Jump to content

Rad u školi -troje učitelja na jednom radnom mjestu


antika

Preporučene objave

Mijenjam učiteljicu koja je na porodiljnom dopustu za treće dijete. Do trećeg rođendana njenog djeteta preostaje još godinu i pol dana, no ona se odlučila vratiti. Kao većina djelatnica, nije se  vratila 30.6 da bi iskoristila godišnji odmor te se vratila u rujnu na nastavu, već je godišnji odmor odlučila koristiti od 1. 9. do 2. 11. U mojem ugovoru na određeno stoji da ju mijenjam do njenog povratka, bez datuma. Nikakav aneks u kojemu mi stoji datum završetka ugovora nisam dobila. U međuvremenu, 30.8. završila sam bolovanju koje će trajati duže vrijeme. Škola je 13.9. objavila natječaj u kojemu se traži novi djelatnik te je ta učiteljica i započela raditi od 1.9. Tajnica mi je rekla da učiteljica, koja se vratila s porodiljnog, svakako ostaje na godišnjem do 2.11. Međutim, jučer sam dobila informaciju da je Ministarstvo skratilo njen godišnji i da se mora vratiti na nastavu 18.10.

Zanima me kako je moguće da učiteljica, nakon što prekine svoj porodiljni dopust, počne koristiti godišnji odmor na početku školske godine te ja, kao djelatnik, ne dobijem nikakvu službenu informaciju o svome statusu, već su me pustili da planiram rad za cijelu školsku godinu (iako je istovremeno ravnateljica već dogovorila s djelatnicom njen povratak)? Zašto je Ministarstvo skratilo trajanje korištenja godišnjeg za dva tjedna djelatnici, ali ju nije vratilo na posao? Ili ima pravo ili nema, a ovdje joj se nakon skoro mjesec dana od povratka smanjilo trajanje. Kako je moguće da u isto vrijeme na istome radnome mjestu radi troje djelatnika? Koja su moja prava, s obzirom da sam na duljem bolovanju?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaš ugovor, kao i ugovor osobe koja mijenja Vas, prestaje danom povratka osobe na roditeljskom dopustu/godišnjem i tu nemate nikakvih prava, bez obzira na Vaše bolovanje, obzirom da radite na određeno vrijeme i MIJENJATE osobu do njenog povratka.

Troje učitelja može raditi na istom mjestu, baš radi ovakvih situacija (zamjena zamjene). Čudno mi je da je ravnatelj odobrio godišnji odmor i to početkom nastave, budući da se u školstvu godišnji odobravaju u PRAVILU preko praznika.

Ravnatelj Vas je trebao obavijestiti što planira, ljudski da, zakonski ne. Za odluku MZO ne bih previše komentirao jer nemam uvid u odluku, po meni MZO nema ovlasti nekome "skratiti" godišnji. Možda je ravnatelj dobio "packu" jer ne smije davati ljudima godišnje za vrijeme nastave, pravilo je da se osobama koje se vraćaju s  roditeljskog dopusta godišnji daje preko ljeta i da se automatski prekida ugovor zamjeni i to iz razloga da MZO ne bi plaćalo 2 ljudi na jednom mjestu bespotrebno.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti mi je jasan Vaš odgovor . Razumljivo je da u mom ugovoru stoji da mijenjam djelatnicu do njenog povratka s rodiljnog dopusta. Međutim,  djelatnica se u polovini rodiljnog vraća ( na poziv ravnateljice ) na posao 1.9. ali ne na nastavu već  koristi godišnji odmor.   Iz vašeg odgovora može se zaključiti da u MZO nema zakonsku osnovu za korištenje godišnjeg.  S obzirom da ja nisam službeno obaviještena i ne znam da li sam odjavljena iz škole, zanima  me moje zbrinjavanje. S obzirom da sam se razboljela i predhodi mi dugotrajno liječenje . Navedenu djelatnicu mijenjam  već više od tri godine u kontinuitetu . Zanima me da li  ja i dalje  zbrinjava HZZO, HZZ ili ostajem na ulici .

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , antika je napisao:

U potpunosti mi je jasan Vaš odgovor . Razumljivo je da u mom ugovoru stoji da mijenjam djelatnicu do njenog povratka s rodiljnog dopusta. Međutim,  djelatnica se u polovini rodiljnog vraća ( na poziv ravnateljice ) na posao 1.9. ali ne na nastavu već  koristi godišnji odmor.   Iz vašeg odgovora može se zaključiti da u MZO nema zakonsku osnovu za korištenje godišnjeg.  S obzirom da ja nisam službeno obaviještena i ne znam da li sam odjavljena iz škole, zanima  me moje zbrinjavanje. S obzirom da sam se razboljela i predhodi mi dugotrajno liječenje . Navedenu djelatnicu mijenjam  već više od tri godine u kontinuitetu . Zanima me da li  ja i dalje  zbrinjava HZZO, HZZ ili ostajem na ulici .

Pozdrav

Zakonsku osnovu ima. MZO uvijek forsira ravnateljima da godišnje daju preko praznika upravo iz razloga da ne plaća 2 osobe na jednom mjestu. Zakonski ravnatelj može po Zakonu o radu dati godišnji kada hoće, tako da je osobi koju mijenjate godišnji dao u skladu sa zakonom, a trabunjanja MZO inače osobno prekidam pozivajući se na zakon, a ne općenitu floskulu iz kolektivnog ugovora "u pravilu".

 

Na Vas će se primjenjivati ovo:

 

"Prestanak radnog odnosa i obavljanja djelatnosti osobnim radom u toku privremene nesposobnosti za rad

 Osiguraniku kojem je za vrijeme trajanja privremene nesposobnosti prestao radni odnos, odnosno obavljanje djelatnosti osobnim radom naknada plaće pripada još najviše 30 dana računajući od dana prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti osobnim radom i to pod uvjetom da mu je izabrani doktor privremenu nesposobnost utvrdio najmanje osam dana prije dana prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti osobnim radom te da je u vrijeme prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti osobnim radom imao pravo na naknadu plaće sukladno Zakonu"

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija