Jump to content

Pravo gradnje-porez


RHEADUBROVNIK

Preporučene objave

Imam kuću na kojoj  druga osoba ima pravo  gradnje potkrovlja temeljem ugovora o darovanju mog pok oca. Kao  takva pojavljuje se u ZK izvatku. Osoba sada odustaje od prava gradnje jer sam istoj  ustupila drugu  nekretninu. Moje pitanje je da li sam dužna platiti porez  na nekretninu obzirom da potkrovlje nije izgrađeno niti je išta poduzeto po tom pitanju? Da li postoji  način da ta osoba meni  daruje to pravo  gradnje kako  ne bih morala platiti moguće poreze ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Pravo gradnje-porez

Pravo građenja je pravno izjednačeno sa nekretninom te je stjecatelj prava građenja bio obveznik poreza na promet nekretnina. Je li bio oslobođen temeljem darovanja (potomak) iz teksta nije razvidno, no nije toliko ni bitno. Kao što napisah, obveznik je bio stjecatelj. Ne vidim zašto bi vi sad kao vlasnik nekretnine bili obveznik plačanja poreza prestankom nečijeg prava građenja.    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , RHEADUBROVNIK je napisao:

Imam kuću na kojoj  druga osoba ima pravo  gradnje potkrovlja temeljem ugovora o darovanju mog pok oca. Kao  takva pojavljuje se u ZK izvatku. Osoba sada odustaje od prava gradnje jer sam istoj  ustupila drugu  nekretninu. Moje pitanje je da li sam dužna platiti porez  na nekretninu obzirom da potkrovlje nije izgrađeno niti je išta poduzeto po tom pitanju?

Uspostava instituta 'pravo građenja' nije nekretnina nego pravo, pa ne može biti predmet oporezivanja po Zakonu o porezu na promet nekretnina. Tek nekretnina koja bi u tom režimu bila sagrađena je oporeziva, ali u tom slučaju bi se trebala procjenjivati samo građevinskla vrijednost nekretnine.

U vašem slučaju čak nije jasno o kakvom se pravu zapravo radi, jer ne postoji zakonom definirano pravo građenja na izgrađenoj nekretnini. U tom slučaju zapravo bi se radilo o nekoj suglasnosti za preuređenje i dogradnju tavana kao djela nekretnine, nakon čega bi se ustanovili novi suvlasnički odnosi.

Kada se radi o uspostavi prava građenja, onda se otvara novi uložak na koji se upisuje nekretnina izgrađena na pravu građenja. Dakle, vi definitivno nemate upisano pravo građenja kakvo definira ZVDSP, nego vjerojatno upisani teret - moguće izjavu kojom se netko obvezao dati suglasnost za dogradnju. Moguće je netko to pogrešno upisao kao pravo građenja.

 

Više od ovoga vam ne može nitko reći, jer bi trebalo proučiti o kakvom se zapravo ugovoru radi.

 

 

Citiraj

Da li postoji  način da ta osoba meni  daruje to pravo  gradnje kako  ne bih morala platiti moguće poreze ?

Po mom mišljenju, osoba koja je upisana da ima to pravo trebala bi se izjavom potpisanom kod JB odreći tog prava, i tražiti da se to pravo u gruntovnici briše.

To nije nekretnina, i ne može se oporezivati po ZPPN.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na pomoći. Što mi  predlažete da učinim ? Da sastavimo Izjavu kod JB u kojoj  majka malodobnih  nasljednika odustaje i ime djece od prava gradnje potkrovlja - bojim se da ce sud i centar  za socijalnu  skrb pravit probleme, kao zašto se djeca odriču tog prava. Sve je malo komplicirano jer su malodobna djeca u pitanju. Dogovor je da se ja njima odričem nekih drugih  nekretnina u toku ostavinskog postupka  sada nakon  smrti mog oca u kojem su ta djeca i  ja jedni od nasljednika. Što da uradimo  da sud ili centar  za socijalni rad odobre da oni odustanu od tog  prava ? Inače, dali smo  procijeniti  sve nekretnine i pravo gradnje od strane sudskog  vještaka za procjenu građevinu - da priložimo kopiju  procjena ?

Bili  smo  na konzultacijama kod advokata, međutim on  tvrdi da JB neće napisati sporazum koji  će povezati odustajanje od prava gradnje sa dogovorom oko  nekretnina koje su  predmet  ostavinskog postupka, jer je to  u  biti  vezano  jedno uz  drugo (a nema spora između  nas, sve smo se dogovorili  na obostranu korist i  "zadovoljstvo"). Smatra da takav sporazum mora napisati  advokat i naveo poprilični honorar. Pitam se da li je to zaista toliko složeno da se ne bi moglo sprovesti nekim normalnim načinom putem  JB.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, RHEADUBROVNIK je napisao:

Zahvaljujem na pomoći. Što mi  predlažete da učinim ? Da sastavimo Izjavu kod JB u kojoj  majka malodobnih  nasljednika odustaje i ime djece od prava gradnje potkrovlja - bojim se da ce sud i centar  za socijalnu  skrb pravit probleme, kao zašto se djeca odriču tog prava. Sve je malo komplicirano jer su malodobna djeca u pitanju. Dogovor je da se ja njima odričem nekih drugih  nekretnina u toku ostavinskog postupka  sada nakon  smrti mog oca u kojem su ta djeca i  ja jedni od nasljednika.

Pa niste spominjali da se radi o nasljednicima, koji su k tome malodobna djeca.

Citiraj

Što da uradimo  da sud ili centar  za socijalni rad odobre da oni odustanu od tog  prava ?

S njima ćete jako teško izići na kraj. To vam je hrpa uhljeba koji se skrivaju iza floskule 'mi štitimo interes djece', i jednostavno vam neće odobriti nikakvu transakciju ove vrste. Još sam blag u pogledu ocjene njihovog rada.

Što da vam kažem? Oni vam recimo ne daju da se djeca odreknu 'nasljedstva' u kojem naslijeđuju više dugova nego imovine. ....  Ili znam slučaj gdje je otac htio svakom djetetu kupiti manji stan (moje novosagrađene stanove) a da se djeca odreknu udjela pokojne majke u velikom starom stanu u centru koji je on imao namjeru urediti i prodati. Kad to nisu dozvolili ocu djece u slučaju kad je korist za djecu očita... da vam dalje ne objašnjavam. 

Na kraju bi vam se lako moglo dogoditi da se vi odreknete svog udjela u drugim nekretninama, a da vama ostane taj teret jer pravna služba CZSS na to neće dati suglasnost!

 

Citiraj

Inače, dali smo  procijeniti  sve nekretnine i pravo gradnje od strane sudskog  vještaka za procjenu građevinu - da priložimo kopiju  procjena ?

Ja i dalje ne znam kakvo je to pravo gradnje na građevini, i kako je uopće taj sudski vještak to procjenio???!!!

Imate li vi taj ugovor na temelju kojeg je to upisano, i kako uopće glasi taj upis u gruntovnici?

 

Citiraj

Bili  smo  na konzultacijama kod advokata, međutim on  tvrdi da JB neće napisati sporazum koji  će povezati odustajanje od prava gradnje sa dogovorom oko  nekretnina koje su  predmet  ostavinskog postupka, jer je to  u  biti  vezano  jedno uz  drugo (a nema spora između  nas, sve smo se dogovorili  na obostranu korist i  "zadovoljstvo"). Smatra da takav sporazum mora napisati  advokat i naveo poprilični honorar. Pitam se da li je to zaista toliko složeno da se ne bi moglo sprovesti nekim normalnim načinom putem  JB.

Bojim se da vam advokat samo hoće uzeti novce.

Kao prvo, JB će vam ovjeriti potpis na svakom komadu papira koji vi napišete. To je samo ovjera potpisa, i JB potvrđuje da ste vi to napisali. Taman da na tom papiru piše da je naš premijer Putinov agent (to je sad popularno, je li) ili da vi meni prodajete Banske dvore...

A ako JB sastavlja javnobilježnički akt, to je druga priča. 

Ali ako ne vrijedi javnobilježnički akt, onda je upitna i vrijednost (pravna provedba) tog sporazuma koji biste sklopili kod odvjetnika. 

Ne znamo detalje i nemoguće vam je ovako dati bolji odgovor.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da malo pobliže pojasnim: postoje dvije kuće. Nakon smrti  majke ja nasljeđujem dio kuće 1. u kojoj su živjeli otac i  brat te dio u  kući 2. i u kojoj  nitko  nije stanovao. Umire brat i otac darovnim ugovorom meni  daruje svoj  dio u  kući 2. s tim da se odreknem svog  dijela u  kući 1. ( na koji  imam pravo nakon smrt majke) u  njegovu  korist te da i dopustim gradnju  potkrovlja na kući 2. ( gdje ću postat onda jedini vlasnik) malodobnoj  djeci pok. brata.  Pravo  gradnje je u  smislu da dopuštam se diže krov kuće, zidovi podižu na 1.20 m visine i ponovo  postavi  krov - dakle da se izgradi potkrovlje.
Da se malo  zakomplicira - došlo je do  greške na sudu- pogrešno su  uknjižili to "pravo  gradnje" kao suvlasništvo mldb djece u 1/4 u  kući 2. iako Ugovor o darovanju  kaže  da ta malodobna djeca  postaju  vlasnici  onog  dana kad se potkrovlje izgradi i etažira. Problem je meni  sada što se navode  u ZK izvatku svako  dijete sa 3/24 vlasništva , a formalno su  tek vlasnici budućeg potkrovlja kojeg  neće izgraditi.
Prošle godine mi i  otac umire. Ja sada prepuštam mldb djeci  pok brata svoj udio u  kući 1. s tim da oni odustanu  od gradnje potkrovlja  u kući 2.
Dogovorno  smo  rješili  ostale nekretnine koje se spominju u ostavini. Ostavinu nakon oca i  moji udio u  kući 1. želimo povezati  sa darovnim ugovorom tj odustajanjem od prava gradnje na kući 2.
 
Pokušavam naći  način da to ostvarimo i  da nam sud i  CZSS to dopuste jer djeca nisu  oštećena već u ostavini i odustajanjem od gradnje dobivaju više nego što im zakonom u ostavinskom postupku pripada.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , RHEADUBROVNIK je napisao:
  te da i dopustim gradnju  potkrovlja na kući 2. ( gdje ću postat onda jedini vlasnik) malodobnoj  djeci pok. brata. 
 
 
Kako ćete postati jedini vlasnik, ako ste duo nekretnine prepustili drugome u vlasništvo?
 
 
 
Citiraj

 

Pravo  gradnje je u  smislu da dopuštam se diže krov kuće, zidovi podižu na 1.20 m visine i ponovo  postavi  krov - dakle da se izgradi potkrovlje.
Da se malo  zakomplicira - došlo je do  greške na sudu- pogrešno su  uknjižili to "pravo  gradnje" kao suvlasništvo mldb djece u 1/4 u  kući 2. iako Ugovor o darovanju  kaže  da ta malodobna djeca  postaju  vlasnici  onog  dana kad se potkrovlje izgradi i etažira. Problem je meni  sada što se navode  u ZK izvatku svako  dijete sa 3/24 vlasništva , a formalno su  tek vlasnici budućeg potkrovlja kojeg  neće izgraditi.

 

Oni su to protumačili kao da darujete dio nekretnine (tavanski prostor) i tako upisali.

Kada je to upisano? Tko je sastavljao taj ugovor?

Zašto niste tada tražili da se to ispravi?

 
 
 
Citiraj

 

Prošle godine mi i  otac umire. Ja sada prepuštam mldb djeci  pok brata svoj udio u  kući 1. s tim da oni odustanu  od gradnje potkrovlja  u kući 2.
Dogovorno  smo  rješili  ostale nekretnine koje se spominju u ostavini. Ostavinu nakon oca i  moji udio u  kući 1. želimo povezati  sa darovnim ugovorom tj odustajanjem od prava gradnje na kući 2.
 
Pokušavam naći  način da to ostvarimo i  da nam sud i  CZSS to dopuste jer djeca nisu  oštećena već u ostavini i odustajanjem od gradnje dobivaju više nego što im zakonom u ostavinskom postupku pripada.

 

Pa je li na kraju proveden taj ostavinski postupak iza vašeg oca ii nije?

Koliko su stara ta djeca?

 
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, felixx je napisao:
 
Kako ćete postati jedini vlasnik, ako ste duo nekretnine prepustili drugome u vlasništvo?
 
Jedini  vlasnik u  smislu da se on povlaci iz kuce broj 2, ali  je inzistirao  da djeci  dam pravo gradnje potkrovlja. Ajmo  reci bilo  je to  neka vrsta ucjene ...na zalost. Da nisam pristala ne bi bila dobila nista.
 
Oni su to protumačili kao da darujete dio nekretnine (tavanski prostor) i tako upisali.

Da, vjerojatno  su  tako  protumacili, tko ce znati ? Uglavnom, pogresno je knjizeno

 

Kada je to upisano? Tko je sastavljao taj ugovor?

Zašto niste tada tražili da se to ispravi?

To  je bilo  prije 6 godina i  ugovor je sastavio  advokat  koji  je ocito lose srocio. Prije nego sto  se ugovor  predao  na uknjizbu, isti je pogledao  jos jedan drugi advokat koji  nije uocio pogresku u  formulaciji.

Nisam uocila pogresku  sve dok  nije proslo neko  vrijeme i  kada vise nije bilo  mogucnost zalbe (tako  mi je receno) kad sam uocila da se djeca spominju  kao  vlasnici 1/4 kuce. Kad sam to uocila, receno  mi je da je komplicirano traziti  ponistenje pogresnog knjizenja, a ja sam se nadala pronaci  put kako  da cak i otkupim to pravo jer nisam znala da kod malodobne djece CZSS zna pravit probleme. 

 

Pa je li na kraju proveden taj ostavinski postupak iza vašeg oca ii nije?

Bili  smo  samo kod JB I  sastavljen je zapisnik  da se prihvacamo  nasljedstva s tim da cemo  se dogovoriti oko  nekretnina te naknadno  javiti  tko  dobija sto. Dogovor je dugo  trajao, evo  godinu  dana i  sada smo napokon  dosli do  nekog nazovimo  sporazuma kako bi  izbjegli  da se zajedno  nalazimo  na istim cesticama. Dio  tog  dogovora je i odustajanje gradnje potkrovlja na kuci  br 2. Sada samo  moramo  vidjeti  kao  to  sprovesti.

Koliko su stara ta djeca?

Djeca imaju 7 I 10 godina.

 
 
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , RHEADUBROVNIK je napisao:
Jedini  vlasnik u  smislu da se on povlaci iz kuce broj 2, ali  je inzistirao  da djeci  dam pravo gradnje potkrovlja. Ajmo  reci bilo  je to  neka vrsta ucjene ...na zalost. Da nisam pristala ne bi bila dobila nista.
 

Pa niste jedini vlasnik! Imate suvlasnike i imala biste ih i da to sagrade! Štoviše, tada biste vjerojatno izgubila još jedan suvlasnički dio, bila biste vlasnica 2/3 ili 1/2.

Meni se diže kosa na glavi od toga kako neki ljudi svojim nasljednicima ostavljaju ovakve noćne more. 

 

Citiraj

 

Da, vjerojatno  su  tako  protumacili, tko ce znati ? Uglavnom, pogresno je knjizeno

...To  je bilo  prije 6 godina i  ugovor je sastavio  advokat  koji  je ocito lose srocio. Prije nego sto  se ugovor  predao  na uknjizbu, isti je pogledao  jos jedan drugi advokat koji  nije uocio pogresku u  formulaciji.

 

Ne, nego vi na kraju niste uopće razumjeli što vam je odvjetnik sročio. 

Ovi na gruntovnici ne bi upisali suvlasništvo da vi to niste darovala.

 

Citiraj

Nisam uocila pogresku  sve dok  nije proslo neko  vrijeme i  kada vise nije bilo  mogucnost zalbe (tako  mi je receno) kad sam uocila da se djeca spominju  kao  vlasnici 1/4 kuce.

Pa dobila ste rješenje od gruntovnice da se na 1/4 vaše kuće upisuje suvlasništvo drugih osoba. Što u tome niste razumjela?

 

Citiraj

Kad sam to uocila, receno  mi je da je komplicirano traziti  ponistenje pogresnog knjizenja, a ja sam se nadala pronaci  put kako  da cak i otkupim to pravo jer nisam znala da kod malodobne djece CZSS zna pravit probleme. 

To vam je rekao odvjetnik koji je ugovor sastavio?

 

 

Citiraj

 

Bili  smo  samo kod JB I  sastavljen je zapisnik  da se prihvacamo  nasljedstva s tim da cemo  se dogovoriti oko  nekretnina te naknadno  javiti  tko  dobija sto. Dogovor je dugo  trajao, evo  godinu  dana i  sada smo napokon  dosli do  nekog nazovimo  sporazuma kako bi  izbjegli  da se zajedno  nalazimo  na istim cesticama. Dio  tog  dogovora je i odustajanje gradnje potkrovlja na kuci  br 2. Sada samo  moramo  vidjeti  kao  to  sprovesti.

Djeca imaju 7 I 10 godina.

 

Vi i dalje ne znate niti što piše u tom ugovoru kojim je četvrtina vaše kuće prenesena na druge osobe (možda je tamo definirana obaveza da na kraju kad se to izgradi vlasništvo bude pola-pola).

Vi i dalje srljate 'samo da se dogovorite' , i takav neoprez vas je i doveo u situaciju u kojoj ste sada. 

Moj savjet je da malo stanete na loptu. 

Otiđite do pravne službe CZSS. Vidite kako oni dišu, jesu li spremni podržati takav aranžman. 

Bez njihove potvrde da pristaju na tako nešto , moj savjet je da se ne upuštate u takvu transakciju. Nikakva obećanja, ništa 'budemo vidjeli' bude se to riješilo.

Bolje da pričekate 11 godina da djeca budu punoljetna, pa da to onda obavite.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , felixx je napisao:

Ne, nego vi na kraju niste uopće razumjeli što vam je odvjetnik sročio. 

Ovi na gruntovnici ne bi upisali suvlasništvo da vi to niste darovala.

Kazem Vam, prije nego  sto  sam odnijela ugovor na uknjižbu, dala sam ga drugom advokatu da ga pregleda. Isti  mi je drugom prilikom priznao da je napravio previd i da se ne može ugovor formulirat  u smislu kako  je formuliran. On mi  je kasnije i  rekao kako je prekomplicirano ispraviti pogresku  knjizenja. Advokat (ocev) koji  je sastavio ugovor je rekao  da je nemoguce ispraviti.

Kada sam rjesavala nek druge stvari, zamolila sam svoju  odvjetnicu  da i ona pogleda te je i  ona konstatirala da je došlo  do  pogrešne formulacije ugovora , a svakako  do  pogrešnog knjiženja- da nisu takvu  formulaciju  smjeli  knjižiti  na taj način. Svi  se me uvjeravali da u  slučaju  nekog spora, još uvijek postoji ugovor koji  malo bolje objašnjava da djeca tek postaju  vlasnici svog potkrovlja nakon što  se ono izgradi i  etažira te da ćemo  onda svi  bit "svoj na svome". Sve do sada je majka djece namjeravala gradit potkrovlje, međutim sad postoji opcija odustajanja od istog zauzvrat mog udjela u  drugoj  nekretnini.

Vama je možda malo  teško povjerovati kako netko  može bit toliko  naivan. Međutim, obični smrtnik  nije potkovan pravnim znanjem i vjeruje kad mu jedan pa drugi advokat  nešto kaže da je to  baš tako. Kad dobijete  neko  rješenje da ne postoji i  druga varijanta. Teško  je laiku  ocijeniti da je došlo  do pogreške i koje posljedice one kasnije nose. Meni  je bilo  čudno  zašto se pojavljuju djeca u  vlasništvu  nečeg što nije njihovo, ali "tako  se to piše/knjiži " su  me uvjeravali. U  datom momentu  ne sumnjate u  nečiju stručnost. Kontala sam kad se izgradi  to  potkrovlje, izvršiti  će se etažiranje pa ćemo  time riješiti  sve. Osim toga u  posljednjih  nekoliko  godina su  mi se dogodile mnoge ružne stvari u  životu i  kad se nemate s kim savjetovati teško  je sagledati  neke stvari, prepoznati i donijeti ispravne odluke.

Nisam ni mislila na slijepo  prepustit moj  udio u drugoj  nekretnini  ukoliko se ne definira status odustajanja od gradnje potkrovlja. U  krajnjem slučaju  će se čekati punoljetnost  djece. Svakako  puno  hvala na dragocjenim savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija