Jump to content

Darovni ugovor i njegova sigurnost


Damir3961

Preporučene objave

Pratio sam malo pitanja i odgovore na forumu, vezano uz darovni ugovor, i nasljeđivanje.

Htio bih samo potvrditi da li sam, dobro pohvatao.

Odnosno zanima me koji je najsigurniji način da se za života prenese nekretnina na jedno od nekoliko djece, da li je to darovni ugovor koji se za života napiše, prenese, uknjiži i ne može se pobiti poslije smrti ?

U čemu je razlika između ugovora o doživotnom uzdržavanju i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju te da li se koji od njih može pobiti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Damir3961 je napisao:

U čemu je razlika između ugovora o doživotnom uzdržavanju i ugovora o dosmrtnom

Razlika je trenutak stjecanja prava vlasništva,odnosno kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju davatelj uzdržavanja stječe pravo vlasništva za života primatelja uzdržavanja,dok je to kod ugovora o doživotnom uzdržavanju odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja,pa ja samim tim i razlika u trenutku nastanka porezne obveze.

 

prije 1 sat, Damir3961 je napisao:

te da li se koji od njih može pobiti ?

Svaki se ugovor može pobijati,a da li će se u tome uspjeti je stvar utemeljenosti zahtjeva.

 

prije 1 sat, Damir3961 je napisao:

da li je to darovni ugovor koji se za života napiše, prenese, uknjiži i ne može se pobiti poslije smrti ?

Ovisno da li će besplatnim raspolaganjem(darovanjem)ostali nasljednici nakon smrti darovatelja/ostavitelja biti povrijeđeni u svom pravu na nužni dio nasljeđivanja,ili pak da li će ugovor imati obilježja ništavog pravnog posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

da ne otvaram novu temu, imam pitanje vezano za porez na nekretnine. Zanima me da li se placa porez na ugovor o darivanju, ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju i na ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s obzirom da bi nekretninu dobio od majke?

Ukoliko majka prepise odmah vlasnistvo ba mene da li se takvo vlasnistvo moze osporavati s druge strane (sestra,brat)?

Hvala unaprijed na odgovoru

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, ivanri je napisao:

me da li se placa porez na ugovor o darivanju, ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju i na ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s obzirom da bi nekretninu dobio od majke?

u vašem slučaju vrijedi oslobađanje od plaćanja poreza,no kao i u svakom drugom slučaju kod sklapanja pravnog posla koji za cilj ima prenos prava vlasništva na nekretninama,dužnost je prijaviti nastanak porezne obveze.

 

Prije 34 minuta, ivanri je napisao:

Ukoliko majka prepise odmah vlasnistvo ba mene da li se takvo vlasnistvo moze osporavati s druge strane (sestra,brat)?

Mogućnost osporavanja postoji tek nakon smrti majke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Matrix je napisao:

u vašem slučaju vrijedi oslobađanje od plaćanja poreza,no kao i u svakom drugom slučaju kod sklapanja pravnog posla koji za cilj ima prenos prava vlasništva na nekretninama,dužnost je prijaviti nastanak porezne obveze.

 

Mogućnost osporavanja postoji tek nakon smrti majke

Dobar dan,

da ne otvaram novu temu, imam pitanje vezano za porez na nekretnine. Zanima me da li se placa porez na ugovor o darivanju, ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju i na ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s obzirom da bi nekretninu dobio od majke?

Ukoliko majka prepise odmah vlasnistvo ba mene da li se takvo vlasnistvo moze osporavati s druge strane (sestra,brat)?

Hvala unaprijed na odgovoru

Prije 42 minuta, Matrix je napisao:

u vašem slučaju vrijedi oslobađanje od plaćanja poreza,no kao i u svakom drugom slučaju kod sklapanja pravnog posla koji za cilj ima prenos prava vlasništva na nekretninama,dužnost je prijaviti nastanak porezne obveze.

 

Mogućnost osporavanja postoji tek nakon smrti majke

Da li na vasim stranicama postoje promjeri darovnog ili dosmrtnog ili dozivotnog ugovora?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Joker1 je napisao:

imam kuću čija polovina je u mom vlasništvu a druga polovina u vlasništvu moje majke koja bi mi darovnim ugovorom darovala svoju polovinu.Zanima me da li bi morao platiti porez

zar nije več odgovoreno na istovjetan upit

 

prije 8 sati , ivanri je napisao:

Zanima me da li se placa porez na ugovor o darivanju, ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju i na ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s obzirom da bi nekretninu dobio od majke?

 

prije 8 sati , Matrix je napisao:

u vašem slučaju vrijedi oslobađanje od plaćanja poreza,no kao i u svakom drugom slučaju kod sklapanja pravnog posla koji za cilj ima prenos prava vlasništva na nekretninama,dužnost je prijaviti nastanak porezne obveze.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija