Jump to content

Uzdržavanje - alimentacija nakon završenog školovanja i nezainteresiranost za zaposlenje


Astra16

Preporučene objave

Dijete je završilo 3 godišnju srednju školu, punoljetno je i ne želi tražiti posao. Moja obaveza je plaćati alimentaciju godinu dana po završetku školovanja ako se ne uspije zaposliti. 

U mom slučaju konkretno sin je završio školu za pomoćnog kuhara u 6mj 2017 i posla ima ali ne želi raditi,(jer bolje je za kunu ležati nego za dvije raditi). Ima li lijeka ovome i kako riješiti problem?

Živi sa majkom u njenom stanu a mene je tražio da uplaćujem iznos za uzdržavanje na njegov račun što sam mu i omogućio. Drugim riječima potičem nerad a pomoći nema. Njegova obaveza bi bila aktivno tražiti posao i angažirati se, pokrenuti ka osamostaljenju ali ne želi. Da li smijem prekinuti isplatu alimentacije budući on ne ispunjava svoju obavezu i koje su sankcije meni a koje njemu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Astra16 je napisao:

Dijete je završilo 3 godišnju srednju školu, punoljetno je i ne želi tražiti posao. Moja obaveza je plaćati alimentaciju godinu dana po završetku školovanja ako se ne uspije zaposliti. 

U mom slučaju konkretno sin je završio školu za pomoćnog kuhara u 6mj 2017 i posla ima ali ne želi raditi,(jer bolje je za kunu ležati nego za dvije raditi). Ima li lijeka ovome i kako riješiti problem?

Živi sa majkom u njenom stanu a mene je tražio da uplaćujem iznos za uzdržavanje na njegov račun što sam mu i omogućio. Drugim riječima potičem nerad a pomoći nema. Njegova obaveza bi bila aktivno tražiti posao i angažirati se, pokrenuti ka osamostaljenju ali ne želi. Da li smijem prekinuti isplatu alimentacije budući on ne ispunjava svoju obavezu i koje su sankcije meni a koje njemu? 

Poštovani, dobro ste citirali zakon što se tiče plaćanja uzdržavanja punoljetne osobe....

Nažalost po Vas, nema Vam druge nego plaćati njegovo uzdržavanje godinu dana po završetku školovanja...

U potpunosti se slažem sa Vama da se na taj način potiče "nerad", ali zakon je tako predvidio i druge nam nema nego ga poštivati, jednostavno, nemate zakonske osnove zatražiti izmjenu, ukidanje, sudske odluke dok nemate zakonske osnove za to...nažalost...

Inače ima dosta odrednica u novom Obz oko kojih su se "lomila koplja", prije donošenja, ali on je takav kakav je donešen i usvojen i nema nam druge nego ga poštivati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Željac047 je napisao:

Inače ima dosta odrednica u novom Obz oko kojih su se "lomila koplja", prije donošenja, ali on je takav kakav je donešen i usvojen i nema nam druge nego ga poštivati...

Vidjet ćemo, za zadnji kvartal ove godine, predviđeno je da u saborsku proceduru ide prijedlog posve novog Obiteljskog zakona.

Zanimljiv je naš zakonodavac, u zadnjih par godina izgleda da se zakoni donose sa rokom trajanja od niti nekoliko godina, a za cirkus koji bude nastao, teret odgovornosti će se lakonski prebaciti na pravosuđe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome ispada da dvije punoljetne osobe nisu iste pred licem pravde. Otac koji 13 godina plaća alimentaciju za sina da se osamostali i izvede na put i kada dođe momenat da se ispuni svrha toga, ponovno otac ima obavezu i ako je ne ispuni odgovara a druga strana ne mora ništa. On ne želi raditi a ja ne želim plaćati. Meni ide ovrha i kaznena prijava a njemu ništa. Jako dobro. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , G-man je napisao:

Vidjet ćemo, za zadnji kvartal ove godine, predviđeno je da u saborsku proceduru ide prijedlog posve novog Obiteljskog zakona.

Zanimljiv je naš zakonodavac, u zadnjih par godina izgleda da se zakoni donose sa rokom trajanja od niti nekoliko godina, a za cirkus koji bude nastao, teret odgovornosti će se lakonski prebaciti na pravosuđe.

Da, u pravu ste, da barem poboljšaju novodonesene zakone, po meni još zakompliciraju, pogledajte samo sadašnji Obiteljski zakon kako je kompliciran, kolike ovlasti su dobili CZSS, a zna se kako rade, čast izuzecima, a opet za sve odgovornost snosi sudstvo, no, kako pišete, vidjet ćemo...

Poštovani Astra16, tako nažalost ispada, no Vas obvezuje sudska odluka koja je temeljena na takvom zakonu, a njega..., o tome i pišemo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 5 sati , mario-sb je napisao:

Ako sam dobro izračunao još imaš plaćati alimentaciju oko 8 mj. Ajde daj mu i tih nekih 10.000 kn, nemoj se sekirati. Zamisli koliko bi te koštao da je išao četverogodišnju, pa fakultet i onda još jedna god. !!! 

Ma razumijem ja da je to 8 mj... I sve sam uzeo u obzir i zaraditi ću na svojoj grbači i dati ću mu tih 15 600 kn ali prijatelju dragi... problem je puno veći i dublji i mislim da je ovaj zakon kao i masa drugih kod nas totalno promašen i daleko je od zaštite djeteta i dobrobiti za bolje sutra svih nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Astra16 je napisao:

Ma razumijem ja da je to 8 mj... I sve sam uzeo u obzir i zaraditi ću na svojoj grbači i dati ću mu tih 15 600 kn ali prijatelju dragi... problem je puno veći i dublji i mislim da je ovaj zakon kao i masa drugih kod nas totalno promašen i daleko je od zaštite djeteta i dobrobiti za bolje sutra svih nas.

Što se tiče Obz, a i dosta drugih kao naprimjer Ovršni..., u potpunosti se slažem sa Vama, već smo pisali o tome, no ima i dobrih zakona, samo ovisi kako se u stvarnosti primjenjuju i sprovode i da li na sve jednako kako propisuje Ustav, nažalost, ima dosta primjera gdje se ne primjenjuju na sve jednako, no nije tema pa nebi o tome, oprostite...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Što se tiče Obz, a i dosta drugih kao naprimjer Ovršni..., u potpunosti se slažem sa Vama, već smo pisali o tome, no ima i dobrih zakona, samo ovisi kako se u stvarnosti primjenjuju i sprovode i da li na sve jednako kako propisuje Ustav, nažalost, ima dosta primjera gdje se ne primjenjuju na sve jednako, no nije tema pa nebi o tome, oprostite...

Ima predobrih "članaka" obiteljskog zakona ali se, kada je u pitanju otac djeteta, ne primjenjuju, točka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Astra16 je napisao:

Ma razumijem ja da je to 8 mj... I sve sam uzeo u obzir i zaraditi ću na svojoj grbači i dati ću mu tih 15 600 kn ali prijatelju dragi... problem je puno veći i dublji i mislim da je ovaj zakon kao i masa drugih kod nas totalno promašen i daleko je od zaštite djeteta i dobrobiti za bolje sutra svih nas.

plaćat ćeš sve dok sud ne donese drugačiju odluku.

nadležnom sudu podnesi tužbu za prestanak uzdržavanja. kad sud donese  odluku o prestanku uzdržavanja možeš prestat plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Željac047 je napisao:

To se podrazumijeva, ali opet, ne može se pokretati postupak poništenja (ukidanja) sudske odluke dok se za to ne steknu uvijeti, dakle, do proteka godine dana po završetku školovanja..

Zašto ne . Uz dobro argumentirano obrazloženje sve se može.

U ovom slučaju ja bih van parnični o prestanku plaćanja uzdržavanje pokrenuo najmanje tri, četiri mjeseca ranije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Vidjet ćemo, za zadnji kvartal ove godine, predviđeno je da u saborsku proceduru ide prijedlog posve novog Obiteljskog zakona.

Zanimljiv je naš zakonodavac, u zadnjih par godina izgleda da se zakoni donose sa rokom trajanja od niti nekoliko godina, a za cirkus koji bude nastao, teret odgovornosti će se lakonski prebaciti na pravosuđe.

Ovo se u svjetlu nedavnih događaja pokazalo proročanski - na koncu je prijedlog zakona i povučen iz procedure...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lišen svakog politikanstva, mogu samo reći da fascinira ponavljanje grešaka koje nova garnitura radi.

Raniji Obiteljski zakon izradila je radna skupina u kojoj nije bilo predstavnika, ajmo reć, konzervativna svjetonazora (iako je to možda malo grubo, jer ne shvaćam zašto bi konzervativno, jasno u umjerenoj varijanti, a priori bilo nešto negativno, a tako se percipira danas, po tome su i gentlemani "negativci" :-D), a aktualna radna skupina pak nema ljudi liberalnijeg svjetonazora. Drugim riječima, ranije prigovaraš tome da radnoj skupini fali "širina" i sveobuhvatni pogled na materiju, a onda kada dođeš u priliku da primjerom pokažeš suprotno, ponavljaš grešku. To je definicija licemjerstva.

Po meni, pisanje zakona je umijeće pomirenja (odnosno ublažavanja) dva suprotna pola, a do toga nećeš doći tako da si "nakrcaš" radnu skupinu sa "your cup of tea" ljudi, jer to je "namještaljka" i podsjeća na cara i njegovo novo ruho, svi vide da je gol, al se prave blesavi, dok klinjo ne prasne u smijeh i kaže "gle golaća"... :vidiga:

Ova nes(p)retnost sa definicijom obitelji je, ne znam što bih rekao, preočita da bi bila slučajna, pa čak i ako sama definicija ima genezu u uzoru na njemački sustav (ako se ne varam) ili neki drugi (u Singapuru, primjerice, budeš smaknut zbog droge, pa hoćemo li onda i tu imati uzor u promjeni legislative). Očekivati da ljudi neće burno reagirati na takvo što je diletantna, pogotovo u današnjim vremenima, jer obitelj je većini ljudi svetinja, i zasigurno neće dozvoliti da ih se vrijeđa na taj način. Koliko ljudi ne može imati djecu, a posvojenje je katastrofalno uređeno (osim ako nisi poznat), kolikim ljudima su djeca poginula i sad kao šlag na tortu dođe još i "zakonski šamar" - vi ste građani drugog reda... Možda ćemo vam i porez lupiti na to (porez na ne-prokreaciju).

Volio bih da naši političari (kojeg god opredjeljenja bili) konačno skinu te naočale, kojima "vide" samo do kraja svog mandata i shvate da u kaosu konstantnih promjena nije moguće kvalitetno raditi, a kamoli stvarati kakvu praksu koja će doprinijeti poboljšanju kvalitete zakona. Ovako se taman privikneš na jedno, i eto promjene, pa tako unedogled. I opet će se "Pedro" naći u pravosuđu (daleko od toga da je tamo sve idealno, ali...), jer u srži je političara da se brani sa "nije problem u meni, u tebi je"... :pljesce::pljesce::pljesce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pokretač teme je još super prošao. Ima i gore.

Otac placa alimentaciju za dijete koje vec 3cu godinu za redom upisuje prvu godinu fakulteta. Naravno ispite ne daje, na predavanja ne ide. Iz ggodine u godinu upisuje kao redovan sstudent. Radi preko student servisa sve god i ima godisnja primanja veća od oca.

Otac ima u ddrugom braku djecu, supruga radi na ugovor o djelu. Majka od ovog vjecitog brucosa ima isto druge dijece sa novim partnerom ali brucosa je izbacila iz kuće. On ne potražuje uzdržavanje od nje jer ne želi djeci uzet od usta. A pak na drugoj strani kod oca moze uzet dijeci od usta.

U redu je da se placa ono sto se mora do 26. Godine i odlično ako ce imati nakon toga diplomu koja ce mu ppomoći u životu. Ali ako misli samo ovako da bi rradio i imao super placu. Jer da ode na burzu radio bi za nekoliko tisuca manje a to mu se ne isplati.

 

Sta ovaj otac može učiniti? Ili je jedino preostalo plaćati i cekati 26. Rodjendan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija