Jump to content

Ugovor o djelu (honorarni posao) i plaćanje poreza i doprinosa


HiggsBoson

Preporučene objave

Poštovani,

Živim u Zagrebu i trenutno sam nezaposlen. Imam priliku dobiti honorarni posao (ugovor o djelu). Meni je poznato da i honorarni radnici moraju plaćati i porez na dohodak i prirez te mirovinske i zdravstvene doprinose. Jedno što znam jest to da moram imati otvoren žiro račun u nekoj banci. Ali ne znam "tehnikalije" oko plaćanja poreza i doprinosa.

Tko u slučaju ugovora o djelu zapravo obavlja "tehnički" dio uplaćivanja poreza/prireza/doprinosa? Moram li ja to sam "ručno" raditi ili to za mene obavlja poslodavac s kojim imam sklopljeni ugovor o djelu?

Ako pak ja sam moram "ručno" plaćati te doprinose može se li to nekako "automatizirati" da npr. ja preko Interneta platim i državi porez i gradu prirez i HZZO-u zdravstvene doprinose i prvom i drugom stupu mirovinsko. Jako bih cijenio nekakav link sa detaljima o proceduri plaćanja ako to sam moram obaviti.


hvala na odgovoru
lijep pozdrav

M.K. Zagreb

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju ugovora o djelu, poreze i doprinose obračunava i plaća naručitelj, Vi na svoj račun dobivate samo neto, a od naručitelja dobivate obračun tog dohotka. Na kraju godine, odnosno na početku iduće godine, od tog istog naručitelja dobivate IP karticu kako biste mogli napraviti prijavu poreza na dohodak (ako prijavljujete godišnjom prijavom iz onih nekoliko razloga kad morate - ako imate više poslodavaca, više izvora prihoda i sl.) i ostvariti pravo na povrat poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

U slučaju ugovora o djelu, poreze i doprinose obračunava i plaća naručitelj, Vi na svoj račun dobivate samo neto, a od naručitelja dobivate obračun tog dohotka. Na kraju godine, odnosno na početku iduće godine, od tog istog naručitelja dobivate IP karticu kako biste mogli napraviti prijavu poreza na dohodak (ako prijavljujete godišnjom prijavom iz onih nekoliko razloga kad morate - ako imate više poslodavaca, više izvora prihoda i sl.) i ostvariti pravo na povrat poreza.

Prvo, najljepše zahvaljujem na kvalitetnom odgovoru.

Znači li vaš odgovor da ja ipak ne moram napraviti prijavu poreza na dohodak jednom godišnje ako ne želim povrat poreza?

uređeno: od HiggsBoson
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija