Jump to content

Odricanje od nasljedstva


Nena2017

Preporučene objave

Prije 7 minuta, Nena2017 je napisao:

Postovani!

Umro mi je otac i iza sebe ostavio stan u Zagrebu, grobno mjesto i jako puno kredita, dugova. Da li se ja mogu ODRECI nasljedstva?  

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Prije 8 minuta, Nena2017 je napisao:

Ako se odreknem, sto onda?   

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Prije 9 minuta, Nena2017 je napisao:

Da li ja imam onda bilo kakve obaveze, bilo sto .. ili nesto drugo.. prema drzavi, bankama?  

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Odricanje od nasljedstva
prije 6 sati , Spitfire je napisao:

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

 

Ja sam imao identičan slučaj. Samo dao izjavu pred sucem da se odričem nasljedstva "u pasivi i aktivi" i to je bilo to. Nisam čak ni zapisnik ili nekakvo rješenje dobio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Spitfire je napisao:

Da, možete. Prilikom otvaranja ostavinskog postupka javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom u zapisnik suda.

Ništa, smatra se da nikad niste ni bili nasljednik

Ne, odricanjem od nasljedstva ne odgovarate za ostaviteljeve dugove.

 

Puno hvala za odgovor :)

Prijateljica sa posla me je zamolila da Vas pitam ovo
Ima jako slicnu situaciju kao ja. Posto je bila jako bolesna za vrijeme ostavinske rasprave, dala je svom suprugu punomoc da ju zastupa. Dogovor izmedju njih dvoje je da se ona odrice svega. Kako se poslije uspostavilo, kad je dobila rjesenje o ostavinskom postupku ispalo je da suprug NIJE ispostovao njihov dogovor i da se NIJE odrekao nasljedstva. Koliko sam shvatila iz njezinih rijeci, time je njezin racun u banci opterecen i dugovima njezinog pokojnog oca. 
Molim Vas, sto joj je sad ciniti. U obitelj samo ona privredjuje, suprug ne radi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

Što se tiće vašeg pitanja u ime prijateljice tu nema neke velike pomoći. Nasljednik koji se valjano (kao što vam je rečeno u vašem slučaju) ne odrekne nasljedstva, trajno ostaje nasljednikom. Pa je tako nasljedila i dugove. Jedino što se može učiniti je vidjeti kolika je vrijednost nasljeđene imovine, jer odgovara za dugove do visine te vrijednosti. Isto tako ima li i drugih nasljednika koji bi po Zakonu o nasljeđivanju trebali solidarno odgovarati za ostaviteljeve dugove, svaki do visine svoga naslijednog dijela.  

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovani, 

otac je davne 1995. godine dobio u nasljedstvo dio zemlje (zajedno s ostalom braćom), i nije na to reagirao. Ono što ga zanima je može li se on sada odreći svog dijela s obzirom da je prošlo toliko godina ili je možda sada već prekasno? I ako da, je li dovoljna samo ovjerena izjava ili je potrebno još što?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Matrix je napisao:

Po pitanju odricanja je završena stvar

Poštovana ZiggiM,

Po pitanju odricanja je završena stvar, kako je napisao poštovani Matrix ali ako se Vaš otac baš želi osloboditi vlasništva nad naslijeđenom zemljom može to napraviti darovnim ugovorom samo ovjerenim kod JB.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

Poštovana ZiggiM,

Po pitanju odricanja je završena stvar, kako je napisao poštovani Matrix ali ako se Vaš otac baš želi osloboditi vlasništva nad naslijeđenom zemljom može to napraviti darovnim ugovorom samo ovjerenim kod JB.

Lijep pozdrav

Super, hvala puno na dodatnim informacijama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Vlasnik kuće i zemljišta je umro. Dvije kćeri su se odrekli nasljedstva u korist majke koja i dan danas živi u toj kući i jedini je vlasnik. U međuvremenu te dvije kćeri imaju djecu. Kada umre majka, mogu li kćeri opet postati nasljednici ili ide automatski na slijedeće potomke?

Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Neno33 je napisao:

Kada umre majka, mogu li kćeri opet postati nasljednici

Ne samo da mogu, već one i jesu nasljednice svoje majke. 

 

Prije 16 minuta, Neno33 je napisao:

Dvije kćeri su se odrekli nasljedstva u korist majke

Ovo odricanje se odnosi na postupak iza smrti pretpostavljam oca, no ne i glede nasljeđivanja po smrti majke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Imam jedno pitanje, uskoro ce bit ostavinska rasprava, te smo se u obitelji dogovoritli kako se odricemo svega, s obzirom na tatine dugove, blokirani racun... ali netko je napomenuo kako postoji razlika izmedu odricanja i neprihvacanja nasljedstva. Jel znate dal je to tocno, dal postoji ikakva razlika. 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Mariola8 je napisao:

koji je rok za pokretanje ostavinskog postupka nakon smrti. 

Posebnog roka nema, no prema odredbama čl. 210 Zakona o nasljeđivanju postupak će biti pokrenut po službenoj dužnosti kad sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih, a tko i kako sastavlja smrtovnicu, vidjeti u odredbama čl. 192 i 193 Zakona o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

Pitanje vezano za ostavinu i odricanje u korist nekoga. Za života je djedov brat koji je živio u Kanadi napravio izjavu koja je ovjerena da se odriče svoga dijela nasljedstva u korist brata(djeda). Sve je ostalo na tome i sada nakon smrti djeda, njegovog brata i bake djedov brat se još uvijek vodi kao nasljednik, tj upisan je u vlasništvo. Vrijedi li njegova izjava i danas? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija