Jump to content

Nerazrjesene zemljisne knjige


Tinkerb

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Treba mi savjet vezan za zemljiste sa grazom i malim stanom u mjestu u kojem zemljisna knjiga navodno jos ne postoji, barem tako tvrdi sumnjivi sluzbenik katastarskog odjela. Naime, prije 3 godine smo bili pozvani da zajedno sa suvlasnicima cestice damo izjavu i prinesemo dokaz da smo vlasnici iste cestice. Zapisnik pokazuje sve suvlasnike i nacin na koji su se pozvali na suvlasnistvo. Takoder, zapisnik pokazuje kako je stara cestica dobila novu oznaku, odnosno novi broj. Jucer smo bili na istom katastarskom odjelu i isti sluzbenik opet tvrdi da knjiga jos nije uardena. U meduvremenu ostali suvlasnici nas tuze za neke druge imovine na koje nemaju prava. Da bi bili sigurni da smo stvarno na nekakvom posjedovnom listu za navedenu cesticu trazili smo nekakva ispis iz prijasnje knjige. Isti sluzbenik tvrdi da toga nema i da samo moramo cekati na novu knjigu. Cijela situacija je sumnjiva, radi se o malom mjestu u kojem ima dosta korupcije. Kako dalje? Kako biti siguran da cemo mi biti upisani u novu knjigu? Kako se ova situacija komplicira sa porezom na nekretnine? Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Tinkerb je napisao:

Pozdrav,

 

Treba mi savjet vezan za zemljiste sa grazom i malim stanom u mjestu u kojem zemljisna knjiga navodno jos ne postoji, barem tako tvrdi sumnjivi sluzbenik katastarskog odjela. Naime, prije 3 godine smo bili pozvani da zajedno sa suvlasnicima cestice damo izjavu i prinesemo dokaz da smo vlasnici iste cestice. Zapisnik pokazuje sve suvlasnike i nacin na koji su se pozvali na suvlasnistvo. Takoder, zapisnik pokazuje kako je stara cestica dobila novu oznaku, odnosno novi broj. Jucer smo bili na istom katastarskom odjelu i isti sluzbenik opet tvrdi da knjiga jos nije uardena. U meduvremenu ostali suvlasnici nas tuze za neke druge imovine na koje nemaju prava. Da bi bili sigurni da smo stvarno na nekakvom posjedovnom listu za navedenu cesticu trazili smo nekakva ispis iz prijasnje knjige. Isti sluzbenik tvrdi da toga nema i da samo moramo cekati na novu knjigu. Cijela situacija je sumnjiva, radi se o malom mjestu u kojem ima dosta korupcije. Kako dalje? Kako biti siguran da cemo mi biti upisani u novu knjigu? Kako se ova situacija komplicira sa porezom na nekretnine? Hvala unaprijed.

Zemljišna knjiga "navodno ne postoji" ili stvarno ne postoji? Zemljišne knjige su javne knjige u koje svatko ima pravo uvida, te su u nadležnosti zemljišnoknjiznog odjela, a ne katastra.  Na linku možete provjerti stanje u zemljišnim knjigama https://oss.uredjenazemlja.hr/public/lrextracts.jsp?action=publicLdbExtract 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad pretrazim link koji ste mi poslali vidim da se cestica jos uvijek vodi kao stara cestica sa nepromjenjenim stanjem. Kad trazim novu cesticu (navedenu u zapisniku) ta cestica jos uvijek ne postoji. Zapisnik o novoj cestici je nastao prije 3 godine. Sta iz ovoga mogu zakljuciti? Ispricavam se ako je moje pitanje naivno, ali se ne razumijem dobro u bespuca hrvatskog pravnog i administrativnog sustava. Hvala.

uređeno: od Tinkerb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Tinkerb je napisao:

Zapisnik o novoj cestici je nastao prije 3 godine. Sta iz ovoga mogu zakljuciti?

Pretpostavljam da je to zapisnik rađen pri novoj izmjeri? Zaključiti se može da katastar još nije obradio sve podatke te ih poslao na provedbu u ZK ili da je no još nije do kraja odrađeno u ZK.

Cijeli taj proces traje cca 3-5 god, zavisno od područja RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Spitfire je napisao:

Cijeli taj proces traje cca 3-5 god, zavisno od područja RH.

Hvala Vam. Jutros sam potvrdila sa zemljoknjiznim odjelom da zemljisna knjiga usitinu nije jos zavrsena. U medjuvremenu, jedan od suvlasnika je podnio zahtjev kod lokalnog suda o razvrgnucu suvlasnistva. Da li on ima pravo podnositi takav zahtjev i da li se mogu pozvati na ne zavrsenu zemljisnu knjigu radi obustave postpuka? Sluzbenici na zemljisnoknjiznom i katastraskom odjelu su oba potvrdili da nikakve radnje ne mogu biti radene dok se tocno ne upise u novu knjigu sve sto je bilo zapisano u tom zapisniku od prije 3 godine gdje smo se svi ocitovali kao suvlasnici. Nije mi jasno, dakle, kako jedan od suvlasnika moze traziti razvrgnuce suvlasnistva. Da li moj odvjetnik moze traziti obustavu takvog zahtjeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Matrix je napisao:

činjenica da traži neznači da će mu sud udovoljiti prijedlogu.

Da li u Hrvatskoj postoji neko pravilo kojim se zabranjuje voditi ovakve vrste postupaka za zemljista gdje nisu dovrsene zemljisne knjige i gdje su cestice preoblikovane, odnosno preimenovane? Ovo mi je vazno iz 2 razloga: 1. rado bih da ne placam sudske pristojbe i odvjetnika ako mogu traziti obustavu postupka na racun nesredenih zemljisnih knjiga 2. da bi sprjecio suvlasnika u pitanju od bilo kakve vrste malverzacije dok su knjige jos uvijek nesredene. Hvala!!

uređeno: od Tinkerb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Tinkerb je napisao:

Da li u Hrvatskoj postoji neko pravilo kojim se zabranjuje voditi ovakve vrste postupaka za zemljista gdje nisu dovrsene zemljisne knjige i gdje su cestice preoblikovane, odnosno preimenovane?

Nepostoji,no predlagač je dužan dokazati vlasništvo nad nekretninom koja je predmet razvrgnuča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija