Jump to content

Mirovina poslije smrti branitelja


Imam račun

Preporučene objave

, Imam račun je napisao:

Molio bih iskusne članove foruma da mi odgovore ,dali je istina da poslije smrti branitelja , HRVI mirovinu nemože naslijediti supruga.

ako navrši 50 godina života. ili barem 45. ali mora sačekati.

obratit se nadležnom HZMO.

https://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju

čl.67.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 42
Iznos  obiteljske  mirovine  članovima šire  obitelji smrtno  stradalog  hrvatskog  branitelja  iz
Domovinskog  rata  koji  je  bio  korisnik  invalidske  mirovine  priznate  prema  ovom  Zakonu  ili
odgovarajućim  ranijim  zakonima  određuje  se  primjenom  osobnog  boda  umrlog  korisnika
mirovine uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 43. ovoga Zakona.

 
 

Ima tu jedna kvaka na koju nitko ne obraća pozornost. Naime DVO i OSO koji su u mirovini po članku 11 ili 6 ili 6a ne smiju umrijeti jer neće žena i djeca naslijediti obiteljsku mirovinu u iznosu od 70 ili 80% od zadnje mirovine. Radi se novi izračun osobnih bodova pa se uzima u obzir mirovinski staž koji je osiguranik ostvario te se onda računaju osobni bodovi koji su puno manji nego u trenutku umirovljenja jer je pridodani staž manji.

Nadam se da nisam u pravu, ali tako sam ja to protumačio.

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , gonzo-stari je napisao:
 

Ima tu jedna kvaka na koju nitko ne obraća pozornost. Naime DVO i OSO koji su u mirovini po članku 11 ili 6 ili 6a ne smiju umrijeti jer neće žena i djeca naslijediti obiteljsku mirovinu u iznosu od 70 ili 80% od zadnje mirovine

 

obiteljska mirovina se ne nasljeđuje. na obiteljsku mirovinu po zakonu imaš pravo ili ne.

nije bitno koju mirovinu je dobio umirovljenik koji umre. pravo na obiteljsku mirovinu dobije njegova obitelj ako ispunjavaju zakonske uvjete.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ja se ispričavam ali imam krivu informaciju ili nerazumijem ove zakone ,bolestan sam i blizu kraja ali posljedice nisu vezane uz domovinski rat,imam 30% hrv osnovom ptsp i mirovinu  50 % rat, 50%mir i kaže mi gospođa u mirovinskom da supruga ima pravo samo na onaj dio koji sam dobio iz radnog odnosa , imam 64 g , supruga 63 i supruga je u najnižoj  starosnoj mirovini , dal iima pravo na cijelokupnu ili samo radni dio , unaprijed hvala

uređeno: od lacika1953
ispravci grešaka pri pisanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija