Jump to content
Željac047

Povećanje invalidnine HRVI-a

Preporučene objave

Poštovani svi, svjedoci smo da nam iznos invalidnine ostvarene temeljem statusa HRVI-a Domovinskog rata nije rasla nekih 10-tak godina, čak je i umanjena...

Da li ima netko kakvu informaciju da li se ista u skoro vrijeme planira uvećati, kada i ako da, koliko?

Unaprijed zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 12 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani svi, svjedoci smo da nam iznos invalidnine ostvarene temeljem statusa HRVI-a Domovinskog rata nije rasla nekih 10-tak godina, čak je i umanjena...

Da li ima netko kakvu informaciju da li se ista u skoro vrijeme planira uvećati, kada i ako da, koliko?

Unaprijed zahvaljujem.

U zakonu piše kako se izračunava osnovica.nažalost osnovica se ne povećava godinama pa samim time nema ni povećanja iste.

Podijeli ovu objavu

Prije 16 sati , Željac047 je napisao:

Unaprijed zahvaljujem.

U Zakonu o izvršavanju državnog proračuna koji se svake godine usvaja u paketu s Državnim Proračunom,definira se iznos proračunske osnovice.

Iznos iste se nije mijenjao  od 2001. godine,dakle 16 godina i to je svakako neshvatljivo obzirom na porast troškova života ,porast plaća ,mirovina i drugih primanja iz Proračuna.

Tko je za to odgovoran,vlade -vlasti koji donose proračun,ali isto tako i udruge koje bi trebale štititi interese svojih članova na koje se zakon odnosi.

Članak 22.

(1) U Proračunu su utvrđena sredstva za naknade i druga primanja na temelju posebnih propisa.

(2) Osnovica za obračun naknada i drugih primanja iz stavka 1. ovoga članka iznosi 3326,00 kuna

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, diksi je napisao:

U Zakonu o izvršavanju državnog proračuna koji se svake godine usvaja u paketu s Državnim Proračunom,definira se iznos proračunske osnovice.

Iznos iste se nije mijenjao  od 2001. godine,dakle 16 godina i to je svakako neshvatljivo obzirom na porast troškova života ,porast plaća ,mirovina i drugih primanja iz Proračuna.

Tko je za to odgovoran,vlade -vlasti koji donose proračun,ali isto tako i udruge koje bi trebale štititi interese svojih članova na koje se zakon odnosi.

Članak 22.

(1) U Proračunu su utvrđena sredstva za naknade i druga primanja na temelju posebnih propisa.

(2) Osnovica za obračun naknada i drugih primanja iz stavka 1. ovoga članka iznosi 3326,00 kuna

To je politička odluka ! Da se ta osnovica promijeni samo i jednu kunu više, da bude 3327,00 kuna , to bi povuklo lavinu novih dodatnih prava na socijalnu pomoć, dječje doplatke, invalidnine hrvi-a i sličnih financijskih izdataka iz državnog proračuna, za sobom.

Zato nije korektirana od 2001. godine. 

To odgovara svim vladama , bile one crvene, plave ili u duginim bojama, zato se isto nije diralo a i neće u dogledno vrijeme sigurno.

Uređeno od Kompa

Podijeli ovu objavu

Prije 46 minuta, gorand je napisao:

zato se može promjeniti postotak od osnovice i ne uzrokuje val ostalih problema.....kad se hoće...bitno da su znali smanjiti prije određenog vremena...

Nisam siguran ,ali koliko se iz općih informacija može zaključiti (jer DD za djecu  ne primam od 2001.) čini mi se da su se u međuvremenu povećavale  socijalne  naknade i dječji doplatci ,ne znam za civilne invalidnine  tako da su zakonima za te kategorije povećali postotke od osnovice. Dakle nije nužno kao što gorand napisa podizanje osnovice,ali postotcima se to može riješiti.

Međutim, iako je mijenjan ZOPHBDR više puta ,to se kod nas nije korigiralo.

Pa tako ni novim zakonom ,ni neće.

Dakle 2001.g. tadašnjim ZOPHBDR je ukinut dodatak na invalidninu od 50%,zamrznut postotak osnovice za određivanje visine invalidnine ,uveden cenzus za dječji doplatak i smanjena mirovina od 8-24% HRVI-ima.

Taj udar je trebalo preživjeti.Preko noći ostali smo bez velikog dijela  prihoda. Kasnije se to nastavilo s dva puta po 10%,tako da su nam primanja smanjena oko 40% u odnosu na 2000.g.

O tome novinari i mediji ne pišu.

Do dan danas nikome iz svih dosadašnjih vlada nije palo na pamet  barem tu j.invalidninu usklađivati  na neki način s troškovima života,porastom plaća itd,itd.

Svijesno nas osiromašuju sve vrijeme od tada do danas ,smijući nam se u lice ,čudeći se kako branitelji mladi umiru,zašto se ubijaju,spaljuju  i sve vrijeme nam se cinično  trude vratiti dostojanstvo.

Pa tako i ova vlada,koja se jako brine za nas na način da nije izvršila obvezu povratka 10% mirovine koja je već nastupila prije godinu dana ,ali je zato  kupila nekoliko tisuća zastava da nas dostojno sahrane.

Eto upravo danas saznajem da je još jedan u nizu branitelja koje poznam,umirovljeni policajac skončao u 53 g života.

Barem će zastavu dobiti.

Uređeno od diksi

Podijeli ovu objavu

Prije 3 sati , diksi je napisao:

Nisam siguran ,ali koliko se iz općih informacija može zaključiti (jer DD za djecu  ne primam od 2001.) čini mi se da su se u međuvremenu povećavale  socijalne  naknade i dječji doplatci ,ne znam za civilne invalidnine  tako da su zakonima za te kategorije povećali postotke od osnovice. Dakle nije nužno kao što gorand napisa podizanje osnovice,ali postotcima se to može riješiti.

Međutim, iako je mijenjan ZOPHBDR više puta ,to se kod nas nije korigiralo.

Pa tako ni novim zakonom ,ni neće.

Dakle 2001.g. tadašnjim ZOPHBDR je ukinut dodatak na invalidninu od 50%,zamrznut postotak osnovice za određivanje visine invalidnine ,uveden cenzus za dječji doplatak i smanjena mirovina od 8-24% HRVI-ima.

Taj udar je trebalo preživjeti.Preko noći ostali smo bez velikog dijela  prihoda. Kasnije se to nastavilo s dva puta po 10%,tako da su nam primanja smanjena oko 40% u odnosu na 2000.g.

O tome novinari i mediji ne pišu.

Do dan danas nikome iz svih dosadašnjih vlada nije palo na pamet  barem tu j.invalidninu usklađivati  na neki način s troškovima života,porastom plaća itd,itd....

Nažalost, ne samo da novinari ne brinu i pišu o tome, već i oni koji bi nas trebali predstavljati, te silne udruge proistekle iz Domovinskog rata koje predstavljaju HRVI-e, šute i ne iniciraju tu problematiku...

Podijeli ovu objavu

, Željac047 je napisao:

Unaprijed zahvaljujem.

invalidnina nije rasla (ista je ) od 2001. ( 16 godina) kad je je račan smanjio i sveo na proračunsku osnovicu.

dali će rast? zavisi od volje političara.

Uređeno od bovu
dopuna

Podijeli ovu objavu

Znam da nije rasla, a vjerujem da i neće, uvijek političari iznađu neki razlog da do toga ne dođe, doduše nekada opravdan, ali nekada i neopravdan, svi su oni, nažalost, isti...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

, bovu je napisao:

račan je promejio pravili i svi ga se drže.

Nije tu u pitanju samo drug račan,spominjane udruge pogledajte samo tko ih vodi ,za njih je to marginalno pitanje.Oni imaju puno veće apetite da taj problem i ne doživljavaju ,kao mi obićni smrtnici koji se bojimo i za 20%invalidnosti.Bez obzira na sve mnogima nebih bio u koži ,mada mi ih je kao braći po oružju istinski i ljudski žao.Osobno mislim da taj problem oko te naknade i nije toliko važan, u odnosu na puno toga što muči veliku večinu HRVATSKIH BRANITELJA.

Podijeli ovu objavu

Sadašnja vlada vraća dugove Milanovićeve vlade. Nikad ne spominju dugove HDZ-evoi vlada. Zašto stalno smanjuju mirovine invalidima HRVI, izuzevši mirovine invalida 1 skupine. Zašto nas DEGRADIRAJU I PONIŽAVAJU KAO DA SMO MI KRIVI ZA NAŠU INVALIDNOST. Osobno sam invalid 40% na osnovu PTSP, moždani udar za vrijeme ležanja u bolnici,, Parkinsonova bolest sa 40  godina, ciste po kićmi velićine do 3 cm. Trpim bolve uzimajući 4 vrste lijekova protiv bolova i zamjenu za morfij u tabletama, sluh oštećen od detonacija granata na prvoj crti bojišnice 97,5 %. Toga nema nigdje samo sam lud po papirima. Što mi donosi milion problema u životu.Pa ja pijem 43tablete dnevno, kako izgledaju moji organi abdomena.                                                                                                                           Stipo Šimić  časnik HV

Uređeno od Stipo Šimić

Podijeli ovu objavu

prije 15 sati , Stipo Šimić je napisao:

Sadašnja vlada vraća dugove Milanovićeve vlade.

nije točno. niko ništa neče vratiti samo če prestat otimati tih 10% koje je odredla milanovićeva vlada.

zašto ne ideš na ponovnu pricijenu invalidnosti. možda dobiješ veču invalidnost.

Uređeno od bovu

Podijeli ovu objavu

, bovu je napisao:

nije točno. niko ništa neče vratiti samo če prestat otimati tih 10% koje je odredla milanovićeva vlada.

zašto ne ideš na ponovnu pricijenu invalidnosti. možda dobiješ veču invalidnost.

Poštovani.može mi netko od cijenjenih forumaš reć kojeg datuma u mjesecu sjeda invalidnina na račun.?hvala.

Podijeli ovu objavu

Prije 6 minuta, Peksa5555 je napisao:

Poštovani.može mi netko od cijenjenih forumaš reć kojeg datuma u mjesecu sjeda invalidnina na račun.?hvala.

Danas ti je isplata invalidnine ( trajna prava branitelja) . Poslije 13-14 sati, zavisi banka od banke. Na bankomatima.

Do sada je vecinom isplata do 15. Zavisi subota, nedjelja + -.

Podijeli ovu objavu

Prije 5 minuta, Draganec je napisao:

Danas ti je isplata invalidnine ( trajna prava branitelja) . Poslije 13-14 sati, zavisi banka od banke. Na bankomatima.

Do sada je vecinom isplata do 15. Zavisi subota, nedjelja + -.

Peksa 5555 Za prosinac 2017.

Podijeli ovu objavu

, Kompa je napisao:

To je politička odluka ! Da se ta osnovica promijeni samo i jednu kunu više, da bude 3327,00 kuna , to bi povuklo lavinu novih dodatnih prava na socijalnu pomoć, dječje doplatke, invalidnine hrvi-a i sličnih financijskih izdataka iz državnog proračuna, za sobom.

Zato nije korektirana od 2001. godine. 

To odgovara svim vladama , bile one crvene, plave ili u duginim bojama, zato se isto nije diralo a i neće u dogledno vrijeme sigurno.

U nedavno usvojenom Proračunu RH odnosno Zakonu o izvršenju, proračunska osnovica ostala je ista.

Slijedom tega osnovano se može zaključiti da iznos osobne invalidnine HRVI ostaje isti kao i  prrethodnih 16-17 godina.

Podijeli ovu objavu

prije 21 sati , diksi je napisao:

U nedavno usvojenom Proračunu RH odnosno Zakonu o izvršenju, proračunska osnovica ostala je ista.

Slijedom tega osnovano se može zaključiti da iznos osobne invalidnine HRVI ostaje isti kao i  prrethodnih 16-17 godina.

Zašto meni nije ni danas sjela invalidnina i zaostaci a dobio rješenje ima mjesec dana.?molim odgovor ako netko zna.? Hvala! 

Podijeli ovu objavu

Prije 9 minuta, Peksa5555 je napisao:

Zašto meni nije ni danas sjela invalidnina i zaostaci a dobio rješenje ima mjesec dana.?molim odgovor ako netko zna.? Hvala! 

Nazovi Ured državne uprave u svom mjestu prebivališta (Županije) i pitaj o svom predmetu obzirom da si dobio Rješenje. Nazovi i Ministarstvo branitelja. Najvjerojatnije nije proknjiženo ili je možda broj tekućeg računa. Ako si blokiran.... invalidnina ti je zaštičeno primanje.

Podijeli ovu objavu

prije 22 sati , diksi je napisao:

diksi-jesi ti 3/3 gbr?

Podijeli ovu objavu

Prije 9 minuta, Draganec je napisao:

Nazovi Ured državne uprave u svom mjestu prebivališta (Županije) i pitaj o svom predmetu obzirom da si dobio Rješenje. Nazovi i Ministarstvo branitelja. Najvjerojatnije nije proknjiženo ili je možda broj tekućeg računa. Ako si blokiran.... invalidnina ti je zaštičeno primanje.

A koji je br.min.branitelja? Molim lijepo?hvala!

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , Peksa5555 je napisao:

A koji je br.min.branitelja? Molim lijepo?hvala!

Najvjerojtnije si dobio Rjesenje od Ureda drzavne uprave . Kod njih se javi prvo, a tajnistvo ministarstva ti je 01/2308-644 i 01/2308-812.

U ponedjeljak oko 10.00

ajd LP👍

Podijeli ovu objavu

, Draganec je napisao:

Najvjerojtnije si dobio Rjesenje od Ureda drzavne uprave . Kod njih se javi prvo, a tajnistvo ministarstva ti je 01/2308-644 i 01/2308-812.

U ponedjeljak oko 10.00

ajd LP👍

O.k.zvao sam i rekli su da se bit isplaćeno u 15.01.2018.god.posto je rjesenje stiglo kasno.krajem studenog 2017.god.a dobro glavno da bude.

Podijeli ovu objavu

Prije 39 minuta, Peksa5555 je napisao:

O.k.zvao sam i rekli su da se bit isplaćeno u 15.01.2018.god.posto je rjesenje stiglo kasno.krajem studenog 2017.god.a dobro glavno da bude.

Eto, ziv i zdrav bio.

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , Peksa5555 je napisao:

Postovani.može mi netko reći imam li pravo na partipaciju ako imam 20%.hrvi.privremeno.rješenje od 27.11.2017.god.?

Mislis na oslobadjanje placanja. Mislim da ne. Da imas 30% potom da ili ako imas najmanje 35 dobrovoljnih davanja krvi, bio bi oslobodjen placanja uz dostavu potvrde ili Rjesenja o istom.

Ako nisam u pravu neka me kolege isprave.

Podijeli ovu objavu

Prije 9 minuta, Draganec je napisao:

Mislis na oslobadjanje placanja. Mislim da ne. Da imas 30% potom da ili ako imas najmanje 35 dobrovoljnih davanja krvi, bio bi oslobodjen placanja uz dostavu potvrde ili Rjesenja o istom.

Ako nisam u pravu neka me kolege isprave.

Raspitati cu se u HZZO.ako jos neko ima saznanja volio bi da mi kaže imam li pravo na oslobađanje plaćanja partipacije?hvala!

Podijeli ovu objavu

Raspitati cu se u HZZO.ako jos neko ima saznanja volio bi da mi kaže imam li pravo na oslobađanje plaćanja partipacije?hvala!

Ne, nemas prava. Vidi novi Zakon o braniteljima 'glava'll cl.23. Da imas 30% trajno onda da. Evo ti novi zakon pa čitaj

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Podijeli ovu objavu

"Draganec", pročitaj još jednom članak 23. "Peksa5555", imaš pravo na oslobađanje od participacije i ako imaš 20% HRVI. Ovo što je Draganec naveo o 30% se odnosi na branitelje koji imaju postotak oštećenja organizma od najmanje 30% bez obzira na status HRVI.

Podijeli ovu objavu

Prije 8 minuta, gonzo-stari je napisao:

"Draganec", pročitaj još jednom članak 23. "Peksa5555", imaš pravo na oslobađanje od participacije i ako imaš 20% HRVI. Ovo što je Draganec naveo o 30% se odnosi na branitelje koji imaju postotak oštećenja organizma od najmanje 30% bez obzira na status HRVI.

Potpisujem gronzo-stari. Kazem da nisma siguran. Ja sam osobno oslobodjen i po statusu 30% i dao 42 puta krv. Na zalost zadnji put 2012.god. Vise mi ne zele uzimati zbog uzimanja odredjenih lijekova.

Pozdrav i sve dobro svima u 2018.👍

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , Draganec je napisao:

Potpisujem gronzo-stari. Kazem da nisma siguran. Ja sam osobno oslobodjen i po statusu 30% i dao 42 puta krv. Na zalost zadnji put 2012.god. Vise mi ne zele uzimati zbog uzimanja odredjenih lijekova.

Pozdrav i sve dobro svima u 2018.👍

Gonzo-stari hvala na informaciji!.Sretna nova godina svima i puno zdravlja!!

Podijeli ovu objavu

nemaš potrebe za HZZO jer ide automatizmom-2.stupanjsko povjerenstvo šalje rješenje  HZZO. braem je tako meni bilo. i sam san osta zatečen jer mi je otprilike nakon 2 miseca od 2.stupanjskog rješenja došla doma nova iskazniva zdravstvenog osiguranja.

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , crny46 je napisao:

nemaš potrebe za HZZO jer ide automatizmom-2.stupanjsko povjerenstvo šalje rješenje  HZZO. braem je tako meni bilo. i sam san osta zatečen jer mi je otprilike nakon 2 miseca od 2.stupanjskog rješenja došla doma nova iskazniva zdravstvenog osiguranja.

Hvala crny46! Sretna ti nova godina i puno sreće i zdravlja!!

Podijeli ovu objavu

, Peksa5555 je napisao:

Hvala crny46! Sretna ti nova godina i puno sreće i zdravlja!!

Dobar dan.da li je nekom danas sjela invalidnina na račun?malo pre gleda net.bank.i još ništa.inače imam račun u PBZ.zahvaljujem unaprid.

Podijeli ovu objavu

Prije 28 minuta, Peksa5555 je napisao:

Dobar dan.da li je nekom danas sjela invalidnina na račun?malo pre gleda net.bank.i još ništa.inače imam račun u PBZ.zahvaljujem unaprid.

Sve o.k.!silo prije 5.min.

Podijeli ovu objavu

, Peksa5555 je napisao:

Sve o.k.!silo prije 5.min.

Jel ikome sila invalidnina danas.baš sam gledao na internetu izvršenje proračuna i piše 13.04.isplata trajna prava branitelja.ako netko zna bio bi zahvalan. Poz.

Podijeli ovu objavu

Mislim da smo svi svjedoci da otkad je Pančić smanjio invalidnine da bih kao kvazi pomogao gluhima i kupio

im nekvalitetne sluh aparate započelo je kršenje ustavnih prava svih branitelja i invalida.

Koliko ja znam jedan od osnovnih ustavnih prava građana Hrvatske jeste da se stečena prava ne mogu

mjenjati na štetu onoga koji ih je stekao.

Dalje je jasno da finacijska sredstva koje min. branitelja dobiva iz državnog proračuna da bih se brinulo

o braniteljima i invalidima upotrebljava za raznorazne lijevoliberalne,parazitne i prije svega antihrvatske

udruge koje obilato financira.

Podijeli ovu objavu

poštovani, ovakva diskusija nema smisla i vrlo lako može zbog političkih konotacija ali i zbog paušalnih ocjena ići na "lock"....

daj Bože kada bi ova država samo pola oduzetih prava vratila nama braniteljima, ja bih bio jako zadovoljan, a ti bi prijatelju vidio da su Pančićeve majstorije samo kap u moru oduzetog....

možda si netko da truda pa taksativno to navede recimo tamo još od sredine 90ih kada su ukinuli oslobađanje od poreza u punom iznosu plaće HRVI-a, pa odmah potom kupovina automobila bez poreza itd, itd....

Podijeli ovu objavu

Nitko ne voli politiku pa ni ja ali svi naši problemi usko su vezani i uzrokovani kriminalno političkim 

djelovanjem naših kvazi političara. Osim naravno onih koji stjecu svoja prava i statuse na samo njima

znan način. Tako se pitam ako ja spominjem ugrožena ustavna prava kakve to ima veze sa politikom?

U stvari naravno da ima ali ne bih smjelo biti.

Podijeli ovu objavu

, drot13 je napisao:

Sve ima veze s politikom, ali kako uspijevamo razgovarati bez politike na drugim dijelovima foruma, vjerojatno možemo i ovdje.

Poštovani. Jel netko zna dali je danas bila invalidnina? Inače sam na P.B.Z.u.! Hvala.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad