Jump to content

Ovrha


Andy 18

Preporučene objave

Postovanje..2011 god je bio podignut kredit na moje ime... u neciju korist posto mi je receno da ce se sve uredno otplacivat nije se znaci banka do sad nije poduzimala nista jer primanja nisam imala ni imam na sebe neku imovinu za ovrsit da bi mi iz svea ekonomi agencije za naplatu potrazivanja poslala cek sa cjwlim kreditom da platim za 3 dana... ili neka barem uplatim bilo.kakav minimalan iznos.. u strahu sam i neznam sta mi je ciniti oni mi i dalje salje opomenw putem mailova... molila bih za pomoc...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je da ne plaćate ništa dok ne budete sigurni u visinu i opravdanost zahtjeva za naplatu! Prema Zakonu o obveznim odnosima članak 80-87 cesija je zakonita ali vas je originalni vlasnik vašeg duga (banka) morala o tome obavijestiti pismenim putem! Da li su to učinili i da li je u obavijesti bio naveden iznos duga kojeg ustupaju? Niste napisali o kojem se iznosu duga radi jer ako se radi o iznosu kojeg realno ne možete podmiriti u slijedećih pet godina ja bih razmislio o opciji osobnog stečaja! Nikako nemojte simboličnom uplatom priznati dug, kao ni izrijekom ili davanjem osiguranja u smislu članka 240. ZOO! Kad vas budu nazvali izrazite sumnju u postojanje bilo kakvog duga i tražite kompletnu dokumentaciju (naročito knjigovodstvenu karticu originalnog vjerovnika-banke) kako biste provjerili zastaru! S obzirom na vrijeme nastanka duga 2011. godine postoji sumnja u moguću zastaru a vi vjerojatno ne znate ni da li su i koliko dugo kredit otplaćivali! Ukoliko vas prilikom pozivanja obavijeste da razgovor snimaju (a vjerojatno hoće) budite posebno oprezni kako ne biste priznali dug i kad ih upoznate sa svojim zahtjevima najbolje je da prekinete razgovor!:ideja:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci oni mene mole da podmirim bilo.koji uplatu da uplatim.. ali mene banka nije obavjestila o nicem... samo su mi poslali sa svea ekonomi agencije uplatnicu i iznos sa kojem bi oah trebala uplatiti za 3 dana ... a naravno to nemam odakle... tek nakon toga sam isla u banku i rekli su mi da je partija kredita zatvorena i da sam sad duzna agenciji... odem na finu tamo mi stoji ovrha od zagrebacke banke od 2013 godine... neznam sta mi je ciniti ja to nikako nebi mogla glavnica je bila 130 000 a agencija me tereti sad sa kamatama 210000kn i prijete mi ovrhom i sudom ,udana sam ne radim i nemam nikaakva primanja ni nekretnine... jel mogu zavrsit na sudu?ili mozda i u zatvoru zbog toga??molila bi vas za savjet i pomoc... hvala vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jer mi i putem mailova salju opomene..i govore mi da ce mi doma doc i ovrsit mi makar mobilni uredaj koji imam jako se bojim....to je neka agencija credit express...jel me mogu oni dat na sud i da izgubim sud da moram sve podmirit a nemam odakle zivim kod muzevog oca dali se mogu na njegovoj nekretnini ovrsavat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Andy 18 je napisao:

Jer mi i putem mailova salju opomene..i govore mi da ce mi doma doc i ovrsit mi makar mobilni uredaj koji imam jako se bojim....to je neka agencija credit express...jel me mogu oni dat na sud i da izgubim sud da moram sve podmirit a nemam odakle zivim kod muzevog oca dali se mogu na njegovoj nekretnini ovrsavat?

Ne mogu ovršiti nekretninu koja nije u vlasništvu dužnika, ali mogu ovršiti ili popisati pokretnine unutar nekretnine u kojoj živite! To vjerojatno neće učiniti jer je pitanje imaju li uopće ovršnu ispravu a pretpostavljam da nemaju i to će im uzrokovati određene troškove koje će si takvom ovrhom teško vratiti! Gotovo sam siguran da na vas vrše samo psihološki pritisak u namjeri da vas slome i da tako priznate dug koji je možda u zastari! Plaćanjem i najmanjeg iznosa 50 ili 100 kn priznajete dug i prekidate ili se odričete zastare! Nemojte to učiniti, vjerojatno vam ne mogu ništa! Osim toga postupite kako sam vam ranije napisao a ako budu posebno dosadni i nasrtljivi zaprijetite im da ćete ih prijaviti policiji za kazneno djelo nametljivog ponašanja (čl. 140. KZ)! To bi trebalo biti dovoljno da ih smirite!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sta mi je raditi sad?jel.mogu oni doci bilo koji dan ili im treba najprije ta ovrsna isprava mislim jako se bojim ... neznam viae sama psihicki sam u strahu ... i nemogu vise to izdrzati ni spavati u strahu samda mi djetetu sta ne ucine itd...

 

Ili imaju se pravo ovrsavati na muzevim stvarima sta je u njegovom vlasnistvu?ali mi isto tako nije razumljivo zasto me banka nije ovrsavala nak9n toliko godina.. nego mi oni sad prjete ovrhom .. mozda im je banka dala suglasnost i svoj ovrsni postupak pa me m9gu putem toga odmah ovrsiti?ili da se nagodim sa njima nekako jer me njihovi postupci plase..

 

I da li me mogu sad cjeli zivot tlacit i maltretirat zbog toga duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djetetu ti ništa neće učiniti, nije to mafija, samo rade pritisak...

Nemoj paničariti i slušaj što ti tu ljudi govore (Sunčana strana ulice u prvom upisu na temi).

I neće ti doma doći samo tako. Em moraš dobiti i neke papire em mora proći dosta vremena da bi postupak došao u tu fazu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, kamate i dug rastu, a zato i nema smisla da im sad išta pomalo plaćaš dok ne raščistiš situaciju (kao što je Sunčana strana ulice napisao).

I da, postupak može trajati godinama.

Što se tiče mailova, sroči odgovor da ne priznaješ dug, da nemaš pojma o čemu pričaju i da ti pošalju sve papire (opet, kao što te SSU uputio) i svaki put im samo pošalji taj isti odgovor.

Doma ti neće doći u ovoj fazi, toga se ne moraš bojati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvise se bojim zbog djeteta... ali ako u tih par godina sta je taj kredit postajao a ja ga nisam mogla placat zastonse banka nije ovrsila na meni..?nego me sad oni tlace za to... iako sam ja digla kredit za osobu kojoj se sad gubi svaki trag... ali sam bila nezaposlena 5 god i nisam po racunu imala primanja... prvo sam dobila od te agencije cek i da je banka ustupila njima moje dugovanje i da imam rok od 3 dana da podmirim sta nemogu jer nisam toliko dugovanje unmogucnosti odjednom dat... banka me nije obavjestila o nicem... nego sam ja isla kod njih i rekli su mi da njima ne duguj vise nista... da se obratim agenciji odem na finu di mi je ovrsenik i dalje zg banka a ne agencija... dosla sam do ruba soka... stai u najgorem mogucem alucaju mogu uciniti ako im ne pocnem placati... oprostite na smetnji ali nezz kako cu i sta dalje koga molit za kakvu pomoc...

 

A najvise se bojim zatvora???i drugih komplikacija koje mogu biti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Andy 18 je napisao:

prijete mi se sudom ako ne uplatim novac itd

Pristup sudu je pravo svake osobe,tako da se to nesmatra prijetnjom

 

Prije 25 minuta, Andy 18 je napisao:

sta je najgore u tom slucaju da mi se dogodi

Da vas tuže i sud donese presudu kojom vas obvezuje da platite dug sa zakonskom kamatom i parnične troškove,nakon čega po pravomoćnosti i ovršnosti presude tužitelj ima ispravu temeljem koje može krenuti u ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Andy 18 je napisao:

dug nije dugo placen da uplatim 200kn da me ne salju dalje na sud .

 

prije 3 sati , Sunčana strana ulice je napisao:

Gotovo sam siguran da na vas vrše samo psihološki pritisak u namjeri da vas slome i da tako priznate dug koji je možda u zastari! Plaćanjem i najmanjeg iznosa 50 ili 100 kn priznajete dug i prekidate ili se odričete zastare! Nemojte to učiniti

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Andy 18 je napisao:

Postovanje..2011 god je bio podignut kredit na moje ime... u neciju korist posto mi je receno da ce se sve uredno otplacivat nije se znaci banka do sad nije poduzimala nista jer primanja nisam imala ni imam na sebe neku imovinu za ovrsit da bi mi iz svea ekonomi agencije za naplatu potrazivanja poslala cek sa cjwlim kreditom da platim za 3 dana... ili neka barem uplatim bilo.kakav minimalan iznos.. u strahu sam i neznam sta mi je ciniti oni mi i dalje salje opomenw putem mailova... molila bih za pomoc...

kredit je dignut 2011.  ako nije plaćeo najmanje 3 rate kredit je otkazan predpostavljam 2012.

zastara za naplatu kredita je 5 godina od otkazivanja kredita i zahtjeva za jednokratnu isplatu kredta.

ako je banka prodala dug on  je u zastari . 

plaćanjem nekog iznosa prekidate zastaru. ili razgovorom o dugu i otplati duga.

ne poduzimajte ništa niti razgovarajte o dugu. ako  dođe do ovrhe osporavajte potraživanje duga zbog zastare.

ako dođe do sudskog postupka osporavajte dug zbog zastare. obvezno se ozivat na zastaru. na nju sud ne pazi po službenoj dužnosti.

kako su vam odobrili kredit a niste imali primanja? sudužnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Andy 18 je napisao:

. nego sam ja isla kod njih i rekli su mi da njima ne duguj vise nista... da se obratim agenciji odem na finu di mi je ovrsenik i dalje zg banka a ne agencija... dosla sam do ruba soka... stai u najgorem mogucem alucaju mogu uciniti ako im ne pocnem placati... oprostite na smetnji ali nezz kako cu i sta dalje koga molit za kakvu pomoc...

A najvise se bojim zatvora???i drugih komplikacija koje mogu biti...

ako imaš presudu ili rješenje za ovrhu u korist banke obrati se nadlešžnom sudu (koji je donio odluku) i obavjesti ih da je ovrovoditelj (banka)prodao dug. uz očitovanje dostavi rješenje za ovrhu ili presudu.

niko nije zbog duga završio u zatvor pa nećeš ni  ti. ako se nešto i mjenja  u zakonu ne kači te.

djeci nemogogu/nesmiju ništa napraviti . muževu imovinu nemogu uzeti osim ako je bračna stečevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je bilo dognuto zapravo preko neke firme... ta frendica je imala decka koji je imao neke veze u banci a ja sam nasjela na tu igru... to mi i nije bilo.jasno ko mi je dao zapravo kredit bez icega... bojim se sama sebe nemogu vise ni zivjet od toga psihickog maltretiranja... jel mi mogu doci samo tako doma na ovrhu bez sudskog rjesenja??sve ugovore je uzela ona kad je to bilo dignuto i od tad joj se gubi svaki trag a sve je dolazila.na moji adresu... uzasno sam lose i strahu zbog tog sveg. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim te da polako kreneš po temi i pročitaš što ti se pisalo, jer samo pitaš, a ne čitaš odgovore.

Radi se o situaciji u kojoj se (na žalost) nalazi hrpa ljudi (i neki od nas koji ti tu odgovaraju), tako da postoji puno informacija i iskustava, pa nema potrebe za panikom.

Neće ti banuti doma, a što se tiče suda, objašnjeno ti je da se tu ne radi o kaznenom sudu zbog kojeg možeš završiti u zatvoru, nego o običnom ovršnom postupku. banka nije naplaćivala od tebe jer su znali da se nemaju od čega naplatiti, pa su prodali dug. Ovi koji su ga kupili su agresivniji od banke jer im je naplata duga jedina aktivnost, ali neće ti doći doma i raditi probleme, nego će te maltretirati pozivima i porukama s čim se možeš nositi bez problema ako pročitaš što ti je tu napisano.

I ako si već u tolikom psihičkom stresu već u ovoj fazi, možda bi trebala otići do svog liječnika po nešto za smirenje (bez uvrede i zlih misli) jer je ovo tek početak. Oni neće brzo odustati i čeka te još puno poziva i poruka...

 

P.S.: I, ako nisi uhvatila to u prethodnim komentarima, kada te zovu ili pišu, obavezno govoriš samo da nikakav dug ne priznaješ jer ne postoji i da im nemaš što uplatiti. I niti slučajno im nemoj ništa uplaćivati. Slobodno si napiši na papir što ćeš im reći, pa im svaki put kad/ako te zovu to izgovoriš kao papiga i poklopiš slušalicu, a isto tako si napišeš i poruku za mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Potpuno je nevažno kako je dug nastao, ali postoji jako velika šansa da je u zastari! Dobili ste nekoliko savjeta od

različitih forumaša u smislu da ne priznate dug, ignorirate njihove pozive i da se postavite proaktivno!

Ukoliko priznate dug ISKUSTVO drugih ljudi u sličnoj situaciji govori da se pritisak povećava, a tada više ne možete ništa kontrolirati!

Prestanite biti lovina i postanite lovac! Ne mogu i ne smiju vam ništa što vam se već nije dogodilo! To su emotivno isprazni lihvari! :vjeruj:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Andy 18 je napisao:

mogli li ja sad zbog toga duga cjeli zivot biti u blokadi

 

Prije 43 minuta, drot13 je napisao:

Molim te da polako kreneš po temi i pročitaš što ti se pisalo, jer samo pitaš, a ne čitaš odgovore

 

prije 9 sati , Matrix je napisao:

Dug neće nikad nestati,ali ga vjerovnik u tom slučaju nemože naplatiti sudskim putem,izuzev da Vi priznate zastarjeli dug

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Andy 18 je napisao:

to je bilo dognuto zapravo preko neke firme... ta frendica je imala decka koji je imao neke veze u banci a ja sam nasjela na tu igru... to mi i nije bilo.jasno ko mi je dao zapravo kredit bez icega...

Drugim riječima, vi zapravo ni sada ne znate što ste potpisala? To je vaš prvi problem - kako da vam itko pomogne kada ste se tako naivno dovela u takvu situaciju? Zar vam nitko nije objasnio da nikad ne potpisujete ništa što ne razumijete?

 

Citiraj

bojim se sama sebe nemogu vise ni zivjet od toga psihickog maltretiranja...

Psihičko maltretiranje telefonskim pozivima riješite tako da im poručite da vas prestanu nazivati, da ste ovo upozorenje snimila i da ćete ako nastave prijaviti policiji.

 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste savjete kao da postupite! Ne postoji osoba koja razumije sve pa se nemojte s tim opterećivati!

Uostalom, s vremenom mijenjaju se zakoni i životne okolnosti ponekad i na bolje pa ne treba strepiti pred svakom provokacijom!

Ukoliko vas doista pokušaju ovršiti, javite se pa ćete dobiti konkretne savjete kako dalje! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy, čitaš li ti odgovore na ovoj temi?

U komunikaciji s njima dug negiraš i tražiš, ako imaju kakve papire, da ti ih pošalju, da ćeš tek onda razgovarati. Do tada dug ne postoji i ne zanima te. Nemaš što komentirati svoj odnos s bankom niti bilo kakve druge detalje. Dug ne postoji, ne znaš o čemu pričaju niti te ne zanima, a ako imaju što papirnato, neka ti pošalju. Ništa više niti manje.

Ništa ne plaćaš i ništa se ne nagađaš, jer za nagodbu uvijek imaš vremena i ona dolazi tek kad prođe sve ovo prije (kad ti dostave papire i provjeriš je li sve u redu). Do tada dug za tebe ne postoji.

I, molim te, pročitaj temu polako od početka. Na sve ti je odgovoreno i nema smisla da se vrtimo u krug...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite ako vas davim ali evo ovo je sve sta imam dugovanje koje sam dobila od strane agencije sam dobila postom... a ovo o otkupu potrazivanja u banci kad sam isla pitat a ovo zadnje je sta me fina ovrsava i zbilja vise ne razumijem nista...

 

Ovako da vam sve kazem ispocetka...od agencije credit expresd sam dobila postom papir postovani obracamo vam s3 u svojstvu punomocenika trgovackog drustva svea ekonomi koji je ugovorom o cesiji 29.5 2017 zagrebacka banka ustupila svoja potrazivanja po korisnickom racunu u skladu sa ugovorom o cesiji poduzeca svea ekonomi je jedino ovlasteno poduzeti sve nuzne korake u interesu naplate vaseg dugovanja .. dug po glavnici 139.357 tisuca kn i dospjele zatezne kamate 69.000kn rok placanja 3 dana... buduci da niste postupili o oplati pra zg banki duzni ste podmiriti svoje dugovanje pra naama... tada sam otisla na banku i oni mi dali taj otkup o potrazivanju na papiru a lrije dok ja nisam isla u banki sami me obavjestili nisu i odem na fini di mi stoji jos uvjek ovrha zagrebacka banka od 2013 god... eto sad sam sve detaljno objasnila... ma da se i dalje gubim u svemuuu tome....help me?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mijenja se samo činjenica da dug nije u zastari, jer je banka sigurno pokrenula ovrhu na vrijeme.

Možeš li platiti toliki dug? Vjerojatno ne možeš, a onda su ti koraci isti kao što smo ti pisali:

1. - u komunikaciji s tom firmom i dalje ne priznaješ dug dok ti ne dostave ugovor o otkupu sa specifikacijom koliki je točno dug, da bi uopće znala o čemu pričaš;

- znači, ne neki dopis, nego baš ugovor i specifikaciju duga;

2. - od banke tražiš (pismeno, preporučeno s povratnicom) da povuku ovrhu jer više nisi njihov dužnik;

- oni to vjerojatno neće napraviti, ali svejedno trebaš tražiti.

Za detalje pogledaj srodne teme, kao što su ova i ova.

Za pregovore i nagodbe uvijek ima vremena, tako da nemoj srljati. Preleti teme koje sam ti linkao, pa pitaj dalje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

U cijeloj ovoj situaciji sam u sumnji da je uopće nastupila zastara,obzirom na činjenicu postojanja blokade računa,več se ovdje isključivo radi o nemogućnosti naplate duga(ovršenik nema imovine osim pokretnina).

Sta mi je sada raditi?zbog kojeg razloga me banka nece odblokirat ako im nisam duzna?

 

20171009_104652.thumb.jpg.7db4ca4105fb05d19e9b1f0468d876dc.jpg

20171009_104747.jpg

20171009_104809.jpg

 

Evo to je sve sto si mi dali... neznam kako dalje osim ubit se jer tih novca sad odmah nemam da ih dam... nemogu to vise psihickiii podnositi.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što su ti poslali nije ono što smo ti napisali da ih tražiš.

Radi se o velikom iznosu i velikom problemu, ali nekako ćeš ga riješiti, kao što si rješavaju i svi drugi koji su bili ili jesu u takvoj situaciji. Dug nije smak svijeta.

Imaš li kakvih primanja ili imovine (nekretnine/pokretnine)? S kim, kako i od čega živiš?

Što je s nositeljem kredita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zivim sa muzem od njegovih primanja i on ima svoj kredit koji redovno placa i malo djete imam zivimo kod njegov oca u kuci...nwznam sta je sa nosiocom kredita samo sve sto znam terete me za taj iznos... do osobe za koju sam to digla.nemogu doci tj pronaci je vise... kako cu to rjesiti ?strahe da mi svaki cas ne dodu na kucni prag...

 

Imovine svoje nemam i trenutno ne radim nigdje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet, neće ti doći na kućni prag.

Blokirana si, a nemaš plaću niti imovine, tako da ti nemaju što uzeti, pa rade jedino što mogu - stvaraju ti pritisak.

Da im ne bi nešto platila, izračunaj samo koliko dugo bi im trebala plaćati po 100-200 kuna da otplatiš cijeli dug od 200000. Odmah po tome vidiš da ta ponuda da im plaćaš nešto sitno nema nikakvog smisla, pa ju nemoj niti uzimati u obzir. Postupaš kako smo ti rekli, a za neki dogovor će oni uvijek biti, jer im je tu očito da se ne mogu naplatiti. Dok ne dobiješ sve papire, negiraš dug i neka čekaju. Na taj način ti imaš kontrolu i oni rade ono što im ti kažeš, a ne obrnuto. Vjeruj, u interesu im je i ne treba se dati zaplašiti.

Ne kužim samo kako je na tvoje ime dignut kredit? Kome si dala novac, za što i u kakvom ste odnosu bili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bile smo jako dobre prijatelhice dok bi me jednog dana pitala jel.zelim dic kredit ja kazem kako cu dici kredit kad sam nezaloslena nemam primanja itd... da bi mi ona rekla da to uopce nine bitno samo da se potpisem ona i njezin decko su to radili da izvade i nisam bila.samo ja u pitanju nego malo vise ljude ... ali moja naivnost i mladost me dovrla u to sve... sta da sad radim i kako da se sa kim nagodim o toj otplati i sta ce mi bit napravljeno dalje od njih i te agencije neznam...sta da radim molim vas pomagajte mi da mi bar daju pola toga duga da ga rjesim ali ovako... nemam odakle niko od ukucana za mpju situaciju ni nezna jer me pladi sama pomisao na to... dali ce mi muzu uzimat ili na nju se ovrsavat uzasno... nezz kako dalje?dosla sam do kraja ... mozdae i mogu doc na kucnu adresu ovrsiti a sta cu im dat u tome.iznosuu stvarno neznam... a to nje vise nemogu dociii negdje je vani ... nemogu je naci da mi objasni situaciju di su osli ti novci koje ja sad moram vracati... nemogu to vise psihicki podnosti... kako ce se oni naplatiti u najgorem slucaju??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Muža ti ne mogu ovršiti, tu nemaš brige.

S obzirom da ste u kući njegovog oca, ne mogu ti niti nju ovršiti.

Ako u sudskom postupku dođe do pljenidbe pokretnina, mogu ti doći u kuću popisivati stvari, ali teško da će ih uzeti ako su od muževog oca. U svakom slučaju, to neće biti sutra, nego nakon više mjeseci (pa i godina) sudskog postupka.

Realno, najgore je to što će ti stvarati pritisak pozivima/porukama i što će te čekati godinama, pa će ti uzimati s računa kad se zaposliš i počneš primati plaću. Teoretski je moguće da to uđe u zastaru, ali jako malo vjerojatno (mora proći 10 godina bez da išta pokušavaju, a ako odrade neku radnju, tih 10 godina kreće ispočetka - ako je sad sve u redu i ako dug već nije u zastari, što vjerojatno nije). Sad znaš da ne smiješ na sebe imati niti auto niti neku nekretninu, a kad ćeš primati plaću, moraš ju primati na zaštićeni račun i to je to.

Što se tiče dogovora i plaćanja pola duga, to je možda moguće dogovoriti, ali za to ćeš morati odjednom imati novac. Za primjer, da ti smanje na 100000 kuna, morat ćeš ih dati odjednom. S obzirom da nećeš moći dići kredit niti kad ćeš primati plaću jer si blokirana i ovršena, morat ćeš to riješiti s nekim od obitelji (tko će npr. dići krediti ili posuditi novac, pa ćeš ti vraćati od plaće). Uglavnom, obitelj će ti to morati saznati, a bolje da saznaju sad kad je u ovoj fazi nego kasnije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Andy 18 je napisao:

kako ce se oni naplatiti u najgorem slucaju??

U najgorem i u najboljem slučaju naplatiti se neće NIKAKO! Prestanite komunicirati s njima a pogotovo s obzirom na vašu opisanu situaciju, zapravo nemogućnost bilo kakvog efikasnog vraćanja duga! Nemate imovine i ne mogu vam ništa smisleno a bilo bi dobro i da se prestanete bezrazložno bojati! Život je pred vama, ubuduće budite oprezni, ali se pobrinite i da u budućnosti ne dobiju priliku da bilo što naplate! Nije najgora stvar na svijetu biti dužan, neki se na taj način i dobro zabavljaju! Pročitajte još jednom komentare i teme koje vam je preporučio drot 13, pa će vam biti jasno kako treba postupiti jer ova rasprava polako gubi smisao! :svorc:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam puno na svemu... na vasim odgovorima i svemu... nadam se da ce minse sve rjesiti u najboljem redu ... jer ta zena sta me zvala preko agencije mi je rekla da ako zeli da moze sutra da mi ude u kucu i ovrsi me nakon sta sam ja rekla da nemam nista na sebi imovine ni nista onda mi je rekla da moze doc kad joj se prohtije i npr ovrsit i moj mobitel... i od toga dana izuzetno strahujem..  jer zapravo sam sama sa svojim problemom... ?i svako novo jutro mislim da ce doc odmah cim otvorim oci ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@andy 18 to je veliki dug,ali nije smak svijeta....i to je samo tvoj dug,a ne supruga,dijeteta,roditelja itd...njima nitko ne može ništa zbog toga...

ako nemaš ništa na sebi od imovine,nekretnine....i ako se uskoro ne planiraš zaposliti sa plaćom od 10 000,00 kn,onda bi po mom mišljenju trebala razmisliti o stečaju potrošaća.

Pokreneš izvasudski postupk (otiđi u finu i raspitaj se o tome) i u tom postupku predložiš da češ im platiti npr.50 ooo,oo kn u roku 5 godina (ili možeš tražiti i otpis cijelog duga) ,a ako oni odbiju ideš na sud proglasiti tzv.osobni bankrot...

kad ga proglasiš tebi se odbija od plaće 1/4 u roku 5 godina ili ako nemaš primanja,ne odbija se ništa....kad prođe period od 5 godina ti više nemaš duga bez obzira koliko si platila ili ništa uplatila....

5 godina će proći,a ovako se bojim da ćeš to deseteljećima vraćati

uređeno: od gorand
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Andy 18 je napisao:

... jer ta zena sta me zvala preko agencije mi je rekla da ako zeli da moze sutra da mi ude u kucu i ovrsi me...

To ne može, ali bar znaš s kim imaš posla. Ako će  te opet zvati, kažeš kao što smo ti tu rekli, lijepo ju pozdraviš i prekineš joj vezu. Ako ne može pristojno razgovarati, ne morate razgovarati uopće.

Pročitaj si još jednom sve i proguglaj ovo što ti je gorand spomenuo (stečaj potrošača / osobni bankrot). Nemam iskustva s tim, ali možeš provjeriti.

Živi kao što si do sada živjela, ovo je problem, ali nije razlog za paniku.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što bi ti se dogodilo djetetu? Mislim, u tom tvom strahu, što misliš da bi se moglo dogoditi djetetu? To je firma za naplatu dugova, nije mafija, ne otimaju djecu...

I što da ti dođu doma? Za sada neće jer nemaju formalnih uvjeta, ali kada/ako će moći, što ako dođu? Dođu, popišu stvari, uloži se prigovor da to ništa nije tvoje i to je to. Osobne stvari ti ionako ne mogu popisivati ni oduzimati. A i da žele oduzimati, što će s tvojim stvarima? Prodati sve što imaš za 1000 kuna? I što dalje? Nije nešto takvo njima u interesu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako cu i moci da mi starci dignu kredit od nekih 100000 nezz dal.ce se oni opet htjet pristat nagodit na to... mozda ce me opet tlacit za ostatak i dali kad ih i podmirim hoce li mi i dalje biti blokirani racun i ovrseni...?

 

Sada ne zovu vise nego su mi.mailom zadne poslali opomenu i to u noci u 1.20 da imam tri dana vremena podmiriti dug.m. a ja naravno u strahu i muke bila budna cjwlu noc...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta 3 dana ne znače ništa osim što ti stvaraju pritisak.

Ovo sa 100000 kuna ti je jedna mogućnost, a o njima ovisi hoće li pristati ili ne. I za nagodbu je bolje da malo čekaju i da vide da se ne mogu naplatiti, pa će pristati i na manje od tog iznosa. Ako se nagodite, piše se ugovor koji odneseš nekom odvjetniku da ti provjeri i to je onda to, za ostatak te ne mogu maltretirati. Ali opet, ne odmah ići u nagodbu dok ne vidiš što točno imaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, Andy 18 je napisao:

Ako cu i moci da mi starci dignu kredit od nekih 100000 nezz dal.ce se oni opet htjet pristat nagodit na to... mozda ce me opet tlacit za ostatak i dali kad ih i podmirim hoce li mi i dalje biti blokirani racun i ovrseni...?

dug ti je nešto preko 200 000.00 kn...oni su ga platili možda 20-30%....napiši im mail da se nagodite na 100 000 kn iako je po meni to puno.....ako se dogovorite ,onda si im dužna tih 100 000.......ako odbiju,onda odeš u finu platiš mislim 300 kn pokretanje izvasudskog stečajnog postupka.... i isto to im ponudi....čak tad ne moraš ni dizati kredit,već im ponudi tih 100 000,00 na 5 godina i da češ im redovito plaćati......budi sigurna kad vide da si spremna na stečaj i da nemaš primanja kako će to velikodušno prihvatiti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvalam ti punonnadam.se da cu savladatintaj svoj strah i poceti normalnomzivjeti bez stresova i strahova... punoontinhvala.na svemu od srca?i da cu nekako rjesitinsvoju situaciju... kolko mislis po procjeni za kolko su dobili oni taj moj dug?a i ne razumijem zastonme zg banka minstvara blokadu a ne oni ... i uspijem li se sa njima dogovorit dal ce mi skinuti blokadu?

 

Staboninsad podrazumjevaju pod tim opomenama.najprije njih salju pa nakon togae.daju na sud ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy, prvo bi se trebala smiriti. Preporučam Ti da odeš svojoj liječnici opće prakse i tražiš uputnicu za psihološku pomoć. 

Većina tvojih strahova je bezrazložna. Prema mojem mišljenju tih agencija se trebaš bojati manje od banke. Oni kupuju dugove koji su iz raznih razloga nenaplativi. Jedino što oni rade je neprestano zivkanje i maltretiranje.  Da ti je banka mogla nešto uzeti već bi ti uzela. Dobra je vijest da ti s njima ne moraš ni razgovarati. Promijeni mobitel i daj ga onome kome želiš,  njihove brojeve samo na ignore.

S obzirom da te traže da dobrovoljno uplacujes male iznose, sigurna sam da još nemaju ovrsnu ispravu. Svojim uplatama samo bi im u tome pomogla, a tek tada slijedi lihvarenje. Jednostavno ih ignoriraj jer Ti ništa  ne mogu.

Ti dug nikakav ne možeš vratiti pa ne vidim nikakav smisao da se dogovaras o bilo čemu.  Zakon o osobnom stečaju je idealan za Tebe, nakon par godina možeš biti čista,  a možemo se nadati da će  se u međuvremenu promijeniti i Ovršni zakon. Samo hrabro!

uređeno: od Helena1981 Skreblin
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvalanti puno na savjetu... ali moj strahvprevladava vise od svega u toj cjeloj prici... oni uopce ni ne zovu... nego su mi poslali mailom poruku tj Opomenu jer nisam uplatila uplatnicu i cek koji su mi poslali da moram platiti u roku od 3 dana... mozda me nece ni zvat nego jednostavno me dat na sud ...bojim se vise nemogu normalno funkcionirat... ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni su to sigurno kupili po znatno manjoj cijeni, ali imaju pravo naplatiti cijeli dug (ako uspiju, naravno), a dobro je to što onda pristaju i na puno manje nagodbe jer svejedno zarađuju. Uglavnom, da se pregovarati, ali tebi prvo treba dokaz da su stvarno otkupili dug.

Slobodno im tako i napišeš, da ti treba dokaz da dug postoji i ds su ga naš oni otkupili, a dok to ne dobiješ i provjeriš, dug za tebe ne postoji i nemaš o čemu razgovarati ni pregovarati.

Poslat će ti jer im je cilj da se nešto naplati, a trenutno je nenaplativo i jedino se mogu naplatiti dogovorom. Njima se ne isplati čekati 10 godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy Ti ne slušaš što ti ljudi govore. Prvo se smiri prije nego doneses bilo kakve odluke.

Nazalost, posljednjih mjeseci sam puno istraživala o tim agencijama za naplatu dugova. Ista stvar koja se dogodila tebi se dogodila mom pokojnom ujaku. Njegova šefica je tražila od radnika da dižu kredite, novac je ona uzela, a njima su ostali dugovi. Ujak je zadnjih godina bio socijalni slučaj.

Banka je prodala tvoj dug agenciji jer je zaključila da je nenaplativ, to rade najviše zbog poreza. Agencija ti ne može učiniti ništa što već banka nije. Oni da bi dobili ovršnu ispravu moraju ići na sud. Cim je banka jos na fini znaci da je jos nemaju. Ako ne priznas dug mozda ju nece ni imati. Dug mozes priznati i malim uplatama kao i usmeno. Agenciju samo izbjegavaj. Njihove brojeve na ignore, ne odgovaraj na njihove mailove. U najcrnjem scenariju oni ce dobiti ovrsnu ispravu te ce se na fini upisati kao ovrhovoditelj umjesto banke, za tebe se ništa ne mijenja. Nemoj ih se bojati. Oni su samo dosadni s telefoniranjem. Ti nikakav dug ne možeš vratiti, pa ništa ne pregovaraj o dugu.

Savjetujem Ti da odes na Finu i raspitas se kako da proglasis stecaj potrosaca. Mozes cak za dvije god biti čista, ako stvarno ništa nemaš. U te dvije godine ne kupuj mobitele i slično. Da li primas doplatak za dijete? Obavezno traži da Ti ga plaćaju na zaštićeni račun. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Agencije za naplatu dugova najčešće kupuju dugove u paketu za 10 posto ukupnih iznosa. Tu se nalaze nenaplativi i teško naplativi dugovi. Zbog toga oni ugovor za svaki pojedinačni dug najčešće nemaju. Unatoč tome, cesija je zakonita.

uređeno: od Helena1981 Skreblin
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru piše koje su dugove kupili naravno. Najčešće banka prodaje u paketu naplative i nenaplative ugovore, te obično plaćaju oko 10 posto ukupne svote. Na taj način se njima to isplati. Oni znaju da je dio tih dugova nenaplativ naravno.

Za ovrhe prije 2014 oni moraju traziti ovrsnu ispravu od suda. Od ljudi cujem da ih ne dobivaju lako. Znam ljude kojima je banka prodala dug prije par godina, a jos je na Fini banka. Unatoc svemu cujem da je sudska praksa da je sama cesija zakonita. Oni se naravno ne mogu upisati kao ovrhovoditelj na Fini bez ovršne isprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve pet, samo mi je malo blesavo bilo što s nekim dogovarati dok ti ne dokaže da je dug sad kod njega...

A ovo za FINA-u, pisali su ljudi da su u tom slučaju tražili banke da se skinu s redoslijeda naplate u FINA-i, jer više nisu ovrhovoditelj, ali su ih banke ignorirale...

Kao što si na početku rekla, dođe na isto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam ljude koji su skinuli banku s Fine, posaljes tuzbu na nadlezni sud da su izgubili aktivnu legitimaciju jer su dug prodali. Na jednoj fejs stranici ljudi su si napravili obrazac.

Ja iskreno ne vidim veliki smisao pregovaranja s tim agencijama. Ako mogu neka idu na sad i ishode ovrsnu ispravu. Cesto to ne rade cujem. Valjda su svjesni da bi si samo nabili troskove. Ipak je to nenaplativ dug. Ostaje im telefon i moljakanje da se uplati po sto kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Helena1981 Skreblin je napisao:

Znam ljude koji su skinuli banku s Fine, posaljes tuzbu na nadlezni sud da su izgubili aktivnu legitimaciju jer su dug prodali. Na jednoj fejs stranici ljudi su si napravili obrazac.

Je, kužim to, ali tu su neki pisali da ih banka jednostavno ignorira, pa sve stoji...

Prije 6 minuta, Helena1981 Skreblin je napisao:

Ja iskreno ne vidim veliki smisao pregovaranja s tim agencijama. Ako mogu neka idu na sad i ishode ovrsnu ispravu. Cesto to ne rade cujem. Valjda su svjesni da bi si samo nabili troskove. Ipak je to nenaplativ dug. Ostaje im telefon i moljakanje da se uplati po sto kuna.

Pregovaranje u smislu da si netko želi to riješiti i skinuti s grbače, da mu blokada vječno ne stoji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Banke se baš i ne žele maknuti sa reda naplate u Fini. Postojali su slučajevi dvostruke naplate duga iako je dug banka prodala.

Ja mislim da se sa agencijama jedino isplati dogovoriti da ćeš im platiti odmah glavnicu pa da onda otpisu zatezne kamate. Najčešće pristaju na to. Naravno ako to možeš. U suprotnom slijedi samo beskonačno lihvarenje.

Možemo se nadati jedino novom ovrsnom zakonu i apsolutnom zastarom za ovrhe kao i  efikasnijem zakonu o stečaju za ljude koji svoj dug stvarno ne mogu vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Helena1981 Skreblin je napisao:

Banke se baš i ne žele maknuti sa reda naplate u Fini. Postojali su slučajevi dvostruke naplate duga iako je dug banka prodala.

Ja mislim da se sa agencijama jedino isplati dogovoriti da ćeš im platiti odmah glavnicu pa da onda otpisu zatezne kamate. Najčešće pristaju na to. Naravno ako to možeš. U suprotnom slijedi samo beskonačno lihvarenje.

Možemo se nadati jedino novom ovrsnom zakonu i apsolutnom zastarom za ovrhe kao i  efikasnijem zakonu o stečaju za ljude koji svoj dug stvarno ne mogu vratiti.

Kao da čitam svoje objave! :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam vise sama di sam i sta sam zapravo napravil na svoju zalost... bas sam onako jadna... mislim na fini me zg banka blokirala 2013 god... da mi tih god banka nista nije poduzimala putem suda da me ovrse a kredit se placao nije ... zasto oni nisu reagiralali sudskim putem ... nemogu od svojih misli vise spavati a kamoli zivjeti.. zasto oni sad ne zovu i ne odg na mail koji sam upitala?? Boze pomagaj... visee nemogu to ni da citam o tome ... psiha mi je gotova .. i uzasno sam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokrenuli su ovrhu, ali vidjeli su da nemaš ništa i procijenili da im je dug nenaplativ, pa ga prodali. Ništa čudno.

Što se tiče maila, pa neće ti odgovoriti odmah.

A što se tiče živaca, sad nisi u ništa goroj situaciji nego si bila jučer, prekjučer... i tako dalje sve od te 2013. god. Ništa se realno nije promijenilo zbog čega bi se trebala tako osjećati. Sad pusti i ovu i slične teme, radi dalje što si inače radila, a kad dođe kakav odgovor, onda navrati. Korak po korak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se njih iskreno skroz... i to nemogu savladati a najvise to sta sa nekome duzna a ne zelim to biti... zbog toga se ne osjecam nimalo dobro... nikako nocima zbog toga nemogu spavati.. nemam mira... da saam bila.tako naivna i to ucinila uzasavam se ... zapravo ja sam mislila da ce to ona uredno rjesavat a onda je samo nestala i ovose nezz niko di je i sta je... ja da mogu oah bi vratila taj dug ali nemoguu i to mi je najveci stres i starh kojeg nemogu savladati... hoce li mi ko doc na vrata itd...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy, ja bih Ti savjetovala da prvo potrazis liječničku pomoć.

Što se tiče duga u istoj si situaciji, kao i 2013. Svea ekonomy se stvarno nitko ne treba bojati. Najgore što ti se može dogoditi je da dosaduju telefonom, to je jedina razlika između njih i banke. U najgorem slučaju dobiti će od suda ovrsnu ispravu te se na fini upisati na mjesto banke. Za tebe isto. Možda nikada ne dobiju ovrsnu ispravu. Ti im to nemoj pomoći priznanjem duga. Dug možeš priznati i usmeno, ponudom otplate dijela duga. Nemoj to raditi.

Preporučujem Ti da se dobro raspitas o Zakonu o osobnom stečaju potrošača. Mislim da je to za tebe najbolji izlaz. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy, Odi na finu raspitati se o stečaju potrošača.  On je pisan baš za ljude poput tebe, koji dug ne mogu vratiti. Dobiti ćeš povjerenika koji će te pratiti. U te dvije godine nemoj kupovati skupe mobitele i sl. Ako se zaposlis otvori zaštićeni račun. Ako ne ostvaris nikakvu imovinu već za dvije godine mozes biti čista. Izlaz postoji. Ne uzrujavaj se, to je samo novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Helena1981 Skreblin je napisao:

Andy, Odi na finu raspitati se o stečaju potrošača.  On je pisan baš za ljude poput tebe, koji dug ne mogu vratiti. Dobiti ćeš povjerenika koji će te pratiti. U te dvije godine nemoj kupovati skupe mobitele i sl. Ako se zaposlis otvori zaštićeni račun. Ako ne ostvaris nikakvu imovinu već za dvije godine mozes biti čista. Izlaz postoji. Ne uzrujavaj se, to je samo novac.

Kako je vas ujak rjesavao taj problem sa agencijom ?mislim ja vise nezz sta bi mislila... zapravo oni mene sad ni ne zovu sta me i plasi... pomalo...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod time sam mislio da oni dođu, popišu stvari koje zateknu u prostoru koji koristiš i t i onda u protutužbi navodiš da to nisu tvoje stvari, nego od vlasnika prostora, pa ti niti njih neće plijeniti. Uglavnom ne mogu ti ništa dok nemaš ništa.

Banke i inače rijetko idu u pljenidbu jer znaju da ako nemaš auto ili nekretninu, nemaju se kako naplatiti, pogotovo kad se radi o ovako velikim iznosima duga. Zato im se niti ne isplati raditi si posao i trošak takvim postupcima. Ili čekaju da se zaposliš, pa sjedaju na plaću, ili čekaju da stekneš nešto (auto/kuću), pa sjedaju na to, ili prodaju dug.

Ovi koji su preuzeli dug sve to znaju i teško da će se ići zezati s nečim takvim, nego će te maltretirati da nešto sitno plaćaš, a čekat će prve dvije solucije (plaća i stjecanje). Kao što ti je rečeno, u biti se ništa nije promijenilo kad su oni preuzeli dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne mogu doći. Mora biti proveden sudski postupak i zakazan izlazak sudskog ovršitelja koji vodi postupanje na adresi. Ne mogu doći sami, bez obzira kakve isprave imaju. To ti govorimo cijelo vrijeme, riječ je o procesu koji traje, a ne da ti dođu kad im se da. Uostalom, to ta poduzeća ne rade. Nisu blesavi nakon maltretiranja dolaziti ljudima doma...

Uglavnom, mislim da smo ti rekli sve što ti se ima za reći. Ako i dalje misliš da treba plaćati nešto sitno, plaćaj. Ako ćeš tako biti mirnija, plaćaj. Bez ironije i zlih misli, ipak se radi o tebi, pa napravi sve što misliš da treba da bi ti bilo lakše nositi se s tom situacijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolko traje inace taj postupak jel ste upoznati sa time?mene samo plasi mozda sam jedina ja sa tim velikim dugom kod takvih agencija...neznam.sta mi je ciniti molila sam ih mailom papire nisu mi poslali nista vec 3 dana..mislim ovo su za mene vec psihicko stresne situacije iz dana u dan sve gore mi je... oni mene sad ni nezovu ni odg na mail ni nista..sta da radim sama neznam... ubit ce me misli od toga... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Andy 18 je napisao:

Kolko traje inace taj postupak 

Godinama.

 

Prije 5 minuta, Andy 18 je napisao:

mene samo plasi mozda sam jedina ja sa tim velikim dugom kod takvih agencija

Ti to mene zezaš?

Ovdje vidiš ukratko postotke blokiranih po županijama, a brojke su 10-15%. Nisi jedina.

 

Prije 5 minuta, Andy 18 je napisao:

neznam.sta mi je ciniti molila sam ih mailom papire nisu mi poslali nista vec 3 dana

Ništa nego čekati. Živi kao što si do sada živjela, ništa se nije promijenilo i ništa ti nije za činiti.

 

Prije 5 minuta, Andy 18 je napisao:

oni mene sad ni nezovu ni odg na mail ni nista

I?

Pa i bolje ti je da je mir nego da te zovu i pišu ti svaki dan deset puta.

 

Ne znam što drugo bi ti pametno rekli...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andy ne čitaš  što su ti ljudi napisali. Te agencije kupuju nenaplative dugove. Banka te ovrsila ali se nije naplatila jer ništa nemaš. Agencija ako i dobije ovrsnu ispravu neće ti moći ništa što nije mogla i banka. Tvoji strahovi su bezrazložni. Mogu samo čekati da ti nešto naslijedis ili slično. Prestani ih se bojati. Ja smatram da se tih agencija nitko ne treba bojati.

Ni slučajno im ne plaćaj male iznose, time samo priznajes njima dug, priznajes im aktivnu legitimaciju i pomažes da ishode ovrsnu ispravu, s druge  strane time ne bi platila ni kamate. Samo ih ignoriraj,  iz iskustva znam da je to s njima najbolje. Oni znaju da je dug nenaplativ. Budi cool s njima.

Preporučam  Ti da najozbiljnije razmislis o opciji stečaja potrošača.  Znam ljude koji imaju pozitivno iskustvo s time, a bili su u situaciji  kao Ti. Drži  se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija