Jump to content

Započeto premještanje vozila


pivodavac

Preporučene objave

Molim odgovor,

2015 god. 10 mj. krenuo sam u grad nasao parking slobodan i parkirao vozilo uredno platio i nakon povratka zatekao djelatnike Pauka kako prilaze mom vozilu , ali ka su me vidili odustali su od premjestanja mog vozila. No nakon dvije god. tocno 10 mj. 2017 god. dobio sam cestitku da moram platit kaznu u visini 250,00 kn za zapoceto premjestanje koje nije po meni zapoceto jer su dosli slikali i otisli. Zanima me dali moram platit ili vredi se zalit a pise mi da se mogu zalit ali zalba ne odgada placanje. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ne moze se naplatiti usluga koja je samo zapoceta i nikada dovrsena. Usluge se naplacuju po zavrsetku. Prijevoz vozila je tek jedna od usluga Zagrebparkinga ili bilo koga drugog.

I ja sam zelio njihovu uslugu i nisam ju dobio, nego su samo zapoceli radnju. Na sudu sam dokazao svoje nezadovoljstvo pruzateljem usluge i Sud je presudio da ne moram platiti. Ljudi dragi, da je to samo tako, onda bi svaki keramicar postavio samo jednu plocicu i ispostavio racun za "zapocetu radnju postavljanja plocica", koja bi bila polovica iznosa kompletnog postavljanja plocica... Vrijedi za sve usluge, obrte, kupnje bilo cega. Cinjenica da je nesto zapoceto i nikad dovrseno, nikome ne daje za pravo da ispostavlja racun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Imaš presudu da nam slikneš i postaviš (bez osobnih podataka, naravno)?

Ispricavam se sto sam neke stvari morao zacrniti, ali nemaju veze s temom, ostavio sam ono sto je bitno. Nadam se da ce mi Zagrebparking jednom isplatiti mojih 100 kuna. :-):-):-) Bilo bi mi to najsladih 100 kuna u zivotu, hehe....

 

Presuda Zagrebparking1.jpg

Presuda Zagrebparking2.jpg

Presuda Zagrebparking3.jpg

Presuda Zagrebparking4.jpg

Presuda Zagrebparking5.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , ostavljen1970 je napisao:

Čl. 9. i 10. se kose sa Zakonom o pravima potrošača Čl. 46., 100. i 101. pa se uzima ono što je povoljnije za okrivljenika. Usluga premještanja vozila je samo usluga, nije kazna.

https://www.zakon.hr/z/193/Zakon-o-zaštiti-potrošača

 

Nema nikakve veze zakon o potrošačima sa pravilnikom pogotovo jer pravilnik u čl.10 kaže da se troškovi neće naplatit.

"Kada se vozilo premješta na temelju naredbe policije iz razloga sigurnosti, pravna ili fizička osoba kojoj je povjereno premještanje vozila, premještanje obavlja bez naplate troškova od vlasnika ili korisnika vozila,.."

Da su se tovari pozvali samo na pravilnik (a ne i zakon) mislim da bi naplata prošla a ovako igrom riječi nije.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Nema nikakve veze zakon o potrošačima sa pravilnikom pogotovo jer pravilnik u čl.10 kaže da se troškovi neće naplatit.

"Kada se vozilo premješta na temelju naredbe policije iz razloga sigurnosti, pravna ili fizička osoba kojoj je povjereno premještanje vozila, premještanje obavlja bez naplate troškova od vlasnika ili korisnika vozila,.."

Da su se tovari pozvali samo na pravilnik (a ne i zakon) mislim da bi naplata prošla a ovako igrom riječi nije.

Ne bi im proslo ni tada jer je ovdje upotrijebljen glagolski oblik koji oznacava sigurno obavljenu radnju (premjesta se, premjestanje). Dakle, zapocinjanje i nikad dovrsavanje neke radnje uopce nije predvideno. Zakonodavac je namjerno odabrao bas taj glagolski oblik kako bi sprijecio malverzacije oko naplate neke radnje koja nije dovrsena. Dakle, vozilo MORA biti premjesteno pa makar za metar, druga opcija nije predvidena i ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, ostavljen1970 je napisao:

Ne bi im proslo ni tada jer je ovdje upotrijebljen glagolski oblik koji oznacava sigurno obavljenu radnju (premjesta se, premjestanje). Dakle, zapocinjanje i nikad dovrsavanje neke radnje uopce nije predvideno. Zakonodavac je namjerno odabrao bas taj glagolski oblik kako bi sprijecio malverzacije oko naplate neke radnje koja nije dovrsena. Dakle, vozilo MORA biti premjesteno pa makar za metar, druga opcija nije predvidena i ne postoji.

Svaka čast! Možda mi možete pomoći savjetom oko situacije da sam dobio u Zagrebu dnevnu parkirališnu kartu premda sam platio kartu ali uz krivo utipkanu tablicu. Da ne otvaram ovdje tu temu sve sam vam proslijedio ovdje porukom, a cijela rasprava na tu temu može se naći u mojim postovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

meni je pauk krenuo dizati vozilo i poslao račun za "dolazak pauka". Nakon moje žalbe da me je dizao bez zakonske osnove rečeno mi je da žalbu mogu predati policiji, a ne njima. Na policiju sam predala žalbu i dobila odgovor da me policija neće kazniti pa je samim tim žalba ništavna. Vozilo je bilo na ugibalištu kolnika bez ikakvih oznaka. samo je na početku i na kraju bio povišeni nogostup s ulegnučem za invalide. Napominjem da na kolniku nije bilo nikakvih oznaka. Tereti me se za parkiranje na nogostupu manje od 1m udaljensti od zgrade. Što trebam raditi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija nije rekla da je pogriješila nego da platim kaznu jer "ovo vam je samo 150kn, a još naša kazna... bilo bi i više pa vam ide u korist što vas nećemo kazniti". Ovo je objašnjenje pauka sa slama. Oni kako je vidljivo gledaju znak pješačke staze ali se vidi da je i s jedne i s druge strane taj znak okrenut od mjesta na kojem je bilo moje vozilo!! Po meni ovo je kolnik. 

20180211_083516.jpg

20180211_083522.jpg

20180211_083528.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam pojma što točno želiš.Pokušaj premještanja je 150 kn a ako ti policija napiše kaznu i platiš 50% u roku 3 dana je 150 kn.U svakom slučaju gubiš 150 kn.Prekršaj je počinjen nebitno iz kojeg članka.

jesi ti pauk pitala ili si im poslala pismenu žalbu?Isto vrijedi i za policiju.

ne mora bit obilježena bitno da je odvojena od kolnika.

Suma sumarum, ne platiš li 150 kn pauk će poslat ovrhu jer su obavili radnju za zahtjev policije i za to imaju dokaze.

jedino pismena žalba MUP-u na postupanje djelatnika,naravno uz dokaze da nije počinjen prekršaj koji je napisan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovani,

pošto nisam iz Zagreba, a kazna je od zagreb parkinga za započeto premještanje vozila nadam se da će mi netko htjeti objasniti pravila "nedozvoljenog" parkiranja u Zagrebu.

Na slici sam označio crvenim kvadratićem, gdje sam se nakratko zaustavio sa vozilo.

Predpostavljam da znate o kojoj se lokaciji rado, parking između ulice grada Vukovara i Radničke ceste.

Lokacija na kojoj sam se nakratko zaustavio, nije označeno parkirno mjesto, nije znakom zabranjeno zaustavljanje ili parkiranje, nije pješački prelaz, nije zelena površina i u nikakvom slučju ne ugrožava sigurnost prometa na cestama itd.

Upalio sam sva četiri žmigavca, izašao iz vozila i otišao pješice 50 met. do taksista da ih upitam o jednoj lokaciji na koju sam trebao otići (nisam iz ZG)

U roku od cca. 5 minuta dok sam razgovarao sa taksistom, (bio sam okrenut leđima prema svome vozilu pa nisam odmah vidio) pojavio se "pauk" i krenuli su postavljati one nosače na kotače vozila.

Čim sam ih ugledao, došao sam do njih i do vozila i pitao ih zašto to rade kad sam ja u neposrednoj blizini vozila i da sam se samo na kratko zastao.

Odmah su prekinuli to što su započeli i rekli su da ću vjerovatno dobit kaznu na kućnu adresu za započeto premještanje vozila.

Kazna je stiglam u roku od cca. 10 dana na kućnu adresu na ime i prezime vlasnika vozila (moja žena).

Kazna je napisana na adresu Radnička 45 (označeno crvenim krugom).

Pitanje je vrlo jednostavno dali su oni u pravu da mi napišu i pošalju kaznu za pokušaj započetog premještanja koje nisu obavili ?

Po mojoj procjeni smatram da lokacija na kojoj sam se zaustavio ili recimo na kratko parkirao, nije utemeljena za nedozvoljeno parkiranje i započeto premještanje vozila.

Pokušao sam kontaktirati zagreb parking, odjel za premještanje vozila, ali pet dana nitko se ne javlja na telefon.

Bilo kakav savjet, što poduzeti i napraviti dobro bi mi došao ?

 

Hvala svima unaprijed na podršci i pomoći.

 

LP

AK.

 

 

 

Parking1.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da piše "smetanje normalnog toka prometa".

Ali opet naglašavam da vozilo po ničemu nije ometalo toka prometa, nije bilo parkirano na cesti ili na parkirnom mjestu, već na asvaltiranom dijelu koji nije označen za bilo kakve radnje ili prekršaje.

Koliko mogu zaključiti, uopće nije bitno dali je vozilo ometalo ili nije ometalo tok prometa.

Što god da izjavaim/o vozač je uvijek kriv, bez obzira na stvarno stanje i činjenice.

Ali na žalost to nam je naša borba dala, da imamo vako lijepe zakone i naplate, kad god se kome prohtije, plati i pokrij se ušima.

 

LP i hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam da smo završili sa ovim mojim problemom, ali vidim da nismo.

Moram te isptraviti u cijelosti si sve netočno zaključio i naveo.

1. nisam se zaustavio (parkirao) na ulazu od parkirališta, ispred lokacije gdje sam se zaustavio stoji znak "Zabrana skretanja udesno" tako da to ne može biti ulaz na parkiralište

2. možeš li mi objasniti "mjesto koje nije predviđeno za zaustavljanje ",

kako su označena mjesta za zaustavljanje, ne zabranjeno zaustavljanje to znam, već dozvoljena zaustavljanja za vozila po HR zakonu ?

3. mjesto sa ničim nije označeno da se ne/smije zaustavljati ili parkirati

4. definitivno nema ometanja niti jednom vozilu koje bi izlazilo sa parkirališta, jer nitko sa tog mjesta gdje sam ja bio zaustavljen/parkiran ne smije izlaziti direktno na cestu jer bi prelazio preko pune linije i bio bi u prekršaju

Uostalom ako hoćeš , sve možeš pogledati na google mapi i tamo se sve vidi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Adam123 je napisao:

1. nisam se zaustavio (parkirao) na ulazu od parkirališta, ispred lokacije gdje sam se zaustavio stoji znak "Zabrana skretanja udesno" tako da to ne može biti ulaz na parkiralište

Nebitno, onda je izlaz. Parkiralište nije, jer nije označeno kao parkiralište.

 

prije 2 sati , Adam123 je napisao:

2. možeš li mi objasniti "mjesto koje nije predviđeno za zaustavljanje ",

kako su označena mjesta za zaustavljanje, ne zabranjeno zaustavljanje to znam, već dozvoljena zaustavljanja za vozila po HR zakonu ?

U ovom kontekstu, tamo gdje si ostavio vozilo, dozvoljeno je samo na mjestima koja su označena kao parkirna mjesta. Ovo gdje si ti ostavio vozilo nije označeno.

 

prije 2 sati , Adam123 je napisao:

3. mjesto sa ničim nije označeno da se ne/smije zaustavljati ili parkirati

Nije označeno niti da se ne smije parkirati u prometnoj traci, pa je jasno da se ne smije. Ovaj članak je baš zamišljen da pokriva sva mjesta koja nisu pokrivena drugim odredbama.

 

prije 2 sati , Adam123 je napisao:

4. definitivno nema ometanja niti jednom vozilu koje bi izlazilo sa parkirališta, jer nitko sa tog mjesta gdje sam ja bio zaustavljen/parkiran ne smije izlaziti direktno na cestu jer bi prelazio preko pune linije i bio bi u prekršaju

Nebitno što bi se netko mogao provući bez problema pored tvog vozila, ako nije označeno kao parkirališno mjesto, ne smiješ se parkirati.

 

Mislim, da se radi o nekoj asfaltiranoj površini bez oznaka i znakova, dalo bi se razgovarati o postojanju prekršaja. Ali ako su svugdje okolo označena parkirna mjesta i ti parkiraš baš tamo gdje nisu, zašto misliš da bi baš tu i baš tebi to bilo dozvoljeno? Nije neki bitan prekršaj i jasno mi je da je bilo mjesta za proći pored tvog vozila, da tamo i inače budu parkirana vozila, ali to ne mijenja činjenicu da nisi smio tamo stati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na sva moja pitanja si odgovorio retorički sa svojim podpitanjima i sve se svodi pošto nisi parkirao na parkirnom mjestu, sad plati.

Ne znam dali trebam nacrtati ili napisati velikim slovima NIJE BILO SLOBODNIH PARKIRNIH MJESTA I SVE JE BILO ZAUZEATO !?

1. nebitno je ako nije označeno kao parkiralište, a što nije označeno kao izlaz to nema veze. Po čemu si zaključio da je baš tu gdje sam se ja zaustavio izlaz ?

Kakva je to logika, tipično u našoj zemlji vrijedi jedno jedino pravilo "UVIJEK SI KRIV, A ONDA DOKAZIVAJ SVOJU NEVINOST"

2. nisi uopće objasnio kako je označeno "mjestao koje nije predviđeno za zaustavljanje" ne mjesto za parkiranje, mjesto za ZAUSTAVLJANJE.

3. po tvome znači da u Hrvatskoj gdje god je asvaltirana površina, a nije označeno kao parkirno mjesto ili cesta na kojoj se odvija dvosmjerni ili bilo koji drugi promet, ako se netko zaustavlja ili parkira, odmah  je u prekršaju.

Ja se ne slažem sa tvojim mišljenjem, jer dodaješ činjenice koje su nepostojane.

Npr. "netko se mogao provući bez problema pored tvog vozila"

Zašto bi se netko provlačio, ako je od mog tad zaustavljenog vozila, najmanje 5 met. slobodnog prostora, od napred, desno i odiza !

To je apsurd, gledati zakon na taj način.

A najbitnije je da još uvijek nemam pravog objektivnog odgovora zašto i iz kojeg razloga je zabranjano zaustavljanje, (ne parekiranje), tamo gdje sam ja stao sa svojim vozilom.

Ne trebaš mi ponavljati  to je ulaz ili izlaz sa parkinga, kad to nije sa ničim označeno ili regulirano.

Po mom mišljenju ja i dalje smatram da nisam učinio prekršaj jer nema stvarne osnove zbog čega bi zagreb parking mogao provoditi "premještanje vozila".

Mislim da je njima svejedno tko je krivo parkirao ili nije, ako mogu uspjeti premjestit će ti vozilo bio ti kriv ili ne, bitan im je samo profit.

Molim bez ljutnje, ali moje mišljenje je da ne razumijem zašto si totalno pristran prema zagreb parkingu ili višoj sili u Hrvatskoj.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

sve se svodi pošto nisi parkirao na parkirnom mjestu, sad plati.

Pa tako i jest - na prometnoj površini na kojoj su iscrtana parkirna mjesta, ti si parkirao na mjestu koje nije iscrtano. Zašto misliš da nije iscrtano?

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

Ne znam dali trebam nacrtati ili napisati velikim slovima NIJE BILO SLOBODNIH PARKIRNIH MJESTA I SVE JE BILO ZAUZEATO !?

Ako nije bilo slobodnih mjesta, to ne znači da onda smiješ parkirati gdje i kako hoćeš.

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

1. nebitno je ako nije označeno kao parkiralište, a što nije označeno kao izlaz to nema veze. Po čemu si zaključio da je baš tu gdje sam se ja zaustavio izlaz ?

Ulazi i izlazi iz parkirališta ovog tipa se ne označavaju na nikakav poseban način. Zaključujem iz slike koju si postavio.

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

2. nisi uopće objasnio kako je označeno "mjestao koje nije predviđeno za zaustavljanje" ne mjesto za parkiranje, mjesto za ZAUSTAVLJANJE.

Članak zakona koji sam ti napisao govori o zaustavljanju i parkiranju, tako da je formalno nebitno iz kog razloga si stao. Znaš li koja je formalna razlika između zaustavljanja i parkiranja?

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

3. po tvome znači da u Hrvatskoj gdje god je asvaltirana površina, a nije označeno kao parkirno mjesto ili cesta na kojoj se odvija dvosmjerni ili bilo koji drugi promet, ako se netko zaustavlja ili parkira, odmah  je u prekršaju.

Ne i nemoj mi stavljati riječi u usta. Govorim o tvojoj situaciji, o asfaltiranoj prometnoj prometnoj površini na kojoj su iscrtana parkirna mjesta.

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

A najbitnije je da još uvijek nemam pravog objektivnog odgovora zašto i iz kojeg razloga je zabranjano zaustavljanje, (ne parekiranje), tamo gdje sam ja stao sa svojim vozilom.

Ne trebaš mi ponavljati  to je ulaz ili izlaz sa parkinga, kad to nije sa ničim označeno ili regulirano.

Regulirano je zdravim razumom. I odgovor imaš, a tvoje pravo je ne prihvaćati ga.

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

Mislim da je njima svejedno tko je krivo parkirao ili nije, ako mogu uspjeti premjestit će ti vozilo bio ti kriv ili ne, bitan im je samo profit.

Smiju premještati vozila samo u zakonskim okvirima, a u tvom slučaju ga imaju. Profit je u tom slučaju sporedna stvar, a apsolutno si kriv.

 

Prije 14 minuta, Adam123 je napisao:

Molim bez ljutnje, ali moje mišljenje je da ne razumijem zašto si totalno pristran prema zagreb parkingu ili višoj sili u Hrvatskoj.

Ne ljutim se nimalo, a nisam pristran prema Zagrebparkingu, nego prema ljudima koji u objektivnoj situaciji ne vide svoju krivicu. I oni griješe u nekim situacijama, ali u ovoj situaciji nisu pogriješili, nego ti nisi smio tamo ostaviti auto (zaustaviti ili parkirati, nebitno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Previše retiričkog objašnjavanja i odgovora sa podpitanjima.

Gdje god nije označeno parkirno mjesto, ne smije se zaustavljati ili parkirati ???

Najobičnija izmišljotina, dokaži da nije ?

Uostalom ja se nisam parkirao, stalno spominješ "parkiran"automobil je bio upaljen i radila su sva četiri pokazivača smjer, ali ti ćeš opet reći da je to nebitno.

Ovakve stvari se događaju samo kod nas (možda čak samo u ZG), ali u normalnim Europskim zemljama ne postoji kazna ili prekršaj za vozilo koje se je zaustavilo a nije na obilježenom parkirnom mjestu ili nekim drugim obilježjem.

Ulaz, izlaz, označeno parkirno mjesto je ili nije, ima znaka, nema znaka, pješački je nije, tebi je sve nebitno, to je malo čudno da je sve nebitno ????

Što je onda bitno ? ( ne moraš odgovarati kad već znam što ćeš reći)

Moj zaključak, našao sam se na krivom mjestu u krivo vrijeme i to nema nikakve veze sa zaustavljanjem, parkiranjem, dozvoljeno, nedozvoljeno.

Kao što sam već prije rekao bitan je profit, a sve ostalo drugo je nebitno, dali je netko u pravu ili ne.

Apsurdno je dalje raspravljati se kad god što da se kaže, uvjek sam u krivu i vjerovatno će to ostati tako dok god u ovoj državi ima pojedinaca koji nisu objektivni i uvijek gledaju samo svoje interese.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Previše retiričkog objašnjavanja i odgovora sa podpitanjima.

Nema retoričkih pitanja, a pitam te neke stvari da razjasnimo o čemu pričamo.

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Gdje god nije označeno parkirno mjesto, ne smije se zaustavljati ili parkirati ???

Ne, to nisam rekao niti u jednom komentaru. Cijelo vrijeme govorim o tvojoj situaciji, o asfaltiranoj prometnoj prometnoj površini na kojoj su iscrtana parkirna mjesta, a ti si parirao mimo tih parkirnih mjesta.

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Uostalom ja se nisam parkirao, stalno spominješ "parkiran"automobil je bio upaljen i radila su sva četiri pokazivača smjer, ali ti ćeš opet reći da je to nebitno.

Da, za razliku između zaustavljanja i parkiranja je nebitno jesi li upalio pokazivače smjera. opet, znaš li formalnu razliku između zaustavljanja i parkiranja?

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Ovakve stvari se događaju samo kod nas (možda čak samo u ZG), ali u normalnim Europskim zemljama ne postoji kazna ili prekršaj za vozilo koje se je zaustavilo a nije na obilježenom parkirnom mjestu ili nekim drugim obilježjem.

ZSPC je usklađen s propisima Europske unije, a siguran sam da je i drugdje zabranjeno zaustavljati i parkirati vozila na način da se ometa normalan tok prometa. Žao mi je što ne baratam jezicima kako bih to provjerio, ali pokušat ću provjeriti.

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Ulaz, izlaz, označeno parkirno mjesto je ili nije, ima znaka, nema znaka, pješački je nije, tebi je sve nebitno, to je malo čudno da je sve nebitno ????

Ne, nije mi sve to nebitno, niti sam to igdje rekao.

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Moj zaključak, našao sam se na krivom mjestu u krivo vrijeme i to nema nikakve veze sa zaustavljanjem, parkiranjem, dozvoljeno, nedozvoljeno.

Kao što sam već prije rekao bitan je profit, a sve ostalo drugo je nebitno, dali je netko u pravu ili ne.

Krivi ti je zaključak i nisi u pravu. Nije problem pogriješiti, problem je kad ne vidiš grešku i ustraješ u njoj... Pogriješio si, platiš, naučiš nešto i ideš dalje, nije tragedija.

 

Prije 57 minuta, Adam123 je napisao:

Apsurdno je dalje raspravljati se kad god što da se kaže, uvjek sam u krivu i vjerovatno će to ostati tako dok god u ovoj državi ima pojedinaca koji nisu objektivni i uvijek gledaju samo svoje interese.

Ako postaviš pitanje na forumu, logično je da se neće svi složiti s tobom. Ako postaviš pitanje na pravnom forumu, logično je da će ti biti odgovoreno s pravne strane. Nitko ne može biti potpuno objektivan i svatko prvo gleda svoj interes, ali u ovoj konkretnoj situaciji nitko osim tebe na forumu nema apsolutno nikakav interes i sigurno može biti objektivniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Adam123 je napisao:

Upalio sam sva četiri žmigavca, izašao iz vozila i otišao pješice 50 met. do taksista da ih upitam o jednoj lokaciji na koju sam trebao otići (nisam iz ZG)

U roku od cca. 5 minuta dok sam razgovarao sa taksistom, (bio sam okrenut leđima prema svome vozilu pa nisam odmah vidio) pojavio se "pauk" i krenuli su postavljati one nosače na kotače vozila........

 

prije 4 sati , Adam123 je napisao:

Moj zaključak, našao sam se na krivom mjestu u krivo vrijeme i to nema nikakve veze sa zaustavljanjem, parkiranjem, dozvoljeno, nedozvoljen

ako je sve to točno kako si naveo.....ja bih dodao da si naišao na jedno ne razumjevanje i na krive ljude...

ako djelatnicima nije jasno kad vide da automobil radi sa  sva 4 žmigavca i pritom vjerojatno tablice druge županije i ako je to tako kratko trajalo,onda oni nisu upućeni po nečijim pozivom,nego vjerojatno slučajno naišli i pritom nemaju razumjevanje da je netko zbog nesnalaženja u zagrebu stao da pita i to stao na mjesto gdje najmanje smeta u prometu,onda je upitan i njihov ljudski odnos,a kad se netko drži zakona "ko pijan plota" tamo gdje nije neophodno, onda građani s pravom pitaju jel to samo zbog novca...

ovdje sam u temi vidio i pitanja/odgovore tko smije/ne smije ili gdje se smije /ne smije i slično,što samo širi problematiku...da li je šta ocrtano ili nije ,također nije tvoj problem.....pojednostvaljeno rečeno ti smiješ se zaustaviti gdje god nema znaka za zabranu zaustavljanja (dodao bi i razuma)  i pritom pripaziti na slijedeće :

Zaustavljanje vozila je svaki prekid kretanja vozila na cesti u trajanju do tri minute, osim prekida koji se čini da bi se postupilo po znaku ili pravilu kojim se upravlja prometom.

Parkiranje vozila je prekid kretanja vozila u trajanju dužem od tri minute, osim prekida koji se čini da bi se postupilo po znaku ili pravilu kojim se upravlja prometom.

 

Osnovna pravila zaustavljanja i parkiranja vozila

  • Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na mjestu na kojem bi ono ugrožavalo sigurnost drugih sudionika u prometu ili predstavljalo smetnju za normalan tok prometa ili kretanje pješaka,
  • Vozač koji zaustavlja ili parkira vozilo na cesti dužan je zaustaviti ga, odnosno parkirati neposredno uz desni rub kolnika, a na cesti na kojoj se promet odvija samo u jednom smjeru - može ga zaustaviti ili parkirati uz desni ili lijevi rub kolnika,
  • U slučaju zaustavljanja ili parkiranja na javnoj cesti izvan naselja vozač je dužan uvijek kad za to postoji mogućnost, zaustaviti ili parkirati vozilo izvan kolnika,
  • Ako se uz desni rub kolnika nalaze tramvajske ili druge tračnice, vozač može zaustaviti ili parkirati vozilo uz lijevi rub kolnika,
  • Na zaustavljenom ili parkiranom vozilu ne smiju se otvarati vrata, ako se time ometa kretanje drugih
  • Prije nego što napusti vozilo, vozač koji ostavlja vozilo na cesti dužan je poduzeti sve mjere kojima se sprječava da vozilo samo krene s mjesta na kojem je ostavljeno ili da ga neovlaštene osobe stave u pokret (isključiti rad motora, zatvoriti prozore, zaključati vozilo i ključeve uzeti sa sobom i sl.).
  • Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo:

  • na obilježenome pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od 5 m od tog prijelaza i na prijelazu biciklističke staze preko kolnika,
  • na dijelu ceste ispred prijelaza ceste preko željezničke i tramvajske pruge u istoj razini, i to na udaljenosti manjoj od 15 m od tih prijelaza,
  • na raskrižju i na udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika,
  • u tunelima, na mostovima, u podvožnjacima i na nadvožnjacima te na udaljenosti manjoj od 15 metara od mosta, tunela, podvožnjaka i nadvožnjaka,
  • na dijelu ceste u blizini vrha prijevoja i u zavoju gdje je preglednost ceste nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti,
  • na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenoga ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti, bila manja od 3 m, odnosno do suprotnog ruba kolnika - manja od 4 metra,
  • na biciklističkoj stazi, odnosno traci,
  • na nogostupu,
  • na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom,
  • na udaljenosti manjoj od 15 m ispred i iza znaka kojim je obilježeno stajalište za vozila javnog prijevoza putnika,
  • na mjestu na kojem bi parkirano vozilo onemogućilo pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak nekom već parkiranom vozilu.

ako se pronađeš u ovim točkama plaćanje ti ne gine :)....

ali ništa te ne košta da probaš napravit žalbu i pokušati objasniti šta se desilo iako ne vjerujem da će imati razumjevanje...

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

kad se netko drži zakona "ko pijan plota" tamo gdje nije neophodno, onda građani s pravom pitaju jel to samo zbog novca...

Stvar je u tome da se, najčešće na jednim te istim mjestima, zaustavi/parkira jedan koji nikome ne smeta, pa onda drugi, pa onda treći... Svaki za sebe nije problem, ali kada se to stalno događa, onda izazove reakciju službi koje tada udaraju sve po redu.

A zakona bi se i trebali držati, bez ograda i kalkulacija...

 

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

pojednostvaljeno rečeno ti smiješ se zaustaviti gdje god nema znaka za zabranu zaustavljanja (dodao bi i razuma)

Nije baš tako, jer je hrpa situacija (pa i u točkama koje si naveo) regulirano bez znaka (parkiranje na zebri, u raskrižju i sl., što pokriva i spomenuti razum, ali često teško možemo biti objektivni prema samima sebi), a i postoji taj čl. 78. kojim je zabranjeno zaustavljanje/parkiranje na mjestima gdje se ometa normalan tok prometa.

 

prije 9 sati , Mister-X je napisao:

ali ništa te ne košta da probaš napravit žalbu i pokušati objasniti šta se desilo iako ne vjerujem da će imati razumjevanje...

Nije dobio kaznu, nego trošak započetog premještanja, tako da nema žalbe. Ako ne plati, idu u ovrhu, pa po prigovoru na ovrhu ide sudski postupak.

To započeto premještanje je inače sporno, ali koliko vidim iz takvih situacija, Grad Zagreb uredno tuži i dobiva jer su sami sebi napisali tu odredbu kako im paše...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mjesto mi je ispred ureda pa sam sinoć prošetao pogledati situaciju.

Na izlazu s parkinga, onog dijela gdje su parkirna mjesta i s jedne i s druge strane, stoji "obrnuti trokut". Dalje se s desne strane nalazi još parkirnih mjesta i taksi stajalište.
Na prometnici koja prolazi sjeverno od toga parkirališta, kod izlaza s parkinga puna se crta "vidi" tek od zelenog otoka.

Vozači koji žele s parkinga skrenuti lijevo, prema centru, mogu to učiniti, nema znaka koji bi zabranio takvo skretanje. Tvoj zaustavljeni automobil nalazi im se na putu, ometa im skretanje najkraćim putem, nema pune crte preko koje ne bi smjeli preći.

Da, ljudi znaju na tom mjestu parkirati i zaustavljati automobile. Evo, i sada jedan džip stoji na sva četiri. Nekad se tri, četiri jedan do drugog poslože. Nekada ih danima nitko ne dira, a nekada ih danima miču kako koji stane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo me opet sa novim info. koje sam danas dobio od odjela prometnog redarstva grada Zagreba.

U telefonskom razgovoru rekli su da ću (tj. vlasnik vozila) uskoro i od njih zaprimiti kaznu od 300,00 kn za prekršaj "udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika"

Pokušao sam im objasniti da sam samo kratko bio zaustavljen sa uključena sva četiri pokazivačima smjera i da nisam u nikakvom slučaju ometao daljni promet, te da sam bio u neposrednoj blizini vozila

i kad su djelatnici od zagreb parkinga došli, rekli su da neće premještati vozilo, već samo poslikati i da ću biti naknadno obavješten.

Odgovor djelatnika prometnog redarstva je: "na slikama se ne vidi da su vam pokazivači smjera bili uključeni i da ste vi samo na kratko bili zastavljeni"

uskoro će te dobiti na adresu kaznu od 300,00 kn za prekršaj (sa nekom tablicom) pa ako smatrate da nešto nije u redu, slobodno se možete žaliti.

Mislim da se ovom mojem događaju "zaustavljanja na krivom mjestu u krivo vrijeme" ne nazire kraj i da bi to moglo potrajati kao i sva ostala procedura Hrvatske birokracije i pravosuđa.

Zato ponavljam ti (moderator - drot13) ni približno koliko je meni poznato ovakve stvari se ne događaju npr. u Njemačkoj jer sam od rođenja tamo i jako dobro znam da ovakvog apsurda tamo nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, za tebe je bolje da je prekršaj, nego započeto premještanje, jer se u prekršajnom postupku možeš žaliti.

Dobit ćeš obavijest o počinjenom prekršaju po kojoj možeš platiti 1/2 kazne ili im dostaviti podatke vozača. Ako dostaviš podatke vozača (svoje), dobit ćeš prekršajni nalog na koji ćeš se moći žaliti, pa će o tome odlučivati sud.

Što se tiče Njemačke, zakoni su nam uglavnom usklađeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, NutCoco je napisao:

Tvoj zaustavljeni automobil nalazi im se na putu, ometa im skretanje najkraćim putem, nema pune crte preko koje ne bi smjeli preći.

otprilike se slažem s tvojim postom i jasno mi je da vozači obično koriste,što zbog izbjegavanja plaćanja parkiranja,što zbog nedostatka mjesta da parkiraju negdje sa strane kraj parkirnih mjesta....međutim nikad nije dobro da se pretjeruje ...ovdje se ipak radi o ne zagrebačkim tablicama ,vozilo radi,što upućuje da nije parkirano ,a i objasnio im je situaciju...i ako realno pogledamo,čovjek se zaustavio na mjestu koje najmanje smeta svima...

prije 4 sati , drot13 je napisao:

A zakona bi se i trebali držati, bez ograda i kalkulacija...

Što se tiče Njemačke, zakoni su nam uglavnom usklađeni.

kad bi se svi "držali zakona doslovce" u prometu bi nastao kolaps....u pojedinim gradovima ,a vjerujem i u zg izaći sa sporedne na neku frekventnu ulicu uz striktno pridržavanja propisa bi stvorilo kolonu od par km iza...

a i inaće u državi nemamo problema nikakvih pa onda moramo tražiti kaznjavanje bagatelnih prekršaja

možda se od njemačke razlikujemo po postupanju,diskrecionim pravima,tumaćenjem zakona,provođenjem i slično..a i svrhovitosti...

prije 14 sati , Mister-X je napisao:

pojednostvaljeno rečeno ti smiješ se zaustaviti gdje god nema znaka za zabranu zaustavljanja (dodao bi i razuma)

 

 

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Nije baš tako

ako mi djelomično citiraš post onda si u pravu da nije baš tako.....međutim,ako  pogledaš i nastavak mog posta

prije 14 sati , Mister-X je napisao:

i pritom pripaziti na slijedeće :i dalje navedem sve točke

onda stvarno neznam s čim se ti ne slažeš ili da "nije baš tako" jer i on što si pokušao objasniti je u principu ono šta sam i napisao kroz navedene točke...

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Nije dobio kaznu, nego trošak započetog premještanja, tako da nema žalbe. Ako ne plati, idu u ovrhu, pa po prigovoru na ovrhu ide sudski postupak.

To započeto premještanje je inače sporno, ali koliko vidim iz takvih situacija, Grad Zagreb uredno tuži i dobiva jer su sami sebi napisali tu odredbu kako im paše...

e ovdje si puno toga sad rekao...

prvo,glupo je uopče da postoji zakon/pravilnik/odredba koji nekome omogućuje naplatu "započetkog premještanja" koje nije počelo na zahtjev vozača ,nego njihove procjene da nije "uredno" parkirano i da se vozač nema na to pravo žaliti...pa i policija kad napiše kaznu postoji pravo žalbe ili suda...a ovdje ide ovrha ,pa se žali na ovrhu...šta su oni...nepogrešivi?

drugo,ako je već tako,onda mi nije jasno zašto grad zg uredno tuži kad ide ovrha bez ikakvih problema..

treće,grad dobija tužbe jer su napravili odredbu kako njima paše....vjerujem da si u pravu i na jedan način dolazimo do dojma građana da je svrha novac...ako već se vozamo gradom i nema nepropisno parkiranih onda gledamo svaku sitnicu...

Prije 45 minuta, Adam123 je napisao:

za prekršaj "udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika"

da,ovo je je jedna od točaka koju oni koriste za postupanje...jednostavno posljedica "striktnog" držanja zakona bez uvažavanja normalnih razloga.....uskoro će ,ako već nisu, i kad se auto pokvari na mjestu gdje nije predviđeno parkiranje naplaćivati kazne i odvoziti jer šta njih briga što ste vi tu stali....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

a i inaće u državi nemamo problema nikakvih pa onda moramo tražiti kaznjavanje bagatelnih prekršaja

Da, trebamo kažnjavati i velike i male. To što imamo i drugih problema ne znači da ove trebamo/možemo zanemariti.

 

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

možda se od njemačke razlikujemo po postupanju,diskrecionim pravima,tumaćenjem zakona,provođenjem i slično..a i svrhovitosti...

A i po poštivanju zakona, vjerojatno...

 

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

prvo,glupo je uopče da postoji zakon/pravilnik/odredba koji nekome omogućuje naplatu "započetkog premještanja" koje nije počelo na zahtjev vozača ,nego njihove procjene da nije "uredno" parkirano i da se vozač nema na to pravo žaliti...pa i policija kad napiše kaznu postoji pravo žalbe ili suda...a ovdje ide ovrha ,pa se žali na ovrhu...šta su oni...nepogrešivi?

drugo,ako je već tako,onda mi nije jasno zašto grad zg uredno tuži kad ide ovrha bez ikakvih problema..

treće,grad dobija tužbe jer su napravili odredbu kako njima paše....vjerujem da si u pravu i na jedan način dolazimo do dojma građana da je svrha novac...ako već se vozamo gradom i nema nepropisno parkiranih onda gledamo svaku sitnicu...

Prvo, slažem se, ali nije riječ o prekršajnom postupku i oni ne zaprimaju prigovore. Pošalju uplatnicu, ako ne platiš, idu na ovrhu.

Drugo, mislio sam na sudski postupak po ovrsi.

Treće, kažnjavanje prekršaja je opravdano, ali da, započeto premještanje je porez na zrak...

 

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

uskoro će ,ako već nisu, i kad se auto pokvari na mjestu gdje nije predviđeno parkiranje naplaćivati kazne i odvoziti jer šta njih briga što ste vi tu stali....

Kvar je viša sila i opravdani razlog i za to i sud oslobađa ako i napišu kaznu.

 

prije 1 sat , Adam123 je napisao:

Ako sam te dobro razumio, za sad ne treba platit kaznu od 250,00 kn zagreb parkingu, već prvo da pričekam pismo od prometnog redarstva grada Zagreba za prekršaj, ili ?

Zagrebparking ne izdaje kazne, nego to rade redari. Iz onog što si prvo pisao shvatio sam da su ti ovi iz pauka rekli da ćeš dobiti od njih za započeto premještanje, a sada iz ovog telefonskog da ćeš dobiti samo kaznu po ZSPC-u. Jesi li od ikoga do sada išta dobio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj tjedan smo dobili pismo od Zagrebački holding - zagrebparking.

Danas sam ih uspio dobit na telefon i rekli su mi da se javim odjelu prometnog redarstva grada Zagreba (piše na manjem papiru).

U daljnjem telefonskom razgovoru sa odjelom prometnog redarstva grada Zagreba rekli su mi da ću uskoro i od njih zaprimiti kaznu od 300,00 kn za prekršaj "udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika".

Ispada da treba platiti dvije kazne, jednu zg-parkungu od 250,00kn, a drugu od 300,00kn prom. red. grad Zagreba ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrisana ti je fotka radi identifikacijskih podataka (brojeva).

Kao što sivko kaže, jedno je kazna, a drugo je trošak započetog premještanja vozila. Za sada si dobio samo trošak na koji možeš uložiti prigovor (piše ti na dnu), ali on ne odgađa naplatu, tako da će se oni naplatiti u svakom slučaju. O tom trošku smo i prije pričali.

Na kaznu ćeš se moći žaliti (kao što sam prije opisao) i o njoj će odlučivati sud. Međutim, kod tih malih kazni, najviše se isplati platiti 1/2 odmah na početku po obavijesti. Ako pošalješ podatke i kasnije se žališ na obavezni prekršajni nalog, velika je vjerojatnost da sud potvrdi kaznu, troškove naloga i suda (ne znam koliki su njihovi paušali, ali to bi bilo 200-400 kn), a na to više nećeš imati pravo žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Da, trebamo kažnjavati i velike i male. To što imamo i drugih problema ne znači da ove trebamo/možemo zanemariti.

koje ove?...ajd molim te pojasni gdje je čovjek trebao stati i pitati nekoga gdje je neka lokacija...ja kolliko vidim nije mogao na bolji način da to što manje smeta ostalima to napraviti...i to treba kazniti?

ja nikad nisam bio za toleriranje kršenja zakona/propisa (bar što se tiče normalnih) ...zakon je jedno...život drugo...ako ne vidimo dalje od prsta pred nosom onda imamo problem...i to ne sa zakonom

kažnjiva je vožnja bez pojasa (u večini slućajeva) ...to je bar jasno...i sad po tvom načinu razmišljanja policajac treba kazniti i vozača koje se nije vezao par km...i vozača koji je upalio auto i cestom prešao 8 metara..jer obojica voze bez pojasa i tako zakon/propis nalaže.....

prije 3 sati , Adam123 je napisao:

Ispada da treba platiti dvije kazne, jednu zg-parkungu od 250,00kn, a drugu od 300,00kn prom. red. grad Zagreba ?

ako si tamo namjerno stao ,bezrazložno i pogriješio ,plati tu kaznu ,....a ako je ovako kako si naveo,opet plati to sve ,da imaš najmanje problema..nemaš ti to kome objasniti,niti će koga to zanimati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Mister-X je napisao:

koje ove?

Ove o kojima tu pričamo, zaustavljanje/parkiranje na mjestu na kojem je to zabranjeno.

 

Upravo sad, Mister-X je napisao:

ajd molim te pojasni gdje je čovjek trebao stati i pitati nekoga gdje je neka lokacija

Staneš pred taksista, spustiš prozor, pitaš i odeš dalje. A ne ostaviti auto i otići negdje gdje niti ne vidiš da je došao pauk dok nije kasno. I onda svi staju samo na minutu...

 

Upravo sad, Mister-X je napisao:

i sad po tvom načinu razmišljanja policajac treba kazniti i vozača koje se nije vezao par km...i vozača koji je upalio auto i cestom prešao 8 metara..jer obojica voze bez pojasa i tako zakon/propis nalaže...

Ne, čovjek koji je preparkiravao auto par metara i nije se vezao nitko neće kazniti niti ja mislim da treba. Ali kad krene i vidi policiju, a onda stane i glumi da je samo preparkiravao, treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Staneš pred taksista, spustiš prozor, pitaš i odeš dalje. A ne ostaviti auto i otići negdje gdje niti ne vidiš da je došao pauk dok nije kasno. I onda svi staju samo na minutu...

raspravljam pod pretpostavkom da čovjek govori istinu i da tad nije u redu što su odlučili ga kazniti...moj stav je vezan uz rečenu situaciju ,pa me insinuacije da taj opis događaja nije istinit ne uvjeravaju u suprotno...

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Ne, čovjek koji je preparkiravao auto par metara i nije se vezao nitko neće kazniti niti ja mislim da treba. Ali kad krene i vidi policiju, a onda stane i glumi da je samo preparkiravao, treba.

dobro je da smo napokon došli do toga da se ne moramo baš držat zakona doslovce...iako to pokušavaš okarakterizirat kao preparkiranje ipak je vožnja po cesti (i tko kaže da je preparkiranje ).....iz tvog odgovora je vidljivo da policajac bi trebao procjeniti da li je to namjerno/ne namjerno,bitno/nebitno kršenje propisa i odluku o kažnjavanju prekršaja uskladiti s tim...odnosno ne kazniti kratku vožnju 5,10,20 metara možda do druge trgovine....

tako je i u ovom slučaju trebalo biti procjeneno da li je to kao prvo parkiranje,a zatim ako je zaustvaljanje da li je to napravljeno zbog neke potrebe i izvedeno na koliko-toliko primjeren način....i to je to....zakon plus ljudskost stvara pravednije i poželjnije društvo..

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

raspravljam pod pretpostavkom da čovjek govori istinu i da tad nije u redu što su odlučili ga kazniti...moj stav je vezan uz rečenu situaciju ,pa me insinuacije da taj opis događaja nije istinit ne uvjeravaju u suprotno...

Niti te ne namjeravam uvjeriti, ali onaj tko će čitati njegove eventualne prigovore i odlučivati o njima neće automatski prihvatiti njegovu priču kao apsolutno istinitu.

 

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

dobro je da smo napokon došli do toga da se ne moramo baš držat zakona doslovce...

Trebamo, jer u zakonu postoji npr. i beznačajni prekršaj, kojim su predviđene ovakve situacije. Čim počnemo razgovarati o granicama dođemo u situaciju da se ne možemo dogovoriti gdje bi ih postavili...

 

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

iako to pokušavaš okarakterizirat kao preparkiranje ipak je vožnja po cesti (i tko kaže da je preparkiranje )...

Preparkiravanje govorim kao primjer, jer mi ne pada na pamet što bi drugo bila vožnja od par metara...

 

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

iz tvog odgovora je vidljivo da policajac bi trebao procjeniti da li je to namjerno/ne namjerno,bitno/nebitno kršenje propisa i odluku o kažnjavanju prekršaja uskladiti s tim...odnosno ne kazniti kratku vožnju 5,10,20 metara možda do druge trgovine...

Nismo strojevi i normalno je da će uvijek netko procjenjivati situaciju. A logično je i da će kod procjena biti onih koji se s njima ne slažu, s jedne ili druge strane...

 

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

tako je i u ovom slučaju trebalo biti procjeneno da li je to kao prvo parkiranje,a zatim ako je zaustvaljanje da li je to napravljeno zbog neke potrebe i izvedeno na koliko-toliko primjeren način....i to je to...

Pa procijenjeno je i odlučeno na način da ga treba kazniti.

 

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

zakon plus ljudskost stvara pravednije i poželjnije društvo..

Točno, ali ljudskost se traži i od druge strane, tj. ostaviti auto da smeta drugima isto nije ljudski (ni pravedno ni poželjno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , drot13 je napisao:

Niti te ne namjeravam uvjeriti,

pa slažem se i nema potrebe da jedan drugog uvjeravamo...u temu sam se upleo sa stavom da je jednostavno naletio na krive ljude bez razumjevanja...na što si replicirao u smislu da se zakona treba držati bez obzira na sve ....i tu se ne slažemo.....govorim načelno ,uoče me ne zanima jel istinit opis događaja ili nije....replika na repliku ne vodi nigdje jer jednostavno izgubimo bit rasprave ....imam dojam da je o jednom ,a ti o nećem drugom....nedavno sam imao sa jednim poznanikom razgovor oko povećanja kazni i na pitanje zašto je u redu da jednaku kaznu ima i siromašan i bogat jer nije efekt kažnjavanja postignut prema obojici primjeren.....njegov argument je pa ne mora siromašan napraviti prekršaj pa neće biti kažnjen....i šta reči na takav genijalni odgovor.....ova rasprava oko toga jel treba progledati kroz prste ponekad kad je nenamjerna greška, potreba ili se slijepo držati zakona mi je slična pa me takav način argumentiranja i uvjeravanja pretjerano ne zanima .....za svaša u zivotu možemo nači razloge za i protiv ili sve gledati kroz prizmu namjernih prekršaja ili da pretpostavljamo da su svi kriminalci,pa se tako i ponašamo...kao što ima svakakvih vozača koju maltretiraju sve oko sebe...tako poznam i podosta svojih nekadašnjih(sadašnjih) kolega koji se kunu u provođenje zakona i potrebe provođenja prema svima,a kad ga zaustavi u prekršaju drugi kolega odjedanput promjeni stav i umjesto plaćanja prekršaja poziva se na kolegijalnost...tema preširoka pa od mene dosta......

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije me bilo par dana pa sam tek sad u mogućnosti pročitati sve komentare, prijedloge i sugestije.

Ne želim nikoga ispravljati, negirati ili na bilo koji način uvrijediti, ali ovaj ciitat mi je zapeo za oko, na koji moram dati svoj komentar.

, drot13 je napisao:
, Mister-X je napisao:

ajd molim te pojasni gdje je čovjek trebao stati i pitati nekoga gdje je neka lokacija

Staneš pred taksista, spustiš prozor, pitaš i odeš dalje. A ne ostaviti auto i otići negdje gdje niti ne vidiš da je došao pauk dok nije kasno. I onda svi staju samo na minutu...

Uopće više nije bitno tko mi vjeruje ili ne vjeruja za događaj koji sam opisao u prijašnjim tekstovima, to je stvar samo opće kulture, koju na žalost malo tko ima u Hrvatskoj (čast pojedincima).

Sve se svodi na to "oderi ga do zadnje kune", koga briga dali će imati sutra za kruh ili će biti gladan.

Želim prokomentirati komentar od Mister-X.

Zamisli kako bi to bilo, ti ili netko drugi iz HR ode sa svojim osobnim vozilom u neku normalniju EU zemlji (DE, IT, FR..)

Zaustavi se ispred vozila od taksista (koji sjede u autima) i govori mu tj. galami iz auta (nije bitno na kojem jeziku) "allooo ti taksista, izađi van iz svog auta, dođi prema meni i objasni mi gdje i kako ja mogu doći do "Japanske ambasade" ?????

Čitavo vrijeme ti ili netko drugi bi trebao sjediti u autu i taksista bi trebao biti na raspolaganju, a kolona od 15 vozila iza tebe se već stvorila, a tebe nije briga za to jer nisi u prekršaju ????

Meni bi bilo logičnije stati na parkirno mjesta, ako ima slobodnog ili ako nema onda stati/zaustaviti se negdje gdje nikome drugome od vozača ne smetam u prometu.

Ali kod nas očigledno nema logike, "kriv si i kad nisi kriv".

Mogao bi ovako pisati  i nabrajati do sutra, ali nema smisla, kad ćeš ti tako i tako sve poreći i preokrenuti na svoj način.

Sretne i ugodne blagdane želim svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Staneš autom pored auta, spustiš prozor, on spusti prozor, pitaš, on odgovori i ideš dalje... Nikakav problem.

A to da nema logike, ima, ali svatko ima svoju. Ne moramo se složiti, kao što se niti ne slažemo (nije to uvreda, normalno je da su mišljenja različita), ali formalno si napravio prekršaj, a to je tu jedino bitno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Adam123 je napisao:

Želim prokomentirati komentar od Mister-X.

Zamisli kako bi to bilo, ti ili netko drugi iz HR ode sa svojim osobnim vozilom u neku normalniju EU zemlji (DE, IT, FR..)

Čitavo vrijeme ti ili netko drugi bi trebao sjediti u autu i taksista bi trebao biti na raspolaganju, a kolona od 15 vozila iza tebe se već stvorila, a tebe nije briga za to jer nisi u prekršaju ????

Meni bi bilo logičnije stati na parkirno mjesta, ako ima slobodnog ili ako nema onda stati/zaustaviti se negdje gdje nikome drugome od vozača ne smetam u prometu.

Ali kod nas očigledno nema logike, "kriv si i kad nisi kriv".

Mogao bi ovako pisati  i nabrajati do sutra, ali nema smisla, kad ćeš ti tako i tako sve poreći i preokrenuti na svoj način.

 

prije 5 sati , Adam123 je napisao:

Ne želim nikoga ispravljati, negirati ili na bilo koji način uvrijediti, ali ovaj ciitat mi je zapeo za oko, na koji moram dati svoj komentar.

nisam mislio u ovoj temi ništa više pisati....ali kao i tebi zapelo mi nešto za oko :)

nije mi jasno uopće zašto si mene naveo....ja mislim da je moje stajalište tebi u prilog......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, koliko vas ima.

Znam da je rasprava završila za moje nepropisno zaustavljanje/parkiranje, ali samo da vam se javim sa novim pitanjem.

1. kaznu od 250kn sam platio, a drugu od 300kn prom. red. grad Zagreba još nisam dobio, možda su zaboravili na mene :);)

Nego zanima me, ali po mogučnosti točno, koliko dugo je potrebno za zastaru parkirne kazne (ne moje kazne) 3 ili 5 godina ?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani, dobio sam (opet) pismo od Zagrebparkinga u kojemu me obavještavaju o započetoj radnji premještanja vozila. Idem se suditi i dokazivati da je takva naplata nezakonita i protuustavna.

Zanima ne koliko novca imam pravo tražiti za pisanje žalbe na ovrhu?

Ako Zagrebparking kaže da je 250kn naknada radi troška dolaska "pauka", onda ne bi smjeli svima u ulici naplatiti jednaki iznos, jer je trošak jedan, a oni ga naplate po nekoliko desetaka puta u istoj ulici. Je li to onda ustvari ostvarivanje nepripadajuće dobiti koja nije pravno utemeljena? Jedan trošak, a 5, 20 ili 30 naplata istog troška???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, ostavljen1970 je napisao:

Poštovani, dobio sam (opet) pismo od Zagrebparkinga u kojemu me obavještavaju o započetoj radnji premještanja vozila. Idem se suditi i dokazivati da je takva naplata nezakonita i protuustavna.

Zanima ne koliko novca imam pravo tražiti za pisanje žalbe na ovrhu?

Ako Zagrebparking kaže da je 250kn naknada radi troška dolaska "pauka", onda ne bi smjeli svima u ulici naplatiti jednaki iznos, jer je trošak jedan, a oni ga naplate po nekoliko desetaka puta u istoj ulici. Je li to onda ustvari ostvarivanje nepripadajuće dobiti koja nije pravno utemeljena? Jedan trošak, a 5, 20 ili 30 naplata istog troška???

Vidim da nas ima dosta sa istim problemom! Očito je da su djelatnicima "pauka" dane ovlasti koje oni koriste da na što lakši način "odrade" dnevnu kvotu!

Meni se dogodila slična situacija kao i Adam123; platila sam kaznu od 150kn za nepropisno zaustavljanje samo da se ne vučem po sudovima, a sada mi je stigla i kazna za "pokušaj premještanja vozila" koja je krajnji apsurd- dakle pauk je tamo već bio zbog drugog auta, a na moj se nakačio jer zašto ne, savršena prilika da na brzinu ispuni dnevnu normu. Oni su iskoristili trenutak moje nepažnje i moje neznanje o njihovim radnjama te snimili moje zaustavljanje kao nepropisno.. doslovno su uređaj sa auta ispred mene stavili uz moj auto, dok sam ja bila uz vozilo i bez ikakvog upozorenja nabili te kazne, u roku od 3 minute sve odradili. S tim da iako sam bila uz auto, ni u jednom trenutku mi se djelatnik pauka nije obratio, nije me upozorio da bi mogla biti u prekršaju, nije mi reko da mi je ispisao kaznu, a kamoli da mi je kaznu uručio! Stigla je na kućnu adresu za par dana.T

Tkoprovjerava vjerodostojnost tih kazni od djelatnika? 

Očito je da pikiraju na "slabiju populaciju" i vozila sa stranim reg.oznakama jer se ljudima ne da zezati...

 

U slučaju da ne platim tu kaznu od 250kn za "pokušaj premještanja vozila" (dok sam ja uz njega, a djelatnica pauka glume da me ne vide) i da mi ovrše račun, kako i stoji ispod uplatnice - da nemam pravo žalbe, a ukoliko ne platim da će napraviti ovrhu- zar je to stvarno moguće?!?! Ja sam u totalnom šoku! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu postavili ništa na kotač, samo su uz lijevi prednji kotač prislonili nešto metalno što sliči stalku za bicikle-- prvi put sam vidjela tako nešto, nisam uopće imala pojma o čemu je riječ?! 

Dakle, nema mi smisla nikakve žalbe ,t užbe? Platiti moram, a kada platim onda mi se više nema smisla žaliti? Mogu jedino ići na privatnu tužbu- a kome se to da? Najjednostavnije je platiti i u što skorije vrijeme iseliti odavde što dalje! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavili su nosač koji mogu slikati i što im je dovoljno za naplatu započetog premještanja.

Možeš ne platiti i čekati ovrhu, prigovarati, pa ići u sudski postupak. S obzirom na iznos, mogući (vjerojatni) gubitak spora i dodatne troškove, teško da se isplati.

A što se tiče seljenja, da, vani se ne naplaćuje nepropisno parkiranje niti započeto premještanje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma naravno da se naplaćuje i da se zakoni trebaju poštivati, kad se gleda tako crno-bijelo, kriva sam, ima dokaze i plati. Istina je nešto drugačija; djelatnici pauka su taj dan imali sreće, ja ne. Imali su muda nakačiti mi tu kaznu jer ih ja nemam, jer nisam znala što izvodi s tim metalnim čudom, čemu to služi i iako sam se na tipa 3 minute zaustavila na prilazu u parking, nisam nikoga ometala u prometu, ni ugrozila, iako sam cijelo vrijeme bila pored auta, on je u mojoj prisutnosti sve to napravio da mi se nije ni obratio, ni upozorio, ni pitao, ni rekao išta, lijepo napravio slikicu i poslao kaznu doma! Ne djeluje li to malo kao namještanje kazne? Ja sam u svemu tome budala jer mi ni na tren nije palo na pamet da netko može biti takvo smeće od čovjeka da to napravi! 

A da stvar bude još bolja- oni su sa svojim paukom stajali na cesti i ometali promet, mudrijaši su si tamo našli spot i love laku robu... To me smeta u našom sistemu, što nema pravde i što si kriv i kada nisi kriv! Što ti tako neka budala može nakačiti kaznu jer su zakoni tako posloženi. 

Nije mi problem platiti, ali što plaćam? Svoju gluposti i tuđu snalažljivost kako napraviti posao bez da mrdne s mjesta!

Ma da, za to mu se i treba platiti što je osmislio kako zaraditi, a da ne radi! 

Balkan rules!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Neznalci je napisao:

 

A da stvar bude još bolja- oni su sa svojim paukom stajali na cesti i ometali promet, mudrijaši su si tamo našli spot i love laku robu... To me smeta u našom sistemu, što nema pravde i što si kriv i kada nisi kriv! Što ti tako neka budala može nakačiti kaznu jer su zakoni tako posloženi. 

Nije mi problem platiti, ali što plaćam? Svoju gluposti i tuđu snalažljivost kako napraviti posao bez da mrdne s mjesta!

Ma da, za to mu se i treba platiti što je osmislio kako zaraditi, a da ne radi! 

Balkan rules!

 

 

Maštoviti su oni.

Vidio modus operandi kod jedne zg bolnice.

Znači pauk dođe pokupiti vozilo koje nema zg tablice i usput dok slika zove mobitelom suigrača.

Auto natovare i odvezu a čudnim čudom tamo se pojavi "taxi" i čeka.

Pa kad ljudi sa malim djetetom iz npr Kutine vide da nema auta ovaj odmah uleti.

Čisto sumnjam da im vožnju do velesajma naplati po regularnoj tarifi kao što i sumnjam da je uopće registrirani taksista.

 

Imam i ja borbu sa njima , za sada ide ok. Kada slučaj završi postati ću ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Tko je Zagrebparkingu dao ovlasti naplate posla koji je samo zapocet i nikad dovrsen? Ministar. Temeljem kojeg zakona je ministar sebi uzeo pravo da prosiruje neciju ovlast dodatne naplate? Ni po kojem. Ministar ZSPC-om ima ovlast urediti nacin nadzora i premjestanja, ali ne i dodatne naplate. Dakle, premjestanje MORA biti izvrseno pa je Pravilnik o premjestanju vozila neuskladen sa Zakonom, a time i protuustavan. Sud bi trebao traziti provjeru ustavnosti, ali to ne cini, nego dosuduje naplatu temeljem nezakonitog Pravilnika. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

Parkirao sam na nogostup ispred svog stana u Domjanićevoj 27,( kao što to radi većina mojih susjeda, a i ja sam kad se pakiramo za put) kako bi istovario stvari, a budući da sam bio s kćerkom od 5 godina auto sam morao ostaviti pod prozorom nekih pola sata dok ne dođe supruga kada bi ga premjestio kao i inače. Nedugo zatim dolazi supruga, a u isto vrijeme i pauk. Kažu mi da su dobili nalog komunalnog redara i daju mi račun na 250 kn na koji se kako kažu mogu žaliti. Prema članku 84 zakona o sigurnosti prometa na cestama vozilo nije prekršilo niti jednu točku (bilo je udaljeno metar od zida, nikome nije smetalo, nije bilo blizu zebre, na pruzi, blokiralo drugo vozilo ili garažu utd., itd..), osim što je bilo parkirano na nogostupu za što mi se čini da nije bilo potrebno zvati pauka. Ima li se smisla i osnove žaliti kako mi je sam vozač pauka preporučio, i da li da platim kaznu u slučaju žalbe ili da čekam eventualnu oslobađajuću presudu jer vidim da ljudi znaju dobiti slučaj zbog neutemeljenog dizanja vozila? I zanima me na koji način da ubuduće pakiramo stvari na put jer nam je najbliža Voćarska (gdje nam je također pauk već jednom digao auto bez ikakvog obrazloženja, a vidim da se na tom mjestu i dalje svakodnevno parkiraju stanari iste i pokrajnjih ulica).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, drot13 je napisao:

Pogledaj na ovom linku što znači "započeto premještanje". Ako su bili tamo i dobili naredbu, računa se da je započelo, pa čak i ako fizički nisu ništa radili (postavljali opremu i sl.).

Ja sam dosao 1 minutu prije nego im je prometni redar dao suglasnost za premjestanje vozila. I sad me traze da im platim pokusaj 😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

od Holdinga, podružnica Zagrebparking sam dobio: PREDMET: Započeto premještanje, zapisnik broj _ _ _ _ _

Ukratko auto je bio nepropisno zaustavljen s uključena sva četiri žmigavca, tri do pet minuta. Do auta niti vozača nitko nije došao (policija, prometni redar, djelatnik Zagrebparkinga odnosno službenik nadležnog upravnog tijela). te vozač nije primijetio nikog od navedenih. Također "pauk" vozilo nije bilo nigdje u blizini auta odnosno nije uopće bilo prisutno. Dakle na licu mjesta nitko ni na koji način nije upozorio/obavijestio vozača da je započeto premještanje niti da je u prekršaju.

Na stranicama Zagrebparkinga navedeno je: "Premještanje vozila smatra se započetim ako je izdana naredba za premještanje i ako je "pauk" vozilo kojim se obavlja premještanje došlo na mjesto gdje je vozilo koje se premješta nepropisno zaustavljeno ili parkirano, pa sve dok "pauk" vozilo ne napusti mjesto s kojeg se vozilo premješta. ", a za izdavanje troškova započetog premještanja (koji je izdan u iznosu 250,00 kuna) potrebno je kumulativno ispunjavanje oba ključna uvjeta.

U ovom slučaju isto nije ispunjeno jer "pauk" nije bio prisutan.

Moja pitanja su:

1.) kome se mogu žaliti te kako?

2.) ako se žalim Zagrebparkingu odbijaju li oni žalbu ili ju samo ignoriraju odnosno šalju me na ovrhu (ako nisam platio) bez obzira na moju žalbu odnosno pokreće li se sudski postupak ili Zagrebparking odmah započinje ovršni postupak?

3.) mogu li platiti kaznu (kako bi izbjegao pokretanje ovršnog postupka) pa se onda žaliti i tražiti povrat novca?

4.) ako dođe do ovršnog postupka, tko ga izdaje te kome se žalim (odvjetnički ured, sud...)

5.) kod ovršnog procese (ako do njega dođe), koliki je iznos troškova ovršnog postupka, iznos zateznih kamata, sudski troškovi...?

6.) koje dokaze treba imati Zagrebparking (ako ikakve) da je započeto premještanje stvarno/legitimno/opravdano, kome ih dostavlja, mogu li tražiti uvid u iste?

Hvala svima koji će se potruditi odgovoriti mi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Molim još malo pojašnjenja.

Dobio sam dopis koji je naslovljen "PREDMET: Započeto premještanje, zapisnik broj  _ _ _ _" a koji sadrži kaznu od 250,00 kuna.

Kako misliš tu nema žalbe? Žaliti se možeš na skoro pa bilo što. Rezultat je upitan, ali procedura žalbe mora biti omogućena.

Kad kažeš tuže, misli na pokretanje postupka pred sudom ili pokreću ovršni postupak preko nekog odvjetničkog ureda pa se na navedeni mogu žaliti nadležnom sudu? Odnosno, hoću li prvo doći do suda pa ovisno o odluci potencijalno na ovrsi ili prvo ovrha pa žalbom na istu idem na sud?

Što je s dijelom (s njihovih stranica) koji objašnjava: "...i ako je "pauk" vozilo kojim se obavlja premještanje došlo na mjesto gdje je vozilo koje se premješta nepropisno zaustavljeno ili parkirano, pa sve dok "pauk" vozilo ne napusti mjesto s kojeg se vozilo premješta."? Do tog dijela nije došlo, odnosno "pauk" vozilo nije bilo prisutno.

Mogu li tražiti uvid u taj dokaz koji imaju? Dakle da fizički dođem do njih da mi pokažu tu fotografiju ili snimku. Hoće li mi to omogućiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, WaitsTom je napisao:

Kako misliš tu nema žalbe? Žaliti se možeš na skoro pa bilo što. Rezultat je upitan, ali procedura žalbe mora biti omogućena.

Ovo je poziv na plaćanje, nije kazna. Imat ćeš pravo na pravni postupak i žalbu kasnije u procesu. Na ovo im možeš odgovoriti, tj. reći svoje mišljenje.

 

Prije 36 minuta, WaitsTom je napisao:

Kad kažeš tuže, misli na pokretanje postupka pred sudom ili pokreću ovršni postupak preko nekog odvjetničkog ureda pa se na navedeni mogu žaliti nadležnom sudu? Odnosno, hoću li prvo doći do suda pa ovisno o odluci potencijalno na ovrsi ili prvo ovrha pa žalbom na istu idem na sud?

Sud, a sad putem svoje pravne službe ili odvjetničkog ureda, nemam pojma.

 

Prije 36 minuta, WaitsTom je napisao:

Što je s dijelom (s njihovih stranica) koji objašnjava: "...i ako je "pauk" vozilo kojim se obavlja premještanje došlo na mjesto gdje je vozilo koje se premješta nepropisno zaustavljeno ili parkirano, pa sve dok "pauk" vozilo ne napusti mjesto s kojeg se vozilo premješta."? Do tog dijela nije došlo, odnosno "pauk" vozilo nije bilo prisutno.

Mogu li tražiti uvid u taj dokaz koji imaju? Dakle da fizički dođem do njih da mi pokažu tu fotografiju ili snimku. Hoće li mi to omogućiti?

Možeš tražiti i to je jedini način da se vidi je li pauk došao ili ne, tj. imaju li uvjeta za potraživanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. U ovom trenutku mi je najbitnija informacija da se prvo pokreće postupak pred sudom, a ne odmah ovršni pa na temelju toga idem na sud.

Također, značajno bitna informacija mi je i da mogu tražiti uvid u dokaz te da mi ga moraju pružiti.

Nadam se da sam sve dobro razumio, ako nisam napiši molim što sam krivo protumačio.

Hvala još jednom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija