Jump to content

Ograda


Monika1717

Preporučene objave

Dvoriste je podijeljeno fizickom crtom izmedju dva vlasnika, zanima me mogu li ja na svoju ruku podignuti ogradu na crti razgranicenja (dali betonsku, zicanu, cemprese i sl.) ili mi treba suglasnost?

 

Drugo pitanje, na prizemlju ima terasa od suvlasnika i omedjena je niskim zidicem, dvoriste na tom dijelu oko terase je moje, kome pripada taj zidic?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Monika1717 je napisao:

Dvoriste je podijeljeno fizickom crtom izmedju dva vlasnika, zanima me mogu li ja na svoju ruku podignuti ogradu na crti razgranicenja (dali betonsku, zicanu, cemprese i sl.) ili mi treba suglasnost

Ako bi bila na crti, da treba vam.

prije 1 sat, Monika1717 je napisao:

Drugo pitanje, na prizemlju ima terasa od suvlasnika i omedjena je niskim zidicem, dvoriste na tom dijelu oko terase je moje, kome pripada taj zidic?

Ako je dio terase, suvlasniku.

prije 1 sat, Monika1717 je napisao:

Trece pitanje,  ja i suvlasnik svaki imamo po jednu etazu i pola podruma iste kvadrature, polovicu podruma sam ja njoj isplatila tako da je podrum sada moj, dvoriste se nije uopce spominjalo, zanima me imam li ja pravo na dvoriste u omjeru vlasnistva nekretnine dakle sada 66-33, ili ide 50-50?

U onom omjeru kako je upisano u ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Spitfire je napisao:

Ako bi bila na crti, da treba vam.

 

U onom omjeru kako je upisano u ZK.

Ako bi ograda bila na mom dijelu ? Pretpostavljam da ne? Bez obzira ako joj zaklanja pogled ili smeta iz bilo kojeg drugog razloga?

 

U zk je upisano kao zajednicko dvoriste, bez podjela i omjera, zanima me koliko meni pripada zakonski ako bi se islo u tocnu podjelu?

uređeno: od Monika1717
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Monika1717 je napisao:

Ako bi ograda bila na mom dijelu ? Pretpostavljam da ne? Bez obzira ako joj zaklanja pogled ili smeta iz bilo kojeg drugog razloga?

Ne, s time da bi se trebalo pridržavati odredbi dijela Zakona o gradnji (Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima) te propisa iz prostornih planova.

prije 3 sati , Monika1717 je napisao:

U zk je upisano kao zajednicko dvoriste, bez podjela i omjera, zanima me koliko meni pripada zakonski ako bi se islo u tocnu podjelu?

Pripada vam onoliko koliko je vaš suvlasnički omjer. S time da to "pripada" ne shvatite da možete s time raditi što god hočete. Ne, jer kao takovo pripada nekretnini koja je u suvlasništvu. Pa ne možete taj neki dio ograditi, na njemu nešto graditi i sl. bez dogovora i pristanka drugog suvlasnika.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Monika1717 je napisao:

Dakle ako sam ja postala suvlasnik 2/3 objekta, imam pravo potrazivati i 2/3 okucnice  ..? Kupovinom tog jednog dijela kupila sam i odgovarajuci udio okucnice?

Ukoliko ste u zemljišnima knjiga upisana kao vlasnica čestice u omjeru 2/3, Vama pripada 2/3 okućnice u idealnom dijelu, ali ukoliko želite odrediti među ili se morate dogovorit s drugim suvlasnikom ili ići na razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Hulk18 je napisao:

Ukoliko ste u zemljišnima knjiga upisana kao vlasnica čestice u omjeru 2/3, Vama pripada 2/3 okućnice u idealnom dijelu, ali ukoliko želite odrediti među ili se morate dogovorit s drugim suvlasnikom ili ići na razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Pogledala sam sada u zk i upisana sam kao vlasnica 1/2 cestice, ali u svom vlasništvu imam 2/3 nekretnine, koliko mi dvorista pripada?

uređeno: od Monika1717
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Monika1717 je napisao:

Pogledala sam sada u zk i upisana sam kao vlasnica 1/2 cestice, ali u svom vlasništvu imam 2/3 nekretnine, koliko mi dvorista pripada?

Ukoliko ste upisana kao vlasnica čestice 1/2 pripada Vam pola dvorišta, ali isto tako je i samo pola kuce vaše ako se radi o istoj čestici 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, G-man je napisao:

Dakle, potrebno je prvo uskladiti ZK stanje stvarnom, a nakon toga jedna od dvije opcije koje su cijenjeni korisnici već iznijeli.

 

Prije 26 minuta, Hulk18 je napisao:

Onda podnesite prijedlog za upis vlasništva i kada upišete svoj udio u zemljišne knjige znat ćete sta Vam pripada.

 

Prije 12 minuta, G-man je napisao:

Dakle, potrebno je prvo uskladiti ZK stanje stvarnom, a nakon toga jedna od dvije opcije koje su cijenjeni korisnici već iznijeli.

To nije moguce jer ta zena to ne zeli, oce da u zk ostane pola pola

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko taj ugovor sadrzi predmet predmet kupoprodaje odnosno katastarska cestica(dio koji ste kupovala), cijenu, te klauzulu intabulandi(članak u kojem Vam prodavatelj dozvoljava da upišete svoje vlasnistvo u zk). Ako imate takav ugovor koji je ovjeren od javnog bilježnika možete sastavit prijedlog za upis vlasništva i odnijet da vam se upise taj dio u zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija