Jump to content

zk i etazna dioba


babac_boja

Preporučene objave

u zk listu pod dijelom B, vlastovnica, mi je upisano pravo vlasnistva na stan koji namjeravam kupiti, opisano od kojih se dijelova sastoji i u nastavku "u elaboratu etažne diobe građevine sve obojano šrafirano žutom bojom"

Problem je u tome sto mi banka ne zeli dovrsiti procjenu nekretnine dok ne dostavim preslik etaznog elaborata, i uputili su me u gruntovnicu. Jutros mi je tamo uvidom u knjige receno da etazni elaborat ni ne postoji, pa ga naravno nemaju, referentica pretpostavlja da je to bio drugaciji tijek diobe (nekakav sudski?) i jedino sto sam dobila je povijesni pregled iz kojeg i dalje nije vidljivo sto je to srafirano zutom bojom. U banci su se uhvatili te recenice i receno mi je da negdje nekakav tlocrt, sto mi je i samoj jasno, mora postojati. Problem je sto ne znam sto ja tocno trazim i gdje da to potrazim, s obzirom da nije rijec o etaznom elaboratu? Sutra se vracam ponovno u gruntovnicu, ali molila bi ako tko ima kakav savijet...

Inace procjenitelj je vec izasao na teren, svoj dio posla obavio, mjerio na licu mjesta, tako da se ne radi o tome da bi netko skratio posao prepisujuci s elaborata. Koliko sam shvatila banka zbog te napomene u zk trazi tlocrt da dovrsi procjenu, tj da da konacnu cijenu kvadrata. Procjenitelj mi je odmah rekao da ce me to traziti jer se na taj nacin stiti od primjerice pokusaja da procjenitelj izadje na teren i procjenjuje korektnu nekretninu, a u stvarnosti se radi o nekoj rupi pored. Eto tako laicki shvaceno prenosim.  Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 sati , babac_boja je napisao:

u zk listu pod dijelom B, vlastovnica, mi je upisano pravo vlasnistva na stan koji namjeravam kupiti, opisano od kojih se dijelova sastoji i u nastavku "u elaboratu etažne diobe građevine sve obojano šrafirano žutom bojom"

... referentica pretpostavlja da je to bio drugaciji tijek diobe (nekakav sudski?)

Ne vidim razlog zašto bi se u zk upisu spominjao elaborat ako nije postojao - bez obzira na tijek diobe.

Kakav je to objekat? Neka kuća sa više stanova? Tko su drugi suvlasnici? Možda oni znaju nešto o tome kako je napravljeno etažiranje, možda netko čak ima primjerak elaborata.

Vi ste vlasnik stana pa dižete kredit? 

 

 

 

Citiraj

 

Citiraj

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je stara austrougarska zgrada sa više stanova. Ja sam zainteresirana za kupnju tog jednog stana, na kredit da jer toliko gotovine nemam. Moja kreditna sposobnost nije upitna, problem je nastao oko nekretnine koja je kao "čista" s papirima. Pitala sam, jer igrom slučaja poznajem, vlasnika firme koja je odgovorna za održavanje zgrade, nemaju elaborat, niti su ga imali. Od njih sam nabavila uporabnu,  odnosno onaj ekvivalentni dokument o zgradi građenoj prije 1968. Susjede ponaosob nisam pitala, išla sam prvo u gruntovnicu, i tamo mi je rečeno da elaborat ne postoji. Svakako ću pitati susjede, samo me zanima, bez obzira na koji je način napravljena dioba, zar ne bi trebalo to biti negdje službeno zavedeno? I gdje to potražiti?

uređeno: od babac_boja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 sati , babac_boja je napisao:

To je stara austrougarska zgrada sa više stanova. Ja sam zainteresirana za kupnju tog jednog stana, na kredit da jer toliko gotovine nemam. Moja kreditna sposobnost nije upitna, problem je nastao oko nekretnine koja je kao "čista" s papirima.

U današnje vrijeme s bankama treba pregovarati. Nije da se ljudi trgaju za kredite, banke imaju kapitala viška koji ne znaju gdje angažirati. U EU su stambeni krediti danas skoro bez kamata, kod nas još uvijek mogu nešto zaraditi. Treba pregovarati, postaviti se kao strana u ugovoru, ne kao prosac.

 

Citiraj

Pitala sam, jer igrom slučaja poznajem, vlasnika firme koja je odgovorna za održavanje zgrade, nemaju elaborat, niti su ga imali. Od njih sam nabavila uporabnu,  odnosno onaj ekvivalentni dokument o zgradi građenoj prije 1968. Susjede ponaosob nisam pitala, išla sam prvo u gruntovnicu, i tamo mi je rečeno da elaborat ne postoji. Svakako ću pitati susjede, samo me zanima, bez obzira na koji je način napravljena dioba, zar ne bi trebalo to biti negdje službeno zavedeno? I gdje to potražiti?

Nikad , ali baš nikad ne kupujte nekretninu da niste razgovarali sa susjedima, a pogotovo kao u vašem slučaju - sa suvlasnicima.  Malo ih šarmirate i navedete da pričaju o zgradi, o susjedima, o buci, o zagađenju. Mogli biste doznati da u susjedstvu ima jako bučan ugostiteljski objekt, da je susjeda stan do vas luđakinja koja napada ljude partvišem na stubištu, a da u stanu iznad ovog koji pikirate živi neki dripac koji po noći navija glazbu, a po zimi ne možete otvoriti prozore jer u susjednoj kući lože na neki odvratni otpad.

A susjedi bi vas mogli najbolje uputiti kada i kako je zgrada podjeljena. Zamolite ih da pogledaju što imaju od dokumenata. Objasnite im da ne možete kupiti stan kreditom ako to ne riješite, a tko zna tko će ga kupiti za keš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, felixx je napisao:

A susjedi bi vas mogli najbolje uputiti kada i kako je zgrada podjeljena. Zamolite ih da pogledaju što imaju od dokumenata. Objasnite im da ne možete kupiti stan kreditom ako to ne riješite, a tko zna tko će ga kupiti za keš.

Svakako, jer je nešto moralo postojati da bi se tako upisalo. Je li to nekakv pandan etažiranju po bivšim zakonima, razvrgnuće suvlasništva ili nešto treće, bez dodatnih saznanja o čemu se radi na pitanje

Prije 5 sati , babac_boja je napisao:

I gdje to potražiti?

teško je uopće dati odgovor.

Btw, što na sve to kaže prodavatelj? Ima li on kakovih saznanja o tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega zahvaljujem se na savjetima, slažem se sa svim napisanim. Riješila se moja dilema, iako sam i dalje u čudu zbog jučerašnjeg odgovora. Jutros sam došla u gruntovnicu, kod drugog referenta nego što je jučer bio suprugu i prodavatelju, 2 stola dalje, i sasvim drugačiji odgovor. Otišli su u arhivu i našli elaborat, napravljen je 2005. što i nije tako davno, i zbilja mi je nejasno da jučer to nije mogla naći i razvezala neku desetu teoriju oko tog navoda u zk koji i meni laiku nedvojbeno ukazuje na to da je nekakav tlocrt osjenčan zutom bojom postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 sati , babac_boja je napisao:

Jutros sam došla u gruntovnicu, kod drugog referenta

 ...zbilja mi je nejasno da jučer to nije mogla naći i razvezala neku desetu teoriju oko tog navoda u zk 

Ili nema pojma o poslu koji radi, ili ju nije briga i nije joj se dalo tražiti.

U drugim službama to vam je već skoro pa pravilo, jednostavno vam tvrde da nečeg nema, ili nemate pravo na to, ili nemate pravo uvida, ...  Na gruntovnici to još nisam doživio, ali na gruntovnici uglavnom referent nakon prve rečenice vidi je li pred njim laik ili netko tko je iz struke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija