Jump to content

Kako do suvlasništva


legenda128

Preporučene objave

Poštovani,

 

trebao bih savjet vezano uz suvlasništvo nad nekretninom. Moj pok. djed je darovnim ugovorom mome ocu i njegovu bratu (mome stricu) darovao kuću na moru koju koristimo. Kuća se nalazi na čestici na kojoj su četiri kuće u nizu:

1. 133 m2 od djedova brata,

2. 66 m2 djedova koja je darovana mome ocu i stricu,

3. 133 m2 od djedova brata,

4. 67 m2 djedova.

U identičnom darovnom ugovoru (dakle i stric i otac imaju isto napisano) stoji : ''Predmet darovanja je čest. zgr.100 , dio dijela 1/2 k.o. Neviđane''.

Temeljem darovnog ugovora moj stric je otišao u katastar i upisao se kao vlasnik čitave kuće pod 2. Gruntovno se nije mogao upisati budući su knjige izgorile u 2. svj. ratu.

Moj otac je u međuvremenu preminuo i nije se imao na što upisati jer je kuća 2. već glasila na strica. Ostavinom iza oca temeljem navedenog darovnog ugovora isti smo naslijedili moja majka, brat i ja.

Kuću pod 4. pok. djed je ugovorom o doživotnom uzdržavanju ostavio drugome stricu koji je navedenu etažirao te prodao i sada je u vlasništvu neke treće osobe.

Razgovarali smo i s odvjetnikom koji nam je rekao da postoje 2 opcije:

1. da nam stric daruje našu polovicu kuće na što ćemo trebati platiti porez (ne znam koliki bi taj porez bio ali suludo mi je plaćati porez na nešto što je darovano mome ocu),

2. da tužimo strica i čekamo tko zna koliko da se stvar riješi.

U mjestu je prije 5 godina bila katastarska izmjera međutim još nisu započela ročišta. Prilikom određivanja međa brat i ja nismo bili pozvani (u međuvremenu nam je preminula i majka) nego samo stric. Koliko sam upoznat kada krenu ročišta na oglasnoj ploči suda biti će objavljeni podaci o vlasništvu na koje je u propisanom roku moguće uputiti prigovor, što bismo svakako brat i ja učinili jer bi se na taj način bez dodatnih plaćanja moglo riješiti vlasništvo tj. suvlasništvo nad nekretninom.

Budući da nemamo nikoga poznatoga na tom sudu ne znamo na koji način doznati kada će to biti. Je li moguće uputiti predstavku sudu kako bi i mi dobili pravovremenu obavijest?

Inače, navedenu kuću koristimo za odmor svake godine po 15-20 dana, prizemno je stric a mi smo na katu. Redovito plaćamo režije, struja glasi na brata i mene a voda na pokojnog djeda (imamo kontrolno brojilo prema kojem stricu svake godine ostavljamo novac za potrošeno). Plaćali bismo boravišnu pristojbu ali ne znam na koji način kad nismo suvlasnici.

Sa stricem se ništa nemože dogovoriti jer je tvrdoglav a u zadnje vrijeme ima priču da smo mi zapravo trebali tužiti drugog strica tj. boriti se za kuću pod 4. na koju nikada nismo polagali svoja prava jer je djed još za života rekao da će nju ostaviti onome ko ga doživotno uzdrži.

Ne trebam ništa što nije moje ali ne znam što raditi pa vas stoga molim za savjet.

lp,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, legenda128 je napisao:

U mjestu je prije 5 godina bila katastarska izmjera međutim još nisu započela ročišta. Prilikom određivanja međa brat i ja nismo bili pozvani (u međuvremenu nam je preminula i majka) nego samo stric. Koliko sam upoznat kada krenu ročišta na oglasnoj ploči suda biti će objavljeni podaci o vlasništvu na koje je u propisanom roku moguće uputiti prigovor, što bismo svakako brat i ja učinili jer bi se na taj način bez dodatnih plaćanja moglo riješiti vlasništvo tj. suvlasništvo nad nekretninom.

Budući da nemamo nikoga poznatoga na tom sudu ne znamo na koji način doznati kada će to biti. Je li moguće uputiti predstavku sudu kako bi i mi dobili pravovremenu obavijest?

 

Možete probati sa predstavkom no sumnjam da će vas nešto posebno obavjestiti kada posebno neće ni one za koje se prikupljenim podacima smatra da su vlasnici (posjednici i nositelji drugih stvarnih prava).

Nakon što katastar obavijesti da ZK da su prikupljeni i obrađeni katastarski podaci, postupak sastavljanja uložaka provest će se istodobno sa izlaganjem svih prikupljenih podataka, te će najmanje 30 dana prije početka sastavljanja ZK uložaka, ZK sud staviti obavijest na oglasnoj ploči nadležnog suda, katasta,  mrežnim stranicama JLS, Min.pravosuđa u kojoj poziva sve zaintersirane osobe koje smatraju da im pripada neko pravo da se odazovu na raspravu te predoće dokaze iz kojih proizlazi da bi ta njhova prava trebala biti upisana u ZK uloške.

No, i nakon satsavljanja uložaka ZK koja se osniva obnavlja ili dopunjuje, otvara se ispravni postupak te će otvaranje toga postupka ZK sud objaviti bez odgađanja oglasom po službenoj dužnosti u službenom glasilu Republike Hrvatske, na oglasnoj ploči nadležnog suda, nadležnog ureda za katastar, jedinice lokalne samouprave, kao i na mrežnoj stranici Ministarstva pravosuđa ili na drugi odgovarajući način (npr. u dnevnom tisku, radiju ili televiziji, ili društvenim mrežama) gdje rok, za sve osobe koje smatraju da bi trebalo u tu knjigu upisati nešto što nije upisano ili da bi trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati neki upis ili njegov prvenstveni red, pozivaju da stave zemljišnoknjižnom sudu svoje prijave prijedloga za upise odnosno svoje prigovore postojećim upisima ili njihovu prvenstvenom redu, ne može biti kraći od mj dana ni duži od godine.

Tako da će te najvrerovatnije morati sami pratiti sve što se događa (ili preko nekog dobrog poznanika tamo) da bi ste na vrijeme tražili upis svoga prava na ovaj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, legenda128 je napisao:

ne znam što raditi pa vas stoga molim za savjet.

u zakonitom ste suposjedu nekretnine pretpostavljam više od 10 godina,temeljem čega je vaše pravo suvlasništva stečeno po samom zakonu,no takvo je pravo nužno utvrditi kroz parnicu.

, legenda128 je napisao:

da tužimo strica i čekamo tko zna koliko da se stvar riješi.

_____

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 sati , Spitfire je napisao:

Možete probati sa predstavkom no sumnjam da će vas nešto posebno obavjestiti kada posebno neće ni one za koje se prikupljenim podacima smatra da su vlasnici (posjednici i nositelji drugih stvarnih prava).

Nakon što katastar obavijesti da ZK da su prikupljeni i obrađeni katastarski podaci, postupak sastavljanja uložaka provest će se istodobno sa izlaganjem svih prikupljenih podataka, te će najmanje 30 dana prije početka sastavljanja ZK uložaka, ZK sud staviti obavijest na oglasnoj ploči nadležnog suda, katasta,  mrežnim stranicama JLS, Min.pravosuđa u kojoj poziva sve zaintersirane osobe koje smatraju da im pripada neko pravo da se odazovu na raspravu te predoće dokaze iz kojih proizlazi da bi ta njhova prava trebala biti upisana u ZK uloške.

No, i nakon satsavljanja uložaka ZK koja se osniva obnavlja ili dopunjuje, otvara se ispravni postupak te će otvaranje toga postupka ZK sud objaviti bez odgađanja oglasom po službenoj dužnosti u službenom glasilu Republike Hrvatske, na oglasnoj ploči nadležnog suda, nadležnog ureda za katastar, jedinice lokalne samouprave, kao i na mrežnoj stranici Ministarstva pravosuđa ili na drugi odgovarajući način (npr. u dnevnom tisku, radiju ili televiziji, ili društvenim mrežama) gdje rok, za sve osobe koje smatraju da bi trebalo u tu knjigu upisati nešto što nije upisano ili da bi trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati neki upis ili njegov prvenstveni red, pozivaju da stave zemljišnoknjižnom sudu svoje prijave prijedloga za upise odnosno svoje prigovore postojećim upisima ili njihovu prvenstvenom redu, ne može biti kraći od mj dana ni duži od godine.

Tako da će te najvrerovatnije morati sami pratiti sve što se događa (ili preko nekog dobrog poznanika tamo) da bi ste na vrijeme tražili upis svoga prava na ovaj način.

Zahvaljujem na savjetu, znači preostaje mi strpljivo čekati dok se stvari ne pokrenu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

U međuvremenu se i dalje ništa nije dogodilo vezano uz dovršetak katastarske izmjere. Također, stric mi je ponudio da me isplati sa iznosom na koji ja ne pristajem jer smatram da je ponuđeni iznos prenizak. Kada sam odbio prihvatiti ponuđeno zaprijetio mi se tužbom jer je to ''ionako njegovo''. Mislim da nema osnove za tužbu ali u međuvremenu sam doznao da je moguće pokrenuti ''Pojedinačni ispravni postupak'' pa me zanima kakvo je Vaše mišljenje o tome, koliko bi trajalo ishođenje i otprilike uz koji trošak? Pretpostavljam da mi je za to potreban odvjetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija