Jump to content

Djevojačko prezime


Ana Marija

Preporučene objave

Poštovani, 

roditelji su mi se razveli kada sam imala svega nekoliko mjeseci. S ocem je nakon toga izgubljen svaki kontakt. Međutim, dobar dio djetinjstva nosila sam njegovo prezime, iako se nismo ni poznavali. S obzirom na tu činjenicu odlučila sam promijeniti prezime u majčino djevojačko prezime i tako sam i učinila čim sam napunila 18 godina. Kasnije sam udajo uzela muževo prezime. Zanima me hoće li se u dokumentima našeg djeteta kao moje djevojačko prezime pojaviti prezime mog oca ili prezime moje majke koje sam izabrala kao svoje? Mogu li na to utjecati? Naime, ne želim da se prezime čovjeka kojeg ni ne poznajem i dalje bilo gdje pojavljuje, pogotovo ne u dokumentima koji nisu moji.

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ana Marija je napisao:

Poštovani, 

roditelji su mi se razveli kada sam imala svega nekoliko mjeseci. S ocem je nakon toga izgubljen svaki kontakt. Međutim, dobar dio djetinjstva nosila sam njegovo prezime, iako se nismo ni poznavali. S obzirom na tu činjenicu odlučila sam promijeniti prezime u majčino djevojačko prezime i tako sam i učinila čim sam napunila 18 godina. Kasnije sam udajo uzela muževo prezime. Zanima me hoće li se u dokumentima našeg djeteta kao moje djevojačko prezime pojaviti prezime mog oca ili prezime moje majke koje sam izabrala kao svoje? Mogu li na to utjecati? Naime, ne želim da se prezime čovjeka kojeg ni ne poznajem i dalje bilo gdje pojavljuje, pogotovo ne u dokumentima koji nisu moji.

Zahvaljujem.

Ako ste prezime promjenili prije udaje, vodit će Vam se to prezime, tj. vodit će Vam se prezime koje Vam se vodi u vjenčanom listu, prezime koje Vam se vodilo, kao Vaše osobno, prilikom sklapanja braka (vjenčanja) u matičnom uredu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
, Željac047 je napisao:

Ako ste prezime promjenili prije udaje, vodit će Vam se to prezime, tj. vodit će Vam se prezime koje Vam se vodi u vjenčanom listu, prezime koje Vam se vodilo, kao Vaše osobno, prilikom sklapanja braka (vjenčanja) u matičnom uredu...

Ovo, nažalost, nije točno. U djetetov dokument je upisano prezime pod kojim je majka rođena, iako se u zahtjevu za upis djeteta traži djevojačko prezime majke. Apsurd i nevjerojatna glupost. Zna li netko, postoji li način da se napravi izmjena u djetetovim dokumentima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ana Marija je napisao:

Ovo, nažalost, nije točno. U djetetov dokument je upisano prezime pod kojim je majka rođena, iako se u zahtjevu za upis djeteta traži djevojačko prezime majke. Apsurd i nevjerojatna glupost. Zna li netko, postoji li način da se napravi izmjena u djetetovim dokumentima?

Postoji sukladno Zakonu o osobnom imenu, a koliko je dijete staro?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Željac047 je napisao:

Postoji sukladno Zakonu o osobnom imenu, a koliko je dijete staro?

Tek rođeno i prijavljeno u matični ured, u kojem smo se, eto, suočili s time da se u zahtjevu traži majčino djevojačko prezime, da bi na kraju u djetetovom rodnom listu stajalo majčino rođeno prezime, koje je u ovom slučaju različito. Kažu da je ta izmjena relativno nedavno unesena u zakon o maticama, unatoč brojnim prigovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače, za promjenu prezimena djetetu moraju se složiti oba roditelja, a ako se jedan od roditelja s time ne složi, drugi može zatražiti od CZSS da oni odobre promjenu prezimena umjesto roditelja koji se s time ne slaže, te oni donose svoj zaključak, ako je dijete starije od deset godina, onda se pita i ndijete da li se slaže sa promjenom svog prezimena sukladno odrednicama Zakona o osobnom imenu i onda podnesete zahtijev matičnom uredu za promjenom djetetovog prezimena..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Ana Marija je napisao:

Tek rođeno i prijavljeno u matični ured, u kojem smo se, eto, suočili s time da se u zahtjevu traži majčino djevojačko prezime, da bi na kraju u djetetovom rodnom listu stajalo majčino rođeno prezime, koje je u ovom slučaju različito. Kažu da je ta izmjena relativno nedavno unesena u zakon o maticama, unatoč brojnim prigovorima.

Onda im se obratite Prigovorom, pismenim putem ,i upozorite ih da su učinili pogrešku, te od njih zatražite ispravak te pogreške i upis prezimena djetetu koje je navedeno u Vašem zahtjevu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o djetetovom prezimenu, nego prezimenu majke, odnosno mom prezimenu. Razlikuju se rođeno i djevojačko. Rođeno je promijenjeno jer s biološkim ocem nikad nije bilo kontakta, tako da sam veći dio života kao djevojačko prezime nosila prezime svoje majke. Problem je što je sad u rodni list mog djeteta uneseno moje rođeno prezime, prezime oca, koje više ni sa mnom, a kamoli s mojim djetetom, nema veze i sve skupa nema nikakve logike. Čemu promjena prezimena kad se prezime provlači kroz apsolutno sve dokumente, pa i dokumente djeteta? Meni je to prestrašno. Kako je takav zakon uopće ustavan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija