Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

Nena2017

Odricanje od nasljedstva

Preporučene objave

Postovani!

Umro mi je otac i iza sebe ostavio stan u Zagrebu, grobno mjesto i jako puno kredita, dugova. Da li se ja mogu ODRECI nasljedstva?
Ako se odreknem, sto onda? 
Da li ja imam onda bilo kakve obaveze, bilo sto .. ili nesto drugo.. prema drzavi, bankama?  

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 7 minuta, Nena2017 je napisao:

Postovani!

Umro mi je otac i iza sebe ostavio stan u Zagrebu, grobno mjesto i jako puno kredita, dugova. Da li se ja mogu ODRECI nasljedstva?  

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Prije 8 minuta, Nena2017 je napisao:

Ako se odreknem, sto onda?   

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Prije 9 minuta, Nena2017 je napisao:

Da li ja imam onda bilo kakve obaveze, bilo sto .. ili nesto drugo.. prema drzavi, bankama?  

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , Spitfire je napisao:

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Ja sam imao identičan slučaj. Samo dao izjavu pred sucem da se odričem nasljedstva "u pasivi i aktivi" i to je bilo to. Nisam čak ni zapisnik ili nekakvo rješenje dobio.

Podijeli ovu objavu

prije 12 sati , Spitfire je napisao:

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

Puno hvala za odgovor :)

Prijateljica sa posla me je zamolila da Vas pitam ovo
Ima jako slicnu situaciju kao ja. Posto je bila jako bolesna za vrijeme ostavinske rasprave, dala je svom suprugu punomoc da ju zastupa. Dogovor izmedju njih dvoje je da se ona odrice svega. Kako se poslije uspostavilo, kad je dobila rjesenje o ostavinskom postupku ispalo je da suprug NIJE ispostovao njihov dogovor i da se NIJE odrekao nasljedstva. Koliko sam shvatila iz njezinih rijeci, time je njezin racun u banci opterecen i dugovima njezinog pokojnog oca. 
Molim Vas, sto joj je sad ciniti. U obitelj samo ona privredjuje, suprug ne radi. 

Podijeli ovu objavu

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

Zanima me da li se suprug može odreći nasljedstva iza svog oca (nasljedstvo uključuje kuću i niz dugova)  prilikom otvaranja ostavinskog postupka ukoliko je ranije (2017.g) od oca dobio stan ugovorom o darovanju?

Unaprijed hvala na odgovoru,

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad