Jump to content

Upis vlasništva temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju i porez


Mrkvomir

Preporučene objave

S bakom sam sklopio ugovor o Doživotnom uzdržavanju vezan za njenu nekretninu, prije nešto manje od 10 godina. Na posjedovnom listu napravljena je zabilješka da je nekretnina predmet toga ugovora i da po bakinoj smrti prelazi u moje vlasništvo. Baka je u medjuvremenu morala nakon nekoliko godina biti smještena u dom iz zdravstvenih razloga, radi demencije joj je oduzeta poslovna sposobnost i imenovan skrbnik (njena kćer odnosno moja majka). To se znači dogodilo kasnije, nakon ovjere Ugovora i solemnizacije kod javnog bilježnika, odnosno stavljanja opisane zabilješke u posjedovni list.

Baka je u medjuvremenu umrla i zakazana je ostavinka rasprava (pozvana moja majka kao jedino dijete).

Zanima me da li moja majka koja je bila imenovana skrbnikom ili npr. moje sestre mogu na bilo koji način utjecati na ostvarivanje moga prava na predmetnu nekretninu? Pretpostavljam da ne mogu jer ako sam dobro shvatio ona ne ulazi u "ostavinku masu"? Ali moram pitati jer je riječ o nekretnini za koju mojim sestrama a ni majci "nije baš milo" da je ostavljena meni budući da ima priličnu vrijednost. Iako su dobro svjesni da je tako baka htjela i namijenila je meni...

Zanima me još da li, ako sve prodje u redu, plaćam porez kod upisa vlasništva na tu nekretninu? 

Unaprijed hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mrkvomir je napisao:

... Baka je u medjuvremenu morala nakon nekoliko godina biti smještena u dom iz zdravstvenih razloga,

Tko je podmirivao troškove smještaja u domu?

prije 1 sat, Mrkvomir je napisao:

Zanima me da li moja majka koja je bila imenovana skrbnikom ili npr. moje sestre mogu na bilo koji način utjecati na ostvarivanje moga prava na predmetnu nekretninu? Pretpostavljam da ne mogu jer ako sam dobro shvatio ona ne ulazi u "ostavinku masu"? Ali moram pitati jer je riječ o nekretnini za koju mojim sestrama a ni majci "nije baš milo" da je ostavljena meni budući da ima priličnu vrijednost. Iako su dobro svjesni da je tako baka htjela i namijenila je meni...

Sestre ni vi niste nasljednici. 

 

Ima li baka i druge vrijedne imovine, nekretnina...?

Majka bi teoretski mogla tužbom osporavati ugovor, sa vrlo neizvjesnim izgledima.

 

prije 1 sat, Mrkvomir je napisao:

Zanima me još da li, ako sve prodje u redu, plaćam porez kod upisa vlasništva na tu nekretninu? 

 

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

Troškove smještaja u dom smo dogovorno dijelili, majka, ja i sestre, naime svi smo onako na van "big happy family" tako da ukoliko bi netko od njih krenuo s te osnove nešto osporavati vjerojatno bi taj privid puknuo i nastao bi otvoreni sukob. Što se nadam da neće, iako se naravno nikada ne zna. Inače sam uredno sam podmirivao troškove predmetne nekretnine (režije, pričuvu itd.).

Baka ima još jednu vrijednu nekretninu, tj. kuću koja naravno ide njenoj kćeri...to se naravno podrazumijeva i to svi već godinama znaju. Jedino me brine ta, doduše mala, mogućnostda majka pod utjecajem sestara krene sa mnom u neki spor vezano zaovaj Ugovor. No nadam se da neće...

Ukoliko bi ipak došlo do spora kakav je zapravo postupak, odnosno da li ja temeljem Ugovora odmah nakon ostavinske rasprave tražim uknjižbu na svoje ime ili postoji kakav žalbeni rok?

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 51 minuta, Mrkvomir je napisao:

Ukoliko bi ipak došlo do spora kakav je zapravo postupak, odnosno da li ja temeljem Ugovora odmah nakon ostavinske rasprave tražim uknjižbu na svoje ime ili postoji kakav žalbeni rok?

Niste dužni ništa čekati,podnesite prijedlog za upis prava vlasništva,no nemojte zaboraviti prijaviti nastanak porezne obveze koja je nastala trenutkom smrti primateljice uzdržavanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Mrkvomir je napisao:

Hvala na brzom odgovoru!

Troškove smještaja u dom smo dogovorno dijelili, majka, ja i sestre, naime svi smo onako na van "big happy family" tako da ukoliko bi netko od njih krenuo s te osnove nešto osporavati vjerojatno bi taj privid puknuo i nastao bi otvoreni sukob. Što se nadam da neće, iako se naravno nikada ne zna. Inače sam uredno sam podmirivao troškove predmetne nekretnine (režije, pričuvu itd.).

Baka ima još jednu vrijednu nekretninu, tj. kuću koja naravno ide njenoj kćeri...to se naravno podrazumijeva i to svi već godinama znaju. Jedino me brine ta, doduše mala, mogućnostda majka pod utjecajem sestara krene sa mnom u neki spor vezano zaovaj Ugovor. No nadam se da neće...

Ukoliko bi ipak došlo do spora kakav je zapravo postupak, odnosno da li ja temeljem Ugovora odmah nakon ostavinske rasprave tražim uknjižbu na svoje ime ili postoji kakav žalbeni rok?

Hvala još jednom!

može oboje.

iz ostavinske u parnicu ili zabilježba spora u zk temeljem tužbe za ništetnost ugovora o doživotnom uzdržavanju.

svaki ugovor se uvijek može osporavati bez zastare ako ima pravni interes, no to treba i dokazati. nije to baš samo tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , barfly314 je napisao:

Naravno.

5% je sniženje poreza po godini izdržanog uzdržavanja nakon sklapanja ugovora do smrti uzdržavane osobe. 

U konkretnom slučaju je nebitno umanjenje poreza,obzirom da će biti oslobođen od plaćanja poreza osnovom odredaba čl.13 st.7 Zakona o porezu na promet nekretnina.

 

prije 11 sati , barfly314 je napisao:

iz ostavinske u parnicu

u konkretnom slučaju davatelj uzdržavanja nije ujedno i nasljednik primatelja uzdržavanja po redosljedu nasljeđivanja ,tako da je za njega ostavinski postupak uopće nebitan glede čega može ishoditi upis prava vlasništva nečekajući ostavinski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. točno, u pravu si. previdio sam st. 7 -  nema poreza. "baku" sam doživio kao neku staricu, no riječ je o pravoj baki. 

2. točno, no do nakon upisa. e tada tu može nastati problem. osporavanje valjanosti ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju. tužitelj stavlja plombu, vps 200001 kn, mogućnost revizije, županijski, tko živ tko mrtav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , barfly314 je napisao:

osporavanje valjanosti ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju

može osporavati,no to neznači da davatelj uzdržavanja nije stekao pravo vlasništva koje će trajati toliko dugo dok se pravomoćnom odlukom nedokaže suprotno.

 

prije 3 sati , barfly314 je napisao:

tužitelj stavlja plombu

Od plombe netreba praviti bauk,budući da se ista stavlja kod bilo kojeg prijedloga za zemljišno  knjižni upis i briše se čim upis bude proveden ,pa je i više no jasno da vi mislite na zabilježbu spora koja neće spriječiti davatelja uzdržavanja da uživa svoja vlasnička prava,več čini trećim osobama vidljivim da se glede konkretne nekretnine vodi parnica,odnosno ukazuje na postojanje spora.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno svima na odgovorima, puno ste mi pomogli.

Prošla je ostavinska rasprava za baku, čini se da se nitko, ni majka niti sestre ne misle žaliti...

Uglavnom sada planiram otići u zemljišnik upisati vlasništvo temeljem ovog Ugovora o doživotnom uzdržavanju. Koliko mi je poznato potreban mi je sam Ugovor, bakin Smrtni list (za koji ne znam treba li biti original ili kopija, odnosno ovjerena kopija), znate li možda trebam li još kakav dokument? Ne uspijeva nigdje pronaći da piše što sve treba priložiti.

A onda još i u Poreznu upravu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija