Jump to content

vanbracna zajednica - razvod - molim vas pomoc


XX900

Preporučene objave

moim vas  savjet cijenjena gospodo, radi se o vanbracnoj zajednici, stvari ne funkcioniraju  razvod je neminovan. ( horor ali to nije tema ovog forum).

prije svega imam namjeru uzeti i odvjetnika, nema sumnje, ali zelim se malo uputiti u stvari.

sad imam u osnovi pitanja, biti ce toga jos, sto ako druga strana ne zeli razlaz, naravno mene nitko i niti jedan zakon ne moze zaustaviti da se pokupim i odem i nemam vise posla sa doticnom, ali

tu postoji odredjena stecena imovina i zelim stvari rascistiti pravno, ne zelim nikome oduzeti prava ali ne zelim ni da me netko dere na mojoj grbaci, bez repova, da li kod vanbracne zajednice podnijeti tuzbu za razvod, i kada ista prestaje, da li sa datumom podnosenja zahtjeva ili moram doticnoj dostaviti pismenu obavijest. ili postoji vremenski rok od kada ista ne funkcionira.

malo konkretnije: sto ako sutra objavim doticnoj da prekidam nasu zajednicu i odlazim, primjer zelim za 3 ili 8 mjeseci uzeti kredit i poceti sebi graditi novi dom, a da mi sutra netko dodje na vrata traziti "svoj dio" jer smo formalno u vanbracnoj zajednici. dakle gdje je tu crta kada zajednica prestaje i kako je definirati.

nazalost jedan posao sam izgubio, sve je izgledno da cu i drugi (doticna me doslovno psihicki maltretira na dnevnoj bazi i tako ne mogu korektno odraditi svoje poslove, pucam, ljudi okrecu ledja). ipak jos vjerujem u oporavak i napredak.

drugi dio je kako dokazati kad je vanbracna zajednica nastala, od dana kad smo na istoj adresi ili kako? naime i prije ulaska u zajednicu imao sam odredeni ustedeni iznos na svom racunu, koji je u meduvremenu ipak teskom mukom ipak narastao, mogu li na tu cifru traziti izuzece ako je moguce dostaviti ispis iz stedionice.

 

hvala

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , XX900 je napisao:

moim vas  savjet cijenjena gospodo, radi se o vanbracnoj zajednici, stvari ne funkcioniraju  razvod je neminovan. ( horor ali to nije tema ovog forum).

prije svega imam namjeru uzeti i odvjetnika, nema sumnje, ali zelim se malo uputiti u stvari.

sad imam u osnovi pitanja, biti ce toga jos, sto ako druga strana ne zeli razlaz, naravno mene nitko i niti jedan zakon ne moze zaustaviti da se pokupim i odem i nemam vise posla sa doticnom,

vanbračna zajednica je zajednica neoženjenog muškarca i neudate žene koja trarje  najmanje tri godine i krače ako je u toj zajednici rođeno djete.

ako je u pitanju vanbračna zajednice nena razvoda . pokupiš  se i odeš (napustiš zajednicu).

podjela zajedničke, imovine stečena za vrijeme trajana zajednice, rješava se kao i u bračnoj zajednici u sudskom postupku za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine (zajedničke stečevine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima

 

@Veteran

gledajte, to "pokupis se i odes" izgleda jednostavno, ali ja tu imam jednu sumnju, primjera radi, "pokupis se i odes" 01.01.2018., radis, usavrsavas se, stvaras nesto novo (materijalno, intelektualno, nebitno...), nesto sto vise nije dio bracne stecevine, i onda ti nakon 10 ili 18 mj netko dodje na nova vrata i kaze, pola ovoga je moje, sto sada? mislim da sama promjena adrese u dokumentima ali i fizicki, ne znaci i prestanak van(bracne) zajednice (mnogo ljudi odlazi od partnera u druge gradove i drzave na rad, zar je to prestanak zajednice?). naravno da bi sada to trebalo dokazivati, pozivati svjedoke familiju i neznam sto, ali zelim to izbjeci. dakle svakome koliko ga pripada po zakonu, crno na bijelo, zbogom i sve najbolje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , XX900 je napisao:

sad imam u osnovi pitanja, biti ce toga jos, sto ako druga strana ne zeli razlaz, naravno mene nitko i niti jedan zakon ne moze zaustaviti da se pokupim i odem i nemam vise posla sa doticnom, ali

Tvoj problem je mnogo veći nego što želiš sam sebi priznati

Tvoj problem je što te tvoja partnerica zlostavlja i ponižava na dnevnoj bazi, a ti ne znaš kako se suprostaviti, i naivno misliš da će prekidom veze ti problemi samo tako nestati.

Neće nestati, nego će se vjerojatno i povećati. Ako ona ne želi raskid, gotovo sigurno će uslijediti razne lažne prijave za obiteljsko nasilje.

 

Citiraj

tu postoji odredjena stecena imovina i zelim stvari rascistiti pravno, ne zelim nikome oduzeti prava ali ne zelim ni da me netko dere na mojoj grbaci,...

...naime i prije ulaska u zajednicu imao sam odredeni ustedeni iznos na svom racunu, koji je u meduvremenu ipak teskom mukom ipak narastao, mogu li na tu cifru traziti izuzece ako je moguce dostaviti ispis iz stedionice.

U ovom trenutku, ta imovina je vjerojatno najmanji problem. 

Novac iz banke izvadi i stavi negdje na sigurno, ostalu vrijednu imovinu koju možeš također skloni, isto tako i sve dokumente koji su ti važni skloni odmah na sigurno.

Za ostatak imovine - vjerojatno ćeš biti sretan da joj sve ostaviš samo da te ostavi na miru.

Citiraj

malo konkretnije: sto ako sutra objavim doticnoj da prekidam nasu zajednicu i odlazim, primjer zelim za 3 ili 8 mjeseci uzeti kredit i poceti sebi graditi novi dom, a da mi sutra netko dodje na vrata traziti "svoj dio" jer smo formalno u vanbracnoj zajednici. dakle gdje je tu crta kada zajednica prestaje i kako je definirati.

Ako joj to želiš objaviti, očekuj vrlo burnu reakciju i izljeve nasilja i vrijeđanja. Moj savjet je da nabaviš neki gadget za snimanje i da taj event snimiš - iz predostrožnosti. 

Citiraj

nazalost jedan posao sam izgubio, sve je izgledno da cu i drugi (doticna me doslovno psihicki maltretira na dnevnoj bazi i tako ne mogu korektno odraditi svoje poslove, pucam, ljudi okrecu ledja). ipak jos vjerujem u oporavak i napredak.

Ti se moraš pozabaviti time što si žrtva zlostavljanja, potraži pomoć - potraži savjet psihijatra, i to po mogućnosti starijeg muškog psihijatra. Žalosno je da to moram reći, ali ni psihijatrima se više ne može u potpunosti vjerovati.

Ti si žrtva psihičkog nasilja, a tvoja partnerica vrlo vjerojatno ima neki poremećaj osobnosti kad se tako ponaša.

 

Citiraj

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , XX900 je napisao:

Hvala Vam na odgovorima

 

@Veteran

gledajte, to "pokupis se i odes" izgleda jednostavno, ali ja tu imam jednu sumnju, primjera radi, "pokupis se i odes" 01.01.2018., radis, usavrsavas se, stvaras nesto novo (materijalno, intelektualno, nebitno...), nesto sto vise nije dio bracne stecevine, i onda ti nakon 10 ili 18 mj netko dodje na nova vrata i kaze, pola ovoga je moje, sto sada? mislim da sama promjena adrese u dokumentima ali i fizicki, ne znaci i prestanak van(bracne) zajednice (mnogo ljudi odlazi od partnera u druge gradove i drzave na rad, zar je to prestanak zajednice?). naravno da bi sada to trebalo dokazivati, pozivati svjedoke familiju i neznam sto, ali zelim to izbjeci. dakle svakome koliko ga pripada po zakonu, crno na bijelo, zbogom i sve najbolje.

 

 

ma zašto ti mješaš bračnu zajednicu i vanbračnu zajednicu. bračna zajednica nastaje odmah  po vjenčanju. vanbračna zajednica mora trajati 3 godine (ak  nema djece u toj zajednici ). krači rok za priznavanje vanbračne zajednice je kad se  u toj zajednici rodi djete. onaj  ko tvrdi da je u vanbračnoj zajednici mora dokazivati da je to tako. zajednička imovina stečena u bračnoj zajednici ili vanbračnoj zajednici djeli se dogovorom a ako dogovor nije moguć postupkom pred sudom. 

bitno: vanbračna zajedniva je zajednica neoženjenog muškarca i neudate žene.

imovina koju stekneš nakon napuštanja vanbračne zajednice je osobna imovina.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, bovu je napisao:

ma zašto ti mješaš bračnu zajednicu i vanbračnu zajednicu. bračna zajednica nastaje odmah  po vjenčanju. vanbračna zajednica mora trajati 3 godine (ak  nema djece u toj zajednici ). krači rok za priznavanje vanbračne zajednice je kad se  u toj zajednici rodi djete. onaj  ko tvrdi da je u vanbračnoj zajednici mora dokazivati da je to tako. zajednička imovina stečena u bračnoj zajednici ili vanbračnoj zajednici djeli se dogovorom a ako dogovor nije moguć postupkom pred sudom. 

bitno: vanbračna zajedniva je zajednica neoženjenog muškarca i neudate žene.

imovina koju stekneš nakon napuštanja vanbračne zajednice je osobna imovina.

Upravo tako, meni je malo čudno što tu nije jasno....uz nadopunu da se stečevina stečena radom ili rezultatima rada za vrijeme trajanja ili jedne ili druge (bračne ili izvanbračne) dijeli na jednake djelove...znači, i bračna i izvanbračna zajednica su izjednačene po pitanju imovinsko-pravnih odnosa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija