Jump to content
Sign in to follow this  
acer111

Upis prava vlasništva temeljem kupoprodaje

Preporučene objave

Dobar dan. Naime o čemu se radi. Odlučio sam kupiti jednu nekretninu. Radi se o stambenoj kući. Sa vlasnikom  sam sklopio predugovor o kupoprodaji. U banci sam predao kreditni zahtjev i dva primjerka tog predugovora. Sad što mene zanima. Nakon što banka odobri kredit kad ja sklapam sa prodavateljem konačni kupoprodajni ugovor prije isplate od strane banke ili nakon isplate banke? Također me zanima jedan pojam a to je tabularna izjava. Znam što je to. Pogledao sam definiciju. No postavljam pitanje. Zašto bi prodavatelj nakon isplate meni davao tabularnu izjavu ako to isto stoji u kupoprodajnom ugovoru onom tipskom koji se može kupiti u narodnim novinama. U točki 3. takvog ugovora stoji: " Prodavatelj ovlašćuje kupca da, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva kupljenih nekretnina iz točke 1. ovog ugovora na svoje ime.

Opet ako sam ja dobro sad razumio mislim da se radi o tome da budući da banka uvjetuje da konačni kupoprodajni ugovor kupac i prodavatelj sklope prije nego što ona isplati prodavatelja, prodavatelj da bi opet sebe zaštitio nebi smio pristati na ovakav kupoprodajni ugovor gdje već stoji takva nazovimo je tabularna izjava budući da jo nije dobio svoj novac stoga ako ja dobro razumijem cjelokupnu situaciju prodavatelj tek nakon što mu banka isplati traženi novac on mora sastaviti tabularnu izjavu i takvu ovjerenu kod javnog bilježnika predati je kupcu nebi li isti ishodio pravo na upis vlasništva u zemljišnim knjigama. 

Molim vas ispravite me ako sam negdje pogriješio.

Pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 5 minuta, acer111 je napisao:

Opet ako sam ja dobro sad razumio mislim da se radi o tome da budući da banka uvjetuje da konačni kupoprodajni ugovor kupac i prodavatelj sklope prije nego što ona isplati prodavatelja, prodavatelj da bi opet sebe zaštitio nebi smio pristati na ovakav kupoprodajni ugovor gdje već stoji takva nazovimo je tabularna izjava budući da jo nije dobio svoj novac stoga ako ja dobro razumijem cjelokupnu situaciju prodavatelj tek nakon što mu banka isplati traženi novac on mora sastaviti tabularnu izjavu i takvu ovjerenu kod javnog bilježnika predati je kupcu nebi li isti ishodio pravo na upis vlasništva u zemljišnim knjigama. 

Molim vas ispravite me ako sam negdje pogriješio.

Sve ste točno razumjeli i napisali.

Podijeli ovu objavu

Upravo sad, felixx je napisao:

Sve ste točno razumjeli i napisali.

Hvala Vam na informaciji.

Možete li mi napisati neki tipski primjer za tabularnu izjavu?

Podijeli ovu objavu

Prije 16 minuta, acer111 je napisao:

Hvala Vam na informaciji.

Možete li mi napisati neki tipski primjer za tabularnu izjavu?

Tabularna izjava

Xxxx kao Prodavatelj, i Yyyy kao kupac sklopili su dana tog i tog kupoprodajni ugovor za nekretninu tu i tu (navesti točne podatke kao u ugovoru, istovjetne upisu u gruntovnici).

Prodavatelj potvrđuje da je kupac u potpunosti isplatio dogovoreni iznos, te nema nikakvih dajih potraživanja u vezi te kupoprodaje.

Prodavatelj dozvoljava kupcu da u skladu sa sklopljenim govorom upiše svoje vlasništvo u zemljišnu knjigu i u sve druge javne evidencije.

potpis 

Uređeno od felixx

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio dalmatien
      Molim za savjet odnosno pomoć u razrješenju slijedeće situacija. Osoba Ante Antić kupila je novi stan od firme koja je gradila zgradu. Napravljen je kupoprodajni ugovor i predano je u zemljišne knjige na uknjižbu. Sada Ante Antić prodaje taj stan Miru Miriću. U zemljišnim knjigama nije još proveden upis na prvoga kupca Antu Antića pa me zanima kako će ići prijedlog za uknjižbu vlasništva od strane novoga kupca Mira Mirića budući da on kupuje od Ante a u vlasničkom listu još je upisana firma ( ima zabilježba da je Ante Antić predao na uknjižbu ali nije još provedeno). Bio bi zahvalan na nekom jednostavnom primjeru. Unaprijed se zahvaljujem.
    • objavio Lisa55
      Poštovani,
      situacija je sljedeća: imala sam obrt koji je zatvoren, no ostala su mi dugovanja na kojima su pokrenute ovrhe..između ostalog dugovanje poreznoj upravi (porez, doprinosi) s tim da je vec bio pokrenut postupak pljenidbe pokretnina (potpisan je zapisnik da ne posjedujem pokretnine za pljenidbu), te ovrha banke zbog nevracenog kredita..trenutno nemam ni pokretnine ni nekratnine u svojem vlasništvu..no za nekoliko mjeseci moramo napustiti kuću u kojoj trenutno živimo (kuća je bratova)..ja sam trenutno nezaposlena ali suprug je unaprijeđen na poslu i razmišljamo o uzimanju stambenog kredita i gradnji kuće jer nemamo kamo, a iz malog smo mjesta; suprug ima tu posao i nemamo realnu mogućnost biti podstanari..s obzirom da necemo biti u mogucnosti riješiti sve dugove, eventualno banku, zanima me dali postoji opasnost da nam ovrše kuću koju bi gradili? možemo li se ikako "obraniti" od takve situacije? može li se kuća prepisati na dijete (imamo sina, ali je tek navršio 2 godine)? može li se uopće prepisati na nekoga kuća ako će biti pod hipotekom? u poreznoj su mi natuknuli da ni to nije opcija ako oni utvrde da je napravljeno zbog izbjegavanja plaćanja dugova? imam li uopće bilo kakve opcije kojima bi se mogli nekako zaštititi od najgoreg?
    • objavio Ivan86
      Poštovani, 
      U kratkim crtama: u procesu sam kupnje stana nad kojim EOS Matrix ima založno pravo i ovrhu koju je ugovorom o cesiji preuzeo od Addiko banke.
      S vlasnikom nekretnine sam potpisao predugovor o kupoprodaji nekretnine u kojem piše da uplata ide EOS-u, a ne njemu.
      Iz EOS-a sam dobio pismo namjere za brisanje založnog prava i ovrhe po primitku uplate (podaci o uplati isti kao u predugovoru). 
      Banka, da bi odobrila stambeni kredit, traži brisanje zaloga i ovrhe, a EOS da bi brisao zalog i povukao ovrhu traži uplatu.
      Kokoš ili jaje. Ne vjerujem da sam prvi u Hrvatskoj koji kupuje nekretninu na ovaj način pa me zanima ima li tko iskustva kako se ovakve situacije u pravilu rješavaju?
      Nadam se da nije rješenje samo "druga banka" jer jedna od banaka s kojima sam razgovarao nema problema sa zalogom i ovrhom EOS-a, te su bez problema prihvatili pismo namjere, ali su im uvjeti kredita osjetno lošiji.
    • objavio Lelica84
      Nakon 15 godina sudstva napokon sam dobila presudu da je zemlja moja. Zanima me koji je rok za uknjizbu?  Presuda je dosla prije mijesec dana. Ali opcinski sud jos po tom pitanju nista nije napravio. Dali postoji kakav rok i dali se to kako moze pravni ubrzati.
      Hvala..
    • objavio toni64
      Molim za savjet i pomoc,imam ovrhu od Zabe u svezi stambenog kredita,otkazan prije nekoliko god.Zaba je pokusala prodati moju kucu koja je zalog kredita,nisu uspjeli u dvije drazbe,te su mi rekli da vracaju kucu meni.Prije mjesec i pol,javila se nega agencija za naplatu duga.Posto sam nezaposlen,nemam kako ni placati dug,telefonom su me kontaktirali i pitali da li se slazem da oni prodaju kucu,te su me trazili slike od kuce itd..Bio sam danas u Fini,pitam za stanje duga,tamo je jos Zaba upisana kao ovrhovoditelj...Sta da radim?
  • Online korisnici