Jump to content

Upis rješenja o izvedenom stanju


Ruby_Danderfluff

Preporučene objave

Moja mala famiglia je trenutno u procesu rješavanja stambenog pitanja. Adekvatnu nekretninu smo pronašli, u ZK je vlasnik upisan 1/1, ali mi je rekao da je "sve legalizirao: kuću, garažu, pomoćne prostorije", ali još uvijek "nije upisao". Letimičnim pregledom dokumentacije kod njega vidim da mu je Katastar izdao rješenje o izvedenom stanju. 

Pošto ne znam ništa o tome, moje je pitanje - što dalje? Da li se on kao prodavatelj ili mi kao kupci moramo pobrinuti da se to upiše u katastarski operat ili oni to čine po službenoj dužnosti? (na Geoportalu također vidim da snimka kuće, garaže i pomoćnih prostorija postoji) Je li pametnije da on to napravi prije kupoprodaje ili da to mi radimo nakon što kupimo kuću?

I što je s energetskim certifikatom - trebamo ga, ne trebamo ga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Je li pametnije da on to napravi prije kupoprodaje ili da to mi radimo nakon što kupimo kuću?

Moj savjet je da napravite dobar predugovor sa svim opcijama 'što ako', i da dadete rok prodavatelju da to upiše u z.k. 

Citiraj

I što je s energetskim certifikatom - trebamo ga, ne trebamo ga?

Trebate ga po zakonu a kazne su velike. Neka ga 'zbavi' prodavatelj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz navedeno, mogu samo dodati da bih, obzirom ne poznajem prodavatelja, puhao na hladno, dakle tražio da se sve riješi "crno na bijelo", a što se može regulirati kvalitetnim predugovorom, na što sugerira Felixx.

Znači, odrediti neki rok za rješavanje ovog "upisa", a nakon čega bi se pristupilo sklapanju "glavnog" ugovora. Time se štitite oboje, vi kao kupac da ne kupite "mačka u vreći" i on kao prodavatelj, da vidi da ste ozbiljni u namjeri kupnje. Ako odbije, onda barem znate na čemu ste, jer realno nema razloga da odbije, a nije baš da nam na tržištu nekretnina vlada potraživački boom (još manje kod nesređenog stanja).

Glede evidencije građevina, nisam 100% siguran, ali mislim da tu nema postupanja ex offo, već isključivo na zahtjev vlasnika (doduše, imamo tu korisnika koji su "doma" u toj proceduri, pa će se valjda javiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Letimičnim pregledom dokumentacije kod njega vidim da mu je Katastar izdao rješenje o izvedenom stanju. 

Pošto ne znam ništa o tome, moje je pitanje - što dalje?

Predmnjevam da se radi o Rješenju o izvedenom stanju temeljem zahtjeva za izdavanje istog prema Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama.

Daljni postupak po tome rješenju je izrada geodetskog elaborata za evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama u ovlašt.geodet.uredu (uglavnom ga radi onaj ured koji je radio i prvotni geodetski snimak za potrebe zahtjeva) te se taj elaborat sa prijavnim listom predaje u katastar. Nakon svoje evidencije, katastar po službenoj dužnosti potrebnu dokumentaciju dostavlja zemljišnoknjižnom odjelu radi upisa u zemljišne knjige i stavljanje zabilježbe da je priloženo Rješenje o izvedenom stanju.

Dakle, sam postupak upisa mora netko pokrenuti da bi katastar i ZK odradile svoj dio (i naravno platiti potrebne pristojbe te usluge geodeta).

Par napomena.

Uglavnom je bolje da sam postupak pokrene onaj koji je dobio Rješenje o izvedenom stanju (+ ako je i vlasnik) onda je to malko jednostavnije i brže.

Problem može biti vrijeme izrade elaborata. Neki uredi znaju to odužiti do boli, a neki to odrade u najkraćem mogućem roku.

Pa prema tomu, sve ono što je rečeno o predugovoru dobrano stoji, tko će odraditi posao upisa, u kojem roku, mijenja li se cijena i nakoji način, kapara-odustatnina itd...

...btw, katastar ne izdaje Rješenja o izvedenom stanju :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 sati , Spitfire je napisao:

Daljni postupak po tome rješenju je izrada geodetskog elaborata za evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama u ovlašt.geodet.uredu (uglavnom ga radi onaj ured koji je radio i prvotni geodetski snimak za potrebe zahtjeva) te se taj elaborat sa prijavnim listom predaje u katastar.

Par mojih iskustava:

Ured oji je radio geodetski snimak za potrebe legalizacije trebao b biti brži (a moguče i povoljniji) jer već ima izmjeru u računalima. Međutim, meni jeu dva slučaja bio brži i povoljniji drugi (lokalni) geodet kojeg sam angažirao. U svakom slučaju, sa geodetom treba 'pregovarati, i treba naglasiti hitnost ako takva hitnost postoji.

Također bih htio upozoriti:

U slučajevima kada se zbog upisa rješenja moraju mjenjati granice čestica (objekat je prešao među, ili se objedinjuju čestice, ili se mora formirati građevinska čestica za potrebe građevine od puno veće čestice) , u svim tim slučajevima elaborat ide na potvrdu u ured za graditeljstvo . A tu su stravično spori, čak i u slučajevima gdje su obje čestice u vlasništvu osobe koja upisuje objekte po rješenju o izvedenom szanju.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 sati , Spitfire je napisao:

 

 

...btw, katastar ne izdaje Rješenja o izvedenom stanju :-)

Eto, dokaz da tu zaista ništa ne znam :)

Da, moram se dodatno raspitati kod prodavatelja, jer ga poznajem kao savjesnog, pa je moguće da je on već sve pokrenuo i platio (tako je nekako natuknuo), ali da još upis nije proveden (odnosno moguće da geodetski ured šteka). Koliko vidim u pretrazi čestice na stranici katastra, zadnje njihovo rješenje je iz 1996. godine, što znači da prijavni list i geodetski elaborat zacijelo nisu predani.

Svakako bez više informacija i konkretnih dogovora nećemo ulaziti u kupovinu, a posebno bez ozbiljnog predugovora.

Hvala svima, sad su neke stvari jasnije!

uređeno: od Ruby_Danderfluff
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Update: prodavatelj je odmah pristao sam riješiti pitanje upisa rješenja o izvedenom stanju, bez ikakvih prigovora, kao i energetski certifikat, potpisali smo predugovor i dali kaparu i sad nam preostaje samo zatvoriti financijsku konstrukciju i ući u posjed, vjerojatno do kraja godine.

Neću reći: riješili smo (stambeno) pitanje svih pitanja (pogotovo jer nas čeka stambeni kredit kojega ćemo se riješiti u dubokoj starosti), ali na dobrom smo putu! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Update: prodavatelj je odmah pristao sam riješiti pitanje upisa rješenja o izvedenom stanju, bez ikakvih prigovora, kao i energetski certifikat, potpisali smo predugovor i dali kaparu i sad nam preostaje samo zatvoriti financijsku konstrukciju i ući u posjed, vjerojatno do kraja godine.

Ozbiljan prodavatelj u pravilu bez okolišanja prihvaća razumne uvjete i dogovor. 

Citiraj

Neću reći: riješili smo (stambeno) pitanje svih pitanja (pogotovo jer nas čeka stambeni kredit kojega ćemo se riješiti u dubokoj starosti), ali na dobrom smo putu!

Jel to bude ovaj subvencionirani kredit?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

pozdrav, molim za pomoc oko legalizacije kuce tj. upisa u zk. zanima me dali se moze napraviti legalizacija i kad zavrsi da se odmah krene u nadogradnju koju nemogu napraviti dok nelegaliziram kucu (projekti drukciji od dozvole) pa onda kad zavrsimo nadogradnju komplet sve upisati da nemam dvaput iste troskove. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što navodite, morate prvo ozakoniti prema svemu sudeći nelagalno sagrađeni objekt.

Nakon završetka procesa legalizacije, možete podnijeti zahtjev za građevinskom dozvolom. 

Eh sad, ovisi šta sve imate na parceli? 
Da li će budući zahvat biti samo nadogradnja (neće se izlaziti iz gabarita postojeće zgrada)? 
Realno moguće je to što pitate, ali treba imati na umu da se geodetskim projektom za ishođenjem građevinske dozvole mogu samo upisati oni objekti koji su predmet građevinske dozvole.

Nadalje, ako bi se radilo samo o nadogradnji, savjetovao bih da naprije upišete u objekte, a nakon toga neće biti potrebe za izradom geodetskog projekta kod izdavanja građevinske dozvole ako se neće izlaziti van gabarita postojeće zgrade. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mutavi je napisao:

Kao što navodite, morate prvo ozakoniti prema svemu sudeći nelagalno sagrađeni objekt.

Nakon završetka procesa legalizacije, možete podnijeti zahtjev za građevinskom dozvolom. 

Eh sad, ovisi šta sve imate na parceli? 
Da li će budući zahvat biti samo nadogradnja (neće se izlaziti iz gabarita postojeće zgrada)? 
Realno moguće je to što pitate, ali treba imati na umu da se geodetskim projektom za ishođenjem građevinske dozvole mogu samo upisati oni objekti koji su predmet građevinske dozvole.

Nadalje, ako bi se radilo samo o nadogradnji, savjetovao bih da naprije upišete u objekte, a nakon toga neće biti potrebe za izradom geodetskog projekta kod izdavanja građevinske dozvole ako se neće izlaziti van gabarita postojeće zgrade. 

Stvar je ovakva da je sada kuća 8x6.6 i to prvo moramo legalizirati zato što imamo građevinsku dozvolu za kuću ali krivo sagrađena 78. (Projekt je 4.5x10) i to kada legaliziramo idemo u nadogradnju u širinu ništa samo u duzinu negdje 4.4 tako da bi kuća bila 8x11 i onda da se sve skupa upiše ako može. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mutavi je napisao:

Vi ubiti idete u nadogradnju u dogradnju. Shodno tome, možete kao što navodite prvo ozakoniti objekt. Onda prilikom ishođenja građevinske dozvole te nakon završetka radova, ishoditi uporabnu dozvolu te cijeli objekt upisati u katastar i zemljišne knjige. 

Točno to, zato pitam dali može tako, jedni kažu da jedni ne. Tipa prvo legalizaciju upisati i onda nadogradnju upisati a to mi je dva troška pa zato pitam ako može u komadu sve se upisati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što ozakonite objekt, prilikom podnošenja zahtjeva za građevinsku dozvolu, Zakon o gradnji niti u jednom trenutku ne propisuje da objekt mora biti evidentiran u katastru. Poželjno jest i također sam negdje načuo tako, npr radi izračuna koeficijenata iskoristivosti odnosno izgrađenosti, situacije i sl, ali isti su vidljivi i lako će biti  izračunati jer će se svejedno raditi geodetski projekt pa će se tako prikaziti cijeli bojekt (sadašnji i budući) te će se evidentirati u katastru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...
prije 9 sati , čudo je napisao:

 

Poštovanje, da ne otvaram novu temu, postavio bi pitanje ovdje.

U pitanju je sigurnost u legalnost objekta-kuće .

 Prilažem stanje iz z.k. izvatka,i molim, da li se iz navedenih podataka nedvojbeno može utvrditi da je kuća legalna?

Hvala.

zk.PNG

Da, legalna je osim ako nisu nadodavani katovi, lođe, garaže što mijenja stanje koje je u rješenju o izvedenom stanju. Ukoliko je nešto tako napravljeno trebate to legalizirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postoje, od 3 000-6 000 kn za fizičke osobe. 

Jedini je problem što trenutno prijavu promjene i probijanje zakonskog roka prije a posebno nakon prijave promjene nadležnom kat.uredu nitko još ne utvrđuje prekršaj i kaznu (moguće zbog nedorečenih propisa čija bi to nadležnost bila) pa i u ovakvim slučajevima ljudi rješenje drže u ladici dok eventualno ne moraju srediti stanje u katastru i ZK zbog prodaje i sl.

Po mome skromnom mišljenju to se moglo riješiti na sličan način kao i kod probijanja roka kod upisa u ZK, peterostrukom ili većom pristojbom, no to je već do zakonodavca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ni razmišljao o daljim postupcima poslije legalizacije. Sad kad ovo čitam, mislim pa neću valjda platiti kaznu. Kuću sam izgradio 1986 godine, u ono vrijeme je bilo dovoljno rješenje o gradnji. Kuću nisam izgradio po dimenzijama iz rješenja. Prije legalizacije sam je upisao u katastarski operat prema stvarnom stanju. No, morao sam je legalizirati radi dograđene terase i nelegalizirane garaže 5,5x3,5 m. Znači kuća je izgrađena 1986, upisana u katastru i gruntovnici prije legalizacije, a 2014 izdano rješenje o izvedenom stanju. Da li je to kraj ili moram još nešto poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Upisati legalizirane objekte/dogradnje.

Poštovanje,

Pitanje u vezi legalnosti kuće koju bi kupili, ako ste voljni pojasniti. 

Kuća sagrađena 2006, uz pravomoćnu građevinsku dozvolu, ucrtana u katastru i upisana u zemljišne knjige i kako stoji niže na slici prilikom upisa nije priložena uporabna dozvola.

Vlasnik je pokrenuo postupak o izdavanju Rješenja o izvedenom stanju u Gradskom uredu i treba ga dobiti "svaki dan", ako dobro shvaćam sve što sam do sada pročitao, je da će nakon njegovog izdavanja i pravomoćnosti (15 dana) morati pokrenuti postupak upisa u zemljišne knjige. 

Koji je daljnji postupak da li je još uvijek isti kako je gore navedeno?

Citiram 

"Daljni postupak po tome rješenju je izrada geodetskog elaborata za evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama u ovlašt.geodet.uredu (uglavnom ga radi onaj ured koji je radio i prvotni geodetski snimak za potrebe zahtjeva) te se taj elaborat sa prijavnim listom predaje u katastar. Nakon svoje evidencije, katastar po službenoj dužnosti potrebnu dokumentaciju dostavlja zemljišnoknjižnom odjelu radi upisa u zemljišne knjige i stavljanje zabilježbe da je priloženo Rješenje o izvedenom stanju."

Nadalje zanimljivo je da je ispred kuće na samu kuću naslonjena nadstrešnica(natkriveni parking za auto po mojoj procjeni 15-20m2) (koja nije u projektu, a koliko vidim nije ni ucrtana u postojećim zemljišnim knjigama) to mi zvuči kao nešto nelegalno (da li bi izdavanje Rješenja o izvedenom stanju trebalo takvo nešto trebalo biti stopirano ili ako oni kažu da je legalno, onda je legalno)?

Isto tako postoji nekakav kvazi dvorišni objekt (natkrivena pečenjara isto oko 15m2) koji se isto nigdje ne spominje u papirima, koliko on utječe na legalnost glavne nekretnine.

 

Unaprijed hvala na odgovorima

capture.thumb.JPG.a9735d3bba1327f9df2317320636dc78.JPG

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Dana 22. 01. 2020. u 12:17, čudo je napisao:

 

Poštovanje, da ne otvaram novu temu, postavio bi pitanje ovdje.

U pitanju je sigurnost u legalnost objekta-kuće .

 Prilažem stanje iz z.k. izvatka,i molim, da li se iz navedenih podataka nedvojbeno može utvrditi da je kuća legalna?

Hvala.

zk.PNG

Ovako je upisano i na našu zgradu. Prodajemo stan i sad ja moram doći do tog rješenja.

U gradu su mi pokrenuli postupak za uporabnu,pa žena nije bila sigurna jer to meni treba (kao ni ja koja sam tražila) jer nemam građevinsku. U biti, meni treba taj neki papir/kopija da je zgrada legalizirana(svaka arhiva bi ga trebala imati?!)

Ja ne vidim što piše u tom papiru,predstavnik nema. Jedino da zovem upravitelja zgrade i pitam? Ovo sam zatražila pred tjedan dana i strah me da kupci ne odustanu dok to dođe do mene. I mi smo kupili stan preko agencije i ne sjećam se da smo to imali,odnosno da je imao prodavatelj ali možda mi ti nismo ni vidjeli. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija