Jump to content

Upis prava vlasništva temeljem kupoprodaje


acer111

Preporučene objave

Dobar dan. Naime o čemu se radi. Odlučio sam kupiti jednu nekretninu. Radi se o stambenoj kući. Sa vlasnikom  sam sklopio predugovor o kupoprodaji. U banci sam predao kreditni zahtjev i dva primjerka tog predugovora. Sad što mene zanima. Nakon što banka odobri kredit kad ja sklapam sa prodavateljem konačni kupoprodajni ugovor prije isplate od strane banke ili nakon isplate banke? Također me zanima jedan pojam a to je tabularna izjava. Znam što je to. Pogledao sam definiciju. No postavljam pitanje. Zašto bi prodavatelj nakon isplate meni davao tabularnu izjavu ako to isto stoji u kupoprodajnom ugovoru onom tipskom koji se može kupiti u narodnim novinama. U točki 3. takvog ugovora stoji: " Prodavatelj ovlašćuje kupca da, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva kupljenih nekretnina iz točke 1. ovog ugovora na svoje ime.

Opet ako sam ja dobro sad razumio mislim da se radi o tome da budući da banka uvjetuje da konačni kupoprodajni ugovor kupac i prodavatelj sklope prije nego što ona isplati prodavatelja, prodavatelj da bi opet sebe zaštitio nebi smio pristati na ovakav kupoprodajni ugovor gdje već stoji takva nazovimo je tabularna izjava budući da jo nije dobio svoj novac stoga ako ja dobro razumijem cjelokupnu situaciju prodavatelj tek nakon što mu banka isplati traženi novac on mora sastaviti tabularnu izjavu i takvu ovjerenu kod javnog bilježnika predati je kupcu nebi li isti ishodio pravo na upis vlasništva u zemljišnim knjigama. 

Molim vas ispravite me ako sam negdje pogriješio.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, acer111 je napisao:

Opet ako sam ja dobro sad razumio mislim da se radi o tome da budući da banka uvjetuje da konačni kupoprodajni ugovor kupac i prodavatelj sklope prije nego što ona isplati prodavatelja, prodavatelj da bi opet sebe zaštitio nebi smio pristati na ovakav kupoprodajni ugovor gdje već stoji takva nazovimo je tabularna izjava budući da jo nije dobio svoj novac stoga ako ja dobro razumijem cjelokupnu situaciju prodavatelj tek nakon što mu banka isplati traženi novac on mora sastaviti tabularnu izjavu i takvu ovjerenu kod javnog bilježnika predati je kupcu nebi li isti ishodio pravo na upis vlasništva u zemljišnim knjigama. 

Molim vas ispravite me ako sam negdje pogriješio.

Sve ste točno razumjeli i napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, acer111 je napisao:

Hvala Vam na informaciji.

Možete li mi napisati neki tipski primjer za tabularnu izjavu?

Tabularna izjava

Xxxx kao Prodavatelj, i Yyyy kao kupac sklopili su dana tog i tog kupoprodajni ugovor za nekretninu tu i tu (navesti točne podatke kao u ugovoru, istovjetne upisu u gruntovnici).

Prodavatelj potvrđuje da je kupac u potpunosti isplatio dogovoreni iznos, te nema nikakvih dajih potraživanja u vezi te kupoprodaje.

Prodavatelj dozvoljava kupcu da u skladu sa sklopljenim govorom upiše svoje vlasništvo u zemljišnu knjigu i u sve druge javne evidencije.

potpis 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija