Jump to content

Otkaz stambenog kredita i ovrha


Vinko5

Preporučene objave

Nakon 10 godina uredne otplate stambenog kredita (koji je inače bio u švicarcima, pa lani konvertiran u Eure), sredinom prošle godine sam počela kasniti s ratama, pa nekoliko mjeseci nisam plaćala da bi banka prvo stavila ovrhu na plaću, a ubrzo nakon toga i otkazala kredit. Inače, radi se o Zabi, kredit je hipotekarni, na 30 g., ja sam jedini sudionik u kreditu, znači bez jamaca, sudužnika i sl. Blokadom računa nastala su također i dugovanja po kreditnoj kartici i tekućem računu.
Nakon što sam im se obratila ponudili su mi nagodbu, tj. nešto smanjeni iznos ukupnih dugovanja koji mogu uplatiti odjednom, međutim dali su mi rok od samo 15 dana da to realiziram. Na kraju su ga ipak produljili do kraja kolovoza.
Budući sam u međuvremenu promijenila poslodavca (koji je sad jedna banka) zatražila sam refinanciranje, međutim iako imam ugovor na neodređeno, probni rok mi je 6 mjeseci, pa su rekli da će mi omogućiti refinanciranje po isteku probnog roka te da se obratim Zabi da produlje rok i u međuvremenu mi eventualno omoguće neke uplate po dugovanju kao vrstu jamstva i iskaz namjere da će se dugovanje riješiti.
Zaba nije pristala na to te su rekli da će nastaviti s mjerama prisline naplate, uključujući i ovrhu nad nekretninom (dražba) ili prodajom duga agenciji, da nikakve moje uplate neće spriječiti ovrhu, ali neka im se javim ako u međuvremenu ipak uspijem dobiti neko refinanciranje.
Molim vas savjet, može li se nešto tu napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Vinko5 je napisao:


Zaba nije pristala na to te su rekli da će nastaviti s mjerama prisline naplate, uključujući i ovrhu nad nekretninom (dražba) ili prodajom duga agenciji, da nikakve moje uplate neće spriječiti ovrhu, ali neka im se javim ako u međuvremenu ipak uspijem dobiti neko refinanciranje.
Molim vas savjet, može li se nešto tu napraviti?

Po mojem mišljenju banka se odlučuje na po nju najgoru moguću varijantu! U slučaju dražbe riskiraju negativnu reputaciju ako slučaj na bilo koji način dođe u javnost a prodajom duga agenciji dobiti će samo 30-40% novaca koje bi mogli dobiti od vas da se ne ponašaju kao slon u staklarni! Do prodaje u ovršnom postupku najvjerojatnije neće odmah doći osim ako se ne radi o nekretnini koja je izuzetno atraktivna ili je na nju netko već bacio oko! Obično se dražbe iniciraju nakon 3-5 godina od otkaza kredita tako da imate određeni manevarski prostor u kojem ćete moći dogovoriti novo financiranje! Ne znam koliko ste upoznati sa djelovanjem Udruge franak, ali trenutno se očekuje nova revizija presude na Vrhovnom sudu s obzirom da je Ustavni sud vratio presudu na ponovno odlučivanje u dijelu gdje se prosuđuje o poštenosti valutne klauzule CHF! Bez obzira na konverziju u slučaju presude po naputku Ustavnog suda otvorila bi se mogućnost novih pojedinačnih tužbi, povrata više uplaćenog pa čak i ništetnosti! Čak i ukoliko banka ustupi dug njena odgovornost i dalje ostaje! Ukoliko ste član UF pitanje o mogućem rješavanju vašeg problema možete postaviti na pravo.udrugafranak@gmail.com budući da imaju iskustvo sa slučajevima koji su slični vašem!:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao sam vrlo sličan slučaj isto sa Zabom. Što se tiče ovrhe na nekretnini neće ju tako brzo pokrenuti. U mom slučaju od otkaza kredita do pokretanja ovrhe na nekretnini prošle su tri godine. Od tog datuma, pa do donošenja rješenja o ovrsi na nekretnini od strane suda prošlo je još devet godina. Na kraju sam se uspio s njima nagoditi i rješiti sve na obostrano zadovoljstvo.

Tako da se u ovih šest mjeseci tvog probnog roka ništa po tom pitanju sigurno neće dogoditi. A na nagodbu će sigurno biti spremni i tada jer im je u interesu da dobiju novce.

Btw, ne znam s kim si razgovarala oko te nagodbe i produljenja roka. Najbolje se obratiti izravno u njihov odjel Restrukturiranja i prisilne naplate u Samoborskoj cesti 145 u Zagrebu, jer su oni glavni. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima. Razgovarala sam sa Dxxxxxxx Vxxxxxxx, on je iz Sektora za loše plasmane i naplatu, tako nešto. Uplašilo me to što mi je rekao da će do dražbe, ako se ne odluče za prodaju potraživanja, doći u idućih 6 mjeseci. Da li ste sigurni da to ipak traje godinama, možda su pooštrili i požurili postupanje? Najviše me ljuti to što sam u Zabi klijenat 17 godina, ovo je prvi put da sam u problemu i ne žele mi izaći u susret.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Vinko5 je napisao:

Hvala svima na odgovorima. Razgovarala sam sa Dxxxxxxx Vxxxxxxx, on je iz Sektora za loše plasmane i naplatu, tako nešto. Uplašilo me to što mi je rekao da će do dražbe, ako se ne odluče za prodaju potraživanja, doći u idućih 6 mjeseci. Da li ste sigurni da to ipak traje godinama, možda su pooštrili i požurili postupanje? Najviše me ljuti to što sam u Zabi klijenat 17 godina, ovo je prvi put da sam u problemu i ne žele mi izaći u susret.

To je malo vjerojatno a osim toga imate pravo na neke pravne lijekove i tražiti odgodu ovrhe! Zašto bi banka radila ovrhu na vašoj nekretnini a na nekima čekala 5 godina! Jedino ako se radi o vrlo atraktivnoj nekretnini za koju već imaju "poznatog" kupca! Prije će biti da Dxxxxx blefira i vrši dodatan pritisak da možda u slijedećim danima pristanete na neki vrlo nepovoljan reprogram! Najvjerojatnije ćete imati dovoljno vremena (godina) da napravite neki povoljni manevar! Nemojte se predati i "kopajte" dalje a s obzirom na situaciju na tržištu kredita refinanciranje u drugoj banci može biti samo povoljnije od postojećih kredita!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno se nadam da je tako. Nije neka atraktivna nekretnina, prosječan stan od 60 kvadrata, u zgradi staroj 16, godina, na prosječnoj lokaciji u stambenom naselju, ništa wow. Ne vjerujem da je netko baš na to bacio oko. Svakako ću se još pravno savjetovati i vidjeti što mogu.

 

Ono što oni mogu je predati sudu Prijedlog za ovrhu na nekretnini, no brzina donošenja rješenje o ovrsi ovisi isključivo o sudu (tako da je ova priča o šest mjeseci samo plašenje vas). Ukoliko je u pitanju Zagreb, rješenje o ovrsi sigurno neće biti doneseno tako brzo. Čak i nakon što sud donese rješenje možete na njega izjaviti žalbu, pa ćete i na tome dobiti na vremenu. Isto tako, nakon toga ide procjena nekretnine od strane sudskog vještaka, pa tek onda na red dolaze dražbe. Tako da možete biti mirni jer nema niti teoretske šanse da se to sve odradi u narednih šest mjeseci sve i da banka sutra preda sudu prijedlog za ovrhu. 

Inače, možete i vi njima "prijetiti" da ćete, ukoliko vam ne izađu u susret, ići na opciju proglašenja osobnog bankrota, pa će tek onda čekati dok se ne naplate. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav! Evo me opet s novostima. Znači, u ponovnom kontaktu sa Zabom ponuđene su mi dvije opcije: resrukturiranje u banci, što u biti znači proces ponovnog dizanja kredita za puni iznos dugovanja (procjena nekretnine, kreditne sposobnosti i dr.) ili nagodba, odnosno pismo namjere gdje se podrazumijeva da ću u roku od mjesec dana od datuma njegovog izdavanja podmiriti dug, ali u umanjenom iznosu (koji bi trebao biti dosta značajan, za cca trećinu manji). Drugim riječima, otpisali bi dio dugovanja u zamjenu za keš uplatu koju bi dobili u tom roku. To bi za mene značilo dizanje kredita u drugoj banci na taj manji iznos ili prodaju stana za iznos kojim bi pokrila dugovanje prema banci. Čak mi niti ova druga opcija nije neprihvatljiva. Da li je netko imao takva iskustva i što bi bilo bolje napraviti? Realno, kad razmislim da bi opet trebala uzeti kredit na 15-20 idućih godina nekako mi to više nije najbolja opcija jer ću do penzije biti u velikom dugu.

Čak sam razmišljala prodati stan nekome tko se ne bi uselio nego bi uzeo stan kao investiciju za iznajmljivanje, pa da s tom osobom sklopim ugovor o najmu (znači, ima sigurnoog podstanara duže vrijeme). Da li je tako nešto realno? Zanima me i da li je možda moguće banci ponudit da uzme stan i ostavi me u najmu u njemu? Molim vas mišljenja i savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li ste primijetili, ali upravo će proći šest mjeseci za koje vam je osobni bankar D. priprijetio da će doći do ovrhe i dražbe stana a to se još nije dogodilo! Znači, lagao je i vršio neprimjeren pritisak na vas! I jedna i druga opcija koje ste naveli su legitimne i to je vaš osobni izbor, pa čak i varijanta sa najmom vlastitog stana! Sami to morate procijeniti!

Ipak budući da je vaš kredit bio u CHF a ne znam koliko pratite najnovije događaje, čeka se nova presuda Visokog trgovačkog suda u kojoj će vjerojatno i valutna klauzula CHF biti proglašena nepoštenom i ništetnom a u tom slučaju se otvara mogućnost tužbe ili nagodbe za preplaćen iznos i zatezne kamate zbog korištenja valute CHF! Europska pravna praksa ukazuje i da je vrlo moguć razvoj događaja u kojem će zbog dvije ništetne odredbe (kamata i valuta) i cijeli ugovor o kreditu biti proglašen ništetnim bez  obzira na konverziju (članak 326. Zakona o obveznim odnosima)! Naravno da se to neće dogoditi odmah, ali preuzimanjem europske pravne stečevine i hrvatski suci moraju suditi poštivajući europska pravila! 

Savjetujem vam da ne žurite previše osim ako nemate neku posebno dobru varijantu rješenje problema kao i da pazite što potpisujete u eventualnoj nagodbi sa bankom!:vjeruj:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sunčana strana ulice je napisao:

Ne znam da li ste primijetili, ali upravo će proći šest mjeseci za koje vam je osobni bankar D. priprijetio da će doći do ovrhe i dražbe stana a to se još nije dogodilo! Znači, lagao je i vršio neprimjeren pritisak na vas! I jedna i druga opcija koje ste naveli su legitimne i to je vaš osobni izbor, pa čak i varijanta sa najmom vlastitog stana! Sami to morate procijeniti!

Ipak budući da je vaš kredit bio u CHF a ne znam koliko pratite najnovije događaje, čeka se nova presuda Visokog trgovačkog suda u kojoj će vjerojatno i valutna klauzula CHF biti proglašena nepoštenom i ništetnom a u tom slučaju se otvara mogućnost tužbe ili nagodbe za preplaćen iznos i zatezne kamate zbog korištenja valute CHF! Europska pravna praksa ukazuje i da je vrlo moguć razvoj događaja u kojem će zbog dvije ništetne odredbe (kamata i valuta) i cijeli ugovor o kreditu biti proglašen ništetnim bez  obzira na konverziju (članak 326. Zakona o obveznim odnosima)! Naravno da se to neće dogoditi odmah, ali preuzimanjem europske pravne stečevine i hrvatski suci moraju suditi poštivajući europska pravila! 

Savjetujem vam da ne žurite previše osim ako nemate neku posebno dobru varijantu rješenje problema kao i da pazite što potpisujete u eventualnoj nagodbi sa bankom!:vjeruj:

Član sam Udruge franak pa pratim što se događa, međutim to sve može potrajati još godinama i tko zna kako će završiti, a toliko vremena ipak nemam. Hvala na odgovoru i savjetu, razmislit ću o svim opcijama. Ukoliko netko ima konkretno iskustvo u sličnom slučaju, neka se javi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav! Molim hitnu pomoć. Danas me u pošti dočekalo Rješenje o ovrsi na nektetnini. Zaba je podnijela prijedlog 20.02. i sud je 26.02. donio rješenje o ovrsi. Znači niti dvadesetak dana što sam razgovarala sa Zabom i pokušala naći dogovor. Nitko me nije kontaktirao da dogovor i ono što su mi predložili nije moguć i da idu u ovrhu. Molim vas savjet, što mogu učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija