Jump to content

Služnost prohoda i provoza


Mihela23

Preporučene objave

Poštovani, imam pitanje. Sa susjedom pregovaramo da mu odobrimo služnost prohoda i provoza preko naše parcele. Naša je poslužna nekretnina u korist njegove, povlasne, nekretnine. Možete li mi reći što mu ustvari dajemo kad mu dajemo služnost prohoda, a što kad damo služnost provoza. Naime, mi smo u ugovoru napisali služnost prohoda, a on inzistira da to bude služnost prohoda i provoza. Zašto mu je taj provoz toliko bitan?

 mi do naših nekretnina ne možemo automobilima, jer smo u starom dijelu grada u kojemu su ulice preuske za aute. Najbliža ulica u koju auto može doći je 100 m udaljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mihela23 je napisao:

Naime, mi smo u ugovoru napisali služnost prohoda, a on inzistira da to bude služnost prohoda i provoza. Zašto mu je taj provoz toliko bitan?

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Čl.190

(1) Vlasnik povlasne nekretnine koji ima pravo staze ovlašten je time hodati tom stazom te tako tuda k sebi puštati druge ljude; ima li pravo progoniti stoku, ovlašten je time i služiti se kolicima; a ima li pravo kolnika, ovlašten je voziti se po poslužnoj nekretnini jednom ili više zaprega, motornim vozilom i biciklom.

(2) Pravo hodati stazom ne obuhvaća ovlast jahati niti voziti se biciklom, a ni gurati bicikl po poslužnoj nekretnini; pravo progoniti stoku ne obuhvaća ovlast vući teške terete preko poslužnoga zemljišta; pravo voziti se po poslužnoj nekretnini ne obuhvaća pravo tuda goniti nevezanu stoku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Služnost prohoda i provoza
prije 18 sati , Mihela23 je napisao:

Naime, mi smo u ugovoru napisali služnost prohoda, a on inzistira da to bude služnost prohoda i provoza. Zašto mu je taj provoz toliko bitan?

 Vjerojatno ga je tako nagovorio neki odvjetnik, da bi u nekoj možebitnoj varijanti akda vi budete mogli autom do svoje nekretnine i on dobio istu opciju - da vozi kroz vaše dvorište. 

U takvoj hipotetskoj opciji vi onda možda ne biste mogli parkirati na svojj čestoci, niti ostavljati stvari jer on ima pravo provoza.

 

Citiraj

mi do naših nekretnina ne možemo automobilima, jer smo u starom dijelu grada u kojemu su ulice preuske za aute. Najbliža ulica u koju auto može doći je 100 m udaljena.

Kad vam netko počne potavljati takbe bezobrazne zahtjeve, vrijeme je da okrenete ploču. 

Da odustanete od cijelog dogovora, da tražite plaćanje naknade ili rente, i da uvjetujete da samo vlasnik i članovi njegove obitelji imaju pravo prohoda (da ne mogu nekretninu rentati) , te u kojim uvjetima se to pravo može brisati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija