Jump to content

Povrat alimentacije


barfly314

Preporučene objave

ja, otac A uplaćujem osobi B, majci našeg djeteta C od njegovog rođenja alimentaciju.

nevjenačni smo, nikada nismo živjeli skupa i nismo obitelj bili.

stvar je u tome da uplatim alimentaciju svaki mjesec npr x kn, no uz to uplatim i y, b, c, x na njen tekući sa naznakom "alimentacija" (kredit za auto, kuću, servis, igračke njenom drugom djetetu za koje isto dobiva alimentaciju od nekog drugog).

sada se stvarno nakupilo tih alimentacija i ispada da sam ja zbirno dao npr 100 jedinica.

ona me tuži (?) i traži alimentaciju x+200 kn, što bi kada bi se zbrojilo bilo daleko manje nego sam ja uplatio alimentacija. suludo ili glupo, ne znam.

istina, nekada sam znao uplatiti jedan mjesec 1000 kn, no drugi mjesec 5000. kako sam imao. stvar je u tome da sam joj ja uplatio cca 2 x više nego ona traži sumarno sudom, ali ne ravnomjerno.

pitanje: da li imam pravo zahtijevati da se sve alimentacije koje sam joj uplatio raspodijele na mjesece i da mi se vrati višak, koji je pozamašan, odnosno da se rasporedi na sljedeće mjesece?

ili će sud reći

ovaj mjesec si uplatio 1000 i trebaš još xyz, a to što si drugi mjesec uplatio 5000 kn, nikom ništa. ne moraš nadoplaćivati?

može li se to smatrati stjecanjem bez osnova sa njene strane?

isto tako, imam milijun uplata na njen tekući tipa "robica za dijete", "hlačice" i sl. što s tim? to ni nisam računao.

sulud i glup postupak mi djeluje, no ne znam da li ima neka začkoljica tu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dopuna; kredit za NJEN auto, servis NJENOG auta, igračke NJENOM djetetu i ništa od toga ja ne potražujem. dakle, uplatio sam sa naznakom ALIMENTACIJA nekoliko tisuća eura za naše dijete staro nekoliko mjeseci, a sve njoj na račun i bez ikakvog potraživanja tog novca, odnosno nije u igri nikakav dug, ništa što se mene tiče. to JEST njen IBAN pa nisam krivo uplaćivao, jer mi je čak jednom i rekla podrugljivo da je dobila mojih 100 kn. a uplaćivao sam svaku lipu viška kada sam mogao i imao. naravno, sve potvrde imam za sve alimentacije, a kolica, pelene, kozmetiku, ljekove i ostalo niti ne računam. zadnja uplata je bila danas, 1000 kn, neposredno prije nego sam dobio tužbu.

da li je tu riječ o nekoj kvaki 22, ili je neto lud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem čega ste uplaćivali uzdržavanje (alimentaciju), sudskom odlukom, dogovorno ili dragovoljno?

Ako ste na svakoj uplatnici naznačili da je uplata izvršena kao uzdržavanje (alimentacija) djeteta, onda Vam je to vjerodostojni dokumenat da ste ispunjavali svoju obvezu, no sve ovisi o svoti uplaćenoj po mjesecima i ukupno uplaćenoj svoti... da li ste na svakoj uplatnici naznačili alimentacija za taj i taj mjesec, ili dio alimentacije za mjesec...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne, svaka uplata je isti opis plaćanja "alimentacija za xy". to sam plaćao dobrovoljno. jedan mjesec sam uplatio 500 kn, drugi 5000, treći 4000, četvrti 1800... uglavnom, debelo sam preplatio kada bih izgubio sud i kada bi mi bilo rečeno da uplatim za svaki mjesec od rođenja djeteta npr  sveukupno 1000 eur, jer sam uplatio nekoliko puta više. svaki mjesec sam uplatio, osim (mislim) prvog, no sljedeći sam mjesec uplatio 5000. na granici sam opstanka.

 

što je sa mjesecima koje sam uplatio 1000 kn, a što sa onima gdje sam uplatio 5000 kn?

što je sa uplatama tipa "pelene za xy", "mast i losion za xy"...? što je sa ostalim uplatama na majčin račun tipa "ovlaživač zraka" i sl?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Priznato je samo uplata na majčin iban gdje je navedeno alimentacija. uplate za dijete na iban firmi kojima sam plaćao i navodio ALIMENTACIJA, nisu priznate. dosuđena mi je alimentacija koliku sam plaćao i prije, dobrovoljno, iako sam od tada, od 1.10. izgubio posao i postao invalid veći od 70% (utvrđivanje u tijeku). sudac uzeo u obzir prosjek primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , barfly314 je napisao:

Priznato je samo uplata na majčin iban gdje je navedeno alimentacija. uplate za dijete na iban firmi kojima sam plaćao i navodio ALIMENTACIJA, nisu priznate. dosuđena mi je alimentacija koliku sam plaćao i prije, dobrovoljno, iako sam od tada, od 1.10. izgubio posao i postao invalid veći od 70% (utvrđivanje u tijeku). sudac uzeo u obzir prosjek primanja.

Da, jer firma nije zakonski zastupnik djece, već majka, tu ste pogriješili...

Što se tiče sadašnjeg plaćanja uzdržavanja, pokrenite postupak promjene odluke, tj. da Vam se odredi uzdržavanje na temelju sadašnjih primanja, a ne prosjek (sadašnjeg i bivšeg primanja), poglavito ako ste, kako navodite, 70%-tno invalidna osoba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija