Jump to content

Prijava prebivališta


Tomislav-74

Preporučene objave

Molio bih odgovor odnosno uputu u vezi konkretne situacije.
Prošle godine prodao sam nekretninu koju sam imao nasljeđenu.
Trenutačno sam u postupku prodaje nekretnine-stana u kojem živim i na kojoj adresi sam prijavljen.
Zaključenom prodajom tog stana više neću biti u vlasništvu bilo koje nekretnine.
Bliže rodbine niti obitelji nemam.
Dobiivenim financijskim iznosom koji je značajan namjeravam u slijedećim godinama turistički putovati u vlastitoj organizaciji po EU i van EU.
Državljanstvo RH zadržavam i ne iseljujem se trajno iz RH. U Hrvatskoj ću između putovanja boraviti  povremeno s vremena na vrijeme po nekoliko tjedana max mjesec dana.

Pitanje je; sobzirom da nisam u vlasništvu nekretnine na kojoj mogu prijaviti svoju adresu niti postoji druga mogućnost gdje bih prijavio prebivalište kako to regulirati vezano uz dokumete osobne iskaznice i putovnice.

uređeno: od Tomislav-74
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.
Da li bi to značilo da osobnu iskaznicu nemam uopće odnosno da mi je kod odjave prebivališta ponište?
U tom slučaju osobnu iskaznicu kad sam u RH ne moram imati nego samo putovnicu radi eventualnog utvrđivanja identiteta?. Kako me se tretira kad sam u RH s obzirom da nemam prebivalište. Šta je sa važećom vozačkom dozvolom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Tomislav-74 je napisao:

Hvala na odgovoru.
Da li bi to značilo da osobnu iskaznicu nemam uopće odnosno da mi je kod odjave prebivališta ponište?
U tom slučaju osobnu iskaznicu kad sam u RH ne moram imati nego samo putovnicu radi eventualnog utvrđivanja identiteta?. Kako me se tretira kad sam u RH s obzirom da nemam prebivalište. Šta je sa važećom vozačkom dozvolom?

Znači poslije ide čl.6 https://www.zakon.hr/z/557/Zakon-o-prebivalištu pa pravljenje nove osobne.Ako ne budeš imao nikakvo prijavljeno prebivalište i osobnu kad istekne putovnica nema ni nove pa nema ni putovanja.A pravo na vozačku imaju samo oni koji imaju prebivalište u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drot13 je napisao:

Vozačku ne poništavaju...

Putovnicu ne možeš dobiti bez prebivališta?

Čim nemaš prebivalište/boravište u RH nemaš ni uvjete za vozačku,osobnu i putovnicu.Pošto će se odjavit iz RH a nigdje prijavit ne može ispunit ni obrazce za izdavanje dokumenata jer svagdje traže prebivalište/boravište (makar i u Zanzibaru).naravno tema je specifična ali sve počinje od zakona o prebivalištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano uz temu što u slučaju da čovijek u toj situaciji nema putovnicu. Prodajom stana gubi prebivalište odnosno mora ga pri PU odjaviti. U tom slučaju poništava mu se osobna (više je ne posjeduje). Putovnicu kako je naveo Sivko u tom slučaju ne može niti dobiti. Vozačka mu također bez prebivališta nije važeća. U biti ispada koliko mogu zajključiti da je čovjeku onemogućeno pravo kretanja čak i normalnog življenja - bez dokumenata u biti ne može nikuda. U hotel, motel, hoste ne može bez dokumenata. Putovanje ovom slučaju čak ni unutar EU je onemogućeno jer RH još nije u Schengenu.
Ako to sve stoji nije li RH svojim zakonodavstvom u nekoj vrasti neofeudalnog uređenja po sistemu nema robovlasništva, sad si kmet i slobodan ali si vezan za zemlju (nekretninu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, sivko je napisao:

Čim nemaš prebivalište/boravište u RH nemaš ni uvjete za vozačku,osobnu i putovnicu.Pošto će se odjavit iz RH a nigdje prijavit ne može ispunit ni obrazce za izdavanje dokumenata jer svagdje traže prebivalište/boravište (makar i u Zanzibaru).naravno tema je specifična ali sve počinje od zakona o prebivalištu.

Netočno. Neću se odjaviti iz RH. Odjavljujem se samo sa adrese dosadašnjeg pre bivališta (prodaja stana). Druge nekretbnine  nemam i ne mogu iz tog razloga prijaviti drugo prebivalište. Na kraju krajeva nitii ne treba mi.  Znači ne iseljavam se niti trajno niti privremeno. Državljanstvo i dalje zadržavam i ne apliciram za državljanstvo druge zemlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavno. Ja sam državljanin RH. Nemam nekretninu  niti je želim više imati. Također ne želim iznajmiti stan što rezultira nepostojanjem prebivališta te dalje nemam uvijete za dobivanje osobne, vozačke, putovnice.
Nisu li time uskraćena moja ustavna prava. Razmišljam na glas. Kao što sam napisao u prethodnom postu ovo je onda kako god okreneš neofeudalizam sa lancem oko noge i klinom zabijenim u nekretninu. Jesi ti slobodan ali ako skineš lanac onda si prijatelju nadrapao ko žuti. Pada mi na pamet jednostavna situacija da ne postavljam primjer i gadnijih, ideš gradom i zaustavi te policajac sa standardnim : osobnu.
Sad ti njemu probaj objasniti

uređeno: od Tomislav-74
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Tomislav-74 je napisao:

Netočno. Neću se odjaviti iz RH. Odjavljujem se samo sa adrese dosadašnjeg pre bivališta (prodaja stana). Druge nekretbnine  nemam i ne mogu iz tog razloga prijaviti drugo prebivalište. Na kraju krajeva nitii ne treba mi.  Znači ne iseljavam se niti trajno niti privremeno. Državljanstvo i dalje zadržavam i ne apliciram za državljanstvo druge zemlje.

Ako se odjaviš sa sadašnje adrese u RH a nigdje se ne prijaviš znači da nemaš prebivališteu u RH.Kraj priče.Nitko ti ne zna prebivalište pa nema ni dokumenata.Kraj priče.

Da ne bude da ti netko nešto oduzima kako kažeš zato sam naveo čl.6 Zakona o prebivalištu koji kaže

"Osobi koja nema mjesto i adresu stanovanja niti sredstava kojima bi mogla namiriti potrebu stanovanja (u daljnjem tekstu: beskućnik) nadležno tijelo će iznimno od odredbe članka 2. stavka 1. ovoga Zakona rješenjem utvrditi prebivalište na adresi ustanove socijalne skrbi ili kod drugih pružatelja usluge smještaja. 

Protiv rješenja o utvrđivanju prebivališta iz stavka 1. ovoga članka, beskućnik i pružatelji usluge smještaja mogu pokrenuti upravni spor. 

Beskućnici koji ne koriste usluge ustanova iz stavka 1. ovoga članka dužni su nadležnom tijelu prijaviti adresu za kontakt, koja može biti kod fizičke ili pravne osobe uz njihovu suglasnost."

sve riješeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

/cut

Da ne bude da ti netko nešto oduzima kako kažeš zato sam naveo čl.6 Zakona o prebivalištu koji kaže

"Osobi koja nema mjesto i adresu stanovanja niti sredstava kojima bi mogla namiriti potrebu stanovanja (u daljnjem tekstu: beskućnik) nadležno tijelo će iznimno od odredbe članka 2. stavka 1. ovoga Zakona rješenjem utvrditi prebivalište na adresi ustanove socijalne skrbi ili kod drugih pružatelja usluge smještaja. 

/cut

Hvala na odgovoru. Bez namjere da polemiziram ovo gore po definiciji ne odnosi se na opisanu situaciju. Ja imam više nego dovoljno financijskih sredstava kojima bi mogao namiriti potrebu stanovanja pa s pravne strane u konkretnom slučaju taj članak zakona nije primjenjiv. Po definiciji navedenog članka ispada da  sam beskućnik ( i u nastavku vrlo vjerojatno po zakonu i socijalni slučaj )   Čisto primjera radi iz kojeg razloga se na primjer nebi moglo stanovati-živjeti u tzv. motorhomes camperu ili motorsaileru (napr. Bavaria 33). Po ovome sudeći ne jer važeća vozačka i nautička dozvola više mi ne vrijede. Prema tome kako se god okrene prisiljava te se da i imaš u vlasništvu nekretninu ili sklopiš ugovor sa trećom osobom koja je u vlasništvu nekretnine. Drugim rječima prisiljava te se i primoran si da se vežeš za nekretninu što je koliko se sjećam  jedna od  bitnih kategorija neofeudalnog sistema. Kao nepoznavatelj pravnih i zakonskih odnosa vezanih uz temu pitanje; koliko je to sve u suprotnosti sa ustavom RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, virtalni je napisao:

Ovo je poznato sad koliko je extrem to je drugo pitanje.
Situacija iz moje teme nije toliko zamršena  nego je jednostavno pitanje  kako kao državljanin RH i stanovnik EU ostvariti svoja  ustavna prava na slobodu kretanja i načina življenja, a kojim niti na koji način ne ograničavam, oneomogućavam ili ne priznajem bilo koja prava i slobode drugih ljudi kao niti sigurnost i funkcioniranje  institucija države RH ili EU.

uređeno: od Tomislav-74
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo isti trenutak doma slusam istog takovog, koji zove nekog drzavnog sluzbenika i prijeti mu da ce se odjaviti iz RH :)

koliko vidim, iz njegovog slucaja, i ostalih. nekog konkretnog rjesenja nema.

da bi trebalo biti drugacije, da. ali nije...

mozete se pokusati prijaviti kod odvjetnika, u BiH, i na razne druge nacine.

Ali vam kazem, opet iz iskustva, ovoga sto ga sad slusam (koji je ujedno prijavio RH, DORH-u da je zlocinacka organizacija, i da ga kamatare :) )
da vam se doslovno ne isplati to raditi!

imati ce te samo probleme u vidu sljedecega: ne mogucnost dobivanja kredita od bilokoje banke u rh, probleme s dostavom sluzbenih dopisa od "kamatarske drzave", koji ce pak rezultirati ovrhama, pa kad vas opale po dzepu to najvise boli!

Uvjek mozete kod nekoga unajmiti sobu za 200kn mjesecno, simbolicno, prijaviti se tu, staviti svoj "kaslic", i gotova prica.

postoje nacini, ali samo po pravilima RH :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, virtalni je napisao:

/cut

imati ce te samo probleme u vidu sljedecega: ne mogucnost dobivanja kredita od bilokoje banke u rh, probleme s dostavom sluzbenih dopisa od "kamatarske drzave", koji ce pak rezultirati ovrhama, pa kad vas opale po dzepu to najvise boli!

Uvjek mozete kod nekoga unajmiti sobu za 200kn mjesecno, simbolicno, prijaviti se tu, staviti svoj "kaslic", i gotova prica.

postoje nacini, ali samo po pravilima RH :)

Ovako :
Kredite kod banaka nemam, nisam ih dizao niti ne namjeravam.
Ovo sa unajmljivanjem sobe reda radi koliko mi je poznato nije u skladu sa zakonima RH jer kod eventualne terenske provjere od strane PU bilo bi evidentirano da nisam nikad na toj adresi odnosno da sma prijavljen fiktivno pa prema tome nije po "pravilima" RH

Nadalje kad smo već kod toga; prodajom nekretnine na kojoj sam prijavljen odjavljujem se pri PU sa adrese na novu se ne prijavljujem, znači osobna iskaznica mi se poništava (više je nemam) sad recimo nakon dva mjesecva dolazim na PU sa stanodavcem da se prijavim. Sa kojim identifikacijskim dokumentom? Ili recimo sa stanodavcem idem ovjeriti ugovor kod JB. Ponovno sa kojim dokumentom.

uređeno: od Tomislav-74
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Tomislav-74 je napisao:

Hvala na odgovoru. Bez namjere da polemiziram ovo gore po definiciji ne odnosi se na opisanu situaciju. Ja imam više nego dovoljno financijskih sredstava kojima bi mogao namiriti potrebu stanovanja pa s pravne strane u konkretnom slučaju taj članak zakona nije primjenjiv. Po definiciji navedenog članka ispada da  sam beskućnik ( i u nastavku vrlo vjerojatno po zakonu i socijalni slučaj )   Čisto primjera radi iz kojeg razloga se na primjer nebi moglo stanovati-živjeti u tzv. motorhomes camperu ili motorsaileru (napr. Bavaria 33). Po ovome sudeći ne jer važeća vozačka i nautička dozvola više mi ne vrijede. Prema tome kako se god okrene prisiljava te se da i imaš u vlasništvu nekretninu ili sklopiš ugovor sa trećom osobom koja je u vlasništvu nekretnine. Drugim rječima prisiljava te se i primoran si da se vežeš za nekretninu što je koliko se sjećam  jedna od  bitnih kategorija neofeudalnog sistema. Kao nepoznavatelj pravnih i zakonskih odnosa vezanih uz temu pitanje; koliko je to sve u suprotnosti sa ustavom RH.

"Osobi koja nema mjesto i adresu stanovanja" je jedna kategorija.Prihoda nemaš (stalnih) pa si tamo prijavljen a ako ne koristiš usluge imaš osobu za kontakt.

Ni neimanje prebivališta bilo gdje isto nije po pravilima RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je po pravilima.Nitko te ne tjera ni da imaš nekretninu ni da se kod nekoga prijaviš.Zato je i napisan takav članak.

A i nitko ti ne brani slobodu kretanja ni po RH ni po EU.I propisi eu-a kažu da državljan druge članice eu-a može boravit ali nakon 3 mjeseca mora prijavit boravak.

Pravila su napisana tako kako jesu pa kome se sviđa kome ne.

Uostalom prijavno odjavna služba MUP-a je jedina nadležna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, sivko je napisao:

Sve je po pravilima.Nitko te ne tjera ni da imaš nekretninu ni da se kod nekoga prijaviš.Zato je i napisan takav članak.

A i nitko ti ne brani slobodu kretanja ni po RH ni po EU.I propisi eu-a kažu da državljan druge članice eu-a može boravit ali nakon 3 mjeseca mora prijavit boravak.

Pravila su napisana tako kako jesu pa kome se sviđa kome ne.

Uostalom prijavno odjavna služba MUP-a je jedina nadležna.

Ajmo redom.
Nije riječ o zabrani (branjenju) slobode kretanja već o onemogućavanju. Nisam pravnik ali ova dva pojma nisu istovjetna.
Ako nemaš osobniu iskaznicu u ovom slučaju trenutačno niti ne možeš ući u Schengen znači da ti je onemogućeno kretanje (nije zabranjeno)
U EU ili van EU ne namjeravam boraviti u pojedinoj državi dulje od tri mjeseca..
Ustav i zakoni pojedine države ne donose se niti se ne primjenjuju po principu sviđalo se to nekome ili ne nego bi trebali omogućavati ostvarivanje  mogućnosti  prava i slobode kretanja ako se ne nalazimo u feudalnom ili društvu sa kroz ustav i zakone sličnim obilježjima.

NHF

uređeno: od Tomislav-74
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, sivko je napisao:

Ako nemaš potrebne dokumente nema kretanja po bilo kojoj državi ni ulaska/izlaska iz nje.Jedino ako tražiš međunarodnu zaštitu kao izbjeglica.

Država ti daje šansu da se prijaviš kod određenih ustanova a ti nećeš.Pravo je završilo a počinje filozofija.

Javi odgovor MUP-a. 

Nije filiozofija (NHF) nego postavljanje argumentiranih pitanja  kojoma se pokušava doći do odgovora od onih koji su pravno upućeni šta i kako, a za koje pretpostavljam da sudjeluju na ovom portalu. U svakom slučaju nije bila namjera vođenja polemike. Zakoni postoje to je nedvojbeno no uvijek  postoji i način (vidljivo iz svakodnevne pravosudne prakse) kako ih primjeniti u svoju korist korištenjem drugih odredbi.

Prije 27 minuta, drot13 je napisao:

Propisi uglavnom ne mogu obuhvatiti apsolutno sve životne situacije, a tvoja je očito jedna od takvih.

Morat ćeš provjeriti direktno u upravnim poslovima, pa te molim da javiš rezultat da zna drugi tko bi eventualno imao isti problem.:palac:

Sretno.

Uputa ako može gdje konkretno i kako.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Tomislav-74 je napisao:

Zakoni postoje to je nedvojbeno no uvijek  postoji i način (vidljivo iz svakodnevne pravosudne prakse) kako ih primjeniti u svoju korist korištenjem drugih odredbi.

Stvar je u tome što je ovo kratki zakon i nema drugog koji bi to regulirao, tako da nema jasnog izlaza iz tvoje konkretne situacije na koji bi te netko uputio.

 

Prije 10 minuta, Tomislav-74 je napisao:

Uputa ako može gdje konkretno i kako.

Ako si u Zagrebu, Upravni poslovi u Petrinjskoj (gdje se prijavljuje prebivalište i vade isprave), a ako nisi, onda u područnu policijsku postaju koja ima upravne poslove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija