Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Nena2017

Odricanje od nasljedstva

Preporučene objave

Postovani!

Umro mi je otac i iza sebe ostavio stan u Zagrebu, grobno mjesto i jako puno kredita, dugova. Da li se ja mogu ODRECI nasljedstva?
Ako se odreknem, sto onda? 
Da li ja imam onda bilo kakve obaveze, bilo sto .. ili nesto drugo.. prema drzavi, bankama?  

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 7 minuta, Nena2017 je napisao:

Postovani!

Umro mi je otac i iza sebe ostavio stan u Zagrebu, grobno mjesto i jako puno kredita, dugova. Da li se ja mogu ODRECI nasljedstva?  

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Prije 8 minuta, Nena2017 je napisao:

Ako se odreknem, sto onda?   

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Prije 9 minuta, Nena2017 je napisao:

Da li ja imam onda bilo kakve obaveze, bilo sto .. ili nesto drugo.. prema drzavi, bankama?  

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , Spitfire je napisao:

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Ja sam imao identičan slučaj. Samo dao izjavu pred sucem da se odričem nasljedstva "u pasivi i aktivi" i to je bilo to. Nisam čak ni zapisnik ili nekakvo rješenje dobio.

Podijeli ovu objavu

prije 12 sati , Spitfire je napisao:

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

Puno hvala za odgovor :)

Prijateljica sa posla me je zamolila da Vas pitam ovo
Ima jako slicnu situaciju kao ja. Posto je bila jako bolesna za vrijeme ostavinske rasprave, dala je svom suprugu punomoc da ju zastupa. Dogovor izmedju njih dvoje je da se ona odrice svega. Kako se poslije uspostavilo, kad je dobila rjesenje o ostavinskom postupku ispalo je da suprug NIJE ispostovao njihov dogovor i da se NIJE odrekao nasljedstva. Koliko sam shvatila iz njezinih rijeci, time je njezin racun u banci opterecen i dugovima njezinog pokojnog oca. 
Molim Vas, sto joj je sad ciniti. U obitelj samo ona privredjuje, suprug ne radi. 

Podijeli ovu objavu

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

Zanima me da li se suprug može odreći nasljedstva iza svog oca (nasljedstvo uključuje kuću i niz dugova)  prilikom otvaranja ostavinskog postupka ukoliko je ranije (2017.g) od oca dobio stan ugovorom o darovanju?

Unaprijed hvala na odgovoru,

Podijeli ovu objavu

Poštovani, 

otac je davne 1995. godine dobio u nasljedstvo dio zemlje (zajedno s ostalom braćom), i nije na to reagirao. Ono što ga zanima je može li se on sada odreći svog dijela s obzirom da je prošlo toliko godina ili je možda sada već prekasno? I ako da, je li dovoljna samo ovjerena izjava ili je potrebno još što?

Hvala unaprijed!

Podijeli ovu objavu

prije 22 sati , Matrix je napisao:

Po pitanju odricanja je završena stvar

Poštovana ZiggiM,

Po pitanju odricanja je završena stvar, kako je napisao poštovani Matrix ali ako se Vaš otac baš želi osloboditi vlasništva nad naslijeđenom zemljom može to napraviti darovnim ugovorom samo ovjerenim kod JB.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

prije 12 sati , prof je napisao:

Poštovana ZiggiM,

Po pitanju odricanja je završena stvar, kako je napisao poštovani Matrix ali ako se Vaš otac baš želi osloboditi vlasništva nad naslijeđenom zemljom može to napraviti darovnim ugovorom samo ovjerenim kod JB.

Lijep pozdrav

Super, hvala puno na dodatnim informacijama!

Podijeli ovu objavu

Poštovani!

Vlasnik kuće i zemljišta je umro. Dvije kćeri su se odrekli nasljedstva u korist majke koja i dan danas živi u toj kući i jedini je vlasnik. U međuvremenu te dvije kćeri imaju djecu. Kada umre majka, mogu li kćeri opet postati nasljednici ili ide automatski na slijedeće potomke?

Hvala na odgovoru. 

Podijeli ovu objavu

Prije 14 minuta, Neno33 je napisao:

Kada umre majka, mogu li kćeri opet postati nasljednici

Ne samo da mogu, već one i jesu nasljednice svoje majke. 

Prije 16 minuta, Neno33 je napisao:

Dvije kćeri su se odrekli nasljedstva u korist majke

Ovo odricanje se odnosi na postupak iza smrti pretpostavljam oca, no ne i glede nasljeđivanja po smrti majke. 

Podijeli ovu objavu

Pozdrav

Imam jedno pitanje, uskoro ce bit ostavinska rasprava, te smo se u obitelji dogovoritli kako se odricemo svega, s obzirom na tatine dugove, blokirani racun... ali netko je napomenuo kako postoji razlika izmedu odricanja i neprihvacanja nasljedstva. Jel znate dal je to tocno, dal postoji ikakva razlika. 

Hvala

Podijeli ovu objavu

Prije 59 minuta, Anapalu je napisao:

ali netko je napomenuo kako postoji razlika izmedu odricanja i neprihvacanja nasljedstva.

Razlika je u odricanju od nasljedstva i odricanju u korist određenog sunasljednika (ustup). 

Podijeli ovu objavu

Bitno za tvoj problem, nasljedstva se trebaš samo odreći, jer tako ne dobivaš ni nasljedstvo ni dugove, a ako se odrekneš u nečiju korist, njemu ide tvoje nasljedstvo, a tebi idu dugovi.

Znači, odričeš se i to je to.

Podijeli ovu objavu

Poštovani, 

Zanima me koji je rok za pokretanje ostavinskog postupka nakon smrti. 

Naime, 6 i pol godina nakon smrti bake sam dobio poziv za ostavinski postupak. 

Je li to uopće legalno? 

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , Mariola8 je napisao:

koji je rok za pokretanje ostavinskog postupka nakon smrti. 

Posebnog roka nema, no prema odredbama čl. 210 Zakona o nasljeđivanju postupak će biti pokrenut po službenoj dužnosti kad sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih, a tko i kako sastavlja smrtovnicu, vidjeti u odredbama čl. 192 i 193 Zakona o nasljeđivanju.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad