Jump to content

Zastara duga prema banci


papigicamilica

Preporučene objave

Poštovani, imam veoma tešku situaciju.Naime 2005 sam digla kredit kod Splitske banke ,nenamjenski u švicarcima,na rok od 7 godina. koji sam uredno otplaćivala do 2010 ,no zbog okolnosti na poslu ,nisam više mogla otplaćivati te sam zatražila reprogram kredita(na koji sam čekala 6 mj i u tom vremenu i dalje otplaćivala meni previsoku ratu).Reprogramom mi je rata prepolovljena i produžen rok na slijedećih 7 godina (uz visoke troškove i kamate).Krajem 2013.sam otišla na bolovanje koje je trajalo skoro godinu dana,primanja su mi bila veoma niska,te sam sredinom 2014 prestala otplaćivati kredit.Po povratku sa bolovanja dobila sam otkaz , nakon čega sam našla posao na nepuno radno vrijeme i primanja su mi i dalje niska.Zbog veoma stresne situacije ,naprosto nisam bila sposobna uhvatiti se u koštac sa bankom,nisam niti zatražila konverziju nakon što je udruga franak ishodila to pravo za građane.Izračunala sam da sam banci isplatila cijelu glavnicu i dio kamata te sam jednostavno otišla u poslovnicu i predala zahtjev za otpis dugovanja,na koji mi nikada nisu odgovorili.Jedno vrijeme su me zvali iz Eos matrixa, i bili veoma neugodni i drski, pa B2 kapitala ,komunicirala sam sa bankom glede mog zahtjeva,na koji opet nisam dobila konkretan odgovor.Sada ,7.9.2017 je iz banke stigao poziv na plaćanje dospjelog  duga i otkaz ugovora o kreditu. Ja nisam u mogućnosti platiti dug.Stvar će vjerojatno završiti na sudu.Da li se mogu pozvati na zastaru?

hvala unaprijed na odgovorima

 

 

uređeno: od papigicamilica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ovome što pišeš, 2010. god. si napravila reprogram na novih 7 godina, tako da je formalni kraj tog kredita negdje ove godine? Po tome, to nikako ne bi bilo u zastari.

Kako to da si te zvali iz Eosa i B2 kad je sad došlo iz banke? Da su prodali dug, sad ne bi imali ništa s tobom... Jesi li sigurna da su zvali u vezi toga i da je ovo sad stiglo od banke, a ne od nekog drugog?

 

Bez obzira što nisi išla na konverziju, možda još imaš neka prava po tom kreditu, pa bi za to bilo najbolje da se obratiš s pitanjem u udrugu "Franak". Oni su u tome i najbolje će ti reći postoji li kakva šansa da nešto negdje izvučeš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanjski svima,

 

Imam dug po tek računu u Zabi , no oni su ga prodali SVEA Ekonomi, legalnim utjerivačima dugova , ne trebam pisati o načinu i radu njihovih djelatnika , to je poznato , no , moje pitanje je kako da saznam da li je banka u svojoj evidenciji otpisala dug i od države traži umanjenje plaćanja poreza na dobit , što znači da taj dug nisu smjeli prodati? Dug je iz 2012 , pa me interesira i rok zastare po tom dugu.

 

Hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je banka otpisala dug i ostvarila pravo oslobođenja od poreza na dobit u tom iznosu možete saznati tako da izvršite uvid u poslovne knjige banke, što je nemoguće ili da ih prijavite poreznoj upravi ali za to morate imati jasne dokaze ili indicije a bojim se i političko zaleđe jer je poznato da su banke svete krave!

U slučaju kreditnih obveza primjenjuje se opći zastarni rok od pet godina osim ako se ne radi o otplati u anuitetima kad je zastarni rok tri godine! Vjerojatno je potraživanje vrlo blizu ili u zastari, tako da pazite da ne priznate dug, u stvari najbolje je da uopće ne pregovarate s njima pa nek se naplate kako znaju ako mogu! Za priznanje i nagodbu uvijek imate vremena!:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon otkaza 2012. ostao mi je dozvoljeni minus i rata MC koje nisam mogla platiti....banka je do sada držala ovrhu ali budući da nisam zaposlena i nemam nekretnina u 100% vlasništvu , nisu se imali od čega naplatiti. 

Da li da se pozovem na zastaru ? I kome uputiti poziv na nju? Sa Sveom sam kontaktirala samo telefonom , i prvih dva puta su bili ljubazni , no jučer je njihova arogantna djelatnica krenula s vrijeđanjem , pa sam ju otpilila. Nikakvo pisano priznavanje duga ili nagodbe s moje strane nemaju , budući da njima nisam dužna , nego ZABI, pa ....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, krpica65 je napisao:

i....banka je do sada držala ovrhu 

Da li da se pozovem na zastaru ? I kome uputiti poziv na nju?

 

Ovo niste ranije naveli, a to znači da je banka imala ovršnu ispravu! Pravomoćna ovrha zastarijeva nakon deset godina! Ne možete se nigdje za sad pozvati na zastaru, ali po svemu sudeći ni novi ovrhovoditelj vam ne može ništa! I dalje ih ignorirajte! Nadam se da niste u prijatnom čavrljanju priznali dug a oni to snimili!:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa snimali jesu to sigurno , pozvali su se u razgovoru na dug koji im je ustupila ZABA , u tom i tom iznosu....i kako da se to plati , bla bla....nudili opcije itd...no , ja sam navela da sam nezaposlena , bez nekretnina , te da prijedlog ne prihvaćam itd....nakon toga je jućer izvršen mali teroristički napad preko telefona :) Osim telefonskog broja i adrese koju im je ustupila ZABA od moje strane nemaju ništa na pismeno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, krpica65 je napisao:

Pa snimali jesu to sigurno , pozvali su se u razgovoru na dug koji im je ustupila ZABA , u tom i tom iznosu....i kako da se to plati , bla bla....nudili opcije itd...no , ja sam navela da sam nezaposlena , bez nekretnina , te da prijedlog ne prihvaćam itd....nakon toga je jućer izvršen mali teroristički napad preko telefona :) Osim telefonskog broja i adrese koju im je ustupila ZABA od moje strane nemaju ništa na pismeno....

Ok! Nadam se da niste dovoljno decidirano priznali dug, jer se on može priznati i na posredan način i ako jeste da neće biti iskoristivo na sudu! Priznanje ne mora biti pismeno! Pročitajte članak 240 Zakona o obveznim odnosima pa će vam sve biti jasnije! I pregovaranje o dugu je priznanje duga a dokaz je snimka!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Prema ovome što pišeš, 2010. god. si napravila reprogram na novih 7 godina, tako da je formalni kraj tog kredita negdje ove godine? Po tome, to nikako ne bi bilo u zastari.

Kako to da si te zvali iz Eosa i B2 kad je sad došlo iz banke? Da su prodali dug, sad ne bi imali ništa s tobom... Jesi li sigurna da su zvali u vezi toga i da je ovo sad stiglo od banke, a ne od nekog drugog?

 

Bez obzira što nisi išla na konverziju, možda još imaš neka prava po tom kreditu, pa bi za to bilo najbolje da se obratiš s pitanjem u udrugu "Franak". Oni su u tome i najbolje će ti reći postoji li kakva šansa da nešto negdje izvučeš...

da, sigurna sam ,slali su mi i dopise iz Creditexpresa u ime banke..pa  i meni nije jasno ,da li je dug prodan ili ne..ili oni samo ovlašćuju takve agencije da za njih naplaćuju potraživanja..imala sam situaciju i sa amexom,prvo me je maltretirao eos matrix,pa su mi poslali ovrhu koja je bila u redu čekanja,onda su mi ponudili otplatu preko pbz-a sa otpisom troškova,i sad sam pri kraju otplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , papigicamilica je napisao:

i da li bi bilo pametno da recimo založim kuću u kojoj živim i koja mi je jedina nekretnina,fizičkoj osobi iz šire obitelji kako ne bih ostala bez nje...to mi je najgora noćna mora.?

Možda, ali i to je upitno jer nikad ne znate u kakav problem može doći ta osoba i kakve ćete s tom osobom imati odnose u budućnosti, ali to mora biti vaša odluka jer je i rizik vaš! Uglavnom banke prije OTKAZA kredita i PRODAJE potraživanja koriste usluge agencija kao pomoć pri naplati (što po mojem mišljenju nema smisla ali stvara dodatan nepotreban pritisak)! Znači, prvo slijedi otkaz kredita ako nije otplaćen a tek onda prodaja duga!:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Činjenica je da kad bi banke takvu diskontnu otplatu nudile dužnicima mogle bi se dovesti u situaciju

da ih više nitko ne shvaća ozbiljno, pa svi prestanu plaćati kredite u očekivanju bančinog popusta! 

Vjerojatno bi čak i oni koji mogu uredno otplaćivati kredite počeli kasniti sa plaćanjima, jer tko je lud da plati cijeli iznos kad može samo pola! Druga je stvar da se 70% bankovnih kredita hrvatskih banaka može nazvati lihvarskim s obzirom na uvjete i enormne marže banaka!:confused::ideja:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav!

I ja imam pitanje jer mi nije jasno jedno,a to je da li banka kada proda dug nekoj od agencija time ne prekida zastaru ,ili je zastara  prekinuta.

Pitam zato jer je moja svekrva  u HPB otvorila  tekući  račun kako bi na njega primala  mirovinu. U međuvremenu  joj je u mirovinsko došla ovrha kao  jamcu,pa su oni uzimali  od mirovine dozvoljeni iznos. Tada se ona odlučila pošto je bolesna da joj poštar  na kučnu adresu nosi ostatak  mirovine. Zaboravila  je na otvoren  tekuči u HPB. Nakon dvije tri godine došla je opomena za neki iznos oko 250 kn.za trošak vođenja računa. Ona je bila baš u bolnici. U toj svoj strci,nismo se  ni sjetili  toga da joj rečemo,a iskreno  kako imamo troje male djece nismo išli  ni platiti,zanemarili smo to od drugih problema. Ona je taj nesretni tekući  otvorila 23.9.2012. Negdje početkom  2017 tražila  je nešto u papirima i pronašla tu opomenu,pa je nazvala HPB da se informira o svemu. Međutim rečeno joj je da su dug prodali  b2 kapitalu. Danas je dobila od njih dopis u kojem traže da im plati nekih 650 kn u roku 10 dana. U uvodu su napisali da " u uvidom u poslovne knjige su utvrdili da je  njen dospjeli dug koji vode pod brojem xxxxxna dan xx.xx.xxxx iznosi 646,15 kn.uz napomenu sitnim slovima da se navedeni iznos duga uvečava za pripadajući zakonom zateknu kamatu i troškove od dana ustupa potraživanja. 

Jedno znamo da je dug još sa 31.12.2016 bio kod HPB.

Jel ima netko kakvog iskustva vezano za takvu situaciju?,Ako ima svaki savjet je dobrodošao.

L.P.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Katana Mirjana je napisao:

da li banka kada proda dug nekoj od agencija time ne prekida zastaru ,ili je zastara  prekinuta.

Citiranom radnjom nisu nastupili učinci prekida zastare iz čl. 240 i 241 Zakona o obveznim odnosima, odnosno niti je dug priznat, niti je vjerovnik poduzeo radnju pred sudom ili drugim nadležnim organom u svrhu osiguranja, utvrđivanja ili ostvarenja tražbine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Poštovanje,

Unaprijed zahvalan ukoliko netko može dati odgovor na slijedeće pitanje:

Kod Addiko banke sam imao ovoren tekući račun koji je akumulirao nekih 500 kuna duga (po osnovu vođenja računa, internet tokena i opunomoćenika). Dakle dug nije vezan za kredit ili kartice. Početkom 2021. račun je automatski zatvoren a dug predan EOS Matrixu koji u posljednjih par mjeseci neprestalno pokušavaju stupiti u kontakt.

Dakle, nije bilo nikakvih zakonskih ili ovršnih radnji od strane banke o kojima sam bio obavješten. Dug ni u kom slučaju (pisano ili putem telefona) nisam priznao, čak se nisam ni javljao na pozive i email poruke.

Pitanje, kada ovaj tip duga zastarjeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija