Jump to content
Dragan Valjak

Založno pravo nad dijelom nekretnine u slučaju smrti dužnika

Preporučene objave

Poštovani,
na dio nekretnine (2/36) upisano je založno pravo,  bez mog zanja kao večinskog vlasnika nekretnine (obiteljska kuća, dvorište....).
U međuvremenu je dužnik (vlasnik tog dijela nekretnine 2/36) preminuo.
Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.
Što će se dogoditi sa tih 2/36 udjela ?
Vlasnik založnog prava je privatna tvrtka.

Hvala.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Dragan Valjak je napisao:

Poštovani,
na dio nekretnine (2/36) upisano je založno pravo,  bez mog zanja kao večinskog vlasnika nekretnine (obiteljska kuća, dvorište....).
Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.

Hvala.

Pripast će onome ko je stavio (zabilježbu) založno pravo, tj. toj privatnoj tvrtki, možete im se, kao što Vam je i virtualni sugerirao, obratiti pisanim putem kako bi si to adekvatno razriješili sa njima...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , virtalni je napisao:

mozete se obratiti privatnoj tvrtci radi eventualnog otkupa tog djela...

prije 7 sati , Željac047 je napisao:

Pripast će onome ko je stavio (zabilježbu) založno pravo, tj. toj privatnoj tvrtki, možete im se, kao što Vam je i virtualni sugerirao, obratiti pisanim putem kako bi si to adekvatno razriješili sa njima...

Nema zakonske podloge da u slučaju nevraćanja duga založni vjerovnik na temelju ugovora o osiguranju novčane tražbine stekne pravo vlasništva založene nekretnine niti se takva odredba može ugovoriti,glede čega postavljač teme nedobiva ništa s time što bi eventualno izmirio dug,jer mu založni vjerovnik nemože izdati valjanu ispravu temeljem koje bi on upisao svoje pravo vlasništvo.

prije 8 sati , Dragan Valjak je napisao:

Sve i da nema nasljednika postoji onaj koji se po zakonu nemože odreći nasljedstva,a to je Općina ili Grad,pa bi u konkretnom slučaju založni vjerovnik za slučaj aktiviranja naplate duga iz sredstva osiguranja/zaloga morao voditi ovršni postupak protiv nasljednika umrlog dužnika.

Podijeli ovu objavu

Da, moja pogreška, ispričavam se, ako nema pravnih nasljednika iza pokojnika, sukladno Zakonu o nasljeđivanju, njegova imovina se proglašava ošasnom imovinom i pripada Općini ili gradu, a ovaj može, ako hoće aktivirati dug iz sredstva zaloga, pokrenuti i voditi ovršni postupak...još jednom moja isprika, brzopletost...

Podijeli ovu objavu

prije 10 sati , Dragan Valjak je napisao:

Poštovani,

Hvala.

kao večinski vlasnik (više od 9/10)  možeš podnijeti prijedlog za razvrgnućem suvlasništva  isplatom.

ili čekaj ovrhu i na dražbi za (2/3 cijene) otkupi taj suvalasnički dio.

vjerujem da nećebiti zainteresiranih za licitaciju na 2/36 suvlasništva.

ali budi oprezan i dobro pazi da nebi cjela nekretnina na licitaciju.

Uređeno od bovu

Podijeli ovu objavu

prije 13 sati , Željac047 je napisao:

Da, moja pogreška, ispričavam se, ako nema pravnih nasljednika iza pokojnika, sukladno Zakonu o nasljeđivanju, njegova imovina se proglašava ošasnom imovinom i pripada Općini ili gradu, a ovaj može, ako hoće aktivirati dug iz sredstva zaloga, pokrenuti i voditi ovršni postupak...još jednom moja isprika, brzopletost...

U tome je osnovna razlika između fiducije i hipoteke.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad