Jump to content
Hrlee

Studentski rad-porezna olakšica

Preporučene objave

Zanima me ulaze li obiteljska mirovina i pomoć grada zagreba umirovljenicima u prvi prag od 15000 za poreznu olakšicu roditelju

Bio sam na poreznoj kartici majke do 31.8. Gleda li se onda tih 15000 do tog datuma ili od tog datuma, ili za cijelu godinu?

Koliko iznosi povrat poreza koji će majka morati platiti ukoliko pređem taj prag, o čemu ovisi visina iznosa?

Gledam li za taj prag bruto ili neto iznos svoje studentske ''plaće''?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio lolcathost
      Pozdrav,
      Ukoliko se Bitcoin kupuje i prodaje unutar platforme Bitstamp (Slovenija) za EUR ili USD, a ne vrši se nikakav prijenos natrag na HR bankovni račun, je li potrebno prijaviti poreznoj trading koji se tamo odvija ili se porez prijavljuje u trenutku kada izvršim cashout na račun svoje RH banke?

Hvala!
    • objavio tomkar75
      Bok ekipa,
      Trenutno radim kao vježbenik stroja na brodu u međunarodnoj plovidbi. Sukladno tim dužan sam prijaviti porez na dohodak za prethodnu godinu što sam i učinio za 2018.
      Ove godine (2019.) možda neću bit u mogućnosti "skupiti" 183 dana , što znači da ne bih bio oslobođen plaćanja poreza na dohodak.

8. veljače 2019. došlo je do izmjene i dopune Pomorskog zakonika, pa tako članak 128, stavak 12(*) Pomorskog zakonika kaže, citiram: "»(12) Stručni radnik koji je kao vježbenik palube, stroja ili elektrotehnike ukrcan na brod u međunarodnoj plovidbi bez obzira na državnu pripadnost broda, u razdoblju ne duljem od 183 dana u godini za koju se utvrđuje obveza poreza na dohodak, nije obvezan primitke ostvarene po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi obračunati u godišnju poreznu prijavu poreza na dohodak, sukladno odredbama propisa o porezu na dohodak.«."

Kako sam ja na brodu u svojstvu vježbenika, prema gore citiranom stavku trebao bih biti oslobođen plaćanja poreza na dohodak bez obzira na broj dana provedenih u plovidbi uz uvjet da se prijava uredno podnese.

Mene zanima jesam li dobro protumačio/shvatio spomeniti zakon? Kako znati je li izmijenjeni Pomorski zakonik usklađen s Poreznim zakonom? Postoji li neko ograničenje s obzirom na mjesečna primanja?

Isti upit sam poslao Poreznoj, naravno, bez odgovora... Sluzbenici takoder nisu upoznati s novim zakonom...

* u "Zakonu o izmjenama i dopunama pomorskog zakonika" - članak 49, stavak 12. (Prilozeni dokument, stranica 22)

Unaprijed hvala na odgovoru!
      Zakon o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika.pdf
    • objavio malimaslacak21
      Poštovani,
      interesira me sljedeće:
      Imam u planu pokrenuti dropshipping online posao sa obućom i ostalim modnim dodatcima. Pa me interesiraju sljedeća pitanja kako bi izbjegla otvaranje obrta ili firme u početku dok posao ne krene i ne postane ozbiljniji?
      Ako prodajem neku vrstu robe(kape,tenisice itd) putem interneta najmanji iznos je tipa 200,00kn a najveći 2000,00kn i to isključivo prodajem putem hrvatske pošte i putem pouzeća. Postoji li mogućnost da se susretnem sa kakvom poreznom kontrolom? 
      Da li porezna može pokrenuti istragu ili utvrditi sivu trgovinu ako novac nikad ne položim na račun već ga čuvam kako bi stari rekli "u čarapi"?
      Da li pošta izdaje kakve naloge za  kontrolu osobe koje učestalo šalju robu i primaju uplate fizički od strane poštara putem pouzeća u obliku poštanske uputnice?
      Postoje li neki iznosi u pošti koji se promatraju? Npr 30000-50000 kn da mi dodje kroz mjesec u manjim transakcijama po 200-300kn pa se nakupi?
      Zanima me da li netko posluje na taj način  bez da ima prijavljenu firmu, obrt i slicno i da li mu normalno poštar donosi tako sličan iznos kroz mjesec kuci ili ga on podiže u pošti nakon obavijesti?
      Jos jednom ponavljam radilo bi se o malim iznosima koje poštar kontinuirano donosi svaki radni dan po malo ali se kroz 30 dana nakupi neka ozbiljnija svota.
      Napomena novac nikad i u nikojem slučaju ne bi bio uplaćen na račun. Niti putem HUB1 uplatnice od strane pošte niti osobno da ga položim. Već ga preuzmem fizički kada ga poštar donese ili ga preuzmem u poštanskom uredu.
      Pozdrav svima Vaša nova legalis članica
      Unaprijed hvala

• objavio dujka13
      Da li nekretnine stječene nasljedstvom podliježu porezu: nekretnine u kojima sam suvlasnik, u nekima čak 10/24 dijela. Porezna je obračunala u poreznu obvezu čak i naslijeđenu grobnicu, da li je to ispravno? Osnovica za porez je 5% a u novom Zakonu je 3%, šta je ispravno?  Ja sam prijavila poreznoj i predočila ostavinsko rješenje u kojima su te gore opisane nekretnine 13.06.2013. Kada nastupa zastara? 
    • objavio dora.
      Poštovani,
      zanima me kako je moguće upisati redovno fakultet i postati redovni student, a pritom prije toga prekinuti radni odnos. Ili gdje bi takve informacije mogla saznati? Isto tako, zanima me je li moguće ovo ljeto provesti u radnom odnosu preko SC-a (krenuti raditi kao student nakon što se upiše faks) ili mi je to onemogućeno i da li je moguće preći limit koji je određen za svakog studenta (Onih 15000 ili 50000, zavisi kako tko ima) ili se svaka pređena kuna iznad limita mora vraćati državi? Hvala!
  • Online korisnici