Jump to content

Vlasništvo nad motociklom- ostavinska rasprava


Zeljhac

Preporučene objave

Priča ide ovako, pokušat ću je sročit što je više moguće.

Prošle godine sam kupio motocikl, u početku je klasična kupoprodaja i nista problematicno.

Medutim, problemi krecu kad sam pokusao platiti porez na vozilo i kad se saznalo da je vlasnik motocikla druga osoba od one osobe koja mi je prodala.

Tu ne bi bio problem da sam ja imao sve kupoprodajne ugovore od vlasnika koji je upisan u mup-u itd. pa sve do sebe. Platio bi porez za svaku kupoprodaju i uredno ga prijavio na sebe.

Krenuo sam korak po korak i došao sam do sina od vlasnika motocikla. Ta osoba se koristila tim motociklom, dok je otac bio upisan kao vlasnik.

Ni tu ne bi bio problem da taj vlasnik/ otac nije preminuo. A ostao je upisan kao vlasnik. To predstavlja meni problem i problem toj obitelji, jer mtoocikl nije neko vrijeme kod njih a oni su upisani kao vlasnici.

E sada, glavno pitanje, dal bi u mupu prilikom prijenosa vlasništva prošla sročena ostavinska rasprava, ovjerena od strane javnog bilježnika. Npr, da se svi članovi obitelji odriču svog dijela vlasništva nad tim motociklom u ime bilo koje osobe s kojom bi ja onda mogao sklopiti novi kupoprodajni.

Ili to baš baš, izričito mora biti sudska ostavinska. Za koju nitko nema niti vremena niti živaca da se provodi.

 

Što mi je činiti ?? Još nisam zvao ili bio u mup-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Zeljhac je napisao:

Priča ide ovako, pokušat ću je sročit što je više moguće.

Prošle godine sam kupio motocikl, u početku je klasična kupoprodaja i nista problematicno.

Medutim, problemi krecu kad sam pokusao platiti porez na vozilo i kad se saznalo da je vlasnik motocikla druga osoba od one osobe koja mi je prodala.

Tu ne bi bio problem da sam ja imao sve kupoprodajne ugovore od vlasnika koji je upisan u mup-u itd. pa sve do sebe. Platio bi porez za svaku kupoprodaju i uredno ga prijavio na sebe.

Krenuo sam korak po korak i došao sam do sina od vlasnika motocikla. Ta osoba se koristila tim motociklom, dok je otac bio upisan kao vlasnik.

Ni tu ne bi bio problem da taj vlasnik/ otac nije preminuo. A ostao je upisan kao vlasnik. To predstavlja meni problem i problem toj obitelji, jer mtoocikl nije neko vrijeme kod njih a oni su upisani kao vlasnici.

E sada, glavno pitanje, dal bi u mupu prilikom prijenosa vlasništva prošla sročena ostavinska rasprava, ovjerena od strane javnog bilježnika. Npr, da se svi članovi obitelji odriču svog dijela vlasništva nad tim motociklom u ime bilo koje osobe s kojom bi ja onda mogao sklopiti novi kupoprodajni.

Ili to baš baš, izričito mora biti sudska ostavinska. Za koju nitko nema niti vremena niti živaca da se provodi.

 

Što mi je činiti ?? Još nisam zvao ili bio u mup-u.

Za Vas bi bilo najjednostavnije da nasljeditelji daruju prodavatelju motocikli ili ukoliko nije pravomoćno rješenje o nasljeđivanju da se odreknu nasljedstva u korist sina. On sredi papire da je vlasnik, a vi već imate ugovor o kupoprodaji sa sinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, znaci moglo bi se sloziti, srociti kod javnog biljeznika ta ostavinska, tako da sin postane pravomocni vlasnik. Što mi je zapravo najbitnije da prolazi u mup-u.

Aaaa jel nužno onda da sin ode prijaviti vlasništvo u mup ?? tj. jel bi bilo dovoljno da ja sa primjerkom te ostavinske i kupoprodajnim ugovorom odem odmah prijaviti motor na sebe ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Hulk18 je napisao:

da taj vlasnik/ otac nije preminuo. A ostao je upisan kao vlasnik.

 

prije 3 sati , Zeljhac je napisao:

a oni su upisani kao vlasnici

ajde da raščistimo neke stvari,nemožete  samo tako kako kažete""sročiti""ostavinsku raspravu,glede čega prvo provjerite jel iza umrlog uopće ikad proveden ostavinski postupak,ako jeste a u istom postupku nije raspravljeno o konkretnom motociklu,nužno je dopunsko rješenje kroz postupak naknadno pronađene imovine.

 

prije 2 sati , Zeljhac je napisao:

jel bi bilo dovoljno da ja sa primjerkom te ostavinske i kupoprodajnim ugovorom odem odmah prijaviti motor na sebe

več ste napisali da nebi bio problem

 

prije 3 sati , Hulk18 je napisao:

ne bi bio problem da sam ja imao sve kupoprodajne ugovore od vlasnika koji je upisan u mup-u itd. pa sve do sebe.

imali bi dokaz da je vlasništvo prešlo na prodavatelja koji je vlasništvo dalje prenijeo na vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Matrix je napisao:

ajde da raščistimo neke stvari,nemožete  samo tako kako kažete""sročiti""ostavinsku raspravu,glede čega prvo provjerite jel iza umrlog uopće ikad proveden ostavinski postupak,ako jeste a u istom postupku nije raspravljeno o konkretnom motociklu,nužno je dopunsko rješenje kroz postupak naknadno pronađene imovine.

 

Ako i je provedena, sumnjam da je motor bio spomenut u njoj.

Jer:
- Odjavljen je i prodan dalje (ali ga nitko nikada do sada nije prenio u svoje vlasnistvo)
- Čovjek je preminuo nakon što je motor odjavljen i prodan

 

Ok, pošto moja ideja očito ne drži vodu, što nam je činiti da bi se taj motor uredno mogao prenijeti na mene ?? Tj. da ja imam šansu platiti porez na motor i sebe upisati kao vlasnika u mup ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Zeljhac je napisao:

, što nam je činiti da bi se taj motor uredno mogao prenijeti na mene

več rečeno

 

prije 1 sat, Matrix je napisao:

,glede čega prvo provjerite jel iza umrlog uopće ikad proveden ostavinski postupak,ako jeste a u istom postupku nije raspravljeno o konkretnom motociklu,nužno je dopunsko rješenje kroz postupak naknadno pronađene imovine.

OPĆINSKOM SUDU U______

Na posl. br. O-____________

PREDLAGATELJ: ____________________________________

RADI : naknadno pronađene imovine

P R I J E D L O G 

1.Rješenjem o nasljeđivanju  iza pok. ______________________________________________(ime i prezime, ime oca,adresa), posl. br. O - _____________ od_______________________, uručena je ostavinska imovina nasljednicima .

2.Međutim, naknadno je utvrđeno da je iza ostavitelja ostala neraspoređena naknadno pronađena imovina, koja se sastoji od:(motocikl marke…, motor xx cm3,xx kw,br.šasije,boja xxxxxxxx,itd i priložiti dokaz da se radi o imovini ostavitelja)

___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________.

3.Stoga predlagatelj predlaže da sud postupi sukladno odredbama Zakona o nasljeđivanju i donese rješenje povodom podnijetog prijedloga stranaka.

U    ________________ Predlagatelj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, jel bi se taj predložak mogao podnijeti sudu u Zagrebu ako je vlasnik iz nekog drugog grada ??
S tim predloškom bi bilo tko od djece iza pokojnog mogao postati vlasnikom nakon kojeg bi se uredno sklopio kupoprodajni itd ?? ili iza toga ima jos koji korak ??
Troškovi toga su ?? vrijeme trajanja ?? I kolika je tlaka, generalno taj proces za obitelj ?? Ja kao kupac ne bi volio biti neki teret njima ili da oni imaju s*anja radi mene. Ali mislim da je svima u interesu da se to riješi.

Inače, puno hvala na odgovorima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Zeljhac je napisao:

Ok, jel bi se taj predložak mogao podnijeti sudu u Zagrebu ako je vlasnik iz nekog drugog grada

istom sudu koji je več proveo ostavinski postupak(u predlošku ,tačnije u zaglavlju unosite poslovni broj,odnosno broj pravomočnog rješenja o nasljeđivanju)

p.s.osobno ja praktikujem uz prijedlog priložiti i kopiju več donesenog rješenja.

 

Prije 24 minuta, Zeljhac je napisao:

S tim predloškom bi bilo tko od djece iza pokojnog mogao postati vlasnikom

Članak 234. Zakona o nasljeđivanju

""Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe imovina koja nije obuhvaćena tim rješenjem, sud neće ponovno provoditi ostavinsku raspravu, nego će ovu imovinu novim rješenjem rasporediti na temelju prije donesenog rješenja o nasljeđivanju, osim ako se neki od nasljednika odrekao nasljedstva ili svoj nasljedni dio ustupio sunasljedniku.""

Prije 24 minuta, Zeljhac je napisao:

Troškovi toga su

pristojba

 

Prije 24 minuta, Zeljhac je napisao:

vrijeme trajanja

to je nezahvalno prognozirati,no može se reči da takvi postupci idu brzo

 

Prije 24 minuta, Zeljhac je napisao:

kolika je tlaka, generalno taj proces za obitelj

nikakvog tereta za obitelj,puka formalnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija