Jump to content

Podjela kuće


Capris

Preporučene objave

Poštovani, smrću roditelja, sestra i ja smo naslijedili obiteljski kuću, koju smo prodali, svoju sam polovicu od prodaje naslijeđene kuće uložio u izgradnju manje kuće za mene i moju obitelj (plus dio u kreditu). Da li kod rastave braka tako izgrađena kuća, koja glasi na moje ime, ulazi u brakorazvodnu podjelu imovine. Stan koji smo stekli zajedno dobilo je jedno od djece. U braku smo 39 godina. Kuća je izgrađena 2000 godine, po prodaji naslijeđene imovine od strane moje mame, otac umro 1971 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom nekretnina glasi na vas, automatizmom ne bi ulazila u pojam bračne stečevine. No, supruga bi mogla tražiti da se uvrsti, međutim u onom dijelu vrijednosti kuće, koji se odnosi na novce dobivene putem kredita i pod uvjetom da vi možete dokazati da ste novac dobiven prodajom naslijeđene imovine, uporabili za izgradnju nove kuće.

Treba napomenuti kako u bračnu stečevinu ulazi i kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovani, pred dva sam dana od suda dobio obavijest da je bivša supruga podnijela tužbu za diobu bračne stečevine, u mom prvom pitanju naveo sam da je kuća izgrađena sa novcima od nasljedstva (skoro 100 %) bivša je supruga angažiala odvjetnika za to, zanima me da što sad, trebam li i ja angažirati odvjetnika. Posjedujem svu potrebnu dokumentaciju (Dokumenti o nasljeđivanju, kupoprodajni ugovor o prodakji naslijeđenog) U svim se knjigama kao vlasnik vodim samo ja. Supruga je prošli tjedan prodala kuću koju je dijelom naslijedila od svojih pokojnih roditelja, naravno da od toga ne tražim ništa. Znima me samo moja kuća.

Kojim načinom dokazati da sam (skoro) svu kuću izgradio novcem od prodaje naslijeđenog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče utvrđivanja i podjele bračne stečevine, nije bitno tko se vodi u ZK kao vlasnik, već da li je ono proisteklo iz bračne zajednice (radom i rezultatima rada), tj. da li se isto podrazumijeva kao bračna stečevina...

Ovo "skoro" bode jako oči, to ćete dokazati dosta teško, zbog toga Vam je moja sugestija da obavezno uzmete odvjetnika, jer je to izuzetno zahtijevan, pa i dugotrajan postupak....

Inače, nasljedstvo je Vaša privatna imovina koju ste, kako navodite, prodali za vrijeme trajanja bračne zajednice, ali je problem dokazivanja da je tim novcima izgrađena ta kuća koju ona smatra kao bračnom stečevinom, zbog toga Vam je najpametnije angažirati odvjetnika koji će adekvatno braniti Vaše pravo i štititi Vaše interese...

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija