas sam telefonski razgovarao sa savjetnicima u poreznoj i u hzmo, no nitko od njih nije posve siguran niti mi može dati točno tumačenje i bar ugrubo neke brojke.

 

U svakom slučaju, zahvaljujem na odgovoru i lijepim željama.

 

Lijepi pozdrav.

 

.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani josip50 ,

 

1.    6.145,09  kn  -  iznos  je Vaše bruto 1. plaće                                                   

2.     1.229,02  kn  -   doprinos za I i II mirovinsko stup

3.     4.916,07  kn  -   dohodak zaposlenika

4.     3.800 kn   -   neoporezivi iznos plaće,

5.     4.916,07  kn – 3.800 kn = 1.116,07 kn je oporezivi dio plaće

6.     1.116,07  kn x 24 % = 267,85 kn

7.     267,85   kn  -   iznosi državni porez na mirovinu

8.     267,85   x 18 %  =  48,21 kn  -  iznosi lokalni prirez (Zg)

9.     Neto  plaća (ono što se isplati na tekući račun) iznosi:

        6.145,09     1.229,02     267,85      48,21    =   4.600  kn

11.   4.600 kn 

 

 Vaša neto plača ako nemate na PK prijavljenog uzdržavanog  člana obitelji.

Prirez i porez trebali bi biti još za 20 % manji zbog postotka invalidnosti pa bi vam neto plača bila nešto veća ili bi bruto plača (korist za poslodavca) bila manja ako ste dogovarali fiksni iznos nato plaće od 4.600 kn.

Paralelno uz rad i na primjer plaču od spomenutih 4.600  kn (za koji iznos trebaju biti plaćeni svi prikazani  doprinosi)  primat će te i 5/8 dosadašnje mirovine, to jest  1.718,75 kn.

2750 kn :  8  =  343,75  x  5  =  1.718,75 kn

Ako Vam HZMO ne bude uplačivao porez i prirez na taj iznos, jasno Vam je da čete po godišnjoj poreznoj prijavi (na koju ste obvezni ako radite i primate dio mirovine) morati platiti  odgovarajući porez i prirez  na taj izos mirovine.

Mjesečni iznos:

1.718,75  x  24 %  =  412,50  x  80 %  =  330 kn  poreza

330 kn  x 18 %  =  59.40  kn    -   prireza

 

330  x  12  =  3.960 kn

59,40 x  12  =  712,80 kn

 

Vaša godišnja obveza za porez i prirez  na mirovinu (za 12 mj. rada) je  3.960  +  712,80  =  4.672,80  kn

 

Ako možete dogovoriti Vašu bruto 1 plaću u iznosu  6.145,09  kn  Vaša neto plaća mogla  bi biti povoljnija od 4.600 kn uz Vaš stupanj invalidnosti od  20 % a posebno ako na Vašu PK prijavite malodobno dijete kao uzdržavanog člana.

 

Lijep pozdrav

 

PS

Molim Vas prihvatite ovaj posao.

Koliko imate dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija