Jump to content

Bračna stečevina i kredit nakon razvoda


mirko brekalo

Preporučene objave

Trenutno se nalazim u sudskom postupku radi utvrđivanja stvarno-pravo vlasništvo nekretnine. Živim u kući koju je moj otac darovao meni za vrije trajanja braka. U toku braka sam podigao kredit (na žalost švicarac-80000 ) i za vrijeme trajanja braka je otplaćena !/4 osnovice kredita. Nakon razvoda ostalo mi je za otplatit još 3/4. Bivša supruga se putem sudske parnice želi uknjižiti na !/2 kuće, smatrajući da u 25 godina braka stekla to pravo. Kaao dokaz je još podnijela kopije nenamjenskog kredita i jedne pozajmice iz firme u kojoj je radila. Taj kredit i ta pozajmica nisu uložene u povećanje vrijednosti kuće. Jasno mi je da dijelovi kredita koji su otplaćivani za vrijeme trajanja bračne zajednice ulaze u bračnu stečevinu ali me interesira što se događa sa ostatkom kredita kojeg otplaćujem nakon okončanja bračne zajednice. Da li imam pravo ja tražiti od nje da me isplati u iznosu polovice preostalog duga ili je cijeli dug samo moj. Usput, bivša supruga je sudužnik u tom kreditu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mirko brekalo je napisao:

Trenutno se nalazim u sudskom postupku radi utvrđivanja stvarno-pravo vlasništvo nekretnine. Živim u kući koju je moj otac darovao meni za vrije trajanja braka. U toku braka sam podigao kredit (na žalost švicarac-80000 ) i za vrijeme trajanja braka je otplaćena !/4 osnovice kredita.

A za što je bio taj kredit?

Za dogradnju kuće? Ako jest, koliko kuća sada vrijedi realno na tržištu?

 

Citiraj

Nakon razvoda ostalo mi je za otplatit još 3/4. Bivša supruga se putem sudske parnice želi uknjižiti na !/2 kuće, smatrajući da u 25 godina braka stekla to pravo. Kaao dokaz je još podnijela kopije nenamjenskog kredita i jedne pozajmice iz firme u kojoj je radila. Taj kredit i ta pozajmica nisu uložene u povećanje vrijednosti kuće.

Taj tužbeni zahtjev je vjerojatno preuveličan da bi se moglo 'pregovarati'.

Citiraj

Jasno mi je da dijelovi kredita koji su otplaćivani za vrijeme trajanja bračne zajednice ulaze u bračnu stečevinu ali me interesira što se događa sa ostatkom kredita kojeg otplaćujem nakon okončanja bračne zajednice. Da li imam pravo ja tražiti od nje da me isplati u iznosu polovice preostalog duga ili je cijeli dug samo moj. Usput, bivša supruga je sudužnik u tom kreditu. 

Dug je isto bračna stečevina. Pola neotplaćenog duga je dug vaše supruge.

Kuću ste dobili od roditelja kao dar. Ta vrijednost nije bračna stečevina.

Predložite suprugi da ako želi upis vlasništva na pola kuće neka:

Prvo - isplati vama pola vrijednosti kuće kakva je bila kad ste je dobili na dar, i drugo - da se dug razdvoji na način da svatko od vas na svoju polovinu kuće dobije odvojenu hipoteku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mirko brekalo je napisao:

Bivša supruga se putem sudske parnice želi uknjižiti na !/2 kuće, smatrajući da u 25 godina braka stekla to pravo

Ključna je činjenica da li takav dar ulazi u bračnu stečevinu a nikako da je  to pravo supruga stjecala duljinom trajanja braka,obzirom da je pravo vlasništva nad konkretnim stanom stečeno trenutkom upisa tog prava u zemljišne knjige,što znači da duljina trajanja braka i eventualna ulaganja nisu osnova da bi se stjecalo pravo vlasništva na nekretninama

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kredit koji sam ja podigao 80000 franaka je kredit za adaptaciju i u cijelosti je iskorišten za to.

to sam svei ja pretpostavljao ali mi nije jasno na osnovu čega onda njezina odvjetnica smatra da ima pravo upisa na 1/2 kuće.

 

Da li postoji ikakva pravna osnova za njezinu uknjižbu na 1/2 kuće. 

 

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Ključna je činjenica da li takav dar ulazi u bračnu stečevinu a nikako da je  to pravo supruga stjecala duljinom trajanja braka,obzirom da je pravo vlasništva nad konkretnim stanom stečeno trenutkom upisa tog prava u zemljišne knjige,što znači da duljina trajanja braka i eventualna ulaganja nisu osnova da bi se stjecalo pravo vlasništva na nekretninama

 

Hvala za objašnjenje, toi i ja pretpostavljam (čitajući ranije Vaše objave). Zanima me da li postoje  neke pravne smicalice na osnovu čega bi njezina odvjetnica smatrala da ima pravo na upis 1/2 vlasništva? Zvuči mi nevjerovatno da odvjetnica nezna osnove obiteljskog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, mirko brekalo je napisao:

Hvala za objašnjenje, toi i ja pretpostavljam (čitajući ranije Vaše objave). Zanima me da li postoje  neke pravne smicalice na osnovu čega bi njezina odvjetnica smatrala da ima pravo na upis 1/2 vlasništva? Zvuči mi nevjerovatno da odvjetnica nezna osnove obiteljskog zakona.

Tu se radi o Zakonu o obveznim odnosima i Zakonu o vlaništvu i stvarnim pravima, ne toliko o OBZ. Obz načelno objašnjava što je bračna stečevina, ne i način kako se ulaganje u tuđu nekretninu djeli.

Njena pravnica će odmah po tužbi staviti zabilježbu spora, i to može trajati tako dugo dok i ti i tvoja ženica ne bankrotirate zbog sudskih troškova (vještaka i pravnog zastupanja). U praksi je to i najčešći ishod.

A u tužbi može tražiti što god hoće, imali smo ovdje već sličnih primjera da se sudovi (općinski, ne i županijski) u ovakvim slučajevima drže zakona kao nekih neobaveznih preporuka. Nažalost.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, mirko brekalo je napisao:

Zvuči mi nevjerovatno da odvjetnica nezna osnove obiteljskog zakona.

Zna odvjetnica dobro što može proći  ,a što ne :palac:

 

Prije 23 minuta, felixx je napisao:

Tu se radi o Zakonu o obveznim odnosima i Zakonu o vlaništvu i stvarnim pravima, ne toliko o OBZ

Naravno:propis:

Članak 38.Obiteljskog zakona
Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuju
stvarnopravni i obveznopravni odnosi, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, mirko brekalo je napisao:

Znači da ipak postoji  neka pravna osnova za njihov zahtjev.

Neznam Mirko iz čega izvodite takve zaključke,odvjetnica će zastupati svog klijenta i kad ima predstavu da će izgubiti parnicu,to je njen posao da pokuša iz ničega napraviti nešto,npr iskoristiti greške u postupku suprotne strane,pa npr u konkretnom slučaju greška bi bila da vi nesvjesno(izravno ili prećutno)priznate da je dar bio usmjeren kao jedan vid pomoći vašoj bračnoj zajednici sa suprugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Matrix je napisao:

Neznam Mirko iz čega izvodite takve zaključke,odvjetnica će zastupati svog klijenta i kad ima predstavu da će izgubiti parnicu,to je njen posao da pokuša iz ničega napraviti nešto,npr iskoristiti greške u postupku suprotne strane,pa npr u konkretnom slučaju greška bi bila da vi nesvjesno(izravno ili prećutno)priznate da je dar bio usmjeren kao jedan vid pomoći vašoj bračnoj zajednici sa suprugom.

Pomislio sam da postoje neke druge pravne osnove. inače puno hvala na ovom savjetu oko moguće greške. 

Ako se sjetite još neke moguće smicalice molio bih Vas da me upozorite.

Još jednom puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mirko brekalo je napisao:

Pomislio sam da postoje neke druge pravne osnove. inače puno hvala na ovom savjetu oko moguće greške. 

Ako se sjetite još neke moguće smicalice molio bih Vas da me upozorite.

Još jednom puno hvala.

odvjetnica vaše bivše će iskoristiti vaše neznanje i pravnu neukost. može vas navest da ste dogovorom bivšoj darovali 1/2 kuće. bilo bi  dobro koristiti usluge odvjetnika čiji bi rad pratili (iako to odvjetnici nevole). košta ali ako dobijete spor možete tražite povrat nužnih troškova (  troškove tražiti tjekom postupka  bez obzira na ishod. nužni trošak je i zastupanje odvjetnika u djelu u kom je to potrebno po mišljenju suda) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam juče dobila presudu oko bračne stečevine ali nisam zadovoljna.Ja i bivsi smo u braku sagradili kućicu od 70 kvadrata , s tim da je dojnji kat bio sagrađen u grubim radovima.Njegovi roditelji su nam dali da izradimo za sebe.Kuća je procjenjena na 200.000 eura , bez izuzeća zemlje a presuda je da mi bivsi mora isplatit 180.000 kn.To je 25.000 eura?.kao toliko sam ja uložila u kuću ...Moj odvjetnik predlaže žalbu na županijski sud a to znači još par godina suda i nerviranja.Mirko razumim te ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ana Anči je napisao:

Ja sam juče dobila presudu oko bračne stečevine ali nisam zadovoljna.Ja i bivsi smo u braku sagradili kućicu od 70 kvadrata , s tim da je dojnji kat bio sagrađen u grubim radovima.Njegovi roditelji su nam dali da izradimo za sebe.Kuća je procjenjena na 200.000 eura , bez izuzeća zemlje a presuda je da mi bivsi mora isplatit 180.000 kn.To je 25.000 eura?.kao toliko sam ja uložila u kuću ...Moj odvjetnik predlaže žalbu na županijski sud a to znači još par godina suda i nerviranja.Mirko razumim te ?

Hvala Anči na primjeru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija