Jump to content

Dogradnja vikend kuće


kikolo

Preporučene objave

Želio bih dograditi vikend kuću na zajedničkoj parceli gdje sam suvlasnik sa najmanjim udjelom u kući,a isto tako i u zemljištu.Jedan suvlasnik mi je dao suglasnost za gradnju,a ostala dvojica neće.

Da li da bi mogao graditi moram imati suglasnost i ostale dvojice suvlasnika kuće i zemljišta?

Suglasnost prvog suvlasnika napisana je kod kuće na kompjutoru i potpisana je sa njegove strane.Da li to vrijedi pravno ili mora biti ovijereno od strane bilježnika ili nekog drugog.Pitam u slučaju da se i on predomisli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kikolo je napisao:

Da li da bi mogao graditi moram imati suglasnost i ostale dvojice suvlasnika kuće i zemljišta?

Da

prije 2 sati , kikolo je napisao:

Da li to vrijedi pravno ili mora biti ovijereno od strane bilježnika

NIkad nije zgoreg platiti ovjeru potpisa kod JB onoga koji daje suglasnost.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem Vaš odgovor u potpunosti,možda se nismo dobro razumjeli, dakle nije riječ o popravku ili radovima na kući u kojoj imam najmanji dio u suvlasništvu već o dogradnji kuće uz postojeću na čestici gdje također imam najmanji udio u zemljištu.Obzirom da se u postojećem objektu dogovorom ne možemo dogovoriti o nekim stvarima ja sam iznio plan da dogradim kuću  no izuzev jednog suvlasnika koji mi je potpisao ostala dva ne slažu se da gradim jer tvrde da nemam dovoljno zemlje.Kakva je procedura ,da li su u pravu ,ili me primjerice mogu tužiti ako idem u gradnju bez njihovih potpisa i suglasnosti jer činjenica je da imam najmanji udio vlasništva u zemljištu .Zahvaljujem 

 

Posjed je u privatnom vlasništvu i u načelu  ne predstoji nikakva poslovna šteta ili propuštanje koristiti osim što bih htio sagraditi svoj vlastiti dio iako još jednom napominjem imam najmanji udio u vlasništvu postojeće kuće ,a isto tako i u zemljištu !Zahvaljujem 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kikolo je napisao:

možda se nismo dobro razumjeli

Očito jer ste vjerovatno koristili pogrešan termin.  Napisali ste da bi dogradili vikend kuću što ima sasvim drugačije značenje. Dakle vi bi sagradili vikend kuću pored postojeće? Ako je tako prvo morate znati bi li vam to uopće bilo moguće prema zakonima koji uređuju gradnju i prostorno uređenje. Naime, sama građevinska dozvola ne utjeće na vlasničke odnose ali dva stambena objekta ne mogu biti na istoj čestici. Morali bi u parcelaciju (a prije toga rješiti suvlasničke odnose da bi imali dovoljno za građevnu česticu) pa je pitanje je li postojeća čestica dovoljna da se od nje dobiju dvije građevne u m2 koje propisuju prostorni planovi JLS.

U tome slučaju uopće nije bitna suglasnost suvlasnika za izgradnju jer kao što rekoh, ne možete graditi još jedan stambeni objekat na istoj čestici.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Tako je, ja bi sagradio novi objekt(prizemlje i kat) koji bi bio vezan sa zidom postojeće kuće koja je inače legalizirana.Taj objekt bio bi vezan na nju i u sličnim gabaritima no suvlasnici tvrde da ja nemam prava ništa dograditi jer imam najmanji udio u postojećoj kući ,a još manji u zemljištu i da ne mogu graditi tu.

U općini mi nitko nije rekao da ja ne bi smio graditi te sam ja već temeljnu ploču napravio.No oni me i dalje upozoravaju da nemam pravo graditi i da ću ukoliko nastavim sa daljnjom gradnjom završiti na sudu i to morati rušiti jer osim jednog oni mi neće potpisati .Ne znam više kuda da idem dalje ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, kikolo je napisao:

U općini mi nitko nije rekao da ja ne bi smio graditi te sam ja već temeljnu ploču napravio.No oni me i dalje upozoravaju da nemam pravo graditi i da ću ukoliko nastavim sa daljnjom gradnjom završiti na sudu i to morati rušiti jer osim jednog oni mi neće potpisati .Ne znam više kuda da idem dalje ..

Pa nemate pravo graditi samo zato jer ste suvlasnik. Ni da ste jedini vlasnik ne možete graditi bez dozvole, a kad ste suvlasnik moraju vam svi do jednog suvlasnika dati suglasnost na projekt da biste dobili dozvolu.

Pogledajte si malo kolike su kazne za bespravnu gradnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, felixx je napisao:

a kad ste suvlasnik moraju vam svi do jednog suvlasnika dati suglasnost na projekt da biste dobili dozvolu.

Naravno, samo nikako da dođemo na zelenu granu o čemu se uoće radi. Malo je nadogradnja, pa malo nije. Pa opet ispada da je

 

Prije 26 minuta, kikolo je napisao:

koji bi bio vezan sa zidom postojeće kuće koja je inače legalizirana

 

I to sigurno bez ikakove dozvole (u biti na način opisanom u prvom postu, poslovodstvo bez naloga) pa je tu moguče svašta. I prijava građ. inspekciji, kazna na koju je upozrio Felixx, tužba suvlasnika itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Nasa situacija je ovakva. Sadasnji dvor kuce pretvorili bi u prostor od 48 m2. Rijec je zapravo o nadogradnji postojece kuce jer bi krov nove građevine bio u razini sadasnjeg dvora.

Culi smo da nam treba neka jednostavna dozvola. O cemu je zapravo riječ?

Hvala na odg.

 

Rijec je o projektu koji ne prelazi 50 m2. Cula sam da nam ne treba građevinska već "samo glavni projekt

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hajdemo precizirati. Vi bi:

a) uz postojeću građevinu nadogradili nešto od 48 m2 što bi bilo dio te postojeće građevine ili

b) na nekom dijelu toga dvora sagradili pomoćnu građevinu od 48 m2 koji nema doticaja sa postojećom građevinom?

Ako se radi o a), treba vam građevinska dozvola. Ukoliko se radi o ovome drugome treba vam samo glavni projekt i spada u radove propisane Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.

Oboje ovisi o izgrađenosti čestice i onome što je propisano prostornim planom. Osim onoga dijela što treba samo za građevinsku, za oboje vam treba arhitekt, geodet, prijava početka radova, ovlašteni izvođač, uporabna i evidentiranje u katastru nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija